Tom Holst, Chevron: Gazele naturale provenite din sisturi reprezinta o sursa curata de energie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 10:37 Economie | Energie


Manifestatiile care au avut loc recent la Barlad impotriva explorarii si exploatarii gazelor de sist au starnit reactii din partea reprezentantilor companiei americane Chevron. Tom Holst Country Manager Chevron pentru Romania sustine ca dupa ce vor fi prezentate datele exacte in urma cercetarilor, "romanii vor intelege ca gazele naturale provenite din sisturi reprezinta o sursa curata de energie". Tom Holst mai spune ca vor trece multi ani pana cand se va sti cu adevarat care este valoarea zacamintelor de gaze de sist.


"Intelegem ingrijorarile legate de productia de gaze naturale din sisturi in Romania si credem ca dupa ce Chevron va prezenta datele exacte rezultate in urma cercetarilor, romanii vor intelege ca gazele naturale provenite din sisturi reprezinta o sursa curata de energie si ca pot fi produse cu responsabilitate si in siguranta", a declarat Tom Holst. "Romania produce gaze naturale si petrol de multi ani. Aceleasi tehnici, perfectionate de peste 100 de ani in exploatarea clasica, vor fi folosite pentru a se determina daca tara poate reduce substantial importurile de gaze naturale. Compania Chevron este hotarata sa creeze locuri de munca pentru romani, sa genereze venituri pentru stat, sa protejeze mediul inconjurator si sa ajute comunitatile locale unde opereaza", a mai spus Holst.

Potrivit acestuia, multe dintre guvernele din intreaga lume, inclusiv cel din Romania, si-au exprimat interesul pentru explorarea de gaze naturale, cu conditia ca acest proces sa poata fi realizat in siguranta si cu responsabilitate. "Compania Chevron este pregatita sa ajute Romania sa descopere noi resurse de energie, cu potential semnificativ, la nivel national", a precizat Holst.

"Ca sa fiu foarte clar, pana acum nu a avut loc niciun fel de forare de explorare si va trebui sa mai treaca cativa ani pana vom sti cu adevarat care este valoarea acestei oportunitati", a mai spus reprezentantul Chevron.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4077 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Gaze curate... (Marţi, 27 martie 2012, 10:55)

    Casargoz [anonim]

    romanii primesc din ce in ce mai multe gaze curate de la politicieni:
    Rosia Montanta un proiect ecologic pt. locuri de munca.
    Gaze de sist.
    Acum si cuprul este o oportunitate de vanzare, in conditiile in care pretul cuprului creste continuu la bursa, romania saracuta daca nu veneau strainii trebuia sa inchida exploatarile de cupru.
    • +2 (2 voturi)    
      impotenta statului roman (Marţi, 27 martie 2012, 12:34)

      ADY [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Romanes vand si Oltchimul..era pus in Financial Time la anunturi de vanzari afaceri..
      Oltchim comercializează policlorură de vinil (PVC), sodă caustică, propenoxid, propilenglicol, polieteri polioli sau materiale de construcții în peste 80 de țări.
      Compania deține și Fabrica de conserve Râureni, complexul Suinprod, firma Avicola Băbeni și fabrica de nutrețuri Băbeni[4].
      În mai 2007, Oltchim a devenit membru deplin în Consiliul European al Producătorilor de Vinili fiind prima societate producătoare de PVC din Europa de Est care primește această distincție[5].
  • +1 (5 voturi)    
    multumesc mult! (Marţi, 27 martie 2012, 11:04)

    Cristian Ioan [anonim]

    Desi sunt in Capitala, nu la Birlad, eram ingrijorat de perspectiva poluarii grave a stratului freatic, de riscul de cutremure, etc.
    Declaratia Dlui Holty m-a linistit, mai ales ca este o sursa credibila, nu ca aia cu ONG-uri aflati in solda lui Soros, sau aiuritii de la Ministerul Mediului!
    Daca dumnealui spune ca este o sursa curata de energie si ca firma Chevron protejeaza mediul si ajuta comunitatile locale, desigur ca il cred!
    • -2 (2 voturi)    
      mai curand in solda rusilor decat Soros.... (Marţi, 27 martie 2012, 12:13)

