INFOGRAFIC România este a doua cea mai ieftină țară din UE. Care este cea mai scumpă / Topul european al prețurilor la bunuri și servicii

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2018, 9:34 Economie | Consumator


RoUE
Foto: Consiliul Concurentei
România este a doua cea mai ieftină țară din UE în privința prețurilor la produse și servicii, în raport cu media europeană. Astfel, potrivit ultimului raport al Consiliului Concurenței, publicat joi, în 2017, nivelul general al prețurilor din România se afla la 48,4% din media europeană, cel mai redus nivel, după cel înregistrat în Bulgaria (44%).

La polul opus, consumatorii care achită cele mai mari prețuri sunt cei din Danemarca (141,2% din media UE), Luxemburg (141%) și Suedia (134,7%).


Consumatorii români plătesc cele mai mici prețuri din Uniunea Europeană pentru produsele alimentare și băuturi non-alcoolice (aproximativ 38% față de media comunitară), cele mai sugestive diferențe fiind în cazul fructelor și legumelor, al căror preț este de două ori mai mic decât media eropeană, al produselor de panificație care sunt cu 47,5% mai ieftine și al produselor din carne (-40,8%). Alte diferențe semnificative, potrivit raportului Consiliului Concurenței, se remarcă în cazul serviciilor de sănătate al căror preț reprezintă 32,2% din media UE, de educație (34%), precum și în cazul utilităților (electricitate și gaze – 38,6%).
Există însă și cazuri unde consumatorii români plătesc prețuri similare sau chiar mai mari decât ceilați europeni, cum este cazul lactatelor și a ouălor, al căror preț reprezintă 90,2% din media UE, al aparatelor de uz casnic (91,5%), articolelor de îmbrăcăminte (92,3%) și de încălțăminte (103,2%).

În ciuda prețurilor mai reduse înregistrate în România și în celelalte State Membre din Europa Centrală și Est, există diferențe semnificative în ceea ce privește puterea de cumpărare între consumatorii din aceste economii emergente și cei din economiile dezvoltate din UE, se precizează în raport.



În ceea ce privește prețul carburanților, consumatorii români plătesc peste media europeană și cea regională în ceea ce privește prețurile fără taxe la benzină și motorină, dar sub aceasta în cazul prețurilor de la pompă (cele cu taxe). În cazul motorinei, carburant utilizat preponderent de consumatorii români și de către transportatorii de mărfuri, un litru costa echivalentul a 1,27 euro în octombrie 2017, în timp ce media europeană era de 1,38 euro, iar în țările vecine, acesta poate fi achiziționat cu sume cuprinse între 1,14 (Bulgaria) și 1,17 euro (Ungaria), se mai arată în raport.


Conform datelor utilizate în calcularea Indicelui Prețurilor de Consum (IPC), produsele alimentare și băuturile non-alcoolice dețin aproximativ o treime din totalul coșului de consum al românilor (30,1%), unde datele Institutului Național de Statistică indică preponderența produselor din carne (8,2%), produselor de morărit şi panificaţie (6,3%), și a celor lactate (5,3%).
Ponderea alimentelor este urmată de ponderea cheltuielilor pentru transport (14,5%) și cea aferentă cheltuielilor pentru chirii și utilități (9,7%).

Prin comparație, în Uniunea Europeană, suma alocată alimentelor și băuturilor non-alcoolice este mult mai redusă (15,5%), în timp ce bugetul alocat de europeni pentru anumite servicii este mai mare în comparație cu cel al consumatorilor români: restaurante și hoteluri – 9,6% în UE față de 3,6% în România; recreere și cultură – 10% față de 5,6%; diverse bunuri și servicii (asigurări, instrumente financiare, protecție socială, îngrijire personală etc.) – 9,2% față de 5,2%, se mai arată în raportul Consiliului Concurenței.

CITEȘTE AICI RAPORTUL COMPLET AL CONSILIULUI CONCURENȚEI




Citeste mai multe despre   
















7560 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    eu sunt tare curios... (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:59)

    liviu_ [utilizator]

    cum au calculat mancarea...
    pentru ca in orice tara am fost mancarea mi s-a parut mai ieftina!

    acum daca tu calculezi media probabil la ei cele mai scumpe oo sunt mai ieftine decat cele mai scumpe de la noi, dar ca pref efectiv in chiar mi s-au parut mai ieftini DACA te uiti la ce sumperi!

    inafara de asta... da suntem mai ieftini pentru ca serviciile sunt extrem de ieftin, transportu e mai ieftin etc....
    • +7 (11 voturi)    
      .. (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:25)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vezi sursa raportului, Consiliul Concurentei, si o sa te lamuresti de ce cifrele "dau bine" pentru Romania. Realitatea insa.....
      • 0 (2 voturi)    
        Dau bine pentru ca PSD controleaza Eurostat? (Joi, 15 noiembrie 2018, 19:06)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

        Uite aici sursa de la eurostat hatere.

