Claudiu Năsui și-a delegat cele mai importante atribuții către trei secretare de stat / Nu și-a păstrat nici companiile de stat - Documente

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 18:52 Economie | Companii


Claudiu Nasui, la Ministerul Economiei
Foto: AGERPRES
Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a semnat joi mai multe ordine prin care și-a delegat atribuțiile către secretarele de stat Simona Carmen Fătu, Valentina Saygo și Daniela Nicolescu, începând cu 18 februarie, potrivit unor documente obținute de HotNews.ro. Practic, acestea ar urma să avizeze, aprobe și semneze, în numele ministrului, actele administrative care vizează domeniile pe care le-a primit fiecare. Simona Carmen Fătu va fi cea care se va ocupa de companiile din subordinea ministrului. Nu este clar ce atribuții îi rămân ministrului.

În acest sens, HotNews.ro așteaptă un răspuns din partea ministerului, care va fi publicat imediat după ce va fi primit.

Un ministru care și-a mai delegat astfel atribuțiile a fost Florin Iordache, fostul ministru al justiției, care în februarie 2017 și-a delegat atribuțiile secretarului de stat Constantin Sima.

Unul dintre ordinele semnate de Năsui prevede delegarea către Simona Carmen Fătu a semnării actelor administrative de mandatare a reprezentanților statului în AGA, promovate de către Direcția Generală Administrația Participațiilor Statului, precum și a corespondenței cu operatorii economici emisă de această structură în legătură cu exercitarea calității de acționar al statului.

Printr-un alt ordin, i-a delegat avizarea, aprobarea și semnarea actelor administrative care țin de Direcția Generală Investiții Străine și Direcția Resurse Minerale Neenergetice.

Simona Fătu a deținut mai multe funcții în consilii de administrație sau de supraveghere în companii în care statul deține acțiuni. Ultima funcție a fost cea de membru în Consiliul de Supraveghere al Complexului Energetic Oltenia. În perioada 2013-2017 a fost membru în Consiliul de Administrație al Societății de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Sud. De asemenea, a deținut mulți ani funcția de membru în Consiliul de Administrație la Societatea Națională a Sării. În perioada 2016-2017, a fost președintele Consiliului de Administrație. În perioada 2006-2011 a fost membru în directoratul Volksbank Romania.




Click pentru a deschide




Prin alte două ordine a delgat atribuții către Valentina Saygo. Aceasta ar urma să semneze documentele care țin de Direcția Generală Afaceri Europene, potrivit unuia dintre ordine, respectiv Direcția Generală IMM și Mediul de Afaceri, Direcția Generală Afaceri Europene și Direcția Generală Comerț Exterior, potrivit celuilalt ordin.

Valentina Saygo este managing partner al companiei Ask for Accounting. Este expert contabil membru CECCAR, specializata pe legislatia si contabilitatea intreprinderilor mici si mijloci.

Pe contul său de LinkedIn se descrie ca fiind "un contabil atipic, care refuza sa lucreze pentru ANAF si prefera sa ajute antreprenorul roman să înteleagă informatia contabila si sa se foloseasca de ea in afacerea pe care o conduce". “Contabilul este un partener, un confident, iar rolul lui nu este acela de a depune declaratii la Fisc. Provenim dintr-un mediu economic fara traditie si fara experienta, tocmai de aceea am ales sa imi dedic timpul educatiei tinerilor antreprenori, ajutandu-i sa razbata in hatisul legislativ, astfel incat pe termen lung sa reuseasca sa conduca business-uri de succes", scrie Valentina Saygo.

Un alt ordin prevede delegarea de atribuții către Daniela Nicolescu. Aceasta ar urma să se ocupe de avizarea, aprobarea și semnarea documentelor care țin de Direcția Generală Turism, Serviciul Relații Internaționale și Afaceri Europene in Domeniul Turismului și Organismul Intermediar pentru Turism.

Daniela Nicolescu este secretar de stat încă din perioada Guvernului Orban. Aceasta este Daniela Nicolescu, prim-vicepreședinte PNL Sector 6. Fiul acesteia, Radu Nicolescu, a fost numit și el, la scurt timp după instalarea Guvernului Orban, în funcția de consilier de stat în cadrul cancelariei prim-ministrului.

Cei doi au înființat în 2008 o firmă IT, Etis Design, care a fost unul dintre sponsorii campaniei pe facebook a PNL în campania prezidențială, dar și ai paginii de facebook a șefului cancelariei de la Palatul Victoria, Ionel Dancă, scrie Europa Liberă.

Etis Design a cheltuit cel puțin 25.000 de lei în ultimele luni, în postări ale filialelor PNL din București, Vrancea, Bacău, Neamț, Botoșani, Prahova, Vaslui sau Buzău. Firma apare și ca sponsor al paginii lui Ionel Dancă, șeful direct al lui Radu Nicolescu în acest moment.

