Obligația de a purta mască în birouri ar putea fi eliminată dacă este vaccinat tot personalul

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 15:44 Economie | Companii


Birou open space
Foto: Wikimedia Commons
Premierul Florin Cîțu a anunțat că va fi analizată o propunere potrivit căreia angajații dintr-o companie să nu mai poarte mască dacă tot personalul este vaccinat. O astfel de măsură ar putea fi aplicată de la 1 iunie.

"Noi am oferit companiilor centre de vaccinare. Va fi încă o propunere ca în office space să nu se mai poarte mască dacă toate persoanele sunt vaccinate. Este o propunere, vom vedea ce vor spune cei de la Ministerul Sănătății și Ministerul de Interne", a declarat Florin Cîțu la finalul ședinței de Guvern de miercuri.

Întrebat despre posibile stimulente pentru vaccinare, premierul a spus că "cel mai bun stimulent este revenirea la normalitate, în care putem să circulăm liber fără mască".

UPDATE: Ministrul Sănătății, la TVR 1: Sunt de acord cu ceea ce a spus premierul Cîțu. Persoanele complet vaccinate ar putea să nu mai poarte mască de protecție la birou






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7337 vizualizari

  • -14 (32 voturi)    
    lol (Miercuri, 5 mai 2021, 16:11)

    BlueX [utilizator]

    deci.... ati gandit mult aceasta maxima ?
    daca un shoshoc, nu vrea el sa se vaccineze ... din 20 de oameni intr-un birou ..... deci 1-19 ... e super nu-i asa ... ca stiti ce urmeaza ???? se va purta masca pt acel shoshoc .....
    • -9 (17 voturi)    
      ? (Miercuri, 5 mai 2021, 16:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Masca e ca sa ii protejezi pe ceilalti, nu pe tine. Nu e masca de gaze.

      Deci daca X nu e vaccinat, el va trebui sa poate masca. Daca tu esti vaccinat, nu. E simplu si logic.
      • +6 (18 voturi)    
        Vaccinatii (Miercuri, 5 mai 2021, 18:31)

        KostasP1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Si cei vaccinati pot imprastia virusul. Mai studiaza, mai analizeaza. Si nu mai da repede cu mucii-n fasole.
        • -3 (9 voturi)    
          Incorect (Miercuri, 5 mai 2021, 18:38)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui KostasP1

          Mai degraba exista un risc mic de a lua o forma usoara, nu de a transmite virusul. Nu exista inca dovezi clare ca poti transmite virusul daca esti vaccinat.

          Poate nu sunt eu cel care trebuie sa studieze si sa anlizeze? Decat daca dai niste link-uri ale studiilor de unde rezulta ce spui tu. Si nu ma refer la link-uri de pe site-uri de social media care te "trezesc la realitatea Marii Resetari ale Reptileinilor".
          • -4 (12 voturi)    
            cum nu exista dovezi ? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:31)

            nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            dar Arsinel ce este ? nu dovada ca vaccinul e "vax albina" ? si ca e cam degeaba ?
            • +3 (3 voturi)    
              Cum adica? (Miercuri, 5 mai 2021, 22:11)

              imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

              Arsinel a transmis virus sau a primit forma usoara de la altcineva?!
              Despre ce vorbim?
          • -2 (6 voturi)    
            Ingrijorari legitime (Miercuri, 5 mai 2021, 20:15)

            moto33 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Cand pui "Reptilieni"/"666"/"Illuminati"/"Semnul Fiarei" si "Marea Resetare" in aceeasi propozitie discreditezi ingrijorari legitime. Acele persoane care pun astfel de titluri bombastice la compilatii video fac mai mult rau.

            "Marea Resetare" e numele dat de Forumul Economic Mondial de la Davos.

