Adrian Zuckerman: România va deveni cel mai mare producător și exportator de energie din Europa

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 13:54 Economie | Energie


Foraj Marea Neagra
Foto: AGERPRES
România deja este pe poziția a doua în topul producătorilor de petrol și gaze din Europa (n.red. de fapt, Uniunea Europeană), a declarat miercuri Adrian Zuckerman, Ambasadorul SUA în România la Conferința Anuală „Parteneriatul Strategic Româno-American în domeniul securității cibernetice”. Potrivit acestuia, anul viitor va începe extracția gazelor din Marea Neagră, care ulterior va crește la capacitate maximă. Și centrala nucleară de la Cernavodă va ajunge să lucreze la capacitate maximă. Astfel, România va deveni cel mai mare producător și exportator de energie din Europa, consideră ambasadorul.

"Rezervele sale (n.red. României) de gaze naturale din platforma Mării Negre sunt foarte însemnate! România va deveni cel mai mare producător și exportator de energie din Europa de îndată ce va începe realmente extracția anul viitor și va crește ulterior la capacitate maximă, iar la Cernavodă se va putea lucra la capacitate maximă! Ce realizare uluitoare!", a spus Zuckerman.

Acesta a amintit că pe 9 octombrie, Ministrul Economiei Virgil Popescu a inițiat un Acord Interguvernamental care prevede că Statele Unite și România vor coopera în vederea retehnologizării unui reactor și a construirii a două alte reactoare la Cernavodă. Proiectul este evaluat la aproximativ 8 miliarde de dolari. În plus față de contribuțiile din partea S.U.A, Canadei și Franței, o sumă semnificativă din conținutul acestui proiect va fi din partea României, a precizat Zuckerman.

Tot pe 9 octombrie, Banca de Import-Export a SUA (ExIm) a semnat un memorandum de înțelegere care prevede că va oferi României până la 7 miliarde de dolari finanțare pentru proiectul de la Cernavodă. Va oferi asistență financiară și U.S. International Development Finance Corporation (Banca de dezvoltare a SUA).

"Proiectul de la Cernavodă reprezintă o paradigmă a viitoarelor colaborări româno-americane pentru construirea marilor proiecte de infrastructură", a mai afirmat ambasadorul.

Potrivit datelor Comisiei Europene, Olanda este principalul producător de gaze naturale din UE cu circa 33 miliarde metri cubi anual, urmată de România cu 10 miliarde metri cubi.

În Marea Neagră s-ar afla zăcăminte de gaze estimate la circa 200 miliarde metri cubi. Americanii de la Black Sea Oil & Gas se pregătesc deja pentru extracție, urmând ca primele cantități de gaze din perimetrul Midia să ajungă în sistemul național de transport undeva pe la mijocul anului viitor. Pentru gazele aflate la mare adâncime, din perimetrul Neptun, deciziile de investiție au întârziat foarte mult din cauza legislației nefavorabile companiilor care dețin licențele. OMV Petrom, care deține licență pentru perimetrul Neptun, alături de americanii de la Exxon, au amânat de la an la an decizia de investiții. Companiile solicită modificarea Legii Offshore, însă până acum a lipsit voința politică. Actualul Guvern spune că vrea modificare prin Parlament, însă după alegeri, când va fi schimbată actuala configurație politică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40159 vizualizari

  • +6 (36 voturi)    
    mda (Joi, 22 octombrie 2020, 14:03)

    pmct [utilizator]

    si marmota invelea ciocolata
    • +1 (25 voturi)    
      exact (Joi, 22 octombrie 2020, 14:22)

      Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      aud asta de 30 de ani. Baliverne!
      • +6 (12 voturi)    
        cu exceptia (Joi, 22 octombrie 2020, 20:51)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

        autostrazii constanta gdansk si extractiei gazelor pe care le trimitem in polonia pe autostrada!
        viitor de aur ne-au croit americanii astia!
        Dar,pana una alta ,in loc sa cumparam din bugetul de ap[arare spitale de campanie ca nu mai avem locuri la ATI,sa punem si armata sa lucreze in folosul tarii,mai luam de vtreo 2.4 miliarde alte rachete,ca eradicam covitul!
        vai steaua noastra,tara plina de pupincuristi,fara coloana vertebrala,de la vladica la opinca!
    • +3 (29 voturi)    
      E nevoie de demagocie (Joi, 22 octombrie 2020, 14:33)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Macar sa fim cei mai tari din Europa pe hartie si pe declaratii. Atat e de ajuns pentru propaganda de dreapta, declaratiile politicianiste in bataie de joc sunt tot ceea ce trebuie, motorul dezvoltarii economiei.

