Legea lui Dragnea privind dublul standard, adoptată de Senat: amendă de maximum 4% din cifra de afaceri pentru companiile care vând produse de calitate mai proastă decât a celor vândute în alte țări

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:37 Economie | Consumator


Dragnea cu rosia
Foto: Facebook
Senatul a adoptat, miercuri, fără niciun vot împotrivă, proiectul legislativ inițiat de fostul lider PSD Liviu Dragnea, care prevede sancționarea cu amendă de maximum 4% din cifra de afaceri pentru comercializarea produselor şi serviciilor la care a fost constatată existența dublului standard, notează Mediafax.

Propunerea legislativă privind sancţionarea dublului standard de calitate a produselor şi serviciilor pentru consumatori a fost adoptată de senatori cu 57 de voturi „pentru” și 18 abțineri.

Dacă proiectul devine lege, marile supermarketuri ar putea primi amenzi de sute de milioane de lei, în condițiile în care cifrele de afaceri în România ale acestora se apropie de 10 miliarde de lei. Propunerea legislativă se referă, însă, și la micii comercianți, Liviu Dragnea declarând, după depunerea proiectului, că sunt vizați inclusiv fermierii români care ”dau coadă la roșii”, adică le grăbesc coacerea.

Prevederile inițiativei legislative vor fi aplicate „tuturor persoanelor fizice autorizate și juridice care desfășoară relații comerciale cu produse de larg consum, produse agroalimentare, produse nealimentare, carburanți, servicii de telefonie și internet, servicii financiare, servicii turistice, indiferent de forma de comerț”, conform unui amendament din raportul de admitere adoptat de Comisia economică a Senatului la proiectul de lege.

Inițiativa arată că o amendă de maximum 4% din cifra de afaceri va fi aplicată pentru „comercializarea produselor și serviciilor pentru consumatori la care s-a constatat existența dublului standard”, iar „în caz de abatere repetată se poate suspenda autorizația de funcționare a comerciantului/prestatorului de servicii pentru o perioadă de 6 luni”, potrivit sursei citate.

„În sensul prezentei legi prin dublu standard de calitate a produselor sau serviciilor pentru consumatori se înțelege o practică comercială care implică introducerea pe piață a unui produs ca fiind identic cu același produs comercializat în mai multe state membre, în cazul în care aceste produse au în mod semnificativ o compoziție diferită sau caracteristici care cauzează sau pot determina consumatorului mediu să ia o decizie comercială pe care nu ar fi luat-o în caz contrar”, mai arată un amendament al raportului adoptat de senatorii din Comisia economică.

Totodată, în cazul produselor și serviciilor pentru care s-a constatat existența dublului standard sunt aplicate „prevederile Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianților în relația cu consumatorii și armonizarea reglementărilor cu legislația europeană privind protecția consumatorilor”, conform sursei menționate.

Potrivit inițiativei legislative, comercializarea produselor și serviciilor pentru consumatori cu standarde duble de calitate „constituie o practică înșelătoare și atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală după caz”.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor ar urma să fie făcute de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) și, după caz, de către Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).

Potrivit proiectului de lege, ANPC va recolta probe în vederea efectuării analizelor de laborator pentru produsele susceptibile de dublu standard.

Fostul lider PSD Liviu Dragnea și actualul purtător de cuvânt al PSD Valeriu Steriu sunt cei doi inițiatori ai proiectului de lege. Propunerea legislativă a fost adoptată de Senat, în calitate de primă Cameră sesizată, Camera Deputaților fiind decizională.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4674 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    o gaselnita populista, multinationalele astea ... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:46)

    jorj_bv [utilizator]

    Sa nu uitam ca Romania nu a participat la testul pan-european de produse. S-au scremut ulterior pe genunchi de o facatura.
    Ce inseamna diferenta semnificativa?
    La dracu', si cafeaua are alta compozitie in tari diferite - unii o prefera mai arsa, altii mai putin.
  • +5 (11 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:01)

    Sah [utilizator]

    Noroc cu Dragnea, ca cei de acum se preocupa doar de afacerile proprii!
  • -4 (10 voturi)    
    ca in romania... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:17)

    neintelesul [utilizator]

