Presa bulgara: Romanii au cumparat tot crapul din Varna

de George Florea     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2007, 17:01 Economie | Consumator


Romanii au cumparat toata cantitatea de crap de la Dobrici si Varna, scrie revista bulgara Standart, preluata de Rador. Potrivit sursei citate, romanii au organizat special excursii pentru a-si cumpara din Bulgaria peste pentru sarbatoare. Si asta pentru ca pretul crapului este in Romania de doua ori mai mare decat cel de la Dobrici, unde kilogramul costa 6 leva (circa 3 euro). "Romanii bagau in saci cate zece bucati mari de peste", povestesc comerciantii.

Pretul unui kilogram de crap de Dunare in magazinele din Bucuresti este, in acest moment, de aproximativ 17 lei, ceea ce inseamna aproximativ 5 euro.

Afluxul a durat cel putin o saptamana, scrie publicatia bulgara. S-a cumparat foarte mult si stavrid, cu 5,5 leva pentru un kilogram. Catre Romania, de Sfantul Nicolae, s-au indreptat si sute de kilograme de pastrav si somn, a spus primarul din oraselul bulgar Durankulak, Ziumbiul Medarov.

"Daca nu va ramane crap, ne vom cumpara calcan ieftin", se bucura pensionarii din Varna, care asteapta la bursa de peste a orasului. Doua kilograme de crap gras costa cat un calcan mai mic de la braconieri, trag linia notei de plata persoanele mai in varsta si cu mai putina dare de mana de la malul marii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4767 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cotidian, nu revista... (Vineri, 7 decembrie 2007, 18:13)

    edux [anonim]

    Standart e ziar cotidian, nu revista....
  • 0 (0 voturi)    
    Peste (Vineri, 7 decembrie 2007, 21:52)

    Mihai [anonim]

    Iar in poza sunt salai si un novac :) nu crapi de dunare, nu stavrid, nu pastrav, nu somn si nici calcan :)
    • 0 (0 voturi)    
      peste (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 9:09)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ba e fix stavrid. dacas nu cunosti pestii, taci
  • +1 (1 vot)    
    comerciantzii si hotii (Vineri, 7 decembrie 2007, 23:45)

    crap [anonim]

    datorita comerciantilor romani care umfla preturile dak se poate sa-ti ia tot si te si bate dak te uiti si nu cumperi..porci mizerabili ca la noi nu mai gaseszi
  • 0 (0 voturi)    
    si statul roman e scump (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 8:35)

    tyty [anonim]

    In nivelul preturilor o pondere mare o au taxele si impozitele, statul roman sau societatea civila ar trebui sa analizeze comparativ toate taxele si impozitele din romanica comparativ cu tari vecine si tari din vest, sua etc. sub forma %, pondere PIB, pondere in pretul alimentelor etc. sa stim si noi de ce preturile noastre prezinta asemenea anomalii. Cine profita mai mult: importatorii, producatorii, comerciantii sau statul.
    • 0 (0 voturi)    
      @tyty (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 14:17)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Ca si comparatie cu Bulgaria, la taxe suntem cam la fel. Salariile acolo insa sunt semnificativ mai mici, se ajunge si la 30-40%, de unde si preturile mai scazute care contin aceste cheltuieli. Poate data viitoare nu te mai bagi aiurea, pentru s-ar putea sa nu iti fie bine cu preturile din vest...
  • 0 (0 voturi)    
    Crapul (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 9:13)

    nae [anonim]

    Draga George, <br/>Ori nu stii sa faci simple calcule aritmetice ori nu mananci/nu cumperi peste/crap in Romania. Daca in Bulgaria crapul face 3EU/cca 10 RON cum poate fi la jumatate de pret fata de cel din Romania? Ca doar crapul la noi nu costa 20 RON ci intre 11 si 14 RON.
  • 0 (0 voturi)    
    Care-i novacul din poza ? (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 10:40)

    biban [anonim]

    Dau o ciorba de peste
  • +2 (2 voturi)    
    crapul din Bulgaria (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 12:28)

    andrei bercan [anonim]

    E penibil ca o agentie serioasa ca a dvs sa ilustreze stirea cu crapul din Bulgaria cu macrou congelat vandut in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Duminică, 9 decembrie 2007, 10:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui andrei bercan

      Cine zice ca HotNews e agentie serioas?
  • +1 (1 vot)    
    bijnita abjecta "made in rromanika" (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 13:22)

    fisher [anonim]

    &quot;Romanii bagau in saci cate zece bucati mari de peste&quot; - astia sunt de buna seama javrele de bijnitari mioritici care vin dup&#39;aia cu pestele bulgaresc cumparat la pret cinstit sa-l vanda la piata (sau pe marginea drumului) nesatulilor de romani la pret rroma-esque!
  • 0 (0 voturi)    
    tare (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 14:22)

    Dragos [anonim]

    eu vad in chestia asta un lucru pozitiv
  • 0 (0 voturi)    
    DUNARE, APA TULBURE (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 17:14)

    tziriacul de serviciu [anonim]

    Bittner, Raduta &amp; Nastase, inca n-ati aruncat ,,navodul&#39;&#39; la Varna?...Aaa, stai ca tre&#39; sa incasati de la Romanica vreo 800 000 de euro pentru niste pseudo-sturioni ! Pai ce, va incurcati voi cu nimicuri?! ... -Gigi Stefan stieee!!! JURNALUL NATIONAL VA DESCHIDE O ANCHETA!
  • 0 (0 voturi)    
    Si care-i baiul? (Duminică, 9 decembrie 2007, 3:51)

    Vlad I [anonim]

    Niste oameni normali cumpara peste ieftin, sau altfel zis: dupa ca scad cheltuielile de drum au castigat 20-25 euro. Cam putin in comparatie cu &quot;baietii destepti&quot; care castiga milioane fara sa treaca granita.
  • +1 (1 vot)    
    un artiol cretin (Luni, 10 decembrie 2007, 10:52)

    Timisoreanul [anonim]

    In Timisoara, la Real, crapul este sub 10RON/kg, intreg. Curatat costa 16,9RON/kg. Ma indoiesc sa fie diferente super mari la Bucuresti. Eu cred ca autorul ori e un ignorant, ori e un fitzos ...