Racordările la energie și gaze s-au blocat / Virgil Popescu: Cererile au explodat, companiile sunt depășite fizic și financiar. Această situație trebuie rezolvată acum

de C.Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 17:36 Economie | Energie


Virgil Popescu
Foto: Facebook
Ministrul Energiei Virgil Popescu crede că distribuitorii de energie electrică și gaze naturale nu mai fac față cererilor de racodări la rețelele de electricitate și gaze. Astfel s-a ajuns la un blocaj. În acest moment, legislația prevede că racordarea clienților la rețelele electrice de interes public și la sistemul de distribuție a gazelor naturale se face gratuit, în sensul că finanțarea lucrărilor este asigurată de către distribuitori, ulterior fiind recunoscute costurile în facturile plătite de toți consumatorii.

Virgil Popescu s-a întâlnit marți cu reprezentanți ai Federaţiei Patronale a Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE). Potrivit Ministerului Energiei, au discutat despre necesitatea identificării soluțiilor care să deblocheze situația generată de modificările legislative anterioare.

Ministrul energiei spune că această situație trebuie rezolvată acum.

“Din păcate, modificările legislative din trecut au generat o situație pentru care trebuie să găsim acum soluții. Aceste modificări legislative au blocat dezvoltările, acum cererile au explodat, depășind capacitățile fizice și financiare ale furnizorilor de utilități. Această situație trebuie rezolvată acum", a spus Virgil Popescu.

Ministrul mai spune că propune un grup de lucru care să lucreze la găsirea unor soluții.

"Trebuie să vorbim despre strategie, principii și obiective pe termen lung, să privim absolut toate aspectele și să găsim balanța în așa fel încât să rezolvăm problemele punctual. În acest sens, mi-am exprimat disponibilitatea de a contribui activ și constructiv, prin grupul de lucru pe care l-am propus, în care să identificăm problemele și să găsim soluții pentru toți factorii implicați", a mai spus ministrul.

"Trebuie explicat foarte bine ce se face cu racordările si ce se face cu extinderile, deoarece noi implementăm modificări care să fie valabile pe termen lung, nu să le schimbăm din cinci în cinci luni. La problema branșamentelor avem consumatori casnici și non-casnici. La problema extinderilor, se ramifică în multe segmente”, mai consideră Virgil Popescu.

Racordarea este gratuită pentru consumatorii casnici, finanțarea lucrărilor fiind asigurată de către distribuitori, potrivit unor ordine recente al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). Pentru executarea lucrărilor, distribuitorii vin cu operatori economici agreați de ANRE. Dar și beneficiarul își poate alege operatorul economic, însă va achita el costurile racordării. În acest caz, distribuitorul va rambursa costurile într-un termen de 5 ani.

Pentru mai multe amănunte, citește și






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32800 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    14 ani de UE (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:39)

    Dogul [utilizator]

    România anului 2021, la 14 ani de la aderarea ma UE... încă avem cetățeni fără gaze și curent...
    • -6 (22 voturi)    
      Mai rau. Reglementati evacuarea gazelor de la cent (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:44)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Statul are obligatia de a reglementa in spiritul Constitutiei care il obliga sa apere sanatatea cetatenilor.

      Ma gindesc serios sa dau statul in judecata si sa il oblig sa reglementeze evacuarea gazelor arse. Si sa ii cer si daune.

      Cum ar fi ca legiuitorii sa locuiasca la etajele 7-10 pe o scara de la mijlocul blocului, iar blocul sa nu aiba incalzire centralizata?
      Ar avea sub geamuri minim 21 de cosuri de centrale aburinde.
      Ar trebui obligati la asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Cine plătește în facturi? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:04)

