Frans Timmermans: Sper că România va veni în curând cu un plan de renunţare totală la cărbune

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 15:08 Economie | Energie


Frans Timmermans
Foto: Agerpres/AP
Cărbunele nu are niciun viitor, a declarat marți Frans Timmermans, prim-vicepreşedinte al Comisiei Europene, în cadrul unei conferinţe pe teme de energie. Acesta consideră că România trebuie să vină cât mai repede cu un plan de renunțare totală la cărbune pentru trecerea la energie regenerabilă, hidrogenul fiind energia viitorului. În acest proces este nevoie de gazele naturale ca resursă de tranziție.

"Trebuie să fiu brutal de sincer: cărbunele nu are niciun viitor. De ce industria europeană de cărbune are probleme? Din cauze pur economice, pentru că nu mai există cerere pentru cărbune. Se scufundă. S-au dat subvenţii de miliarde şi miliarde care ar fi putut fi folosite mai bine pentru a crea un viitor pentru oamenii care lucrează azi în industria minieră. Dacă adăugăm la asta şi amprenta de carbon a cărbunelui, trebuie să fim sinceri să spunem că nu există un viitor al cărbunelui", a declarat Timmermans, citat de Agepres.

Acesta a mai spus că trebuie mobilizat mecanismul de tranziţie justă pentru ca regiunile miniere să se redefinească.

"Sper că România va veni în curând cu un plan de renunţare totală la cărbune şi modul cum să facă asta şi vă asigur că noi, la Comisia Europeană, vom fi de partea României pentru a putea face ca acest lucru să se întâmple", a precizat oficialul european.

Acesta spune că pot fi folosite gazele ca resursă de tranziție. "Deci cum puteţi face ca infrastructura de gaze să fie potrivită şi pentru perioada de după? Prin orientarea către alte surse, precum hidrogenul, care poate folosi infrastructura de gaze existentă şi modificată. Hidrogenul este energia viitorului, inclusiv pentru România", a precizat Timmermans.

Acesta mai consideră că România are o capacitate foarte mare de energie eoliană terestră şi un mare potenţial eolian offshore, la fel şi în energia solară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3647 vizualizari

  • +3 (31 voturi)    
    ce sa facem nentule... (Marţi, 23 februarie 2021, 15:12)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. noi macar nu stam capra ca voi la rusi pentru niste gaz.
    • +1 (3 voturi)    
      Vestul "salveaza planeta" doar la tv si din gura.. (Marţi, 23 februarie 2021, 21:03)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Si vrea sa o salvam noi cu faptele...

      Uniper doar ce a deschis o mega termocentrala pe carbune Datteln-4, in Germania...

      Si de unde atata tupeu pe vesticii dezvoltati sa isi asume rolul de salvatori ai planetei?

      Un african descult e adevaratul salvator al planetei, pentru ca pe el nici macar nu il simte pamantul, comparativ cu termitele din Vestul dezvoltat care devoreaza tot ce are pamantul mai bun intr-un ritm ametitor, ca trebuie sa se defriseze toate padurile ecuatoriale ca sa aiba ce sa consume tot tarile dezvoltate ai caror conducatori pozeaza in salvatori ai planetei schimband masina la 2 ani ca sa polueze "mai putin" cu euro 7 fata de euro 6... transformand no-stop resursele pamantului in munti de gunoaie...

      Jenant...
    • +2 (4 voturi)    
      prostul nu e prost destul.. (Marţi, 23 februarie 2021, 23:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Frans Timmermans este olandez. Olanda produce mai mult gaz decat consuma. Romania produce mai putin decat consuma. Diferenta (~1mld m3 pe an) o importam de la unguri si bulgari, care o cumpara de la rusi.

      Cine sta capra? ;))
  • -5 (19 voturi)    
    alo (Marţi, 23 februarie 2021, 15:13)

    hanu [utilizator]

    tovarasi,
    cum ramane cu Schengen?...intram si noi mileniul asta?...ce mai doriti de la noi?...
    • -2 (6 voturi)    
      Cum sa nu intram, nu l-ai ascultat pe (Marţi, 23 februarie 2021, 17:13)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      prorocul Citu, intram sigur anul acesta!
    • 0 (4 voturi)    
      Ce? (Marţi, 23 februarie 2021, 17:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Sa aratati ca va luptati cu coruptia si infractionalitatea, nu sa dati amnistii, gratieri, prescrieri si praguri la hotii.
      • 0 (2 voturi)    
        ihi (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Alea NU sunt conditii Schengen, ci piedici inventate. Conditiile le indeplinim de foarte mult timp si am decartat multi bani la cine trebuie (eads, de ex) pentru asta.
  • +2 (20 voturi)    
    Ar trebui un pic sa ne aparam si interesele (Marţi, 23 februarie 2021, 15:16)

    smeuletz [utilizator]