    ... de ce nu minim 4%? ca sa se dea spaga maxim...
    • -5 (5 voturi)    
      ba e o idiotenie (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:39)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      Adica un comerciant comercializeaza un pateu de la o firma din occident, si el e vinovat daca PRODUCATORUL aplica duble standarde. De parca e treaba comerciantului sa verifice daca produsul mai e comercializat altundeva si trevuie sa mearca sa cumpere si sa analizeze posibil zeci de mii de mostre (la tot sortimentul), unele comercializate poate in toata UE.
      Si daca Doamne feri ii scapa un loc unde pateul e mai bine facut, plateste 4 % din CIFRA de afaceri, deci din tot ce vinde, adica probabil mare parte din profitul intregului lant, fie ca e facut vinzand frigidere, pateuri sau biciclete.
      Genial! Nulai Dragnea putea sa se gandeasca la asa o idiotenie.
      Sa vedeti rezultatul! Firmele vor renunta sa aduca marfa pe care o doreste cump[aratorul, pentru ca nu se va risca vanzatorul. Si va trebui sa ne multumim cu produsele noastre autohtone, care sunt poraste din start, dar macar nu au dublu standard, ca nu se vand in strainatate.
      • +2 (2 voturi)    
        .... e simplu ..... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:53)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Declaratie pe propria raspundere luata de la producator / distribuitor si comerciantul nu trebuie sa-si faca griji. Acum nu exista Certificate de Conformitate ? ANPC face analiza si compara cu Certificatul de Conformitate.
  • +1 (19 voturi)    
    Asta a fost o lege buna. (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:32)

    prec [utilizator]

    A nimerit-o aici moroiul.
    • -3 (13 voturi)    
      mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:20)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui prec

      e foarte buna..

      mai ales ca lasa loc de abuzuri... pune marile lanturi de magazine sa stea in genunchi pe la ANPC sau ce dreq de autoritate ca sa incaseze spagi sa nu dea amenzi

      daca cineva are impresia ca de maine kaufland, lidl sau carrefour vor aduce aceiasi marfa ca prin vest... va inselati amarnic...

      ar avea niste costuri care ar duce preturile la dublu.. asta daca vrei sa mananci cascaval din franta sau carnati din elvetia...

      ORICE lege, ORICE modificare o fac hotii astia, o fac ca sa aiba ei ce trage foloase.. NU NOI
      • +3 (5 voturi)    
        Ma indoiesc ca ai dreptate (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:34)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Preturile din magazine de la noi sunt deja aliniate la cele din vest. Difera doar costul transportului dar acest cost variaza de la produs la produs in functie locatiile producatorului si respectiv magazinului.
        In rest sunt ciupeli ale managerilor de magazin care aleg sa se aprovizioneze cu produse de calitate mai slaba peentru marje comerciale mai mari si indirect bonusuri mai mari pe care ei le vor incasa.
      • +2 (2 voturi)    
        Cum sa duca costurile la dublu? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:31)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Eu merg relativ des in Germania si la Lidl majoritatea produselor sunt mai ieftine decat la noi. La fel mi s-a parut si la Carrefour.
  • -1 (13 voturi)    
    O lege proastă. (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:41)

    asavreau [utilizator]

    Pe baza acestei legi cei care fac export și au o anumită calitate impusă de importator,pot fi sancționați că nu vând și în România aceleași produse.Nu cred-că cel care a făcut legea a gândit,sa sfătuit cu colegii.A trântit-o și a dat-o!Pentru-că putem și au votat ca niște proști-ai lui.
    • +1 (5 voturi)    
      yeah, right (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Simplu, nu mai vinzi cu aceeasi denumire sau ambalaj. Eventual pus o eticheta: "produs mai prost pentru Romania" si il vinzi _diferentiat_ la cat vrei tu
    • -3 (5 voturi)    
      in loc sa impuna standarde alimentare (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:41)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      mai ridicate, sa reduca e-urile autorizate intr-un produs, sa defineasca mai bine ce inseamna ingrediente principale, ce inseamna "de casa", etc, guvernantii baga populisme.
      Adica daca producatorul face o reteta mai proasta, comerciantul e de vina. Si daca oricum produsul "mai prost" e superior unuia facut local, comerciantul e de vina. Producatorul nostru neaos poate pune 1% pui in parizerul de pui, si nu pateste nimic, dar un parizer cu 50% pui e inferior celui din strainatate si comerciantul trebuie sanctionat drastic.
  • 0 (14 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:08)

    icarag [utilizator]

    pt dnu dragnea! avem nevoie de legi nationaliste inteligente, ca altfel devenim WC occidentului .
    • -3 (11 voturi)    
      mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:20)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      aha.. bun tare nationalismul asta.. un fel de coreea de nord sau de iran...

      am auzit ca si ei o duc bine tare acolo in tarile lor :DDD
    • +5 (7 voturi)    
      Legea e bine venita (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:41)

      Actros [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      in contextul in care intr-adevar, Romania impreuna cu alte tari din fostul bloc comunist sunt clar dezavantajate din aproape toate punctele de vedere.