            5G e alta mancare de peste care creaza noi probleme privind protejarea vietii private, ce ar avea consecinte severe sub un regim totalitar, exercitiu de imaginatie (5G in URSS).
          • 0 (6 voturi)    
            Da, mai trebuie sa studiezi (Miercuri, 5 mai 2021, 21:00)

            Arminius [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Vaccinul nu are eficienta 100%. Asta insemna ca si unii dintre cei vaccinati pot sa transmita virusul. Catu are dreptate.
    • +7 (33 voturi)    
      instigă intenționat, colegu' (Miercuri, 5 mai 2021, 17:03)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Dacă consideri că oricine are rezerve asupra seriozității acestei boli și asupra oportunității sau eficienței acestor înțepături este un "șoșoc", practic excluzi din sfera acceptabilului orice opoziție la varianta oficială (oricât de falsă și tâmpită ar fi aia). Nu Șoșoacă a luat atitudine pe toate temele astea. E fie o traseistă, fie mai probabil o "înstelată" pusă pe decredibilizarea oricărei opoziții prin asociere (adică exact ce faci tu acum).

      Dacă scoți o secundă din ecuație absolut tot ce-ai "învățat" nou în ultimul an și ceva, o să vezi doar niște imbecili care se agită pentru o viroză și o clasă politică pusă pe scindat poporul pe baza unor minciuni și aberații care ne-au umplut pe toți de scârbă, dar pe unii de foarte mulți bani.

      Nu mai intrați fraților în "logica" lor cu "termenii" lor, aia e toată păcăleala.
      • -7 (15 voturi)    
        Are dreptate BlueX (Miercuri, 5 mai 2021, 17:43)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        Chiar sunteți niște șoșoci.
        • 0 (0 voturi)    
          ieftin (Joi, 6 mai 2021, 15:25)

          feedback [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          E ușor să pui etichete, greu să gândești. De buzzwords și reacții emoționale e plin internetul. Oameni cu argumente solide și luciditate însă, subțireanu.
          Însă neologismele astea contextuale servesc drept mijloace de comunicare celor care nu sunt în stare să exprime coerent o idee sau un concept. Gândește-te la asta!
      • +4 (8 voturi)    
        AUR & Sosoaca (Miercuri, 5 mai 2021, 18:13)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        e controlled oposition?

        Cand se dau astfel de reguli, se dau ca sa ne urmarim/param intre noi. Un fel de arta razboiului, sa ne intoarca pe unii impotriva altora.
      • -6 (18 voturi)    
        Deci... (Miercuri, 5 mai 2021, 18:22)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        ...dupa un an de pandemie, 30.000 de romani morti si 3,3 milioane la nivel mondial, troll-ul spune ca este o banala viroza. In cazul asta nu pot sa iti doresc decat sa te intalnesti cu ea cat mai des pana afli ce o face diferita.!
        • +5 (17 voturi)    
          30000 (Miercuri, 5 mai 2021, 18:34)

          KostasP1 [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

          30000 de morti de covid pt ca de altceva nu s a mai murit. Bai ignorantilor pe voi va poate manipula oricine. Inteligenta nu este punctul vostru forte.
          • +1 (5 voturi)    
            Vrei sa spui ca a scazut mortalitatea de 12 ori? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:14)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui KostasP1

            Mai gandeste-te ... de obicei mor cam 400 mii pe an
            Plus ca prelungirea pandemiei lungeste perioada in care multi nu au parte de investigatii si servicii medicale normale si vor muri si mai multi anii viitori.
          • 0 (0 voturi)    
            Hai sa-ti.... (Joi, 6 mai 2021, 8:03)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui KostasP1

            .... impartasesc una dintre observatiile mele :
            Cu cat e prostul mai prost, cu atat mai abitir vorbeste de IQ.
            Sunteti amuzanti, pana la urma !
        • +7 (15 voturi)    
          Conteaza si in ce conditii (Miercuri, 5 mai 2021, 18:34)

          moto33 [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

          au murit, ce varsta aveau, de ce comorbidităţi sufereau, diabet, influenza in conjunctura cu COVID, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          mulțumesc pentru urare, eu îți doresc opusul (Joi, 6 mai 2021, 15:48)

          feedback [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

          M-am întâlnit cu ea încă de mai multe ori, însă, ce să vezi, a venit și a plecat fără a lăsa vreo urmă, cu tratament ok, acasă.
          Statistica:
          - 30.000 de români declarați morți de covid fără autopsie; cunoști diferența? 30.000 de români tratați în linii mari după niște protocoale extrem de dubioase, fără monitorizare și nutriție corespunzătoare în niște dărăpănături numite spitale (cu excepții desigur)