    Ar trebui un pic sa ne aparam si interesele strategice. Adica ok, e o idee buna sa nu ardem combustibili fosili. Dar pe de alta parte, energia e o resursa importanta, in caz de conflict sau intrerupere a legaturilor cu exteriorul, trebuie sa existe ceva pregatit. Si acel ceva sunt carbunii. Romania ar putea sa pastreze macar minerii cati sunt acum ca efectiv, tocmai pentru a nu inchide si baricada chiar toate minele, si sa exploateze un minim tocmai pentru a mentine in functiune aceste centrale care sunt importante. Plus ca Valea Jiului e intr-un cvasi-faliment, se mai tine doar din pensiile fostilor mineri.. si nimeni nu propune nimic in loc..
    • +10 (10 voturi)    
      problema e ca nu avem carbune bun (Marţi, 23 februarie 2021, 16:43)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      In functie de continutul de carbon avem de mai multe tipuri de carbuni:
      - antracit (valoare calorica buna dar mai greu de aprins)
      - huila (cel mai bun carbune, folosit in termocentrale)
      - lignit (folosit in termocentrale dar nu e la fel de bun ca huila si polueaza mai mult prin ardere)
      - turba (carbune foarte slab -> nefolosit)

      Romania are mult lignit si foarte putina huila.

      Costul economic de producere de curent electric prin arderea carbunelui e bun (mai ales daca ai centrale moderne - noi nu avem asa ceva).

      Insa poluarea e mare.

      Si prin poluare nu ma refer la emiterea de mult CO2 (incalzirea globala, bla bla bla) ci la noxele rezultate in urma arderii carbunilor.
    • 0 (4 voturi)    
      Interes strategic (Marţi, 23 februarie 2021, 19:20)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Eu am observat ca baietii astia de pe la Bruxelles nu mai folosesc exprimari de genul stat suveran sau natiune de sine statatoare, au inlocuit cuvintele national, suveran si stat cu cuvantul European de mult timp si insista pe statul de drept cel controlat la nivel European.

      Ce strategie nationala si cine s-o mai faca daca ai nostri se intorc de la Bruxelles cu lectiile facute?

      In caz de scandal cine se baga pentru cine? Niste "ingrijorari" exprimate pe Facebook si cam gata cu suportul...
  • +8 (14 voturi)    
    Adica aia care protesteaza (Marţi, 23 februarie 2021, 15:17)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    se vor duce la ciolanu ca sa le dea de lucru?
    He, he...
  • -2 (24 voturi)    
    Ce e val ca valul trece Frans! (Marţi, 23 februarie 2021, 15:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cine te mai baga in seama?
  • +9 (15 voturi)    
    huh (Marţi, 23 februarie 2021, 15:23)

    transpenibilus [utilizator]

    Bre Frans, tu nu trebuia sa fi la puscarie?
    Ca parca te plansese penal pesedeaua si te cerceta Florea Adina-SS.
  • +5 (21 voturi)    
    Trebuie urmat exemplul lui Timmermans! (Marţi, 23 februarie 2021, 15:39)

    Amerlocu [utilizator]

    Timmemans e olandez și lucrează la Bruxelles. Peste 60% din energia electrică din BeNeLux provine din arderea cărbunelui.

    Când o să-l vadă cineva pe alde Timmemans că se deconectează de la rețeaua publică de electricitate (obținută din arderea cărbunelui) gaz (are și ăsta efect de seră) apă curentă (și ea e pompată, purificată și încălzită prin arderea hidrocraburilor) și va trăi din apă pluvială și panouri solare în balcon atuni va merita să-l luăm în serios. Până atunci...

    P.S. Și ca să nu uit: Timmermans e obez. Din poze pare să fie vorba chiar de obezitate morbidă. Indivizii ca el împuțesc aerul și distrug mediul de 2-3 ori mai mult ca un om obișnuit. Amprenta lor de carbon e de asemeena de minimum 3 ori mai mare ca cea a unui om decent. Ce are de gând să facă pentru a rezolva această problemă?!