        relax4 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        poate cineva sa citeze paragraful din lege că se plătește în facturile tuturor consumatorilor nu doar a celor racordati?
        • +1 (1 vot)    
          Nu am zis cine trebuie sa plateasca. Utilizatorul (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:52)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          ar trebui obligat sa o faca pentru viitor, iar pentru centralele deja montate. costurile prelungirii cosurilor ar trebui suportate de cei care aveau obligatia sa reglementeze si nu au facut-o, inclusiv distribuitorii de gaze si comerciantii de centrale, din profitul lor.
      • 0 (4 voturi)    
        si cand gatesti ... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:09)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        ... la argazul din bucatarie, la 4 ochiuri, ala nu arde gaz, nu inhalezi? Acelasi lucru produce si centrala pe gaze, deosebirea este ca are cosul in exterior . Soba cu lemene sau carbuni poluanta in comparatie cu o centrala pe gaze. Centrala functioneaza cand si cand, functie de temperatura setata si cand se utilizeaza apa calda pentru intervale scurte de timp: 2 - 15 min.
        • +3 (3 voturi)    
          Aragazul e cu ardere completa, centrala in condens (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:48)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          centrala in condensare e cu ardere incompleta, in doua etape; una cu deficit de oxigen, de rezulta monoxizi si acizi si inca o etapa de ardere cu o noua admisie de aer care ar trebui sa duca la formarea dioxizilor.

          Din cauza tirajului mare, a doua etapa nu mai are loc decit in mica masura, rezultind, monoxizi, acizi, cetone, acetilene, formoli, formaldehide, NOX si multa apa.
        • +3 (3 voturi)    
          Aragazul consuma de 15 ori mai putin (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:02)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          decat prepararea apei calde intr-un apartament, una este sa faci o ciorba si alta e sa produci 6-9000 litri de apa calda pe luna.

          Caldura se adauga separat....
    • +22 (22 voturi)    
      Când faci prostii. (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Ai rezultatele scontate. Dai gratis și toată lumea dă năvală. Eu ,care mi-am plătit racordul, voi plăti acum și pentru cei care se racordează acum. Deci Guvernul o face pe haiducul, fură de la mine, dă la câțiva care-l aplaudă ca neghiobii. Nu se gândesc că ulterior vor plăti și pentru alții. Știm cum gospodărește guvernul banii, sigur un racord va mai scump decât făcut de fiecare cu banii lui.
      • +2 (2 voturi)    
        Gratis (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:14)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu era vorba de racordare gratuita, doar de racordare facuta de catre transportatorul de energie, pe banii lor initial si apoi sa isi recupereze banii de la client. Pana acum situatia era asa: X sau Y facea infrastructura pentru racordare, apoi, cand venea o persoana noua in zona si dorea sa se branseze, X sau Y ii cereau cati bani voiau ei pentru bransamente.
        Intr-o lume civilizata ar trebui ca institutiile sa asfalteze drumurile, sa execute bransamentele frumos, dimensionate corect etc, apoi sa-si recupereze banii fie prin impozite fie prin taxa la autorizatia de construire fie in facturile de energie.
        In prezent, oamenii asfalteaza pe banii lor drumurile, tot ei fac utilitatile etc. Si desigur, le fac in asa fel incat sa fie cat mai ieftin nu cat mai trainic.
    • +13 (15 voturi)    
      canalizare (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:50)

      StoianCo [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ... va minunati ca de 14 ani inca sunt locuinte neracordate la gaze si energie electrica!
      ... acum mii de ani existau deja sisteme de canalizare pe acest pamant, iar astazi inca avem ORASE pentru care canalizarea este inca un vis indepartat!!! (dar se platesc impozite de oras)
  • +11 (21 voturi)    
    Era de asteptat (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:47)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Daca da-ti legile cu partea dorsala și care nu tin cont de fundamente economice.
    • +6 (6 voturi)    
      ERA EVIDENT de acum 10 ani. Ce faceti??? (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:38)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      dar asta de la Economie face doar OBSERVATII, in rest nimic. Degeaba avem gaz in Marea neagra daca nu avem tevi sa-l consumam
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Joi, 22 aprilie 2021, 19:46)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      s-o fi ofuscat vreun baronas local ca are de platit pt alimentarea vilutei de 300 mp de la 2,49 km si a vrut sa arate cine e el
  • +18 (24 voturi)    
    este absurd (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:49)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    ca costurile sa fie initial platite de companii iar apoi de noi toti. Daca cineva isi faca in camp casa ca asa vrea el, iar racordarea costa mii de euro, de ce sa platim toti acest lucru?
    • +16 (20 voturi)    
      Tara lu' Papura Voda (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:23)

      seaman65 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Din nefericire avem minim un caz de handicapati mental care au construit in varful muntelui si apoi au dat statul in judecata sa le traga utilitati pe cheltuiala altuia. Ca au dat statul in judecata n-ar fi cine stie ce, problema este ca si castiga.
    • +5 (11 voturi)    
      ramburseaza în rate la facturi (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:16)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      stai liniștit ca legea nu spune ca le da mila. Le ramburseaza în facturile următoare. Bine acum aia care au plătit sunt invidioși pe ăștia care plătesc în rate iar companiile de electricitate l-au presat pe domnul ministru ca ele vor profit, nu vor sa contribuie la dezvoltarea rețelei.