Potrivit unei declarații de interese din iunie 2019, Radu Nicolescu a fost/este președinte Sector 6 al Coaliției Naționale pentru Modernizarea României, înființată de Alexandru Cumpănașu. Este și vicepreședinte PNL Sector 6. Declarația de avere din iunie 2019 arată că a lucrat la Camera Deputaților, la Senat, dar și la Ministerul Comunicațiilor.

Vezi aici delegările de atribuții






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





25808 vizualizari

  • +16 (44 voturi)    
    si pentru ce mai este platit (Joi, 18 februarie 2021, 18:56)

    DiDiRo [utilizator]

    neispravitul?
    • 0 (22 voturi)    
      . (Joi, 18 februarie 2021, 20:38)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Uneori cea mai buna decizie e sa-l lasi pe altul sa decida, daca se pricepe mai bine. Nu stiu despre ce e vorba, dar la ministere se schimba ministrii si totusi ministerele functioneaza. Poate pentru ca acolo sunt niste tehnicieni.

      O problema mai mare ar fi daca secretarele sunt intr-un conflict de interese.
      • +6 (20 voturi)    
        "se schimba ministrii (Vineri, 19 februarie 2021, 0:45)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        si totusi ministerele functioneaza..." Adica avem aceasi Marie - PSD, cu palaria USR. Si functioneaza la fel ca si pana acum! Adica prost. Catastrofal. Bani irositi doar pentru schimbarea palariei.
    • +4 (18 voturi)    
      Asta e rețeta liderilor adevarati (Vineri, 19 februarie 2021, 6:10)

      Casti [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Adevărații lideri știu sa delegheze
      • -1 (7 voturi)    
        nu (Vineri, 19 februarie 2021, 9:21)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Casti

        Nu e vorba de delegare si de responsabilitatea deciziilor.

        Nu sa dai vina pe secretarul de stat
  • +17 (33 voturi)    
    :)))) (Joi, 18 februarie 2021, 19:04)

    Nevermind [utilizator]

    orlando, combinat cu un pic de valcov, de la usere :))))
    • -2 (6 voturi)    
      hehe (Vineri, 19 februarie 2021, 6:30)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ati intors armele, trolisorule din Savushkin
    • +3 (3 voturi)    
      Niciodata, aia doi erau meseriasi (Vineri, 19 februarie 2021, 15:30)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Asta e doar un bufon propulsat de neamul lui ca sa le apere interesele.
      • +2 (4 voturi)    
        neah (Vineri, 19 februarie 2021, 17:13)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Sa stii ca si nasui a dat cateva chestii ff ok cand a fost in parlament. De aia am facut si analogia. Ca toti 3 au interese si agende proprii, in functie de "obligatii" si tabere, alta discutie.

        Daca vrei bufon si interese, tot unul de la usere, il ai pe vlad voiculescu. Acolo se aplica perfect
  • +5 (15 voturi)    
    nu e noua procedura (Joi, 18 februarie 2021, 19:25)

    ananstef [utilizator]

    daniel constantin, c predoiu si altii la fel au facut.
  • +13 (19 voturi)    
    manager de manager (Joi, 18 februarie 2021, 20:01)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    da' vad ca nu trec cateva zile si tot mai apare cate una faina de la Claudiu.

    Vorba lu' Obi... and you were the choosed one... pfff
  • +9 (27 voturi)    
    Romania e o gluma (Joi, 18 februarie 2021, 20:28)

    emil bobu [utilizator]

    Ministrii refuza sa lucreze, dar nu-si dau demisia.
  • +5 (29 voturi)    
    e normal! (Joi, 18 februarie 2021, 20:30)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Vreti ca dl presedinte KWI sa schieze singur? Acum fuge si Catu la Paltinis ca a terminat bugetul si pe romani....
  • +15 (23 voturi)    
    Anturajul, camarila (Joi, 18 februarie 2021, 20:37)

    benicio [utilizator]

    Omul asta, Claudiu Nasui, se acopera de ridicol pe zi ce trece. Nu stiu cum face, dar parca si-o cauta cu lumanarea.
  • +8 (22 voturi)    
    Incredibil asa ceva! (Joi, 18 februarie 2021, 23:04)

    AndyXXX [utilizator]

