CEO-ul Goldman Sachs respinge munca la distanță: „o aberație” care trebuie corectată cât mai rapid

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 10:32 Economie | Companii


David Solomon, CEO-ul Goldman Sachs
Foto: Olivier DOULIERY / AFP / Profimedia
David Solomon, CEO-ul Goldman Sachs, respinge munca la distanță ca fiind „noua normalitate”, catalogând-o drept „aberație”, relatează BBC.

Solomon afirmă că banca de investiții a funcționat în 2020 cu „mai puțin de 10% din oamenii noștri” la birouri.

Declarațiile sale vin după ce mai multe mari companii au sugerat că munca de la distanță ar putea deveni permanentă.

Însă Solomon afirmă că aceasta nu este compatibilă cu cultura organizațională de la Goldman Sachs.

„Cred că pentru o afacere ca a noastră, care are o cultură inovativă și colaborativă, nu este ideal. Și nu este noua normalitate. Este o aberație pe care o să o corectăm cât mai curând posibil”, a declarat acesta în cadrul unei conferințe ce a avut loc miercuri.

Acesta s-a declarat în special îngrijorat de faptul că noii angajați ai companiei nu vor beneficia de „mentoratul direct” de care au nevoie.

„Sunt foarte axat pe faptul că nu vreau ca o nouă generație de tineri care ajung la Goldman Sachs în această vară să o facă de la distanță”, a afirmat Solomon.

Deși afirmă că crede că pandemia de COVID-19 a ajutat la adoptarea tehnologiilor digitale și a creat noi modalități pentru ca banca de investiții să funcționeze mai eficient, CEO-ul Goldman Sachs spune că nu crede că aceasta va duce la schimbări uriașe pe termen lung.

„Nu cred că odată ce ieșim din pandemie modul general de funcționare al unei afaceri ca a noastre va fi radical diferit”, afirmă acesta.

Solomon pare să nu fie singurul care împărtășește acest punct de vedere în sectorul financiar. În luna septembrie a anului trecut CEO-ul JP Morgan, Jamie Dimon, a declarat că munca de la distanță a avut un efect negativ asupra productivității.

Jes Staley, șeful Barclays, și-a exprimat la rândul său speranța că vaccinurile anti-Covid vor permite angajaților să se întoarcă la birou.

Companiile tech în schimb par mai entuziasmate de „noua normalitate”. Microsoft, Facebook și Twitter au anunțat că unii angajați vor putea opta să lucreze de acasă permanent.

Facebook a sugerat chiar că până la jumătate din angajații săi ar putea lucra de la distanță în următorii 5-10 ani.

Însă gigantul social media a lăsat de înțeles de asemenea că salariații care optează pentru această variantă ar putea fi plătiți mai puțin întrucât cheltuielile lor ar fi mai mici decât în Silicon Valley.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4454 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    nu mai are cine sa ii duca cafeaua la ora 9? (Joi, 25 februarie 2021, 10:46)

    AES [utilizator]

    e obligat sa si-o ia singur de la tonomat? :))))))
  • +8 (18 voturi)    
    o aberatie (Joi, 25 februarie 2021, 10:50)

    cristi_an [utilizator]

    esti tu cu gasca ta de baieti fini la costum si cravata.
  • +9 (17 voturi)    
    mda (Joi, 25 februarie 2021, 11:00)

    irdeto [utilizator]

    E mai greu sa-ti iei la rost angajatii de la distanta ca-ti inchid aia webcam-ul si te lasa cu buza umflata...
  • +13 (17 voturi)    
    goldman shacks (Joi, 25 februarie 2021, 11:03)

    mache [utilizator]

    fiind una dintre 'bombele' care au cauzat criza din 2008, nu?
  • +6 (16 voturi)    
    Unora le pasa (Joi, 25 februarie 2021, 11:12)

    ACP [utilizator]

    de poluare, altora nu. Nu e o surpriza unde se pozitioneaza bancile.
    • +4 (6 voturi)    
      Ca sa vezi (Joi, 25 februarie 2021, 14:20)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Alta gaselnita. Poluare, nebunie. Ce zici sa ne intoarcem la peseri si caverne? Stai acolo linistit, faci un foc mic sau stai in blanuri si mai iesi seara sa mai impusti vre-un animal ca sa ai ce manca. In rest, dolce vita.
  • +9 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 februarie 2021, 11:25)

    [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    Yeah, Goldman sucks! (Joi, 25 februarie 2021, 12:49)