      Lucky [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      caci cei mai incrancenati impotriva gazelor de sist sunt rusii. Ei sunt marii perdanti urmare noii surse de energie: atat ca venit net din vanzarile de gaze cat si, la fel de important, putere politica de control.
    • +1 (1 vot)    
      Ghilimele... (Marţi, 27 martie 2012, 16:08)

      Ghita contra [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Stimate domn, cred ca ati uitat cu desavarsire de ghilimele.Nu s-au desfiintat, mai degraba am uitat noi de existenta lor !
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 28 martie 2012, 16:14)

      Miruna [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Dl Holty :) foarte credibil, ce-i drept. Doar e reprezentantul aceluiasi Chevron care e dat in judecata pt poluarea din Ecuador si care are reprezentanti retinuti in Brazilia din acelasi motiv... alte tari unde au creat locuri de munca si au poluat mediul.
    • 0 (0 voturi)    
      OTRAVIREA APEI (Miercuri, 28 martie 2012, 21:30)

      AS [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Gasland - OTRAVIREA VOITA A APEI. METODA FRACTIONARII HIDRAULICE Stop HOTIILOR. STOP distrugerii pamantului. STOP otravirii apei. Alungati-i pe acesti americani mincinosi.
  • +4 (4 voturi)    
    daca e curata, foreaza la mamica ta in curte (Marţi, 27 martie 2012, 11:05)

    bazaltu' [anonim]

    http://trenduri.blogspot.com/2012/03/manipularea-energetica-si-energetica.html
    • -3 (3 voturi)    
      Daca ai avea creier in capatana,..... (Marţi, 27 martie 2012, 12:58)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bazaltu'

      Ai mai si gandi cand spui ceva.Te-ai uitat pe un plan al amplasamentului preconizat al zacamantului ca sa vezi cine castiga daca aiuriti ca tine se opun?Si "mamicuta"ta cat pamant are de te dai zmeu?Cred ca nu ai nimic si obisnuit fiind cu saracia,preferi sa fii sluga altora.
  • +6 (6 voturi)    
    NU VREM deoarece : (Marţi, 27 martie 2012, 11:08)

    Anonim [anonim]

    1. NU VREM SA MURIM SI NICI SA NE IMBOLNAVIM
    Metoda este poluanta, atat in subsol (inclusiv apa freatica), cat si la nivelul solului si atmosferei
    http://www.youtube.com/watch?v=9OGu2ylErNk

    2. In cazul unui cutremur major (Barladul este cunoscut ca o zona puternica afectata in caz de seism), este f.probabil ca puturile (cateva pe fiecare km patrat) sa fie distruse si amestecul OTRAVITOR folosit pentru forare/scoaterea gazelor sa intre in panza de apa freatica

    3. Se folosesc cantitati imense de apa, iar Barladul se afla intr-o zona secetoasa, cu deficit constant de apa

    4. NU VOM AVEA (locuitorii simpli din Barlad si imprejurimi) NICI CEL MAI MIC BENEFICIU MATERIAL. Doar Chevron si CLASA POLITICA ULTRA CORUPTA a ROMANIE ISI VOR UMPLE BUZUNARELE

    5. Datorita apartenentei la UE, gazul va putea fi exportat si nu cred ca cei de la Chevron se vor grabi sa-l vanda in Romania.

