Cum va lega UE fondurile europene de statul de drept: primele detalii despre mecanismul politic. Comisia de la Venetia va juca un rol decisiv

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 27 noiembrie 2017, 17:25 Economie | EuROfonduri


Uniunea Europeana
Foto: AGERPRES
Uniunea Europeana discuta tot mai apasat despre legarea fondurilor europene de respectarea statului de drept. Primele tari vizate sunt Ungaria si Polonia, dar mecanismul s-ar putea aplica in viitor oricarui stat membru. Ziarul polonez RZECZPOSPOLITA, citat de Rador, a aflat detalii despre mecanismul politic, un mecanism care va da un rol decisiv Comisiei de la Venetia.

  • Reamintim ca Romania este tot mai des vizata de criticile unor oficiali ai UE sau din state membre pentru derapajele de la statul de drept. In ultimul raport MCV, Comisia Europeana a recomandat Romaniei sa consulte Comisia de la Venetia inainte de a schimba legile Justitiei, dar Comisia speciala din Parlament a refuzat aceasta consultare.

Astfel, absenta statului de drept intr-un stat membru va fi constatata de Consiliul UE (adica reuniunea ministrilor) prin vot majoritar, pe baza unui raport al Comisiei de la Venetia. Mecanismul gandit la Bruxelles evita necesitatea unui vot in unanimitate, care ar fi facut imposibila aplicarea unei asemenea sanctiuni. De exemplu, daca doua tari ar fi fost vizate de taierea fondurilor UE din cauza lipsei statului de drept, ele s-ar fi aliat si ar fi impiedicat unanimitatea.

Ziarul polonez citeaza in acest sens surse diplomatice de la Bruxelles care arata ca este tot mai probabila condiționarea plății fondurilor din politica de coeziune a UE de respectarea statului de drept. Comisia Europeană dezminte în mod regulat aceste planuri, dar inițiativa va fi anunțată de statele membre. „Germania, Franța, Spania, Italia și țările Benelux sunt tot mai îngrijorate de situația din Polonia”, arata sursa citata de RZECZPOSPOLITA.

Planul se referă la bugetul multianual al UE in perioada 2020-2027, buget al cărui proiect va fi prezentat de Comisia Europeană în primăvara lui 2018. În scenariul optimist, lucrările la el se vor încheia în primăvara lui 2019, înaintea alegerilor pentru Parlamentul European.

Potrivit sursei citate, este posibil să figureze in proiectul de buget prevederea că absența statului de drept, pentru nevoia plății fondurilor de la Uniune, este constatată de Consiliul UE (miniștrii statelor UE) prin vot majoritar pe baza raportului Comisiei de la Veneția. În felul acesta ar fi ocolită procedura de la articolul 7 al tratatului Uniunii, care în ultima etapă, a votului sancțiunii, cere unanimitatea Consiliului Europei (a liderilor statelor UE). Și problema care are astăzi o importanță fundamentală, ce necesită discuții le cel mai înalt nivel și unanimitatea șefilor de stat și guverne, este redusă la un vot tehnic, dar cu mari consecințe financiare.

Tema condiționării fondurilor Uniunii de statul de drept face obiectul unor analize oficiale. Cea mai recentă a fost pregătită de think-tank-ul Centre for European Reform din Londra și prezentată miercuri la Bruxelles. Autorii ei – Jasna Selih, Ian Bond și Carl Dolan – argumentează că condiționarea plății fondurilor de la Uniune de respectarea legalității este logică, deoarece existența unei justiții independente este crucială pentru cheltuirea eficientă a banilor publici.

În opinia lor, acest lucru se vede foarte bine în Ungaria, unde miliardele de euro merg pe firmele și proiectele legate de partidul de la putere și personal de Viktor Orban. Același lucru o așteaptă și pe Polonia. În plus, așa cum a argumentat în timpul dezbaterii după prezentarea raportului Heather Grabbe de la fundația Open Society, acolo unde nu există instanțe corecte, este greu de vorbit de funcționarea corectă a pieței interne, de un mediu stabil pentru afacerea europeană și de încrederea reciprocă a statelor în executarea Ordinelor Europene de Arestare. În sfârșit, ultimul argument este convingerea că banii contribuabililor din Uniune nu ar trebui cheltuiți în țările care nu respectă principiile statului de drept în UE, mai scrie RZECZPOSPOLITA.

"Trebuie să trecem de la faza dialogului și trimiterea scrisorilor, care nu a adus niciun rezultat, la faza consecvenței, căci, fără acest lucru, și alte țări vor începe să devieze în direcția democrației neliberale", argumentează Carl Dolan, unul dintre autorii studiului citat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6989 vizualizari

  • +30 (46 voturi)    
    Absolut necesar (Luni, 27 noiembrie 2017, 17:37)

    ddanescu [utilizator]

    Altfel hotii nu se vor potolii. Statele est-europene dovedesc mereu ca nu sunt inca capabile sa-si mentina singure un nivel de democratie compatibil cu cerintele uniunii, banii sunt singurii care miros la nasul lor.
    • -18 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:15)

      [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

      • +5 (7 voturi)    
        Ce inseamna sa iti faci un nume rau ! (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:28)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ai facut si tu o data un comentariu nepartizan si - in principiu - corect si tot ai fost taxat !

