Sotul Sperantei Cliseru, mana dreapta a Gabrielei Firea, a fost numit seful autoritatii care se ocupa de gazele din Marea Neagra

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 19:05 Economie | Energie


Perimetrele de explorare si exploatare din Marea Neagra
Foto: Agentia Nationala pentru resurse Minerale
Iulian Cliseru, sotul Sperantei Cliseru, mana dreapta a primarului Gabrielei Firea, a fos numit joi, printr-o decizie a premierului Viorica Dancila, in functia de presedinte al Autoritatii care se ocupa de operatiunile petroliere din Marea Neagra. Tot joi, Viorica Dancila l-a numit pe Florin Radu Ciocanelea in functia de consilier de stat in cabinetul premierului, cu atributii in domeniul energiei. Florin Radu Ciocanelea a fost pana acum administrator al Grup Servicii Petroliere (GSP), companie controlata de omul de afaceri constantean Gabriel Comanescu.

Iulian Cliseru se afla deja la conducerea Autoritatii Competente de Reglementare a Operatiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagra, insa pe functia de vicepresedinte. In luna octombrie, fostul premier Mihai Tudose il numise pe Iulian Cliseru in functia de vicepresedinte al institutiei

In ultimul an au fost facute mai multe schimbari la nivelul de presedinte al acestei autoritati. In aprilie 2017, fusese numit de catre fosul premier Sorin Grindeanu, in functia de presedinte al autoritatii, Constantin Gheorghe, fost director in cadrul GSP, grup detinut de omul de afaceri Gabriel Comanescu. In luna noiembrie, Constantin Gheorghe a fost inlocuit de catre fostul premier Mihai Tudose cu Iulian Offenberg. Acum, acesta a fost schimbat cu Iulian Cliseru, sotul Sperantei Cliseru care a fost multa vreme mana dreapta a lui Florentin Pandele. De cand cand sotia acestuia, Gabriela Firea, a castigat Primaria Bucuresti, Cliseru a devenit extrem de influenta in Capitala.

Autoritatea Competenta de Reglementare a Operatiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagra a fost infiintata in anul 2016. Printre alte atributii, Autoritatea trebuie sa supravegheze respectarea dispozitiilor legale de catre operatori si proprietari, inclusiv inspectii, control, investigari si masuri de punere in aplicare.

Rolul institutiei este unul esential in exploatarea zacamintelor uriase de gaze naturale descoperite in Marea Neagra.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   


















2920 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Sa vina banii pt. Pandelica ! (Joi, 15 martie 2018, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    Modelul a fost brevetat de Sterling Popescu Tariceanu
    • +3 (3 voturi)    
      Si noi am ales-o să facă treaba în Buccurești. (Vineri, 16 martie 2018, 8:53)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Si noi am ales-o să facă treaba în Buccurești. Ce ti-i omul nesătul?!
  • +11 (11 voturi)    
    Se duce sa faca jmecherii (Joi, 15 martie 2018, 19:49)

    Frank777 [utilizator]

    Se bucura si ei un pic. O sa ajunga la puscarie si o sa le manince banii avocatii.O sa fuga prin Costa Rica...
  • -7 (7 voturi)    
    competente (Joi, 15 martie 2018, 20:42)

    codrean [utilizator]

    Daca oamenii sunt priceputi "de meserie', ce importanta are cine al cui sot este ? Bine ca macar in acest domeniu au fost numiti oameni competenti si cu experienta in domeniu. Nu ca in multe alte locuri ... Sa fie un semn bun ?
    • +3 (3 voturi)    
      Competente? (Vineri, 16 martie 2018, 9:49)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Speranta Cliseru a lucrat la Petromin fiind directoare .Pandele a fost membru in Consiliul de Administratie. De acolo se cunosc si colaboreaza. Amandoi au fost inculpati in procesul Flota dar totul s-a musamalizat.Daca intreaba cineva unde este Flota sa intrebe si pe Speranta Cliseru si pe Pandele Florentin. Ca ei stiu cum se mananca o flota si un buget urias....felie cu felie ca sa nu te ineci....
  • -7 (7 voturi)    
    asa, si? (Joi, 15 martie 2018, 22:30)

    codyrocco [utilizator]

    decat e cel mai priceput cu de-alde astea, n-aveti voi treaba!
  • +6 (6 voturi)    
    "Patriotii" PSD nu lasa piatra peste piatra (Vineri, 16 martie 2018, 5:58)

    24alex24 [utilizator]

    "Patriotii" PSD vor sa vanda si aceste resurse naturale pe doi bani pentru spaga. Lasa Romania in c***l gol, dar in schimb vor sa ne bage pe noi, oamenii de bun simt la puscarie pentru defaimarea infractorilor din cele mai inalte functii in stat, care iata, aud devenit Romania.