      O grămadă de binevoitori...
      • +12 (14 voturi)    
        daca citesti mai bine (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:36)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        vei vedea ca aceste sume se vor regasii pe facturile TUTUROR consumatorilor nu doar a celor care se recordeaza. Deci pentru ei este practic pe gratis. Pe ce planeta mai merge chestia asta. Unii isi fac lucrarile pe banii tuturor. Si se mira ca se blocheaza treaba.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:49)

      bufnitaroz [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Nu ar trebui sa le platim noi, ci doar compania care are monopol pe zona. Si e vb de 2500 m, probabil ca sa oblige operatorul sa treaca de limita de 900 m distanta de trafo.
      Stiai ca un prosumator primeste anul acesta 19 bani /kWh. Distribuitorul zonal ii da legal 19 bani. Energia prosumatorului in schimb fara ca sa ajunga uneori in transformatorul zonal este facturata vecinilor la 70 bani(cu costuri de transport, distributie, certificate verzi, etc). Aceste costuri nu exista pentru operatorul de distributie, diferenta fiind bani de iahturi si avioane private a unor investitori din DE, IT, CZ.
      Mai mult chiar un prosumator ii permite operatorului sa nu intareasca o retea electrica.
      In ultimii 20 de ani operatorii au muls Romania de bani fara sa dea nimic inapoi si majoritatea romanilor .
      Inca ceva: daca reteaua la care v-ati racordat exista de pe vremea tatucului, TOTI am platit ca sa va racordati la ea.
  • +10 (22 voturi)    
    Citule, ce ievaluare i-ai facut lui Popescu? (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:49)

    neagoe [utilizator]

    Virgil Popescu, killerul IMM-urilor normale si sponsorul firmelor de partid prin masura 2 pentru care a alocat cate 150.000 de euro a distrus si Ministerul Energiei pentru ca nu a calculat bine. Incompetenta crasa.

    Citule, Popescu a fost "ievaluat" cu nota mare, nu-i asa?
    :-))))
  • +18 (22 voturi)    
    Egalitate.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:57)

    arpi [utilizator]

    Deci eu cand m-am racordat am platit eu lucrarile.. Acum sa le platesc si pe a celor care se racordeaza.. Chiar e logic???
  • -4 (22 voturi)    
    Puneti conditii pt sanatatea oamenilor si aparati- (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:58)

    D-or [utilizator]

    Statul roman are datoria constitutionala sa puna conditii pentru protejarea sanatatii cetatenilor si pentru a-i apara de dezinformari si profitori. Astfel:

    - Suntem singura tara din UE care nu a cerut explicit ca evacuarea gazelor arse sa se faca deasupra aticului imobilelor, desi se cunoaste efectul devastator al acestora asupra sanatatii si a capacitatii de munca si invatare.
    Omitind aceasta prevedere, statul a devenit criminal.
    E curios cum de UE nu a deschis o procedura de infringement pe acest motiv. Interesul producatorilor de centrale in condensare a primat asupra dreptului la sanatate.

    - Statul a participat activ la fake-news-ul despre impunerea centralelor in condensare de catre UE (nu exista in directivele UE asa ceva) sau despre eficienta crescuta a acestor centrale fata de cele clasice.

    Centralele in condensare nu au randament mai bun decit pentru suprafete mai mari de 200mp si numai pentru incalzirea prin pardoseala si doar daca iernile nu sunt foarte geroase.

    Aburul lor acid este extrem de toxic si, din acest motiv, UE preconizeaza interzicerea acestora.
    Mai mult, au nevoie de cosuri speciale si de neutralizatori pentru condens.

    Practic, statul a permis pauperizarea cetatenilor si imbolnavirea acestora.
    • -2 (2 voturi)    
      wow! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:42)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Cate tampenii ai putut insira in cateva randuri!
  • +12 (22 voturi)    
    solutie liberala? (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:04)

    licuriciu [utilizator]

    solutie mai comunista nu exista - si astia se declara liberali. Solutia utilitatilor este f simpla in tarile civilizate.