    6. Sa vina domnul TOM HOLST la Barlad sa ne explice NOUA si nu CORUPTILOR aflati in diferite functii (mai ales in Bucuresti), cat de bine ne va fi. Ii garantam ca suntem civilizati, va fi in siguranta aici, nu este nevoie sa vina cu armata americana la Barlad pentru protectia domniei sale
    • -3 (3 voturi)    
      Te crezi stapanul Barladului? (Marţi, 27 martie 2012, 13:04)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Datorita unor prosti ca tine ajunsi in functii de conducere a ajuns Barladul printre localitatile cele mai sarace din Jud.Vaslui.Mult timp dupa mutarea centrului administrativ la Vaslui,Barladul a fost un oras modern in plina dezvoltare economica si culturala.Cred ca,daca ai fi mai interesat de teatrul Victor Ion Popa,orasul Barlad ar fi mai castigat.Despre gaze de sist lasa-i sa vorbeasca pe cei care se pricep.Tu ,se vede nu ai studiat asa ceva si la varsta ta nu te mai apuci sa inveti.Ar fi cazul ca in Barlad sa fie dati deoparte cei ca tine,daca vrem ca orasul sa se dezvolte.
      • +2 (2 voturi)    
        MIrcea Basescu cumva? (Marţi, 27 martie 2012, 13:18)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        ce mai face finul tau Bercea Mondial?
  • +5 (5 voturi)    
    Povesti (Marţi, 27 martie 2012, 11:09)

    Desteptu [anonim]

    Povesti pentru copii ! Banii sa iasa .
    Astia ne cred idioti ? Las fel si talharo-politrucii care asteapta bacsisurile cu limba scoasa ?
    Oare de ce o droaie de tari europene au interzis extractia gazelor din sist (Bulgaria , Franta,Germania ............).
    Mergeti pe Youtube sa vedeti ce au patit polonezii si americanii cu extractia gazelor din sisturi.

    http://www.youtube.com/watch?v=iLal7aUqZRM

    Romanii oricum vad un rahat din toate exploatarile -de la petrol la gaze de la cupru la aur.
    Doar scumpiri si o viata tot mai proasta !

    UN NU HOTARAT EXPLOATARII GAZELOR DE SIST IN ROMANIA ! CHEVRON SA PLECE DE AICI !

    Sunt curios daca HotNews posteaza mesajul meu sau doar mesajele venite de la corporatii si mediile "politice" pro !
    • -3 (3 voturi)    
      Mda (Marţi, 27 martie 2012, 13:18)

      Vasile007 [anonim] i-a raspuns lui Desteptu

      Duceti-va pe U Tub sa vedeti o productie Gazpromfilm.
      Viata pe care ne-o facem e dupa capul nostru.
    • +1 (1 vot)    
      Bihor (Marţi, 27 martie 2012, 13:44)

      bihor [anonim] i-a raspuns lui Desteptu

      corect; sa sape la mamica lor in curte; doar manifestarile oamenilor din zonele vizate vor convinge hamesitii din politica ca redeventele din care doar ei inteleg sa se imbuibe nu ne cumpara sanatatea generatiilor viitoare. Micul "putinel" din fruntea guvernului sa se duca sa consilieze pe afara cum face, sanchi, nevasta-sa bani buni ca medic anestezist platit de OMV sa-i "consilieze " despre coptul cireselor in zone de foraj probabil
  • +6 (6 voturi)    
    gazele da, metoda nu.... (Marţi, 27 martie 2012, 11:19)

    echos [utilizator]

    un pic de sofism aici... "gazele naturale provenite din sisturi reprezinta o sursa curata de energie" - absolut corect, doar ca metoda de extragere a lor, toxica de altfel, nu mai le face per ansamblu "sursa curata de energie"
  • +5 (5 voturi)    
    Sigur ca da ... (Marţi, 27 martie 2012, 11:19)

    cristiroma [utilizator]

    Cand spune ceva Chevron, noi cascam gura si ascultam cu sfintenie. Sa-i prezentati lu Tom Holt asta urmatoarele articole:

    * http://www.desmogblog.com/chesapeake-energy-suspends-all-fracking-pennsylvania-after-blowout-eve-bp-anniversary
    * http://dontfrackmichigan.com/?page_id=41
    * http://www.commondreams.org/headline/2012/01/17-3

    Etc etc.

    Poate ne explica noua Tom Holst asta de ce in america se incearca oprirea acestei proceduri de extragere. Ce garantii ne ofera el? Chevron incepand cu Exxon Valdez, ca si celelalte companii "responsabile" au produs numai dezastre.

    Parerea mea este ca daca si-au schimbat numele, nu au devenit mai responsabili, ci din contra vor sa-si ascunda trecutul majit (cu petrol).