    O doamnă din partidul verzilor din Norvegia propunea ca obezii să primească un preaviz de 6 luni. Dacă nu slăbesc în acel interval să fie închiși și ținuți la regim de salată și apă până ajung la greutatea normnală. Ei? Deci cum procedăm?!
  • -4 (12 voturi)    
    Una e una, alta e alta... (Marţi, 23 februarie 2021, 15:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vad ca vin tot felul de persoane lipsite de bun simt (asta ca sa nu zic de-a dreptul cum sunt) si, cu referire la o problema punctuala a unor oameni care au muncit si nu sunt platiti, bat campii pe alte teme. Adica bai minerilor, ia nu mai faceti voi greva sa va primiti banii pentru care ati muncit deja ca oricum carbunele e de porc. Ce are dictatura cu subprefectura?

    In al doilea rand, astept cu interes ca UE sa livreze prima transa de hamsteri care sa alerge la dinam pentru a genera electrictate, apa calda, tot ce mai e nevoie in loc sa folosim resursele pe baza de carbon.

    E bine ca exista programe europene si finantare, ca se stimuleaza investitiile in energii alternative, regenerabile si poate mai putin poluante dar pana vom avea necesarul 100% acoperit la costuri decente din aceste surse nu putem sa apasam intrerupatorul pur si simplu ca asa viseaza Timmermans.

    La fel si cu digitalizarea. Dragoste cu de-a sila nu se poate!
  • -2 (12 voturi)    
    wow (Marţi, 23 februarie 2021, 15:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Eu sper ca nu. Daca ar fi sa aleg iintre energia nucleara si cea generata de carbuni aleg cu sigutanta carbunele
  • -1 (17 voturi)    
    Dar oțelul? (Marţi, 23 februarie 2021, 15:46)

    BEDE [utilizator]

    Cum se poate produce fontă și oțel fără cocs? Păi nu se poate... Iar cocs se obține din cărbune cocsificabil. Să zici că nu are cărbunele viitor înseamnă să zici că nu are oțelul viitor.
    A! Cărbunii folosiți în termocentrale este altceva...
    Dar a renunța complet la cărbune este imposibil cât timp se produce oțel prin tehnologiile actuale.
    Sau, cumva, nu mai trebuie să se producă deloc oțel în România? Să se importe tot oțelul din China și India?
    De fapt, ce făcu UE cu ecologia? În principal a mutat industriile cele mai poluante prin India și China... Și India și China nu vor mai polua?
    Iată de ce mi-e scârbă de politicienii ăștia care nu vor să știe nici de ceva inginerie, nici de ceva economie, ci-i dau cu lozinci că să fie verde și să reducem emisiile de CO2.
    Cea mai bună metodă pentru reducerea emisiilor de CO2 ar fi eutanasierea a 90% din populație: dacă respiră mai puțini produc mai puțin CO2.
    • +1 (5 voturi)    
      Se poate produce otel fara carbune (Miercuri, 24 februarie 2021, 1:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Suntem in 2021. FINEX, Hlsarna.. mai citeste si tu.
      Si ramura industriala se numeste "metalurgie", nu "inginerie". ;)
      Deci cauta alt motiv.
      • +1 (3 voturi)    
        Aiurezi (Miercuri, 24 februarie 2021, 8:28)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Practic reducerea se face tot cu cărbune.
        https://www.tatasteeleurope.com/static_files/Downloads/Corporate/About%20us/hisarna%20factsheet.pdf

        Este o oarece îmbunătățire că nu se mai produce cocs, ceea ce simplifică întrucâtva procesul, dar tot se bagă cărbune. Din ce se vede până acum minerit și de cărbune nu poți scăpa decât dacă te întorci în epoca de piatră. Sau, poate aște thenologii... Dar care? Că deocamdată nu se văd...
        Cel mai simplu pentru a reduce emissile de CO2 eutanasiem 90% din populație.
  • -1 (11 voturi)    
    Permiteti sa raportez (Marţi, 23 februarie 2021, 16:10)

    Socrate2021 [utilizator]

    Da stapane, asa vom face, umilele voastre slugi sunt in pozitie de drepti,pregatiti sa isi dea foc la propria casa daca e nevoie, dupa care o sa venim sa va culegem sparanghelu.
    Aici inca lumea pune botu la vrajeala voastra ieftina,pe cand Polonia si Ungaria v’au dat afara in suturi.
  • +1 (5 voturi)    
    Hidrogenul (Marţi, 23 februarie 2021, 16:10)