    1.un teren care nu are access la un numar minimal de utilitiati (drum, apa/canal, electric) nu este intravilan.

    2.daca vrei sa bagi un teren extravilan in intravilan trebuie sa platesti utilitatile (tu, proprietaru,nu toti fraierii care iau curent de la monopol sa iti plateasca tie aducerea curentului in varful muntelui sau unde ai tu chef). Apropo, si trebue sa ai si PUG/PUZ/PUD, daca nu exista din nou te implici.

    3.daca vrei sa partitionezi un teren in bucati mai mici trebuie din nou sa asiguri utilitatile pentru toate parcelele (inclusiv drum de dimensiuni normale, nu chestiile de le vezi prin Pipera/Voluntari unde daca ia foc nu are loc o masina de pompieri)

    E simplu, nu trebuie reinventata roata si nici nu trebuie sa platim toti racordarile unora si altora doar ca sa raporteze guvernul ca a crescut numarul de racordati la hectar.
    Cum poate cineva sa creada ca vor exista solutii optimizate economic cand beneficiarul direct nu plateste? Daca as avea terenuri in camp as depune si eu cereri, ca nu ma doare mana.

    Asta insa e in traditia programului prima casa, un mare program prin care statul (adica noi, fraierii care platesc impozite) garanteaza niste imprumuturi prin care banii se transfera de la banci la dezvoltatorii (prin ala care cumpara). Evident la niste preturi umflate pe piata imobiliara tocmai de existenta acestui program. Imprumuturi ce daca nu vor fi returnate de cei care cumpara apartamentele nu e problema, noi,platitorii de impozite punem mana de la mana si returnam banii bancilor, ca d'aia e garantat de stat, sa manance si gura bancilor un ban fara nici un risc.

    Un guvern cu adevarat liberal ar desfinta prima casa, e doar un mod de a umfla preturile pe piata si a asigura profituri mari unor dezvoltatori de slaba calitate. Si care nu platesc pt utilitati ;)
    • +5 (5 voturi)    
      secretul este in dezvoltarea zonala ... (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:06)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui licuriciu

      nu dai puz pana cand nu ai bani sa faci prima data infrastructura utilitatilor si cedarea catre primarie a proprietatilor comune ... ca de exmplu drumuri. primaria tre' sa finanteze lucrarile premergatoare si sa asigure minimul inainte de orice constructie: gaz, canalizare, apa potabila, electricitate si mai nou acces internet.
      am mai vazut o aberatie, ca daca ai constructia in camp nu ar trebui ... ba ar trebui daca iti instalezi singur, dar nu apelezi la primarie sa vina sa te intretina ....
    • -1 (9 voturi)    
      Licuriciule, bati campii (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:48)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui licuriciu

      Bati campii cu "definitia":
      un teren care nu are access la un numar minimal de utilitiati (drum, apa/canal, electric) nu este intravilan

      Franta. Daca ai o padure si vrei sa construiesti in mijlocul ei nu te poate impedica absolut nimeni. Primaria este obligata sa traga utilitatile la limita de proprietate in max 30 de zile. Fiind o tara mai dezvoltata, aceasta presupune de exemplu instalarea unui transformator de curent electric si de obicei dureaza o saptamana!!! O luna este luata ca rezerva pentru perioada de iarna cand se lucreaza mai greu.
      In momentul in care ti-ai depus documentatia pentru permisul de construire cererea vizeaza toate serviciile:
      apa, canal, gunoi, posta etc.
      In aceste conditii francezii invidiaza sistemul german care este ... si mai efcient.
    • +3 (5 voturi)    
      ne-am invatat sa fim calcati in picioare (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:34)

      bufnitaroz [utilizator] i-a raspuns lui licuriciu

      CEZ, EON, ENEL in restul Europei sunt obligati sa extinda retelele pe care au monopol. Despre asta este vorba.
      Cand au venit in Romania, au gasit un sat fara caini sau cu caini pacaliti de un os aruncat in scarba tot de ei.
      In Romania actuala suntem in situatia in care de exemplu ca sa mergi cu trenul trebuie inainte sa-l cumperi(macar o roata de la tren) apoi sa-l donezi operatorului de ruta de la care iti cumperi ulterior biletul.
      Inca o data: nu e vb de bransamente, este vb de extinderi de retea de catre niste operatori care au monopol si desi s-au angajat sa modernizeze reteaua atunci cand au cumparat (cu bani de nimic) monopolul, nu o fac, ba mai mult deconteaza extinderile platite de utilizatori.
      Si romanii (oile), multi (dar... stie Lapusneanu), le tin partea. Tristut!
    • 0 (0 voturi)    
      Si programul... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:56)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui licuriciu