        http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?query=BOOKMARK_DS-053404_QID_-23CAD5B6_UID_-3F171EB0&layout=TIME,C,X,0;GEO,L,Y,0;NA_ITEM,L,Z,0;AGGREG,L,Z,1;INDICATORS,C,Z,2;&zSelection=DS-053404INDICATORS,OBS_FLAG;DS-053404AGGREG,A0101;DS-053404NA_ITEM,PLI_EU28;&rankName1=INDICATORS_1_2_-1_2&rankName2=AGGREG_1_2_-1_2&rankName3=NA-ITEM_1_2_-1_2&rankName4=TIME_1_0_0_0&rankName5=GEO_1_0_0_1&sortR=ASC_-1_FIRST&sortC=ASC_-1_FIRST&rStp=&cStp=&rDCh=&cDCh=&rDM=true&cDM=true&footnes=false&empty=false&wai=false&time_mode=ROLLING&time_most_recent=true&lang=EN&cfo=%23%23%23%2C%23%23%23.%23%23%23

        Care mai e realitatea acum? BTW sursa din raportul Consiliului Concurentei e cea de sus pusa de mine de la Eurostat...

        Da e grele romana pentru haterii PSD, nu stie citeste surse in raport, e bine ca EU no graninta, mergem cules capsuni ca noi maine bogati suntem :))
  • +17 (19 voturi)    
    In acest consiliu (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:14)

    2016 [utilizator]

    tot oamenii lui Dragnea sunt. Statisticile oferite de ei sunt inselatoare: ni se prezinta niste cfre seci, cu o semnificatie care sa-i adoarma pe cei saraci cu duhul! Acest consiliu de slugi nu continua acest studiu cu cifrele legate de puterea de cumparare a romanilor!
    Un exemplu pentru acesti mincinosi si pupincuristi: alimentele, ca fara acestea nu putem trai. Media in Romania este 62.2%, iar in Danemarca este 150%, fata de media europeana. Asta inseamna ca danezii dau pe 1 kg de carne cam de 2.4 ori mai mult. Acum, salariul mediu la ei este ca. 12.500 RON, iar la noi 2360 RON (ambele dupa plata tuturor taxelor). Ceea ce inseamna un salariu de ca. 5.3 ori mai mare. Raportul dintre 5.3 si 2.4 este de 2.2, ceea ce inseamna ca puterea danezilor de cumparare este de ca 2.2 mai mare fata de a romanilor. Insa, sa nu uitam polarizarea societatii: la ei, nu prea exista, deci nu mor de foame. La noi, sunt milioane de romani care traiesc la limita saraciei, salariul mediu de 2360 RON este sustinut de castigurile babane ale clientelei politice PSDragnea: sute de mii de (poate peste 1-2 milioane) de taietori de frunze la caini prin primarii, ministere, agentii, etc. (exista si oameni care mai muncesc la stat, insa sunt destul de putini si incalecati de clientela politica).
    Asa ca acest consiliu de mancatori de rahat ne pun pe masa aceste statistici, cum ca "vedeti, la noi sunt cele mai mici preturi, uitati-va ce bine este sub papucul PSDist".
    Niste mafioti si manipulatori, cu salarii grase, ce nu-si justifica existenta.
    • +11 (15 voturi)    
      lol (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      acu m-am uitat cine a facut studiou....

      uimitor cum toti care sunt in subordinea guvernului (INS, astia) spun numai lucruri care sa avantajeje guvernul... mai sa fie!
  • +12 (16 voturi)    
    Sondajul asta parca este o avangarda (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:42)

    Aspus [utilizator]

    la niste scumpiri, ca s nu mai fim pe ultimul loc la asta.
  • +11 (11 voturi)    
    bine ca nu au luat Lidl in calcul (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:03)

    Cantacuzino [utilizator]

    ...sa vezi atunci diferente de pret la aceleasi produse intre tarile europene. Cred ca bateam Danemarca :)
  • +10 (14 voturi)    
    ceee? (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ro o fi "ieftina" pt. cei din Occident.
    De faptul ca in Ro leafa medie e de 5 ori mai mica decat in vest nu spune nimeni nimic???
    In Romania cam 80% din oameni au venit sub 1500 ron, la preturi de Ue (sau preturi chiar mai mari).
    • +2 (2 voturi)    
      da, economic ai dreptate; (Joi, 15 noiembrie 2018, 13:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Se calculeaza un indice preturi/venit, si, cu cat e mai mare, cu atat e mai de rau. Daca se calculeaza ponderea mancarii in venitul lunar, Romania are un indice de 0.5 (adica 50% din veniturile lunare se duc pe mancare). Asta nu inseamna ca mancam mult, ci ca venitul e prea mic fata de preturi.
      Insa, daca o luam sec, statistic, fara alte corelatii cu salariul, au dreptate: avem preturi mai mici decat afara (nu la toate produsele insa).
      • +1 (3 voturi)    
        ar trebui (Joi, 15 noiembrie 2018, 13:11)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cel mai rau e de cei 80% din pensionari care au pensie sub 1000 ron - cum bagi acolo si utilitati si medicamente si hrana? (si au si muncit 35 ani pt tara)
  • +6 (10 voturi)    
    Nu suntem doar Gradina Taicii Domnului 1 (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:45)

    ww [utilizator]

