Sevil Shhaideh urmează să fie schimbată din Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:11 Economie | Energie


Sevil Shhaideh
Foto: Agerpres
Sevil Shhaideh, fost vicepremier și apropiată a fostului șef PSD Liviu Dragnea, va fi schimbată din funcția de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, la solicitarea ministrului economiei, Virgil Popescu. În acest sens, ministrul a solicitat convocarea Adunării Generale a Acționarilor.

UPDATE Anunțul privind convocarea AGA la solicitarea Ministerului Economiei a fost publicat pe BVB.

Sevil Shhaideh deținea această funcție din octombrie 2017. Atunci a fost numit membru provizoriu, însă în aprilie 2018, Adunarea Generală a Acționarilor a decis ca aceasta să ocupe această funcție încă trei ani. Statul român este acționar al OMV Petrom cu o participație de 20%, prin Ministerul Economiei.

Sevil Shhaideh a fost vicepremier și ministru al Dezvoltării în timpul guvernării PSD.

La 21 decembrie 2016 Sevil Shhaideh a fost prima propunere făcută de președintele PSD, Liviu Dragnea, pentru funcția de prim-ministru al României, propunere refuzată de președintele Klaus Iohannis la 27 decembrie 2016.

Cu două săptămâni înainte de a fi numită la OMV Petrom, Sevil Shhaideh și-a dat demisia din funcțiile de vicepremier și ministru al dezvoltarii, fiind urmărită penal pentru abuz în serviciu în legatură cu trecerea ilegala a insulei Belina din proprietatea statului la o firma privată.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6039 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    /// (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:29)

    hmara [utilizator]

    Cam tarziu.
    Cred ca au uitat de ea.
  • +9 (13 voturi)    
    de ce atat de tarziu !!! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:40)

    Gridanul [utilizator]

    chiar nu inteleg, ce mai cauta intr-o functie atat de importanta ?!

    este urmarita penal pentru abuz in serviciu, trebuia sa plece de mult !
    • +1 (3 voturi)    
      nu exista infractiune de abuz in serviciu (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:16)

      pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui Gridanul

      conform unei decizii pe 70 de pagini a CCR.
  • +12 (14 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Inca era in CA pe bani grei. Tata viata s-a invartit la muls bani, inca de pe cand era sluga lui N. Constantinescu , apoi a infractorului Dragneev.
  • +6 (8 voturi)    
    De ce așa târziu???? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:54)

    prec [utilizator]

    Politrucul de Susanu, ăla de-i director la OPC Brașov, OPC Timiș și la nu mai știu ce OPC din Haules-Bucales când zboară!?
  • +5 (5 voturi)    
    doar atat? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:13)

    Ilidia [utilizator]

    Bine, bine, dar ptr "afacerea Belina" cand va raspunde impreuna cu Dragnea et Comp.?
  • -5 (5 voturi)    
    epurarea ciumei galbene (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:15)

    pentru_oameni [utilizator]

    continua.
    isi pun lingaii in locul celor care ocupa x functii
    • +4 (4 voturi)    
      Pai si ce vrei, sa va pastreze Secaturile (Vineri, 10 ianuarie 2020, 21:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

      in pozitii cheie?
  • +6 (6 voturi)    
    Dar Valkov când e dat afara? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:29)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si profesoraşul de la ASE?
    Cam toata gasca pzd e încă la butoane in CA sau asemenea.
  • +3 (3 voturi)    
    tarziu (Vineri, 10 ianuarie 2020, 22:13)

    BlueX [utilizator]

    asa tarziu ?... cu 7-9.000 lei lunar... cui nu.i place sa stea si sa nu faca nimic... a ba da.. o belina ceva.. plus CS