      ... rabla, si pomana de 2500 lei de laptop pentru cei ce lucreaza de-acasa...
  • -1 (9 voturi)    
    Ei cistiga bani, statul ramine cu bolnavii si clad (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:10)

    D-or [utilizator]

    si cladirile cu peretii de rezistenta distrusi.

    Furnizorii de gaze au si divizii de vinzari si instalari de centrale. Probabil ca o echipa monteaza citeva centrale pe zi dind o simpla gaura in perete pentru cosul de evacuare.
    Profit maxim pentru ei cu forta de munca minima.Profitul vine rapid doar din revinzarea centralelor, cu cit mai scumpe, cu atit mai bine.

    Desigur, obligatia montarii unor cosuri de evacuare comune sau a folosirii hornurilor, acolo unde acestea exista, ar incetini ritmul de montare si ar creste ponderea din costuri a fortei de munca.

    Ori, Statul Roman, daca s-ar manifesta ca atare, ar trebui sa impuna masuri care sa garanteze sanatatea cetatenilor si ocuparea fortei de munca, nu sa devina agentul de vinzare al producatorilor de centrale scumpe si toxice.
  • +7 (13 voturi)    
    ! (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:11)

    tudorr [utilizator]

    Vai cat chin domle, dupa ce te USUCA de bani si practic iti tragi curent, gaz, pe mii de euro banii tai si apoi te obliga miseleste sa le "donezi" munca ta, tot astia se plang :))
  • +4 (10 voturi)    
    Asa o fi? (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:21)

    seaman65 [utilizator]

    Pai jumatate din tara nu este conectata la curent si gaze? Asa deodata au explodat cererile de conectare?
  • +1 (11 voturi)    
    Cu contoarele de gaze pe casa scarii? (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:15)

    D-or [utilizator]

    La care se mai pun si termopane?

    Blocurile din Galati, de exemplu, sunt adevarate bombe amorsate. Unele au explodat deja.

    De ce au fost sacrificate sanatatea si siguranta cetatenilor?
  • 0 (0 voturi)    
    ce magarii (Miercuri, 21 aprilie 2021, 2:10)

    levierul [utilizator]

    Transgazul cumpara discretionar de la oricine are pile. Daca e sa intram si pe partea de electric, e si mai nasol.
    Imi amintesc de anii 90 cand toate masinile ministrilor erau WRX sau WRG
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:17)

    rei [utilizator]

    saracii distribuitori....cum intra ei in panica si lipsa de cash

    da cand luau 12000ron pe 10m de cablu electric, o cutie de plastic si o siguranta nu ramaneau in pana de cash?
    pai nu ramaneau ca iti luau banii la semnare si te racordau la retea cand aveau chef (6-24luni)
    • -1 (1 vot)    
      poate 1.200 si banii ajung la firma executanta (Joi, 22 aprilie 2021, 19:43)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui rei

      toata lumea a re 10m pina la stalp dar nu se gindeste la coborire de pe stalp, sapat sub limita de inghet, traversare si urcare la cutie plus diferential, protectie la supratensiune, contor (se platea o perioada) , daca te pricepi asa de bine fa-ti firma sa vedem ce pret oferi. termenul iarasi depinde de firma executatna in mare parte
  • 0 (0 voturi)    
    GRESEALA! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:34)

    YesMan [utilizator]

    Costurile sa fie platite de consumatorii noi care intra pe piata prin facturare si nu de catre TOTI consumatorii! Marea majoritate sau racordat pe cheltuiala lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Deblocare (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:38)

    bufnitaroz [utilizator]

    Solutia este simpla:
    Amenzile pentru nerespectarea termenilor legii sa fie drastice.
    Cand au luat monopolul regional si au trecut la dezvoltare toate investitiile executate de beneficiar au fost foarte 'legali' sa nu plateasca profit.
    Profit care a cam iesit din tara, apropos.