          Peste 1 milion de "cazuri" declarate. Pe baza testelor, desigur. Dacă alea sunt corecte, ia imaginează-ți câte sunt nedeclarate? Or fi.. de două ori mai multe? De șase? De opt? Te-ai gândit la asta?
      • -9 (15 voturi)    
        Stii ce facem noi pe rezervele tale? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:32)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        Daca ai rezerve impotriva vaccinarii, sapunului si spalatului pe dinti, du-te la stana cu oile, acolo nu trebuie sa porti masca si nici sa te vaccinezi.
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Miercuri, 5 mai 2021, 19:40)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        ceva mai mult de citit despre metodele folosite...desi scopul e OK totusi nu cred ca scopul scuza mijloacele:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Peer_pressure
        Cu ajutorul acestui "peer pressure" s-au facut unele din cele mai mari tampenii din istorie.
        • 0 (0 voturi)    
          ești sigur că scopul e OK? (Joi, 6 mai 2021, 15:35)

          feedback [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Adică, sunt sigur că intențiile celor mai mulți sunt bune în raport cu ce-și imaginează că se petrece, dar deasupra lor nu, scopul nu este deloc OK și nici cel declarat. Mă rog, cu excepția în care genocidul, scindarea socială și colapsul economic ar conduce către vreun scop "nobil", ceea ce e foarte posibil, pentru unii.

          Presiunea socială funcționează în societățile precum cea românească de minune, e adevărat. În Suedia, de exemplu, zero șanse, fiindcă mentalitatea este individualistă și influența "imaginii" unui fenomen (ceea ce cred alții sau ești prostit că ar crede alții) minimală.
      • +2 (2 voturi)    
        Excelent (Miercuri, 5 mai 2021, 21:20)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        Comentariu de pus in rama, bravo!
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 mai 2021, 18:44)

      c.ion.escu [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Trebuie ca cei vaccinați sa poată fi exceptati de la obligativitatea purtării măștii. In felul ăsta nu va exista nicio ranchiuna, iar cei nevaccinati vor fi mai convinși să se vaccineze.

      Chestiunea se complică atunci când într-un astfel de birou există si persoane care au contraindicație la vaccinare.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 20:58)

      [anonim] i-a raspuns lui BlueX

  • +19 (55 voturi)    
    asta e un indemn la atacuri la persoana (Miercuri, 5 mai 2021, 16:13)

    Gryphus [utilizator]

    daca exista in birou o persoana care isi exercita dreptul de a NU se vaccina, PNL vrea ca ceilalti din birou sa-0l vaccineze cu forta.

    aceste reguli daca vor exista trebuie contestate in instanta
    • -1 (25 voturi)    
      ? (Miercuri, 5 mai 2021, 16:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Unde scrie ca "vor" sa il "vaccineze cu forta"?

      Probabil tot acolo unde scrie ca vor sa ii fure CNP-ul cu undele 5G receptionate prin viermii nanotehnologici din masca?
    • -3 (15 voturi)    
      si ce e rau in asta? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:36)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Daca 99 de colegi s-au vaccinat, te gasesti tu mai cu mot sa nu te vaccinezi, ca e dreptul tau de pomanagiu sa se vaccineze altii pentru tine.
      • +2 (10 voturi)    
        Logica stramba (Miercuri, 5 mai 2021, 21:03)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Adica daca nu se vaccineaza 99 si se vaccineaza unul, ala unul e mai cu mot si nu ar trebui sa se vaccineze? Esti antivaccinist sau antidemocratie?
  • +19 (45 voturi)    
    :))) (Miercuri, 5 mai 2021, 16:13)

    gigifisiune [utilizator]

    Misto masura!!

    Catule, pe bune, chiar atat de putin te duce..? Doar prin represiune poti vaccina poporul? Doar punandu-i sa se injure unii pe ceilalti?

