Voestalpine amana pentru 2009 luarea unei decizii privind constructia combinatului de la Marea Neagra

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2008, 12:48 Economie | Companii


Grupul siderurgic austriac Voestalpine a anuntat joi ca va amana pana in 2009 luarea unei decizii in privinta combinatului pe care vrea sa il construiasca la Marea Neagra, investitie estimata la cinci miliarde de euro, din cauza incertitudinilor asupra finantarii si a cererii, potrivit NewsIn, care citeaza Reuters. Tarile care sunt avute in vedere pentru aceasta investitie sunt Romania, Bulgaria, Ucraina si Turcia.

"Din cauza conditiilor dificile de pe pietele financiare, care creeaza incertitudini in privinta evolutiei economiei globale, vom amana luarea unei decizii cu privire la acest proiect, pentru 2009", se arata intr-un comunicat al companiei.

Reprezentantii companiei anuntasera deja, saptamana trecuta, ca ar putea amana aprobarea proiectului. Voestalpine si-a propus sa construiasca o otelarie la Marea Neagra, cu o capacitate de 5,5 milioane tone de otel pe an.

Guvernul Romaniei si reprezentantii Voestapine au semnat in data de 1 octombrie un memorandum de intelegere cu privire la dezvoltarea combinatului siderurgic in zona Marii Negre, dupa ce si Bulgaria semnase un memorandum similar in 8 septembrie.

In cazul in care Romania va reusi sa atraga investitia, Voestalpine va deveni cel mai mare investitor direct din tara, devansand alte doua grupuri austriece: Erste Bank (actionarul majoritar al BCR) si OMV (care controleaza Petrom).

Concernul austriac si-a anuntat intentia, la inceputul lunii iulie, de a plati proprietarilor de terenuri din zona Constanta-Agigea 5% din valoarea terenurilor, pentru ca acestia sa nu creasca pretul loturilor. Tot in iulie, austriecii au contractat 96,4 hectare de la fondurile de investitii ARCA East Invest si Chayton Capital.

Vanzarile Voestalpine in anul fiscal 2007/2008 au fost de 10,5 miliarde euro, compania avand aproape 41.500 de angajati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





988 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    informatia corecta este (Joi, 16 octombrie 2008, 13:22)

    costi [anonim]

    A decision in the near future also seems not justifiable given the decisions of the European Parliament on the proposed climate protection rules that are very critical for the industrial base in Europe
    acest citat de pe site voestalpine care de fapt ingroapa tot proiectul .pentru cine nu stie engleza se refera la perspectivele adoptarii de catre EU de legi cu privire la reducerea de emisii .concluzia este ca a decision in the near future deci deja 2009 nu mai este considerat not justifiabile ,nu se justifica pe chestia emisiilor.
    de fapt din august se stia acest lucru ,ei au profitat de criza ca sa iasa mai elegant si sa nu se vada amatorismul lor.oricum bine ca am scapat de ei.
    • -1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 16 octombrie 2008, 13:52)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui costi

      http://www.voestalpine.com/ag/en/press/news/steelplant_20081015.html
      Intr-adevar! Decizia Parlamentului European a scos din carti Romania si Bulgaria!
      Ceea ce e este bine!

      Constructia combinatului avea un impact catastrofal asupra mediului, afectand industria turistica din zona (in special Mamaia zona si Eforie Nord), rezervatia sit RAMSAR "Dunele de la Agigea" (situat la cativa metri de locul dorit de austrieci), precum si orasele Constanta si Eforie!

      Asa ca unul din avantajele crizei economice e ca am scapat de un viitor dezastru ecologic. Insa si Parlamentul European a luat decizia corecta la timp!
  • -1 (3 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 16 octombrie 2008, 13:36)

    Ion [anonim]

    Foarte bine. Aceasta "investitie" nu era benefica pt. Romania in locul unde vroiau austriecii.
  • +1 (3 voturi)    
    Excelent...acum sa platim pensiile din castraveti (Joi, 16 octombrie 2008, 14:29)

    Inconstientul [anonim]

    Cata prostie :(

    ...la ce ne trebui un investitor care sa mai poata arunca lumina pozitiva asupra romaniei?

