Gazoductul Nord Stream 2: Berlinul, iritat de noile amenințări americane

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 17:32 Economie | Energie


Traseul Nord Stream
Foto: Wikipedia
Ministrul german al Afacerilor Externe a declarat luni că i-a transmis omologului său american "nemulțumirea" legată de noile amenințări de sancțiuni împotriva portului Sassnitz, pentru participarea sa la proiectul gazoductului Nord Stream 2, scrie AFP.

Într-o conferință de presă la Berlin, Heiko Maas a fost întrebat despre o scrisoare transmisă săptămâna trecută de trei senatori americani, care amenințau cu "distrugerea financiară" a acestui port de pe insula germană Rügen, în Marea Baltică, dacă Germania nu încetează imediat să participe la proiectul gazoductului, care va aduce gaz rusesc în Europa.

"Am discutat ieri într-o conversație telefonică cu Mike Pompeo și i-am transmis stupoarea mea și nemulțumirea", a declarat Heiko Maas.

Germania, principala beneficiară a proiectului, vede în gazoductul rusesc o sursă stabilă de energie.

Dar Statele Unite și o serie de țări europene - Ucraina, Polonia și țările baltice - se tem că gazoductul are ca scop scoaterea din cărți a Kievului.

La jumătatea lui iulie, Mike Pompeo a deschis calea unor sancțiuni și mai dure pentru a împiedica punerea în funcționare a gazoductului.

Acesta a declarat că se așteaptă ca "cei care vor participa la acest proiect să fie supuși unui examen în vederea unor eventuale sancțiuni".

Președintele american Donald Trump a promulgat la sfârșitul lui decembrie o lege care impune sancțiuni împotriva companiilor asociate la construcția Nord Stream 2, apreciind că proiectul va spori dependența europenilor de gazul rusesc și va întări influența Moscovei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4862 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    cam multa ipocrizie.. (Luni, 10 august 2020, 17:55)

    Mistrelutz [utilizator]

    in Germania
  • +4 (24 voturi)    
    America: luati gaz scump de la noi (Luni, 10 august 2020, 17:59)

    polca [utilizator]

    Europa: nu.
    America: atunci va distrugem.
    Marea democratie trumpista !

    Sa-si aduca aminte maimutoiul portocaliu cum a cumparat America timp de decenii petrol din Arabia Saudita, un simbol al "democratiei". Si nu a mai comentat nimeni intelegand ca SUA nu avea alternativa pentru interesele sale energetice.

    Acum idiotul asta crede ca si-a gasit fraieri printre europeni. Sa le vanda gaz scump american, astfel incat sa creasca pretul de productie si economia europeana sa devina necompetitiva.

    Daca e asa ingrijorat de Rusia (rasete in fundal pentru pokemonul lui Putin) de ce nu vinde gaz mai ieftin ca Rusia? Ar "salva" Europa. Your move orange man.
  • +7 (21 voturi)    
    Cretinism SUA: (Luni, 10 august 2020, 18:05)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,.........scrisoare transmisă săptămâna trecută de trei senatori americani, care amenințau cu "distrugerea financiară" a acestui port de pe insula germană Rügen".
    Adica sa ramana in functiune conductele spre Polonia si Ucraina si sa fie distrusa numai conducta Prin Baltica !. Doar ca sa faca Ucraina si Polonia bani din monopolul asupra transportului de gaz !.
    Inchideri din astea de conducute pot fi acceptabile numai daca Toate Conductele sunt Oprite. Inclusiv suvoiul de marfuri chinezesti in SUA facut cu gaz rusesc.
    Deci, inainte sa se taie conductele de gaz din Baltica, SUA sa dovedeasca Oprirea Completa a tuturor intrarilor de marfuri chinezesti facute cu gaz rusesc in SUA. Iar taierea conductelor din Baltica sa fie simultana cu taierea conductelor din Polonia si Ucraina + taierea conductelor din Marea Neagra spre Turcia.
  • +9 (15 voturi)    
    OK, creste dependența europenilor de gazul rusesc (Luni, 10 august 2020, 19:04)

    UnOarecare [utilizator]

    Dar care e alternativa mai buna propusa de SUA?
    • -7 (13 voturi)    
      Gazele din Marea Neagra ;) (Luni, 10 august 2020, 19:37)

      Vlakh [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Avem si noi gaze, iar la ultima simulare nu s-a depus nici o oferta stai linistit ca nu moare germania fara NS2
      • +3 (11 voturi)    
        E vorba de intreaga Europa (Luni, 10 august 2020, 19:59)

        gavrone [utilizator] i-a raspuns lui Vlakh

        Si Romania ia gaz din Rusia. Ce-ar fi sa stea romanii in frig de dragul americanilor? Te oferi?
        • -7 (9 voturi)    
          Si pana acum? (Luni, 10 august 2020, 21:20)

          Vlakh [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

          Nord Stream 2 nici nu e functional inca, sa bagi aiurea argumente fara sens. Cum se poate acum fara NS2? Ce vrei sa dezbati mai exact? Nu ai gaze? Nu are Germania? De unde esti?
          Romania nici nu are infrastructura sa aibă nevoie de mai mult, iar restul Europei au deja.
          Cred ca e nevoie sa extragem gazele pe care le avem.
    • +5 (11 voturi)    
      Gresit ! (Luni, 10 august 2020, 22:11)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Prin conducta din Baltica nu creste dependenta UE de gazul rusesc. Doar scade dependenta UE de monopolul transportului gazelor din Polonia si Ucraina.
      Solutia este suplimentarea numarului de conducte dinspre sud cu gaze din Mediterana / Marea Neagra / Azerbaidjean / Iran.
  • 0 (2 voturi)    
    Germania + Rusia = mare pericol (Marţi, 11 august 2020, 19:24)

    Ed___ [utilizator]

    Germania ar putea folosi tot gazul din Marea Neagră, dar vrea ieftin direct de la fraţii lor ruşi - cu care au împărţit Europa !!!

    Germania are deja un Nord Stream 1 funcţional, făcut pe vremea fostului CANCELAR AL GERMANIEI ajuns în TOP CONDUCEREA GAZPROM RUSIA !

    Zice foarte bine SUA ceea ce zice, şi noi suntem apăraţi DOAR DE SUA !
    Germania ne-ar vinde ruşilor în secunda doi !


    Terminaţi cu prostiile cu Trump că este idiot sau vezi Doamne ce mai zice, importante sunt LUCRURILE IMPORTANTE

    1) TRUMP a declarat că susţine articolul 5 din NATO ! în cazul în care România este atacată

    2) TRUMP susţine exploatările din România, ca să fim noi mai bogaţi şi nu ruşii

    SUA îşi apără partenerii serioşi şi loiali.

    Dacă nu era punctul 1) art 5 NATO noi România nu mai pupam UE deloc şi eram Ucraina 2 azi !


    Lăsaţi pe nemernicii germani care ne vând caşcaval Made in Germania peste tot, peste tot, cu lapte din Germania !!!

    Ne falimentează....