Pană masivă de curent în București / Și Palatul Victoria a rămas fără electricitate

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2020, 13:45 Economie | Energie


Stația transformare Domnesti
Foto: Transelectrica.ro
O pană masivă de curent s-a produs vineri, în jurul orei 13.00, în București, fiind afectate mai multe cartiere, din trei sectoare, dar și localități din județul Ilfov. Chiar și clădirea Guvernului a rămas fără electricitate. Pana de curent a durat aproape jumătate de oră.

Din această cauză ar fi fost afectate și stațiile de pompare a apei în sectorul 6. Adică, cetățenii au rămas și fără curent, și fără apă. Nici semaforizarea nu a mai funcționat.

Curentul a fost întrerupt în cartierele din sectoarele 1, 5 și 6, precum Drumul Taberei, Militari, Rahova, Giulești, Crângași, Gara de Nord, Victoriei, Ion Mihalache, Domenii, Aviatorilor, Bucureștii Noi.

Problemele de alimentare cu energie electrică ar fi fost cauzate de o avarie în rețeaua Transelectrica, la stația de transformare Domnești. Compania urmează să ofere mai multe detalii.

UPDATE Transportatorul național Transelectrica susține că avaria a durat o oră și s-a produs în timpul realizării unor manevre în cadrul lucrărilor de retehnologizare la stația Domnești. Compania a declanșat o investigație pentru stabilirea exactã a cauzelor și a condițiilor în care s-a produs incidentul.

Avaria a avut loc la ora 12.47, în Stația 400//110/20 kV Domnești. Manevrele de realimentare au început imediat după producerea incidentului și au fost finalizate cu succes în aproximativ 60 de minute, susține Transelectrica.

Compania spune că Stația Domnești este în proces de retehnologizare. "Suntem convinși cã prin investiția realizatã riscul producerii unor astfel de incidente va scădea semnificativ", afirmă Transelectrica.

Staţia Electrică de Transformare 400/110/20kV Domneşti reprezintă un important nod energetic al Reţelei Electrice de Transport din zona metropolitană a Capitalei, asigurând alimentarea unei părţi semnificative a consumului Municipiului Bucureşti.

Retehnologizarea ar trebui finalizată în octombrie 2020 și costă circa 144 milioane lei.

Transelectrica se află acum în subordinea Secretariatului General al Guvernului (SGG).

Pene mari de curent în București au mai avut loc în lunile octombrie și noiembrie 2017. Pe 1 noiembrie 2017, au fost afectate cartierele Tei, Colentina, Calea Mosilor, Dacia, Andronache, Pipera, Dorobanti. Cu o săptămână în urmă, avusese loc o altă pană de curent în București, după deteriorarea unui echipament de înaltă tensiune la stația Fundeni. Atunci au ramas fără curent până la 20 de minute cartierele bucureștene Obor și Fundeni, precum și o parte din localitățile Otopeni, Afumați și Fundeni.

O altă pană majoră a avut loc pe 12 februarie 2012, când au rămas fără curent cartierele Titan, Obor, Pipera si Timpuri Noi.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22002 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    Nici Curentul O Suporta pe DUamna Gabi (Vineri, 7 august 2020, 13:57)

    un domn [utilizator]

    #GoHomeGabi
    • +7 (9 voturi)    
      Saracului i se va lua (Vineri, 7 august 2020, 16:20)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca tot ne plangem de apa calda, poftim, sa vedem cu e si fara curent si apa rece
    • -2 (2 voturi)    
      precum vezi! (Vineri, 7 august 2020, 22:45)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Precum vezi foarte bine, in opinia D-lui adi_69, Plicushor Dan este vinovat de avarie, nicidecum prolifica noastra Primaritza!
  • -12 (20 voturi)    
    Si cum, (Vineri, 7 august 2020, 14:02)

    adi_69 [utilizator]

    nu e de vina Firea si de asta? Care a opinia lui Plicusor?
  • -2 (14 voturi)    
    Să fac energe verde (Vineri, 7 august 2020, 14:09)

    BEDE [utilizator]