    Si-asa Romania devine de cacat, nu mai vreau sa fie manjita si cu petrol.
    • +2 (2 voturi)    
      O mica confuzie (Marţi, 27 martie 2012, 12:01)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

      Nu Chevron si-a schimbat numele ...

      Iata o stire calda despre "responsabilitatea" Chevron - care a primit o amenda de 20 de milioane de dolari si risca o alta amenda de 11.000.000.000 (11 miliarde) de dolari in Brazilia.

      * http://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2012/03/21/chevron-calls-brazil-oilspill-lawsuit-outrageous/

      Message to Tom Holdt: We all would like Chevron and other companies for extinction of entire species!
  • +4 (4 voturi)    
    citeste despre chevron (Marţi, 27 martie 2012, 11:23)

    gethus [anonim]

    citeste despre chevron
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chevron_Corporation
  • -2 (4 voturi)    
    vom vedea (Marţi, 27 martie 2012, 11:24)

    andimi [utilizator]

    daca se va dovedi ca exploatarea acestor gaze din sisturi este eficienta si rentabila atunci... sigur se va exploata, chiar daca vor/nu vor cei din Barlad. Personal, mie imi miroase a manipulare ieftina marca PSD, mai ales ca e implicata Biserica. Pot pune pariu ca dupa ce vor fi unsi cum trebuie liderii locali PSD se va produce o intoarcere brusca a lor si proiectul va fi brusc util pt comunitate, benefic...
    • +2 (2 voturi)    
      amice (Marţi, 27 martie 2012, 12:37)

      ady [anonim] i-a raspuns lui andimi

      nu e manipulare..odata eram si eu pro Basescu..dar astia intrec masura..apa este mai valoroasa decat gazul in contextul actual global ..populatia globului s-a dublat in ultimii 50 de ani la 5 7 miliarde se estimeaza in 20 de ani la 9 miliarde..vrei sa fim sclavi in propria tara?
  • +5 (5 voturi)    
    NU ne intereseaza! (Marţi, 27 martie 2012, 11:29)

    Andy [anonim]

    Vrem sa va vedem ca beti niste apa de langa puturile de extractie a gazelor de sist, in direct.
    Abia apoi va credem pe cuvant.
    Pana atunci, exista curse catre America.
    Chevron go back to America and posion your own people!
  • +3 (3 voturi)    
    Si de ce este o problema a strainilor ? (Marţi, 27 martie 2012, 11:37)

    fdsdsdshdf [anonim]

    Poate ca are greptate cu gazele , or fi o sursa buna de energie , dar de ce este problema lor si nu a Romaniei?
    Statul Roman ar putea lua exemplul Chinei care a interzis exportarea resurselor neprelucrate si prin asta a creat milioane de locuri de munca. Daca este asa de rentabil de ce nu exploateaza romanii aurul , gazul de sist, cuprul, petrolul, gazul metan ?
    De ce guvernantii au vandut strainilor resurse care apartin poporului ?
    De ce dispun guvernantii de bunurile noastre?
    Sunt ei proprietarii resurselor ?
    Daca un proprietar se trezeste ca administratorul i-a instrainat parti din firma sau bunuri atunci i-l trage la raspundere .
    La noi este o deficienta de perceptie a drepturilor. Eu cred ca poporul roman este proprietarul de drept al acestor resurse si guvernantii sunt doar administratorii lor si ar trebui sa raspunda pentru instrainarea lor ( toti fara exceptie si pentru toate: gaz, petrol, minereul de cupru, apele minerale, metalele rare si aur, carbune, gaz de sist , hidrocentrale, atomocentrale etc.
    Da , sunt de acord sa vanda fabrici, uzine, ateliere, sau sa permita strainilor sa investeasca in astfel de activitati, dar eu consider ca resursele sunt ale poporului si nu ale lor, personale si ca nu au dreptul sa dispuna de ele dupa bunul plac.
    Ceausescu nu ar fi permis asa ceva si cred ca de asta l-au si impuscat.
    Intr-o lume in care accesul la resurse este din ce in ce mai redus , tara asta bogata a ajuns prada in mainile unora pe care nu-i mai intereseaza viitorul ci numai buzunarele proprii.
    Daca tu, ca stat nu poti exploata o resursa pentru ca nu ai tehnologie, conserv-o si astepta timpul cand vei avea posibilitatea sa o utilizezi . Asta ar fi patriotism.
  • +2 (4 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 27 martie 2012, 11:39)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, sa-si exploateze "sursa curata" la ei, acolo - iar pe a noastra, sa o lase in pace, pana se mai trezeste lumea, "cativa ani", vreo 20 - 50, adica pana atunci cand gazele alea vor avea cu ADEVARAT "valoare"!
    Cat despre faptul ca Chevron "vrea sa creeze locuri de munca, sa dea bani la stat, sa protejeze mediul"... mai-mai-mai! sa zici ca sunt ingeri, nu o firma care vrea in primul rand sa faca PROFIT!!! Daca mureau de grija oamenilor si a mediului, era ONG, NU societate comerciala!!!
  • +2 (2 voturi)    
    cei mai ecologici (Marţi, 27 martie 2012, 11:52)