    ACP [utilizator]

    se poate produce curat folosind electroliza, curent electric din surse regenerabile. Daca avem curent electric pentru ce sa ardem hidrogen ca inlocuitor la carbune? Iar ca hidrogenul poate fi folosit direct de ifrastructura de gaz nu as crede pentru simplul fapt ca hidrogenul e greu de etansat.
    • 0 (2 voturi)    
      stocare (Marţi, 23 februarie 2021, 16:59)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      energia verde are un dezavantaj,ea e produsa nu functie de nevoi/consum,ci functie de stralucirea soarelui,intensitatea vantului,precipitatii!daca gasim o procedura de a stoca masiv,am putea functiona doar cu e.verde(bineinteles conteaza mult si costurile),transformarea energiei electrice in hidrogen(producerea hidrogenului cu ea)e o metoda de stocare,inca foarte scumpa...
    • -1 (5 voturi)    
      Sună bine până la aritmetică (Marţi, 23 februarie 2021, 17:05)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Problema apare în momemthul când faci socoteala cam câte panouri electrice ți-ar trebui ca să înlocuiești hidrocarburile.

      Legătura Hidrogen + Oxigen din apă e una cât se poate de stânsă. Spargerea ei cerea forate multă energie. E adevărat că și reciporca e valabilă: Arderea hidrogenului ce produce vapori de apă se face la rândul ei cu o emisie puternică de energie termincă. Deci hidrogenul e un combustibil foarte eficient și nepoluant.

      Numai că obținerea sa se face cu un consum enorm de energie. La actuala eficiență a panourilor solare și a eolienlor, suprafața Europei e insuficientă pentru numărul de panouri solare necesare ca să producă hidrogenul pentru înlocuirea hidrocarbuilor arse de Europa. Unde mai pui că sunt și zile fără soare când nu se produce nimic.

      Teoria e splendidă. Practica e din păcate ucigătoare.
      • +2 (4 voturi)    
        zile fara soare? ;)) (Miercuri, 24 februarie 2021, 1:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Tare asta cu zilele fara soare cand nu se produce nimic... Arata clar nivelul de informare al troll-ului "amerloc".
        Panourile solare convertesc fotoni in energie. Ca sa nu produca "nimic", intr-o "zi fara soare", ar trebui sa fie intuneric bezna.

        Suprafata Europei este arhisuficienta. Potentialul de energie solara pe metru patrat variaza in Europa intre 700 si 2000 kWh pe an. Daca luam un modest 1000kWh/m2/an la un factor de conversie de 20%, rezulta 200kWh/m2/an. La o suprafata de 1km2 acoperita cu panouri solare, ar insemna 0.2TWh.
        Romania consuma anual ~60TWh. Deci ar fi necesari 300km2 de panouri solare. Pare mult? Impartim suprafata asta la cele 2,686 unitati administrative de baza (comune) din Romania si rezulta 11 hectare de comuna.
        Mai ramane doar sa gasim o metoda practica de stocare a energiei produse ziua pentru a putea fi folosita si noaptea.
  • +1 (5 voturi)    
    resurse (Marţi, 23 februarie 2021, 16:48)

    gpavel [utilizator]

    avem o resursa pentru mai mult de 100 de ani(carbunele),avem gaze pentru cca 10 ani,energia nucleara partial din import,energia verde(apa,soarele si vantul) nu pot inlocui total carbunele,gazul si nucleara pentru ca sunt generate cand e soare,vant si suficienta apa,pana nu avem o solutie practica pentru stocarea masiva a energiei verzi,nu putem renunta la celelalte(doar daca te bazezi pe importuri,oricum limitate si periculos de dirijate)!ca de obicei timmermans e limitat si poate influientat de divere interese economice si nu numai....
  • -1 (1 vot)    
    Cine poate sa ne explice (Marţi, 23 februarie 2021, 19:11)

    dincannes [utilizator]

    ... cum de UE a alocat fonduri in Polonia, pentru construirea unei centrale pe carbune ?
  • 0 (4 voturi)    
    renutare la carbune (Marţi, 23 februarie 2021, 21:08)

    leonida [utilizator]

    Domnule olandez,fals a toate stiutor...Cunosc Olanda ,am fost in zona Limburg , Maastrcht exact cu acest subiect...cum a fost transformata aceasta zona carbonifera olandeza in RAIUL pe pamantul olandez...tot respectul pentru olandezi ,NU si pentru Dumneavoastra ! Romania are resurse de carbune pentru circa 100 de ani...alte resurse naturale potential energetice nu prea mai sunt ale romanilor... Intr-o situatie de criza majora -si.nu numai la noi- carbunele poate fi solutia supravietuiri... Nu cred in solutia Dumneavoastra ,lasati romani sa hotarasca !