    Iau un generator Diesel vopsit în verde și așa voi avea energie verde.
    Mai important este să ai curent electic atunci când îți trebuie decât să te orientezi pe energie din surse regenerabile, pe care nu poți pune bază că sunt disponibile atunci când îți trebuie. Cel mai sigur energie nucleară, petrol și gaze. Aceasta până se va descoperi ceva mai bun.
    • +7 (13 voturi)    
      Tin sa va contrazic (Vineri, 7 august 2020, 15:19)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Sunt solutii ingineresti pentru energiile regenerabile ....si nu, nu vorbesc de bateri litiu-X. Daca aveti curiozitatea incercati sa dati o cautare la "baterie cu aer lichid" sau "liquid air battery" si mai sunt si altele care pot face sens economic ...cu componente si cunostinte deja existente. Trebuie doar dorinta.
      • -1 (11 voturi)    
        Soluții inginerești vs. soluții economice (Vineri, 7 august 2020, 15:47)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Când soluțiile inginerești vor avea sens și dpdv economic, atunci fiți convins că nu va mai fi nevoie de nici o căutare pe google. Eu unul abia aștept momentul. Dar până atunci, fossil & nuclear rule.
      • 0 (4 voturi)    
        >>> (Vineri, 7 august 2020, 19:57)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Se pare ca esti mare amator de SF
        • 0 (2 voturi)    
          Pana la SF (Vineri, 7 august 2020, 21:53)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui chhe

          Informati-va, instalatia foloseste componente existente, unitati pentru comprimat aer, rezervoare si turbine. Ce este SF in cgestia asta ?
          Unitatea demo functioneaza deja. Acasa la aia care au inventat industria.
  • +13 (15 voturi)    
    Palatul Guvernului (Vineri, 7 august 2020, 14:32)

    codrean [utilizator]

    nu are o alternativa de avarie ?
    Nu ma mai simt in siguranta in Romania !
    • +11 (13 voturi)    
      Taci din gura (Vineri, 7 august 2020, 15:18)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Ca in loc sa aiba grija de retea o sa-si traga un reactor nuclear special pt palat si noua o sa ne recomande lumanari sau generatoare in functie de bugetul personal
  • +5 (17 voturi)    
    investitiile Transelectrica (Vineri, 7 august 2020, 14:46)

    robyzs [utilizator]

    Se observa investitiile Transelectrica de pe vremea PSD dar nici PNL nu a ajutat.
    • +3 (5 voturi)    
      >>> (Vineri, 7 august 2020, 19:58)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Ce vina au PSD si PNL ca a gresit un berbec o manevra in statie? Asa e cand postacim.
  • +8 (16 voturi)    
    APA?? (Vineri, 7 august 2020, 15:41)

    of of [utilizator]

    De ce dacă sunt probleme cu energia electrică rămânem și fără apă? Nu au un generator sau altceva?
    Mi se pare o vulnerabilitate mare a sistemului.
    • -5 (11 voturi)    
      noi sunam sirenele de covid (Vineri, 7 august 2020, 15:46)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      deja au inceput sa apara problemele reale, cand ne vom lovi cu adevarat de ele si o sa murim fara comorbiditati, o sa ne dam seama ce prosti am fost
  • +11 (15 voturi)    
    A ramas si Enel fara electricitate (Vineri, 7 august 2020, 15:42)

    mmagic [utilizator]

    In timpul panei de curent am incercat sa sunt la callcenter 021.9977 Enel, a functionat circa 10 minute dar nu am reusit sa reclam incidentul iar apoi s-a intrerupt brusc si nu le mai functiona serviciul de IVR.

    Deci a ramas Enel fara electricitate ... de toata jena ... Bine ca mai mergeau inca antenele de telefonie.
  • -3 (11 voturi)    
    totusi, masiva? (Vineri, 7 august 2020, 15:51)

    victor L [utilizator]

    "O pană masivă de curent"
  • +1 (7 voturi)    
    Nu s-a rezolvat nimic... (Vineri, 7 august 2020, 15:56)

    AaLleExX [utilizator]

    S-a rezolvat problema, dar cartierul Militari tot fara curent sta la ora 15h54...deci ce s-a rezolvat mai exact?
    • -1 (1 vot)    
      comuna militari (Vineri, 7 august 2020, 23:33)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui AaLleExX

      nu trebuie confundata cu bucuresti
  • +6 (14 voturi)    
    S-a liberizat piatza (Vineri, 7 august 2020, 16:32)

    Koczka [utilizator]

    Dar prețul facturat tot ăla este, adică cel mai scump curent din Europa continentală. Poate doar in Cipru și alte insule sa fie mai scump. Adică suntem tara unde profitul furnizorilor de energie ( gaz și electricitate ) este cel mai mare, pentru că avem cel mai slab stat și unde monopolurile domina instituțiile de reglementare.
    Am mai comentat pe tema asta, chiar am formulat o întrebare ministrului de resort care răspunde că prețul energiei s-a diminuat, dar ăla e prețul cu care e cumpărată energia de furnizori, nu și prețul facturat.
    Asta că să știm în ce țară trăim.
    • +4 (4 voturi)    
      >>> (Vineri, 7 august 2020, 20:01)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Si nu ti-a raspuns ministrul??!! Ma, asta-i nesimtit rau de tot.