    ...La ce ne trebuia un exportator?

    ....La ce ne trebuia un platitor de taxe, asigurari si pensii?

    Si prosti si saraci...ne meritam soarta!
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarat : cata prostie (Joi, 16 octombrie 2008, 14:55)

      costi [anonim] i-a raspuns lui Inconstientul

      Nici un investitor din lume nu poate arunca o "lumina pozitiva" asupra Romaniei .Ramanem ce santem.
      Exportator de otel mai avem si la Galati si nici vorba de lumini sau imbunatatirea nivelului de viata in Galati. Trebuie sa stii ca firmele internationale manevreaza in asa fel ca nu platesc prea mult profit .manevreaza prin tot felul de offshoruri.
      cat despre platitorii de taxe : se stie ca pe piata fortei de munca in Romania exista un deficit .deja vin chinezii sa munceasca. Nu este vorba ca Romania sta in taxele pe care le plateau inca 200 de angajati. De ce nu au dorit sa faca combinatul undeva dealungul canalului ? Au vrut sa distruga litoralul . Si pe asta erau gata sa-l vanda .
      vezi ce fac austriecii la Petrom .Nu te-ai saturat ?
      Prosti, de acord ,saraci ne-au vadut boierii .
      Daca s-ar fura mai putin in tara asta puteam fi si noi mai bine .
      • 0 (0 voturi)    
        presupuneri (Joi, 16 octombrie 2008, 19:48)

        silcoa [utilizator] i-a raspuns lui costi

        ce buna ar fi aceasta investitie pt romania si romani. vorbiti sa va aflati in treaba. n-are rost sa enumeram acum toate eventualele beneficii si partile rele, si sa le punem in balanta...
        turism, care turism?
        de asta am ajuns atat de saraci, pt ca am spus nu la toti investitorii care ne-ar fi putut periclita faimosul turismsi din romania. Si unde am ajuns: suntem saraci lipiti pamantulul iar turismul este ultima atractie a romaniei.
        probabil mai toata clasa politica gandeste ca voi si de asta am ajuns asa bine!
        lucrez in aceasta industrie si sunt f multumit!
        terminati cu prostiile!
      • 0 (0 voturi)    
        Unde e prostia? (Joi, 16 octombrie 2008, 21:23)

        Bu tu, ba el, ba ma-sa [anonim] i-a raspuns lui costi

        Ma faci efectiv sa plang...gandire fatalista de azi pe maine...ce sa mai adaug...

        Nici un investitor nu arunca lumina pozitiva asupra romaniei? Probabil ca nici asupra Slovaciei, ori Cehiei, ori Poloniei...Nu stiu cand ai verificat ultima data cat am avansat de la Tratatul de la Varsovia

        Galati? Mittal?...e clar...nu ai nici o idee despre voestalpine. e diferenta de la Volga la Toyota Prius

        200 de angajati? incearca mai bine 5000 + 25000 de locuri de munca create pe orizontala...asta e un nou oras,

        Ce legatura are Petrom?

        ...Esti efectiv prea ingust la minte ca sa mai comentez ceva. Somnul ratiunii naste cretini...
        • 0 (0 voturi)    
          nu inteleg (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:41)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Bu tu, ba el, ba ma-sa

          Nu inteleg ce va mai dati cu parerea atat. Parca ati fi niste mosi care se cearta in statie dupa ce a plecat autobuzul.

          Proiectul e mort si ingropat din cauza situatiei de pe piata otelului. VA spera la cresterea cererii din industria auto etc, iar acum producatorii inchid capacitati de productie. Vor mai trece ani pana acest proiect va mai fi luat in considerare. Iar reactia bursei a fost prompta in favoarea deciziei de renuntare: actiunile VA au crescut cu 10-15%.