Presedintele ANRE: Pretul energiei ar putea creste cu 1-2% din cauza taxei pe stalp

de CP     HotNews.ro
Vineri, 30 mai 2014, 14:15 Economie | Energie


Preturile la energia electrica s-ar putea majora cu 1-2% in cazul cosumatorilor casnici, ca urmare a aplicarii asa-numitei "taxe pe stalp", a anuntat presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Energie, Niculae Havrilet, in cadrul unei conferinte organizate de Mediafax. Acesta a precizat ca orice cost suplimentar se regaseste in pretul final.

Taxa pe stalp este, de fapt, un impozit pe constructiile speciale, reprezentand 1,5% din valoarea acestora, plata acesteia facandu-se in doua etape: pana pe 26 mai si pana la 25 septembrie.

Declaratiile depuse pentru impozitul pe constructiile speciale insumau, luni, aproximativ un miliard de lei, dublu fata de suma prevazuta in buget, a anuntat marti Dan Manolescu, secretar de stat in Ministerul Finantelor Publice, citat de Agerpres. "Ieri (luni - n.r.) aveam o suma declarata de un miliard de lei, in curs de actualizare. Declaratia se depune pentru toata suma anuala, dar se plateste in doua transe. Suma este deja dubla fata de cea prevazuta in buget", a precizat Manolescu.  Oficialul MFP a precizat ca exista discutii pentru schimbarea tipului de impozitare, unele domenii fiind afectate mai mult de aceasta taxare, precum cel energetic, insa nu s-a luat o decizie finala.

La inceputul lunii aprilie, ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a aratat ca estimarile referitoare la incasarile din impozitul pe constructiile speciale indica 1,5 miliarde de lei, insa in bugetul pe 2014 s-au prevazut doar 488 de milioane de lei, din cauza riscului de necolectare.

Impozitul pe constructiile speciale este de 1,5% din valoarea acestora. Acest impozit vizeaza numai persoanele juridice si se va aplica pentru retelele de transport, stalpi, depozite sau magazii. Masura vizeaza companii care detin astfel de constructii, precum E.ON, Enel, Transelectrica, Transgaz sau Romgaz.

Sunt exceptate de la plata impozitului terasele pe arabil, plantatiile pomicole si viticole, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, institutiile publice, asociatiile, fundatiile si celelalte persoane juridice fara scop patrimonial, precum si cladirile pentru care Consiliul Local a acordat scutire de la plata impozitului pe cladiri conform titlului IX din Codul fiscal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1776 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    LAS' SA CREASCA! (Vineri, 30 mai 2014, 14:42)

    schroedinger [utilizator]

    Sacreasca pana o sa ajunga toti care au votat rosu sa se tavaleasca pe jos!
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Vineri, 30 mai 2014, 16:42)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Desi imi vine sa vomit cand il vad la televizor, sincer, m-as duce sa-l votez pe ponta la prezidentiale, poate o sa ajungem asa de rau incat majoritatea care-i voteaza sa ajunga sa chitaie de foame, pe strazi and so on :)
      I-au prostit ca le dau marile pensii inapoi si le-au de doua ori mai mult pe alte parti...lor si celorlati :) asa da afaceri :))
    • +3 (3 voturi)    
      P$D-ul o sa dea cu biciul tot in muncitori (Vineri, 30 mai 2014, 17:40)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      In asemenea conditii, P$D-ul o sa ia banii de la cei putini care muncesc si ii vor da masei imense de someri, pensionari, lenesi si alti asistati social. Tot cei care muncesc sufera, asa merg lucrurile in RSR.
  • -9 (9 voturi)    
    erata (Vineri, 30 mai 2014, 15:01)

    Mazeta [utilizator]

    Vai, ce scăpare! Ați uitat o propoziție:

    „Guvernul s-a angajat faţă de FMI să renunţe la preţurile reglementate la electricitate şi gaze.”

    http://www.mediafax.ro/economic/conferinta-mediafax-gazele-se-scumpesc-cu-2-in-iulie-si-3-in-octombrie-daca-importul-scade-majorarile-se-injumatatesc-12666310
  • +2 (2 voturi)    
    aiurea (Vineri, 30 mai 2014, 16:52)

    IpseAnton1 [anonim]

    Taxa pe stilp este 1.5% din valoarea constructiei. Inteleg de aici ca curentul in Romania este produs 100% de catre stilpi.
  • +3 (3 voturi)    
    1-2 % la pretul de baza... (Vineri, 30 mai 2014, 17:23)

    IancuJianu [utilizator]

    ...peste care vin accizele si TVA-ul.
    Trai neneaca pe spinarea prostilor pesederizati cu voie sau fara de voie.
  • +3 (3 voturi)    
    Voi i-ati ales cine si cum sa va jupoaie !!! (Vineri, 30 mai 2014, 17:25)

    andreesanu [utilizator]

    Orce taxa ,orce acciza,impozit in plus pus de guvern se transfera prin grija companiilor in pretul platit de consumatorul de rind .
    Nu este companie care sa prea pe cheltuiala ei o taxa ,un impozit in plus ,ei gindesc prin prizma cistigului ,gindesc cum sa fure or sa jumuleasca clientul ,cumparatorul.
    ANRE il doare-n cot de consumatorul casnic captiv ,pe el se decarca prostiile,hotiile,in schimb guvernul negociaza reduceri cu marii consumatori.
    Acum citeva saptamini tocmai guvernul reducea pentru
    marii consumatori pretul la energie !!!,ce va spune asta ???,voi alegatorii legati la ochi,voi alegatorii surzi !!!
    Voi i-ati ales iar ei va jupoaie,alegerile voastre sunt pentru cine sa va beleasca si cum !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta spunea :) (Vineri, 30 mai 2014, 18:48)

    mariushn [utilizator]

    Ponta spunea recent ca "energia _continua_ sa se ieftineasca".

    Niciodata nu am vazut o ieftinire dupa '89.
    Dar, dupa spusele imbecilului, ieftinirea _continua_...
    Baietii astia si doitocii care-l voteaza sunt cu mult dincolo de rational.