Prețurile călătoriilor aeriene se dublează: 2.200 de dolari la clasa economic între SUA și Europa

de RA     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2020, 11:33 Economie | Companii


Aeroport
Foto: pixabay.com
Companiile aeriene sunt pe cale să se întoarcă pe cerul Europei în această vară, dar pețurile par să se fi dublat, în condițiile în care un drum la clasa economic în iunie cu Delta Airlines costă 2.126 dolari, iar un bilet la clasa I între Atlanta și Paris costă 7.085 dolari, relatează forbes.com, potrivit Mediafax.

Pentru moment zborurile sunt oprite pentru majoritatea călătorilor, până cel puțin pe 15 iunie. Acest lucru nu a oprit mai multe companii aeriene să programeze zboruri în vară pentru Europa, printre care Delta, Emirates și Qatar. Pe măsură ce frontierele UE încep să se deschidă, Lufthansa împreună cu subsidiarele sale SWISS și Eurowings au programant o revenire majoră pentru destinații din întreaga Europă în toată luna iunie.

Presa și specialiștii au speculat asupra ieftinirii sau scumpirii călătoriilor aeriene, călătoria aeriană post-Covid-19 va fi mai ieftină sau mai scumpă. Variația prețurilor dintre companii sugerează că depinde de companie. Zborurile din Londra și spre Londra din SUA sunt de cele mai multe ori mai ieftine decât cele pentru Paris.

La începutul crizei coronei din Europa, în martie, companiile vindeau un zbor transatlantic cu 285 de dolari, în timp ce acum biletele Delta costă cu peste 600% mai mult.

Un alt motiv de creștere a prețurilor ar putea fi preconizata renunțare la locul din mijloc, care ar duce la o scădere a capacității de transport la 60%. Asociația globală a liniilor aeriene, IATA, a calculat că blocarea scaunelor din mijloc va duce la creșteri importante ale prețurilor la nivel mondial. „Față de 2019, tarifele ar trebui să crească dramatic - între 43% și 54% în funcție de regiune - doar pentru a se echilibra”.

Lufthansa încurajează purtarea măștii, în timp ce Alaska și Delta sunt singurele companii aeriene din SUA care blochează locurile din mijloc.

Alți transportatori la nivel mondial, inclusiv Emirates, acționează la fel ca parte a măsurilor lor de siguranță și pentru a restabili încrederea consumatorilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6970 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    ehe (Marţi, 19 mai 2020, 11:52)

    cucuveauamov [utilizator]

    uita ca n-a fost degeaba epidemia
  • -2 (4 voturi)    
    adica (Marţi, 19 mai 2020, 12:07)

    Mawrkuss [anonim]

    adica preturile au devenit egale cu preturile biletelor dintre Europa si SUA.
  • +5 (5 voturi)    
    Glumiți cu prețurile astea? (Marţi, 19 mai 2020, 12:09)

    nick24 [utilizator]

    Și dacă suntem o famile de 3 persoane și ocupăm cele 3 scaune mi se dă prețul vechi?
  • -4 (4 voturi)    
    Eeee... (Marţi, 19 mai 2020, 12:46)

    John M. [utilizator]

    Asa, da. Deci nu mai trebuie sa stau peste noapte in f...ing New York City fiindca am pierdut legatura cu Ohio din cauza "maselor largi populare" venite din Europa de Est sa aduca magiun, sarmale si palinca rudelor lor din America.
  • +3 (3 voturi)    
    e o gluma (Marţi, 19 mai 2020, 13:31)

    andimi [utilizator]

    cu preturile astea nu vor calatori decat cei ce au neaparata nevoie, astfel ca avioanele vor fi mai mult goale. Vremuri f. proaste pentru companii, cred ca jumate vor da faliment. De cateva low-costuri nu mi-ar parea rau.
  • +3 (3 voturi)    
    246 euro, doua escale/446 euro fara escale (Marţi, 19 mai 2020, 14:26)

    Noriega [utilizator]

    Nu e adevata chestia cu scumpirea, cel putin deocamdata.
    Acum e posibil sa coste 2000$ un bilet Atnata-Paris, pentru iunie, din cauza ca e luat prea din scurt.
    Am verificat cu momondo, am bagat o data aleasa la intamplare, 24 noiembrie!
    Rezultatul pt. un bilet Atlanta Paris, clasa Economy?
    246 euro, cu TAP, doua escale, 16 ore sau 446 euro, cu Delta, fara escalte, 8 ore.
    Link-ul aici:
    https://www.momondo.ro/flight-search/ATL-PAR/2020-11-24?sort=bestflight_a
    E normal sa fie acum biletul scump pt iunie; mai sunt doar doua saptamani pana in iunie. Apoi acum e posibil sa doreasca sa plece cei care si-au amanat calatoria, din cauza faptului ca vreo doua luni nu s-a circulat, din cauza interdictiilor.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Marţi, 19 mai 2020, 15:31)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

      Si eu am cautat de fapt pentru Iulie, cand ar fi cam cel mai scump, Pe Delta, New York, Bucuresti, 515 $ (Escala la Paris), aveau si ceva mai ieftine, dar cu alte companii.