    Mai au tupeul sa se dea romani! Tradatori de tara de cea mai joasa speta.
  • +6 (6 voturi)    
    numele il recomada (Vineri, 16 martie 2018, 6:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    ciocanelea
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa... (Sâmbătă, 17 martie 2018, 18:46)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Las la o parte faptul ca numele omului - al oricui - e complet irelevant in discutie si de fapt o dovada de lipsa de argumente concrete (daca va mai amintiti glumitzele de santier facut pe seama lui Basescu exact pe acelasi calapod).
      Insa e usor de verificat ca Florin Ciocanelea are in spate o cariera respectabila in petrol si gaze, care a inclus nu doar divizia internationala a "vechiului" petrom (care, in treacat fie spus, avea acum 20 de ani o prezenta si activitate internationale mai substantiale decat maretul si extraordinarul OMV Petrom glorios pastorit de d-na Gheorghe), ci si niscaiva americani.
      N-am gasit insa nimic despre dl. Cliseru, in afara de faptul ca este sotul doamnei.
      Mie situatia imi pare putin diferita - "pune-l, bah, si pe Ciocan ala sau cum il cheama, ca pana la urma cineva trebuie sa faca si treaba..."
  • +5 (5 voturi)    
    . (Vineri, 16 martie 2018, 7:51)

    theo667 [utilizator]

    Pandelistan.
  • +6 (6 voturi)    
    ...... (Vineri, 16 martie 2018, 8:07)

    Task Damager [utilizator]

    Pai daca Dancila a ajuns prim-ministru doar pentru ca vorbeste decent si este o fire neconflictuala, de nu nu s-ar numi personaje de orice fel, pe orice pozitie, in acelasi mod? Hai sa ne bagam picioarele in tot si sa f...m tara pana la capat daca tot ne-am apucat de asta!
    • +2 (2 voturi)    
      Consiglieri (Vineri, 16 martie 2018, 8:56)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Totul e in consilierii care il vor consilia. Si in consilierii care vor consilia consilierii. Si asa mai departe. Pana cand toti "consilierii" vor fi angajati, ca na, sustin partidul unic - bineinteles, pe criterii de "performanta".
  • +2 (2 voturi)    
    tot din videle si asta (Vineri, 16 martie 2018, 9:13)

    sachei [utilizator]

    a fost la petrom
  • +3 (3 voturi)    
    e de plecat (Vineri, 16 martie 2018, 9:17)

    gwolf [utilizator]

    dracu din tara asta!
    DA, fac defaimare intentionata: e o tara plina de oameni de rahat.

    zic niste idioti mai sus ca, SANCHI, e vorba de "competente".

    NU bai flacai, e vorba in primul rand de moralitate, credibilitate si integritate. Si abia dupa aia te uiti la pregatire si competente, e la mintea cocosului doar ca cocosul e mult mai inteligent ca voi. Ati trait degeaba pana acum, "competentilor". Competente au avut si comunistii in partid, fraiere. Mi-e sila ca aveti pe buletin aceeasi nationalitate ca si mine, o sa mi-o schimb ma fac azer, ungur sau albanez mai bine decat sa traiesc intr-o tara cu voi, alte codyrocco si alti BOI ca tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Intr-o atmosfera tot mai trista observam (Vineri, 16 martie 2018, 9:59)

    Susufler0 [utilizator]

    cum in fiecare zi ei pun caramida peste caramida si construiesc netulburati statul lor.

    Cata dreptate, cat adevar cutremurator se degaja acum din zicerea mucalita a unei reviste de satira, moravuri si umor care, in urma cu vreo 26, 27 de ani, punea in gura lui Ion Iliescu (prezetat sub forma de caricatura) urmatoarele vorbe - lozinca (dar si ţel suprem) :
    "Noi construim o lume <noua>, nu voua !"

    PS. Scara, mai esti pe-aici sau ai intins-o ? Asteapta-ma si pe mine !
  • +2 (2 voturi)    
    Cumetrii de tip romanesc... (Vineri, 16 martie 2018, 10:50)

    Olyx [utilizator]

    Cand cineva ajunge intr-un post influent ( politic !), numeste persoane in posturi de conducere pe criterii de cumetrie si nu pe criterii de COMPETENTA !...Asta e tregedia Romaniei...Politicul, aflat dupa 28 de ani de la Revolutie intr-o faza, inca, SALBATICA !.....