      Gata, acum mergem in turma si-i votam pe dreptaci, adica pe americani, ca ceilalti sunt rusi si chinezi si fac propaganda ruseasca, care e mai nasoala decat propaganda americana/occidentala.
      • +2 (10 voturi)    
        bai sa stii ca asta am observat si eu (Joi, 22 octombrie 2020, 18:15)

        rmanea86 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Trump: "Let's make America great again!", dar nu poate face fata Estului in dezvoltare, pur si simplu nu mai exista ambitia

        Johnson: "We take back control! Free ports, 500% trade increase", pe cand porturile din Anglia au ajuns o gluma proasta in comparatie cu Europa

        Erdogan: Turkey a "top ten world power"!, pe cand sistemul din Turcia e atat de corupt incat nu mai exista potential

        Putin si Orban se pozitioneaza ca fiind lideri eterni, in niste economii cu prospecte mistice.

        Iar la Est toti tac si fac.

        Vestul a ajuns rau tare.
  • +7 (31 voturi)    
    Vrajeala americana (Joi, 22 octombrie 2020, 14:27)

    comentacu [utilizator]

    Romania ar face bine sa isi pastreze rezervele de energie pentru ea. Si pentru copiii romani din generatiile urmatoare.
  • +6 (30 voturi)    
    Sa ne vindem resursele mai repede cat sunt ieftine (Joi, 22 octombrie 2020, 14:28)

    Lok [utilizator]

    Nu care cumva sa stam pe ele sa le tinem pentru cand om avea profit mai mare. Curat murdar.
    • +12 (16 voturi)    
      Sa le vindem cat le avem (Joi, 22 octombrie 2020, 14:57)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cat sa asteptam? 1 an, 10 ani sau 50 ani?

      Extragerea se face treptat, si dureaza cativa ani.

      Mai e amenintarea ca turcia sa extraga din aceeasi punga de gaze.
      • +4 (8 voturi)    
        Numai aia din Marea Neagra o fi? (Joi, 22 octombrie 2020, 15:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        Dar cred ca Zuckerman vorbeste te mai multe.
  • +7 (21 voturi)    
    Regula numirii Ambasadorilor (Joi, 22 octombrie 2020, 14:31)

    sfarleaza [utilizator]

    Oamenii valorosi in state cheie, ciurucurile unde nu’i mare lucru de pazit :)
    • -1 (13 voturi)    
      Cam asa (Joi, 22 octombrie 2020, 15:04)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Asta e tot o trompeta, ca doar vine din administratia Trump.
  • +9 (13 voturi)    
    Instigare la nationalism fara beneficii (Joi, 22 octombrie 2020, 14:46)

    Traz [utilizator]

    Faptul ca o tara e cel mai mare producator de ceva(indiferent de acel ceva) nu inseamna ca va si beneficia din profitul rezultat. ex: E.On(profitul e diluat si exportat), OMV(profitul e diluat si exportat) etc ... Continutul si cuvintele lui Zuckerman mi se par o manipulare spre directionarea exploatarii resurselor si/sau investitii cu scop comercial pentru a avea mai multe beneficii ulterioare. ex: Compania de Uraniu, principalul furnizor de materie prima a Centralei de Cernavoda este pe punctul de a intra in insolventa(https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/s-a-cerut-insolventa-furnizorului-de-uraniu-al-centralei-nucleare-cernavoda-19277673) gratie https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/ue-interzice-romaniei-sa-subventioneze-compania-nationala-a-uraniului-prin-nuclearelectrica-19253325, plus multe alte exemple.
  • +11 (19 voturi)    
    Ce show patetic (Joi, 22 octombrie 2020, 15:00)

    papa_smurf [utilizator]

    Ziua si anuntul fanfaronic, doar doar om lua mai repede rachetele alea... Mai vedem apoi
  • +11 (21 voturi)    
    Uraaaa!!! (Joi, 22 octombrie 2020, 15:50)

    horiav [utilizator]

    au venit in sfarsit americanii, o sa curga numai lapte si miere. suntem cei mai tari din europa, dar pana una-alta, pana mai vine vreun bechtel, sa ne umple de bani, mai trebuie sa cumparam niste rachetute de la partenerul strategic (doar de alte cateva miliarde de dolari).
  • +12 (16 voturi)    
    Nu va deveni nimic ... (Joi, 22 octombrie 2020, 16:11)

    floriniulian [utilizator]