    dan [anonim]

    Pentru ei conteaza profitul in rest sunt minciuni niciodata nu vor ajuta comunitatile sau statul.Inprumutul statului Roman de la FMI este " ajutorul" acum ei recupereaza datoria prin vanzarea tarii de catre viermii nostri asa zisii politicieni(slugi).Cred ca astii trebuie inpuscati altfel nu scapam de ei.Traiasca REGELE .
  • +2 (2 voturi)    
    Film (Marţi, 27 martie 2012, 12:00)

    ion [anonim]

    Va recomand filmul Gas Land din 2010, si o sa va convingeti cat de curata e metoda de extractie!
  • +2 (2 voturi)    
    declaratii derizorii (Marţi, 27 martie 2012, 13:08)

    mitica [anonim]

    ''Tom Holst mai spune ca vor trece multi ani pana cand se va sti cu adevarat care este valoarea zacamintelor de gaze de sist.''
    Atunci intreb se merita riscul contaminarii panzelor freatice?..nu e de ajuns ca rusii au lasat molozurile radioactive de izbeliste dupa ce au terminat exploatarile de uraniu?..In romania sunt sute de zone radioactiv contaminate..
  • +1 (1 vot)    
    Sursa (Marţi, 27 martie 2012, 14:02)

    busymind [anonim]

    Sursa curata, obtinuta forte murdar.
  • +1 (1 vot)    
    gaze curate (Marţi, 27 martie 2012, 19:21)

    DAN [anonim]

    or fi gazele curate insa exploatarea lor este un dezastru ecologic ireversibil, asa ca noi vom spune nu indiferent de cum va formulati voi prosteala
  • +1 (1 vot)    
    Curat? (Marţi, 27 martie 2012, 20:05)

    Ingineru [anonim]

    Dom` Tom Holst !

    Domle, ia mai lasa-ne cu explicatiile, ca ne-am cam saturat de necuratu`.
    Nu ca gazu-i murdar, nu, nu, da` mataluta nu prea ai sufletu curat.
    Sunt sigur ca stii ce lasa compania lu matale in urma. Numai curatenie nu. Sau poate ca da. Ca dupa ce o sa terminati cu trasu gazului si o sa plecati in tarisoara lu matale noi o se ne CURATAM bine.
    Mai bine ia-ti sonda si pleaca de pe acuma!
  • 0 (0 voturi)    
    IMPOTRIVA GAZ DE SIST (Miercuri, 28 martie 2012, 21:31)

    ANA [anonim]

    Gasland - OTRAVIREA VOITA A APEI. METODA FRACTIONARII HIDRAULICE Stop HOTIILOR. STOP distrugerii pamantului. STOP otravirii apei. Alungati-i pe acesti americani mincinosi.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine!!! (Miercuri, 28 martie 2012, 22:10)

    rusine!!! [anonim]

    sa va fie rusine tuturor ziaristilor care sustineti crimele comise impotriva tarii! barladul, dobrogea, cupru min, moldomin si atatea altele!