    Fratele meu!
    • +16 (30 voturi)    
      corect este sa poarte masca doar cine vrea (Miercuri, 5 mai 2021, 17:37)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      propunerea din articol o masura stupida de invrajbire a vaccinatilor contra nevaccinatilor

      sa poarte masca doar cine vrea:

      1) vaccinatii sunt deja protejati 100% (asa zice guvernul) deci nu au nevoie de masca dar pot sa o poarte daca vor

      2) cei care nu vor sa se vaccineze risca sa moara (asa zice guvernul) dar e riscul lor/alegerea lor si pot purta sau nu masca la alegerea lor
      • -6 (20 voturi)    
        Sa se urce cine vrea beat la volan! (Miercuri, 5 mai 2021, 19:28)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui c2

        Ai airbaguri la masina?
        Ai centura de siguranta?
        Atunci ce te f... grija ca eu ma urc beat la volan?
        • +5 (15 voturi)    
          esti beat (Miercuri, 5 mai 2021, 21:18)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

          Cand consumi alcool nu mai ai reflexe, cand nu esti vaccinat ce dracu nu ai?
          • +1 (5 voturi)    
            Imunitate (Miercuri, 5 mai 2021, 22:53)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

            Imunitate la virus nu ai => il poti da la altii. Ce e atat de greu? A trecut un an totusi...
    • -3 (13 voturi)    
      Cum motivezi un inconstient criminal? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:26)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Ce masuri propui tu ca imbecilii sa se vaccineze?
      Daca faptul ca te scuteste de boala si te scuteste de a fi criminal, cam ce masuri de bun simt te-ar motiva sa te vaccinezi?

      Nu exista masuri de bun simt pentru anti-vaccinisti, atunci sa fie masuri punitive.
      • +2 (6 voturi)    
        Comparatia e exagerata (Miercuri, 5 mai 2021, 20:49)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        "inconstient criminal"

        Anti-vaccinistul de rujeola si altele e diferit de anti-vaccinistul de COVID-19. Sunt 2 specii diferite.
  • -10 (20 voturi)    
    huo! (Miercuri, 5 mai 2021, 16:16)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai zgârcit prim-ministru din lume! Alte țări oferă 100$ sau chiar mai mult pentru a fi inoculat. Cîțu-cîțu nu dă nimic. Cică să nu purtăm masca la mare sau în birouri.
    • -2 (8 voturi)    
      Fals, Serbia da 25e - dar nu e un exemplu (Miercuri, 5 mai 2021, 18:07)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24779531-sarbii-platiti-vaccineze-anticovid.htm

      Se poate face si invers. Scaderea costului cu asigurarea de sanatate pt cei vaccinati
  • +6 (18 voturi)    
    Uau. regula aia care nu o respecta nimeni? (Miercuri, 5 mai 2021, 16:44)

    Lok [utilizator]

    Bravo! Asa da! Veti convinge pe toti aia din rural cu asta. Nu aveati resurse sa verificati pana acuma, nu veti verifica nici de acuma in colo. Cui i s-a rupt pana amu i se va rupe si de acum incolo.
    Ideeile astea crete sunt foarte simpatice.
    • -5 (13 voturi)    
      nu toți o respectă (Miercuri, 5 mai 2021, 17:16)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu neapărat din lipsă de empatie, dar nu-s chiar toți atât de ușor de prostit cum că ar folosi la ceva...
      • -2 (8 voturi)    
        Culmea cum prostii se cred dastepti (Miercuri, 5 mai 2021, 18:12)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        daca ai dubii ca ajuta masca aia simpla, iti poti lua ceva mai profi. Preturile au devenit accesibile la FFP2/3
        Dar nu da rezolutii pe utilitatea mastilor. Masca e mai mult pentru ceilalti, dar problema e ca putini au empatia necesara pentru a purta pentru altii.
    • 0 (4 voturi)    
      Se numeste (Miercuri, 5 mai 2021, 17:33)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      incompetență
    • +2 (4 voturi)    
      evident (Miercuri, 5 mai 2021, 17:39)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ce altfel era si un studiu facut in timisoara si aproape 70% fusesera infectati la birou...normal ca purtau masca cand isi aduceau aminte
  • +5 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 16:56)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    stiu eu! (Miercuri, 5 mai 2021, 17:19)

    winston_smith [utilizator]

