Rompetrol ieftineste de sambata benzina si motorina cu 7 bani/litru

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2008, 16:52 Economie | Energie


Rompetrol va ieftini atat benzina cat si motorina cu 7 bani/litru, incepand de sambata, informeaza compania. Aceasta este a 6-a modificare de preturi din luna octombrie, dupa cele din 1, 7, 16, 20 si 24 octombrie.

Astfel, benzina Premium E4 va costa 3,68 lei pe litru, sortimentul Efix 95 va avea un pret de 3,73 lei, iar benzina Euro Super 98 fara plumb va fi comercializata la 4,36 lei pe litru, se arata intr-un comunicat al Rompetrol. La motorina, Efix Diesel va avea un pret de 4,02 lei, in timp ce pretul Super Euro 5 va cobori la 4,31 lei.

Ultima ieftinire a fost operata vineri, cand Rompetrol a redus pretul benzinei cu cinci bani pe litru si pe cel al motorinei cu trei bani.

Compania precizeaza ca preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1083 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Praf in ochi. (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:32)

    Alin [anonim]

    1l motorina la:
    150$barilul..............................4RON
    68$barilul................................XRON

    x=4X68/150=1.81(3)RON.

    Asteptam acest anunt, celelalte sunt praf in ochi.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 24 octombrie 2008, 18:10)

      iosif [anonim] i-a raspuns lui Alin

      absolut corect ce ati afirmat domnule Alin. Daca nu se procedeaza in consecintza avem de-a face cu un jaf de cea mai joasa spetza.
      • 0 (0 voturi)    
        incorect (Vineri, 24 octombrie 2008, 19:03)

        alex [anonim] i-a raspuns lui iosif

        Matematicianu' sef...sa traiti...care era pretul la motorina acum 2-3-4 ani cand barilul era 60 de dolari? Nu era tot cam ca acum?

        Nu ca nu mi-as dori sa scada pretul la benzina sau motorina...
        • 0 (0 voturi)    
          putin (Vineri, 24 octombrie 2008, 19:53)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui alex

          Mai ca acum ma uit si eu, ce putin platesc americanii pentru benzina, incredibil! si tot se plang ca e scumpa... In romania e mai mult de dublu!!!
        • 0 (0 voturi)    
          ce zici tu nenea .. (Vineri, 24 octombrie 2008, 20:37)

          stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui alex

          cind a mai fost combustibilul la 4 lei si ceva acu 2-3 ani nenea ? niciodata ca primavara asta nu a mai fost
        • 0 (0 voturi)    
          ce zici tu nenea .. (Vineri, 24 octombrie 2008, 20:37)

          stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui alex

          cind a mai fost combustibilul la 4 lei si ceva acu 2-3 ani nenea ? niciodata ca primavara asta nu a mai fost
        • 0 (0 voturi)    
          ce zici tu nenea .. (Vineri, 24 octombrie 2008, 20:37)

          stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui alex

          cind a mai fost combustibilul la 4 lei si ceva acu 2-3 ani nenea ? niciodata ca primavara asta nu a mai fost
        • 0 (0 voturi)    
          cum sta treaba cu pretul carburantilor (1) (Vineri, 24 octombrie 2008, 20:59)

          iosif [anonim] i-a raspuns lui alex

          In pretul benzinei/motinei avem principalele componente: Pretul titeiului, acciza si TVA. Din cate stiu eu acciza e o suma fixa.Nu stiu insa 100% daca e corect asa sau daca acciza e procent din valoarea benzinei/motorinei prelucrate. Daca e suma fixa, avem cea mai mica crestere a pretului benzinei.
          Deci, daca pretul benzinei/motorinei este 4 lei pe litru, scadem TVA19%. Si rezulta ca acciza si pretul carburantului inainte de aplicarea TVA insumeaza 3,36 lei. In conditiile in care jumatate reprezinta acciza, pretul carburantului ar fi 1,68 lei. No bine mah copii, dar daca tziteiul a scazut cu peste 50%, luam in calcul o scadere a pretului carburantului, fara acciza si tva tot de 50% si rezulta ca scaderea ar fi trebuit sa fie in termeni nominali de 0,84 RON si nu de 0,07 RON.
        • 0 (0 voturi)    
          cum sta treaba cu pretul carburantilor ( 2) (Vineri, 24 octombrie 2008, 21:01)