    ... ci si Raiul Procentelor si al Statisticilor aberante.
    Probabil, pe fondul nemultumirilor si frustrarilor sociale tot mai accentuate, propaganda noii stapaniri actioneaza tot mai intens. Pe zi ce trece, tot mai multi romani devin constienti de discrepanta enorma intre profiturile facute de pe urma muncii lor si consumului din tara asta, pe de o parte, si salariile de salahori pe care ei le primesc, pe de alta parte. Asadar, trebuie cumva actionat in sensul inabusirii din fasa a unor astfel de nemultumiri, Doamne fereste sa iasa si romanii in strada ca bulgarii, sa protesteze impotriva preturilor aberante (raportat la venituri) pe care le platesc. Naiba stie cum bulgaroii astia cu ceafa groasa nu isi dau nici ei seama ca traiesc in cea mai ieftina tara din UE si au iesit in (auto)strada zilele trecute.
    Dupa ce mai ieri am aflat ca munca in Romania e taxata la fel ca peste tot in regiune, astazi aflam ca din banii ramasi platim, ca nesimtitii, aproape cele mai mici preturi din UE. Totul desigur in statistici si procente. Ia haideti sa vorbim in valori absolute si sa raportam cheltuielile reale la veniturile reale, pe individ si pe familie.
  • +5 (9 voturi)    
    Nu suntem doar Gradina Taicii Domnului 2 (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:47)

    ww [utilizator]

    Sa raportam "media europeana" a costului vietii la veniturile romanilor, sa vedem ce iese. Oare cat dam procentual (cum altfel), raportat la alti europeni, pe nevoile de baza? Caci procentual, 1 Euro din 3000 parca reprezinta ceva mai putin decat 1 Euro din 500.
    Am mai putea discuta apoi despre calitatea vietii, a produselor si serviciilor "ieftine" pe care românii le platesc, sau despre procentul reprezentat de bunurile (haine, masini, mobila etc) second-hand pe care romanii sunt nevoiti sa le achizitioneze. Sau or fi si astea cuprinse deja in statistici, de avem asa trai ieftin pe aici?
    In conditiile in care avem analize ce arata ca pentru un trai decent o familie ar avea nevoie in Romania de peste 6.700 ron dar realizeaza venituri de doar 3.000-3.500 ron (adica jumatate din necesar), ne putem da seama de dimensiunea acestei tragedii nationale care este saracia. Iar pentru a avea tabloul complet al dezastrului "bunastarii", putem corobora totul cu fenomenul migratiei, ce pare ca va depopula in curand Romania. Insa, la fel ca si bulgarii cei degraba iesitori in strada, se pare ca si romanii care se decid sa isi ia lumea in cap si sa plece de langa familii, au o perceptie foarte eronata si nu isi dau seama cat de bine traiesc de fapt.
    • +2 (2 voturi)    
      WW - bravo pt. mesaj (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:10)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ai aratat tuturor ca regele e in fundul gol
    • +1 (1 vot)    
      fraza (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:11)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ce vrei sa psui cu fraza "au o perceptie foarte eronata si nu isi dau seama cat de bine traiesc de fapt"???
  • +7 (9 voturi)    
    Ieftin doar la anumite produse (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:22)

    Dalinar [utilizator]

    Hainele si incaltamintea, daca nu-s chinezarii is scumpe, un vin bun e scump daca nu e de la taran de acasa, electronicele is scumpe, benzina scumpa, mancarea daca nu e de la taran direct e scumpa, etc. Daca mai si raportezi totul la puterea de cumparare e dezastru.
  • +1 (3 voturi)    
    Un indicator comparativ (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:35)

    UpNext [utilizator]

    neanalizat in material (poate mi-a scapat) este pretul mediu ponderat pe mp de locuinta. Cu titlu exemplificativ, in cateva capitale UE, pentru un apartament (conf./finisaje/utilitati) mediu, amplasament cartier blocuri, constr. 1970-1985, preturile Euro/mp sunt cam acestea: Bucuresti -1150, Praga - 2050, Bruxelles - 3100, Berlin - 4800, Roma - 5600, Stockholm - 7100, Paris - 9800, Londra - 11500.

    In context, valoarea efectiva a puterii de cumparare (PPP) Leu/Euro pe bunuri/servicii comparabile (NU IDENTICE!!) este 2,65 Lei/Euro.
  • +3 (3 voturi)    
    Curios lucru (Joi, 15 noiembrie 2018, 16:51)

    wintershadow [utilizator]

    Acum va plangeti toti ca ce putere mica de cumparare avem (ceea ce este adevarat), dar cand se cresc salariile imediat sariti in sus.
    Deci cum e mai bine?
    • 0 (2 voturi)    
      Pai cresc degeaba (Vineri, 16 noiembrie 2018, 0:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      Daca nu creste si puterea de cumparare, panimaiush?