    Stiu eu pe cineva (nu spun pe cine;)) care a stat tot timpul fara masca in birou open space. Atat el cat si toti colegii lui, si cred ca lucrurile sunt la fel mai peste tot.
  • +4 (10 voturi)    
    zahar si ulei (Miercuri, 5 mai 2021, 17:29)

    maxxie jazz [utilizator]

    Slăbuț. Fă ca Chuck Fesenorris!

    Ar trebui să bage un pachet de bază - 2 vaccinuri anul ăsta și 2 anul viitor - 1 sticlă de ulei și o pungă de zahăr, în rate.

    Pachetul de bază poate fi extins, cu anumite avantaje pentru familiile numeroase. Pachetul să cuprindă un joc lego 20x20cm, dacă există un copil vaccinat în familie.

    Dacă 100% din arborele genealogic este vaccinat, se dă o vacanță la mare, care btw, e mai scumpă la noi decât în Liechtenstein, șmecheria e că noi avem și urși.

    Din guvernarea asta nu s-a înțeles niciodată nimic. Politruci și securistoizi - ASTA a înțeles lumea și asta este, până la urmă.

    Oameni fără creiere. E cam târziu acum să le împrumute careva unul. Dar nu e târziu la zahăr și ulei. Așteptăm poate are Usere vreo propunere, un Lego mai mișto, un ulei mai de măsline. De la Fesene încoace să se bată toate recordurile.
  • -1 (7 voturi)    
    si (Miercuri, 5 mai 2021, 19:35)

    nick1587873340950 [utilizator]

    ce faci daca iesi din birou, iar in firma sint vre-o doi care nu se vaccineaza ? Catule, da cuvirgula, mai gindeste odata timpenia asta!
  • +6 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2021, 20:05)

    sentenced [utilizator]

    Un clasic exemplu de "divide & conquer".
    Cu cat insistati mai mult sa ma vaccinez, cu atat sunt mai determinat sa nu o fac.
    • -4 (8 voturi)    
      e ok (Miercuri, 5 mai 2021, 21:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      na, atunci vei purta masca, pe santier.
      • -1 (3 voturi)    
        lol (Miercuri, 5 mai 2021, 22:10)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pai si voi, vaccinatii, purtati masti. :)) Tocmai aici e ridicolul.
        Eu lucrez de acasa, fara masca.
    • 0 (0 voturi)    
      dar, in caz de, ai pretentii la rezervare ati? (Joi, 6 mai 2021, 13:14)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      .
  • 0 (0 voturi)    
    de ce doar ”ar putea”? (Joi, 6 mai 2021, 13:12)

    Antenistontel [utilizator]

    oricum toata bugetarimea pitita prin birouri sta de luni bune fara masca.
    guvernantii sa puna la dispozitie vaccinuri pentru toti cei care vor si sa-i lase sa se imunizeze prin infectare pe restul.
  • 0 (0 voturi)    
    mai rău ca în sistemul comunist (Duminică, 9 mai 2021, 11:21)

    jairstream [utilizator]

    Atunci ai putea obliga vaccinarea.
    Nici acum ca companie nu poți.
    Deci toți trebuie să poarte mască atunci când, de exemplu, unii sau unul nu vor să fie vaccinați.
    Care se reduce la pedepsirea tuturor oamenilor pentru unul.
    Premierul Florin Cîțu ar trebui să se gândească la acest lucru, deoarece acest lucru este încă prea obișnuit în România.
    Pe baza acestui lucru, el poate sfătui opțiunile.
    1) îl lasă pe mâna conducerii companiei.
    2) Sfătuiți persoanele complet vaccinate să nu poarte o mască la locul de muncă mai bine peste tot.
    (scuze românul meu nu este perfect)