    CezarN [utilizator]

    O aberatie de om si de mentalitate care inca mai crede ca daca are niste presedinti sau ministri pe statul de plata, sau guernatori sau trusturi media poate sa controleze populatia cum se putea acuma cateva zeci de ani in urma.
    Singura legatura ci "zeci de ani in urma" este URMA: asemenea dinozauri vor ramane in URMA si nimanui nu-i va parea rau dupa ei.
  • +7 (9 voturi)    
    Revoltatilor d emai sus (Joi, 25 februarie 2021, 13:47)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Uite ca nu sunt sef si nici goldmansachist. Dar nu consioder ca acest "nou normal" este normalul. Si mai consider ca nu e ok pentru fiecare. Eu nu vreau asa. Nu vreau nici ca ai mei copii sa creasca si sa fie educatie in stilul asta. Nici eu la noul job sa nu am habar cu cine vorbesc. Nu, Nu, NU.
    • -2 (6 voturi)    
      Dar te poti duce la birou, nu te opreste nimeni (Joi, 25 februarie 2021, 14:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Companiile isi dimensioneaza deja spatiile de birouri pentru o prezenta fizica mai redusa a angajatilor.
      Daca stabilesti cu colegii, te poti vedea face to face o zi, doua pe saptamana, mai des sau mai rar dupa nevoile sarcinilor avute de echipa, nu dupa poftele sefilor de a controla fiecare miscare a angajatilor.
      Si o poti face chiar si la un bar sau pe o terasa, nu neaparat la sediul companiei.
      Aaa, daca „mentoratul direct” al dinozaurului inseamna sa inveti oamenii la tot felul de smecherii la limita legii, cum sa umfle bulele imobiliare sau sa scape de activele toxice cu informatii inside cu o zi inainte de a se prabusi bursa, atunci, desigur, ca nu poti face asa ceva prin Teams. :))
      • -1 (1 vot)    
        Sigur... (Joi, 25 februarie 2021, 16:01)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Ce balarii vorbesti. Daca vrei sa discuti de alea folosesti niste platforme incriptate sau pur si simplu te intalnesti cu colegii. Pentru asa ceva se merita.
        Ma refer pur si simplu la faptul ca din toate cunostintele mele care au inceput un job nou anul trecut niciuna nu e multumita de activitatea de "initiere". Deocamdata se pare ca freaca luleaua si nu isi gasesc locul. Si eu as fi la fel.
    • -1 (1 vot)    
      ha? (Joi, 25 februarie 2021, 19:14)

      Nu_stiu [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Poti sa te dai cu fundul de pamant si sa te opui pana nu mai poti, ca lumea nu se invarte dupa cum vrei tu. Eu lucrez de acasa de cand ma stiu, am o afacere dar si daca m-as angaja la vreo firma vreau tot sa lucrez tot de acasa, ca n-am chef sa ma mut in alt oras si sa-mi cheltui banii pe chirie si transport acolo si nici nu-s din cale afara de sociabil.

      Eu am auzit exact invers - TOATE cunostintele mele care lucrau la birou iubesc munca de acasa, au fost in stare sa se organizeze bine si acum au si mai mult timp liber sau pt familie pentru ca termina mai repede proiectele. Daca erai in razboi ani de zile ce faceai, te mai plangeai?

      Hai sa fim seriosi, sunt o gramada de activitati profesionale care se preteaza la asa ceva, eu am avut inclusiv interviuri online cu cei de la resurse umane si m-am descurcat foarte bine. Daca lucrezi intr-o fabrica sau un spital evident ca nu se poate.

      Cum adica nu ai habar cu cine vorbesti? Ăla nu se recomandă/nu semnează emailul? Și dacă ăla vrea să lucreze de acasă pe când tu ești la birou, nu tot aia e? Nu ai cum sa obligi oamenii sa faca ce iti place tie si nu le place lor, oricat de mult iti doresti asta.
      • +1 (1 vot)    
        mai vorbim peste un an (Joi, 25 februarie 2021, 19:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nu_stiu

        Despre eficienta muncii la distanta. Stiu ca la inceput e funny, te dai jos din pat, bei cafeaua si tzup la calculator. Dupa un an ,doi constati nu mai e asa distractiv. Crede-ma am facut asta 15 ani de zile, norocul meu a fost ca aveam si munca de teren si 80% din timp eram out!
        Da, sustin munca de acasa dar ca exceptie, nu ca regula!
  • +2 (8 voturi)    
    Atitudine depasita (Joi, 25 februarie 2021, 14:03)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    Lucrez de ani de zile intr-o firma mare, in EU, cu peste 100.000 de angajati.