          iosif [anonim] i-a raspuns lui alex

          Asta ca sa nu mai spun ca in practica economica ar trebui sa se evite dubla impozitare.In teorie asa stau lucrurile, insa in Romania bananiera, in cazul de fatza TVA-ul se aplica si la acciza. Adica mai pe intelesul celor cu 8 clase, in Romania se aplica un impozit indirect ( TVA) un impozit pe produsele considerate de lux ( acciza).
      • 0 (0 voturi)    
        pretul corect (Vineri, 24 octombrie 2008, 19:51)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui iosif

        m-am dus acum pe langa o statie de benzina, cu ceva vreme in urma pretul era $3.27 galonul acum am vazut la $2.89 galonul deci a scazut cu 38 centi per galon. Adica la 3.78 galoni un litru deci a scazut cam cu zece centi per litru. un dolar e cam la 2 lei (nu stiu cat e acum, ceva mai mult de 2 lei cred)deci ar trebui sa avem o ieftinire de cel putin 20 de bani per litru daca aceleasi calcule s-ar aplica si in romania. Nu stiu nici ce se calculeaza aici nici ce se calculeaza in romania dar cert este ca distribuitorii nu pierd, dimpotriva...
    • 0 (0 voturi)    
      Pret! (Vineri, 24 octombrie 2008, 21:31)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Am o intrebare,tu crezi ca exact in ziua in care a scazut petrolul,se ieftineste si benzina?

      Trebuie sa te gandesti ca inca sunt stocuri de petrol care au fost cumparate la 150$ barilul si nu 68$,pana nu se epuizeaza stocul de 150$ barilul,nu se va ieftini considerabil benzina/motorina.

      De asemenea,luand in calcul transportul pana in rafinarii,prelucrarea si apoi transportul la benzinarii cred ca vom vedea scaderea de pret in 2-3 luni de acum incolo.
  • 0 (0 voturi)    
    acciza (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:55)

    mihai [anonim]

    Ai uitat de acciza (care este jumatate din pret), de TVA-ul aferent ei, de costurile de prelucrare, transport, distributie ....
    • 0 (0 voturi)    
      costuri combustibil (Vineri, 24 octombrie 2008, 18:35)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Atunci cand pretul barilului de petrol era 150 $ pretul motorinei era 4.5 lei/l(inclusiv accize,tva.....)Acum cand pretul barilului este 68$/lpretul motorinei ar trebui sa fie aproximativ 2.00 lei/l inclusiv taxele.ESTE UN CALCUL FFF CORECT
  • 0 (0 voturi)    
    Tot praf... (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:58)

    XS [anonim]

    Hai fie adauga la pretul ala 20-30 de bani pretul de prelucrare si transport.
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Vineri, 24 octombrie 2008, 18:26)

    George Bogdan [anonim]

    Asta vara cand barilul crestea cu 10$ pe saptamana, pretul la pompa crestea si el cu cate 5-10 bani. Motivatia data de benzinari ? Cotatia internationala ! (nu accize, tva, etc, ,cum sugereaza dl Iosif, care au ramas nemodificate in ultimele 6 luni).
    Acum, cand barilul a scazut enorm, la pompa pretul a scazut cu maxim 10bani. De ce? Pai daca merge si asa.
    Nu intamplator OMV a anuntat ca pe 2008 va avea cel mai mare profit din istoria companiei ;) Si asta in conditii de criza economica globala :))
    Acum dl Basescu de ce nu se sesizeaza si sa iasa cu declaratii cum a facut in vara cand pretul la pompa crestea saptamanal ??
    • 0 (0 voturi)    
      de ce (Vineri, 24 octombrie 2008, 19:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui George Bogdan

      Vine alegerea....vine sustinerea...bagam dolarii si marcile...sa iasa tot presedintele. Cum era cantecu? Nu? Simplu.
  • 0 (0 voturi)    
    iar aplicatia practica va fi .. (Vineri, 24 octombrie 2008, 20:44)

    stoicadrian [utilizator]

    "preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta" adica vor fi cu cel putin 5 la suta mai mari. vreau sa vad statia unde vor fi mai mici cu 5%
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 9:40)

    vall [anonim]

    anunturile de scadere a preturilor sint doar pt ziare,in realitate acestea nu se produc .In constanta pretul la pompa a ramas acelasi de trei saptamini cine poate lua vreo masura?