    Ba, astuia nu-i e rusine?? Pai da-ti ba demisia si du-te acasa ca merge treaba si fara tine!! Cum e posibil ba asa ceva?? Bai Catule, da-l afara ca rade lumea de noi!!
  • +11 (21 voturi)    
    Ciudat rău (Joi, 18 februarie 2021, 23:27)

    fokerul [utilizator]

    băiatul ăsta! Năsui tată, ai probleme? Ai pățit ceva și nu poți vorbi? Lumea zice că ești dus cu capul dar eu nu cred așa ceva. Fă cu ochiu, dă-ne un semn ca să-ți sărim în ajutor, nu sta așa!
  • +1 (15 voturi)    
    Lupul deghizat? (Joi, 18 februarie 2021, 23:52)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Acu vreo 2 ani, il vazusem pe Nasui la Digi, intr-o emisiune cu Prelipceanu. Mai era invitata in emisiune Ecaterina Andronescu. Imi aduc foarte bine aminte de atitudinea foarte obraznica, specifica marlanilor P$D, si foarte nepoliticoasa din timpul emisiunii. Din acel moment mi s-a parut acest Claudiu Nasui foarte diferit fata de toti ceilalti colegi ai sai din USR, iar ultimele episoade de cand a fost numit ministru nu fac decat sa imi confirme suspiciunile. Daca va continua in modul acesta, sunt sanse mari sa fie remaniat cu prima ocazie.
  • +8 (10 voturi)    
    asta inseamna (Vineri, 19 februarie 2021, 6:58)

    gopo2016 [utilizator]

    sa se spele pe miini, de ceea ce se v-a intimpla in viitor, nici usturoi nu a mincat nici gura nu ii miroase, bine are masca in ziua de azi
  • +11 (13 voturi)    
    Mda (Vineri, 19 februarie 2021, 9:04)

    Florinm11 [utilizator]

    Dacă a ajuns economia pe mana Valentinei Saygo, nu ar trebui sa avem mari așteptări.
    • +3 (7 voturi)    
      Care Economie!? (Vineri, 19 februarie 2021, 10:02)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Florinm11

      Mai există încă așa ceva în România?
    • -3 (3 voturi)    
      hehe (Vineri, 19 februarie 2021, 13:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Florinm11

      Parca tin minte ca si cand era Dancila erai de aceeasi parere
  • +2 (6 voturi)    
    uitati, oameni... (Vineri, 19 februarie 2021, 10:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. si tocilaru asta are cel putin 3 amante.. numai eu stanga-dreapta.
  • +4 (6 voturi)    
    securica are alte treburi SPECIALE trasate pe (Vineri, 19 februarie 2021, 11:27)

    hopsinoi [utilizator]

    canale obscure. NAsui fa-te ca lucrezi si pentru salariu platit de noi.
  • +2 (6 voturi)    
    delegare vs. descentralizare (Vineri, 19 februarie 2021, 11:44)

    Lunetistul [utilizator]

    Effendi nu stie ca o delagare inseamna o atribuire TEMPORARA a unor sarcini, competente si responsabilitati. In momentul in care nu precizezi intervalul de timp, nu mai este o delegare, ci o descentralizare.
  • -6 (6 voturi)    
    Doamne (Vineri, 19 februarie 2021, 12:51)

    Costi888 [utilizator]

    Ce propaganda ieftine.. bai oameni buni.. e vorba de derogare astfel incat sa poate semna si altii anumite documente. E realitate. Un ministru trebuie sa semneze zeci de documente pe zi.. sunteti razna? Sau e mai bine sa semneze ca primarul?
    Si nu in ultimul rand, rusine Hotnews, nu ma asteptam la asa ceva. Va credeam mai profi.
  • +2 (4 voturi)    
    in calitate de.... (Vineri, 19 februarie 2021, 13:19)

    mamenervat [utilizator]

    simpatizant/votant USRPlus, intreb si eu:....decoru' ramane la dvs.? Una din 3: ori v-ati pripit/gafat, si astetam sa recunoasteti si sa va scuzati; ori nu aveti consilieri competenti/corecti, si asteptam sa recunoasteti si sa-i schimbati; ori n-aveti ce cauta in acel post si asteptam demisa/demiterea dvs.! A 4-a nu exista!
    • -2 (2 voturi)    
      hehe (Vineri, 19 februarie 2021, 13:53)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

      Votant psd cu state vechi si simpatizant al ciumei rosu intreb si eu:... de ce nu e inca scos PSD in afara legii si desfiintat?
  • +2 (4 voturi)    
    Macar hastagistul asta isi da seama ca e... (Vineri, 19 februarie 2021, 15:24)

    salvatore [utilizator]

    ... incapabil si-si deleaga autoritatea. Dar Voiculescu, Citu & the Gang chiar nu-si dau seama de ridicolul la care se expun? Sau poate ca ar vrea sa isi delege si ei atributiile dar nu gasesc oamenii potriviti (care sa aiba si grad corespunzator si pregatire solida la Otopeni, Baneasa sau prin alte paduri din jurul Bucurestiului).
  • +1 (1 vot)    
    Ce pacat ca are doar trei (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 10:34)

    persuasiv [utilizator]

    tara e mare,eu ii alocam vreo 15-16,cel putin.Hai 20,sa fie suma rotunda.Si pot lucra in schimburi,8 cu 16.