    Acum vreo doi ani s-a introdus experimental home office-ul insa era limitat la max. o zi pe saptamana, ce trebuia anuntata in prealabil si (cel putin in faza de inceput) definit clar ce anume urma sa lucrezi de acasa. Seful avea ulterior dreptul sa verifice (ceea ce, sincer vorbind, nu s-a intamplat niciodata).

    Sefii aveau oarecum impresia ca de acasa nu se munceste, ca nu au control asupra angajatului daca nu il vad sezand in fata computerului.

    A venit Covidul si intr-o zi de martie 2020, la ora 13:00 am fost anuntati sa ne luam laptopurile si sa plecam urgent acasa. Urma sa lucram de acasa, cel putin trei saptamani.
    De atunci nu am mai calcat pe la birou, sedintele se desfasoara pe Skype sau Teams, sefii sunt fericiti (feedback-ul a fost pozitiv), lucratorii sunt constiinciosi, lucrarile nu raman nefacute, ba multi au spus ca de cand sunt acasa lucreaza chiar mai mult decat inainte.

    Exista o anumita flexibilitate care anterior nu exista, exista avantaje si anumite dezavantaje (pentru cei care trebuiau sa bea cafeluta la o sueta cu colegul/colega din biroul alaturat... ghinion! Desi acum o pot face virtual

    Multi s-au pronuntat in favoarea home-office-ului - de ambele parti, si din partea angajatilor, si din partea managementului. Dupa ce va trece pandemia am impresia ca 3 zile de home office alternate cu 2 zile de birou vor fi noua regula!

    Asa ca domnul de la Goldman Sachs e retrograd in gandire, la fel ca multi care nu au putut tine pasul cu schimbarile.

    Home-office-ul va castiga teren. Pe de alta parte, avand in vedere ca Solomon e finantist, ar trebuie sa isi dea seama ca prin home office firma economiseste niste bani - nu mai plateste energie electrica si apa, printre altele - iar munca nu ramane nefacuta.

    Cine vroia sa traga chiului putea sa o faca si stand in fata computerului la birou (aveam un coleg care era in stare sa se uite fix la monitor 8 ore, sa miste mouse-ul insa
    • +2 (6 voturi)    
      GS e pe banii lui (Joi, 25 februarie 2021, 14:15)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      Pe banii lui considera ca e mai bine asa. Cine sunteti voi sa considerati viceversa? Ati facut voi impact assesment, ecoomic assesment, financial assesment si ati concluzionat ce vorbiti voi aici? Sau e doar impresie personala precumc ei cu panourile solare pe casa care cred ca au dat lovitura financiara dar daca ii iei la bani marunti isi dau seama ca au fost excrocati in final?
      Vreau ceva analize nu itnerpretari la liber. Cu toate componentele. Trainingul noilor veniti, integrarea, jobul facut, sanatatea mentala, contactele noi facuta etc etc.
      • -1 (5 voturi)    
        LuiAtoate... (Joi, 25 februarie 2021, 15:01)

        Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Mda... parere de roman atoatestiutor.

        Ma retrag, pauza de cafea s-a terminat
        • 0 (2 voturi)    
          Pai nu (Joi, 25 februarie 2021, 15:16)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

          Eu am intrebat de niste analize la obiect, nu "atoatestiutoreli" de genul celei relatate d etine mai sus.
    • +4 (4 voturi)    
      Lucrez de acasa din 2011 (Joi, 25 februarie 2021, 16:33)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      si pot sa spun urmatoarele:

      - sunt mai eficient decat eram inainte de a lucra de acasa
      - castig mai bine
      - sunt mai putin stresat, in principal pentru ca pot fi alaturi de familie in situatiile critice

      Sefii care vor sa tina neaparat oamenii in birouri, cred, sunt aceia care au sustinut investitii mari in cladiri sau au facut contracte proaste (uneori proaste pentru firma si bune pentru ei insisi;) de inchiriere.

      Bineinteles, nu toate joburile sunt pretabile la lucrul de la docmiciliu si orice fortare de dragul "new normal" va avea urmari negative, in aceste cazuri.
    • +2 (2 voturi)    
      mai vorbim peste un an (Joi, 25 februarie 2021, 19:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      Cand o sa observi statisticile cu divorturi sau cresteri de masa corporala.