      Nu va grabiti cu voturile negative, pentru ca stiu despre ce scriu. Locuiesc in Franta, lucrez pentru o multinationala si sunt in cunostiinta de cauza pe acest subiect.

      "legi nationaliste" insa, asta nu exista. Legi cu caracter protectionist probabil.
    • 0 (6 voturi)    
      Atentie (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:42)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      La nationalism, ca vin acum rezistentii care tradeaza neamul si tara si vor insulta pe toti cei care nu se supun si nu sunt sclavii masinariei de propaganda inculta!!
  • -3 (9 voturi)    
    o lege tampita data de niste analfabeti populisti (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:22)

    AliKimiku [utilizator]

    I-as intreba pe oricare din senatorii care au votat legea daca au idee care este definitia "calitatii"
    Dupa mintea lor incretita calitate = reteta fabricatie.
  • -1 (7 voturi)    
    E VALABILA LEGEA SI PENTRU PRETURI? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:02)

    schroedinger [utilizator]

    Altfel este degeaba!
    Un singur exemplu: magazin Kaufland in Polonia (Tychy) - unt Kerrygold 200 g, pret 8,99 PLN (zloti) ceea ce s-ar traduce in RON 9,88)!!
    Magazin Kaufland Romania - unt Kerrygold 200 g, pret 12,75 RON.
    Despre ce vorbim?
    Mai am si alte exemple...
    • +4 (8 voturi)    
      nu (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:50)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Pretul de vanzare la comerciant = (pretul de achizitie + pretul de aprovizionare + marja comerciala) * tva
      Toate cele 4 componente de mai sus variaza.
      pretul de achizitie - cumperi mai multe atunci producatorul ti le da mai ieftin (in Romania Kerrygold nu este in topul vanzrilor de unt ci sunt producatorii locali)
      pretul de aprovizionare - esti mai departe de producator atunci platesti mai mult (in Romania nu cred ca se produce Kerrygold)
      marja comerciala - managerul de magazin crede ca poate sa faca bani pe sseama ta - platesti mai mult.
      tva - nu imi e clar pe unde stam la acest capitol pt unt fata de Polonia
      • 0 (2 voturi)    
        NICI IN POLONIA... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 20:07)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Dom' profesor... Vorbim de acelasi vanzator distanta egala vis-a-vis de producatorul irlandez.
        TVA in Polonia 5% fata de 9% in ROU.
        Te-ai bagat si tu ca musca.
        Vad ca multi mi-au dat minus.
        Nici o problema. Va doresc sa cumparati untul cu RON 25 sau chiar 30! Deja "producatorii" romani vand unt inferior (62% grasime) aproape la acelasi pret cu cel de 82%.
    • 0 (6 voturi)    
      sa facem domne un mercurial sanatos. (Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Ce cerere, ce oferta, ce volum, ce costuri de aprovizionare, ce taxe diferite de la tara la tara?
    • 0 (2 voturi)    
      ..... nu este degeaba .... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:01)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Daca se cheama MILCA (sa spunem ca exemplu) trebuie sa fie la fel oriunde, pe orice raft din Romania sau din alta tara. N-are legatura cu pretul produsului.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:09)

    vlad_Talpa_Iute [utilizator]

    Ignorand ca a facut o avere din afaceri cu statul, are o insula din teritoriul Romaniei asupra lui, atacat legile justitiei sa apere coruptiile, o alta lege in care a eliberat puscariasi pe regim compensatoriu ...

    asta pare o lege buna.
  • -3 (3 voturi)    
    liber la mita (Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:16)

    cugetatorul [utilizator]

    o lege trebuia, care sa reglementeze aceasta problema, dar amenzile date in termeni de maxim invita la mita, si pe urma diferenta poate fi minora, de exemplu gustul unui suc care ia apa din Romania este diferit de al altuia care ia apa din alta tara; de asemenea examinarea produsului intr-un laborator ales de statul roman (beneficiarul amenzii) este partinitoare prin definitie; in acest sens care credeti ca este motivul pentru care Romania nu a participat la campania paneuropeana de testare a produselor alimentare?