    Va fi la fel de furata si subdezvoltata.
  • +6 (10 voturi)    
    Este in intereseul... (Joi, 22 octombrie 2020, 16:14)

    rmanea86 [utilizator]

    nostru cat si al companiilor americane sa extragem cat mai rapid gazele. Turcia la fel ca si noi, au tot dreptul sa faca acelasi lucru, e o cursa contra timp.
  • +4 (12 voturi)    
    Ce realizare uimitoare, asta este cam (Joi, 22 octombrie 2020, 17:23)

    xrogo [utilizator]

    habauc, vorbește despre realizări când de fapt sunt doar proiecte!
    • -5 (11 voturi)    
      Ce știi tu !!!. (Joi, 22 octombrie 2020, 19:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ciuda îți întunecă inima și mintea.Din păcate pentru tine,se va întâmpla.SUA au un interes major să facă asta și interesul SUA se împletește cu interesul României.
  • +4 (8 voturi)    
    Adrian Zuckerman (Joi, 22 octombrie 2020, 19:34)

    Ibit [utilizator]

    Ar trebui sa ne spuna cat va fi profitul firmelor americane rezultat din exploatarea gazelor din Marea Neagra , urmare a modificarii legii , solicitate de catre Trump la intalnirea cu Iohannis si acceptate de catre Iohannis .
  • +4 (8 voturi)    
    Cu toata poluarea aferenta. Mai bine, nu. (Joi, 22 octombrie 2020, 19:40)

    D-or [utilizator]

    Si noi unde o sa mai traim?
    Ne cumparam fiecare cite o insula in Pacific din incasari?
    • +5 (5 voturi)    
      Lol (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:48)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Care incasari ?

      Romania va primi cioaca din propriul gaz, redevente, si alea infime.
  • 0 (4 voturi)    
    păi (Joi, 22 octombrie 2020, 20:58)

    gicutotala [utilizator]

    nu era un primar de sector care spunea că proiectul semnat este pentru el realizat?
    ar trebui să plătească drepturi de autor domnul
  • -1 (5 voturi)    
    Parerea mea mersonala... (Vineri, 23 octombrie 2020, 2:39)

    Lucky1 [utilizator]

    ...este ca aceasta "profetie" se va indeplini, ca si cea legata de Centrarele Nucleare de la Cernavoda care, de fapt' o face pe prima realizabila.

    Faptul ca Romania a abandonat colaborarea cu China in privinta 5G si Proiectul Nuclearo-Electric, ca si achizitionarea de echipament american necesar apararii, determina America sa faca mult mai mult pentru Romania. Romania va deveni, conform acestei previziuni, pivotul american in Sud-Vestul Europei, un adevarat Lider Regional, cu atat mai mult cu cat Turcia este pentru moment compromisa datorita cochetarii lui Erdogan cu Putin si, in special a achizitionarii sistemului de rachete rusesc S-400, ceea ce face ca rusii sa poata avea acces la apararea NATO.
  • +1 (1 vot)    
    Zaharescu parca e activist de partid (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:29)

    salvatore [utilizator]

    ... din anii 80. Ce parca?
  • +5 (5 voturi)    
    "Ce realizare uluitoare!", a spus Zuckerman (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:43)

    alunescu [utilizator]

    "Foarte insemnate, cel mai mare producator si exportator, capacitate maxima, capacitate maxima, realizari uluitoare". Ascultandu-l pe domnul ambasador, parca reascult cuvantarea tovarasului Nicolae Ceausescu la al 14-lea congres al PCR. Ne mai trebuie ceva? Autostrazi ne vor face americanii(pe banii nostri, nu pe bani UE), cai ferate si reactoare nuclare, la fel! Plus de asta ne vor acorda o oportunitate uluitoare: aceea de a cumpara foarte foarte multe rachete in continuare(evident pe foarte multe miliarde)! Multumim domule ambasador! Ura! Ura!(urale si aplauze prelungite)
  • +1 (3 voturi)    
    deci (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:42)

    Scarface1000 [utilizator]

    ca sa se inteleaga, pt americani toate tarile din lume sunt niste vaci de muls si cam atat! Ei nu misca un deget daca nu este in interesul lor! Ei nu fac acte de caritate, pt ei banul e SFANT, ei SUA sunt tara care au cea mai dezvoltata cultura a banului! Ei nu fac acte de caritate decat daca ei sunt principalul beneficiar!
    • 0 (2 voturi)    
      Ai o parere needucata despre americani... (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:11)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      ...descrierea care ai facut se aplica "rechinilor" si speculantilor din afaceri,nu americanului de rand.
      Acesta este un adevarat suflet caritabil, gata oricand sa ajute un alt crestin, chiar daca nu-l cunoaste.