Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței, a fost numit la conducerea Agenției Europene de Reglementare în Energie

de CP     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2019, 18:46 Economie | Energie


Bogdan Chiritoiu, presedinte Consiliul Concurentei
Foto: Consiliul Concurentei
Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, a fost numit membru în Consiliul de Administraţie al Agenţiei pentru Cooperarea Autorităţilor de Reglementare din Domeniul Energiei (ACER), a anunțat Virgil Popescu, ministrul Economiei pe contul său de Facebook.

Pe funcții de conducere, vicepreședinte, respectiv președinte, a fost numit în 2010 și 2014 un alt român: fostul ministru al energiei, Răzvan Nicolescu. Bogdan Chirițoiu nu este obligat să renunțe la funcția de președinte al Consiliului Concurenței.

Pe această funcție au fost mai mulți concurenți din state membre ale UE, însă Chirițoiu a obținut cele mai multe voturi. În anii trecuți au mai încercat să ajungă pe astfel de funcții și Iulian Iancu, deputat PSD, dar și Dan Gheorghiu, consilier al fostului premier Victor Ponta, însă au fost respinși.

"Votul dat in aceasta seara este o recunoastere a competentei profesionale a candidatului propus si a traditiei sectorului energetic romanesc care va fi reprezentat in urmatorii patru ani in Consiliul de Administratie al ACER.

Il felicit pe domnul Bogdan Chiritoiu pentru aceasta victorie adusa Romaniei, victorie obtinuta la capatul unei competitii de un nivel ridicat.

Felicit, de asemenea, pentru rezultat si Reprezentanta Permanenta a Romaniei la UE care a contribuit la succes.

Nu in ultimul rand, doresc sa ii multumesc lui Razvan Nicolescu fostului presedinte roman al ACER, pentru implicare in sustinerea candidatului propus de Romania", a scris Virgil Popescu.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10655 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 15 noiembrie 2019, 19:11)

    Moeko [utilizator]

    Asa le trebuie, sa vada si ei cum se inlocuieste carbunele cu regenerabile.
  • +5 (13 voturi)    
    inca o palma data pesedeului (Vineri, 15 noiembrie 2019, 20:31)

    anonimicus [utilizator]

    Doi ani de zile au incercat pesedistii pe diverse cai sa-l dea afara din conducerea Consiliului Concurentei.
    Prin aceasta numire (coroborata cu rerspingerea propunerilor anterioare inaintate de pesedisti) UE da si ea o ... pesedeului.
    • -6 (12 voturi)    
      Cu alte cuvinte (Vineri, 15 noiembrie 2019, 23:54)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Se merge tot pe mana numirilor fara concursuri? :)))
      • -2 (6 voturi)    
        Ce tare esti (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 1:36)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Dupa ce imi dai minusuri pe aceeasi idee, o copiezi tu si te dai obiectiv.
        Ai atins un nou nivel... de ipocrizie.
      • +2 (2 voturi)    
        bai desteptule (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 14:10)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        raspandac de fake news... e vorba de o agentie europeana, nu damboviteana. Acolo nu psd face legea. Ci competenta.
  • +2 (12 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 15 noiembrie 2019, 21:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La cat mai multe numiri si cat mai putine concursuri, apoi sa veniti sa ne explicati cum e cu PSD si ca PNL nu e aceeasi mizerie.

    Apropo, ce se mai aude cu OUG114?
    • -12 (16 voturi)    
      Si USR (Vineri, 15 noiembrie 2019, 23:52)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      De ce n-ar fi aceeasi mizerie? Sau eventual si mai mare? :))))

      Sau PLUS, o mizerie si mai mare, asa-i? :D
      • +3 (9 voturi)    
        Ce-mi place de voi (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 1:35)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Intr-un exemplu mai extrem, este irelevant cat cienva pe care sustineti fura, minte, omoara, violeaza sau distruge. Conteaza doar ca si "celalalt ar face la fel".
        Inca o dovada ca sunteti platiti si nu ganditi.

        Sunt curios doar daca e la negru, atat.
  • +3 (5 voturi)    
    Gata cu incompetenti promovati politic in RO (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:21)

    Plagarus [utilizator]

    Un profesionist si un carcater respectabil. Felicitari !
  • +2 (2 voturi)    
    Clarificări (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:43)

    Observator roman [utilizator]

    „Membru în consiliul de administrație” înseamnă că dl. Chirițoiu a fost numit LA CONDUCEREA... ?
    Mă întreb și eu, că nu suport să ne umflăm în pene doar pentru că „suntem români”....