        PS. Acum e posibil sa fi patit chestia asta si fiindca userii si-au adus aminte ca in ultimii ani PSD este artizanul unor astfel de "prosteli" a Bruxelles-ului iar tu esti cine esti.
    • 0 (0 voturi)    
      Parere (Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:25)

      Rickyman [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Ma uit pe majoritatea comentariilor pertinente si nu-mi vine sa cred cat de idioti pot fi acei postaci care le dau minusuri. Si sunt destui, probabil manjiti cu 2 galbeni de la PartidulSalvatiDragnea.
  • +11 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 noiembrie 2017, 17:40)

    [anonim]

  • +22 (34 voturi)    
    Bravo statelor civilizate din UE ca nu inghit (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:10)

    Maniu [utilizator]

    mizeria politicienilor sau gangsterilor care, in est, nu au vrut sa accepte nimic, in 27 de ani, din regulile statului de drept si vor sa-si reduca cetatenii la starea de iobagi.
  • +18 (32 voturi)    
    corect (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:23)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si cand iti cresti copii, trebuie sa aplici si un sistem de pedepse si recompense pentru a ii indruma.
  • +7 (17 voturi)    
    cu adica (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:24)

    meditatorul [utilizator]

    "vor începe să devieze în direcția democrației neliberale"? Suna cam ciudat!
    • -10 (26 voturi)    
      eh... (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Exact, suna exact cum este. :D

      Masura este o magarie, gandita de cine trebuie, ca doar egalitatea nu este pentru catei. Poate altora nu li se pare "stat de drept" bagarea pe gat a migrantilor, doar ca nu au si cateii un cuvant de spus. Prin partea cu majoritatea, au vrut sa beleasca grupul de la visegrad.

      @libtarzi
      Masura asta nu are legatura cu Romania, dragnea sau "alta intrebare". Altul este jocul. Ganditi, inainte sa aplaudati ca focile.
  • -8 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:36)

    [anonim]

    • +1 (9 voturi)    
      Saracii de voi (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:50)

      grabla [utilizator] i-a raspuns lui

      unii luptati cu Soros, altii cu refugiatii "invadatori". Fiecare cu piticii lui...
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:35)

        [anonim] i-a raspuns lui grabla

  • -12 (28 voturi)    
    asa se dreseaza coloniile (Luni, 27 noiembrie 2017, 18:37)

    demaGOCU [utilizator]

    Biciul si morcovul, se stie de cand lumea. Cum adica tara independenta? Doar l-am impuscat pe Ceausescu!
    • +12 (24 voturi)    
      Asa e (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Dar urmasii securistilor si ai lichelelor in solda carora esti tu traiesc si fura ca in codru
    • +16 (24 voturi)    
      Cui nu-i place UE si regulile ei (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:22)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      poa, sa plece, nu?
      Ce crezi, naivule (ca sa nu folosesc un termen mai putin placut), ce-i place mai putin lui Dragnea, fondurile UE sau regulile?
    • +2 (8 voturi)    
      frate asistat (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:42)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      esti dus cu pesedeul rau de tot.Ti-ai luat medicamentele?.Faceti referendum si iesim din ue ba prazule,ce-i asa de greu?. Asa va linistiti si voi odata.Si faceti mitinguri la craiova in fiecare zi.
    • +2 (6 voturi)    
      mama... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 0:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      recunosti cu gurita ta ca Romania e tara de hoti...

      pai ba nu e vorba de colonii... dimpotriva UE vrea state care sa RESPECTE Justitia!
      nu mai bine iei hotii pe care-I venerezi si plecati dracu pe marte (ca tot vreti miting sa se auda de acolo) si ne lasati dracu in pace sa ne vedem de viata noastra intr-o tara care sa nu contina 80% din guvern urmariti/condamnati penal?!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu a fost destul (Marţi, 28 noiembrie 2017, 8:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ar mai fi trebuit ceva politruci scosi din joc si poate am fi fost independenti
  • -4 (16 voturi)    
    Adio UE (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Romania e stat mafiot iar Justitia e parte a lui, care ii apara pe hoti. Adio UE
  • -6 (24 voturi)    
    fake fake fake (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:12)

    Mazeta [utilizator]

    UE discută tot mai intens posibilitatea de a avea în vedere...
    • +5 (17 voturi)    
      Postacule, faci ore suplimentare? (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:26)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      va platesc la bucata luna asta (la postare)?
  • -5 (21 voturi)    
    Bățul și zăhărelul (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:43)

    Attila the Hun [utilizator]

    Se strînge șurubul și românii sar în sus de bucurie.
    • +3 (11 voturi)    
      Romanii cinstiti sar in sus (Luni, 27 noiembrie 2017, 21:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      de pierdut au hotii.
  • -3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:59)

    [anonim]

    • -3 (9 voturi)    
      Ei nu vor scoate Romania din UE (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:29)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui

      Si nici nu vad pe cineva capabil sa o faca in momentul asta. Dar, daca va aparea unul, acela va ramine in Istoria Romanilor ca cel mai mare eliberator.

      Mai mult ca sigur ca vom iesi din UE ultimii, asa cum am iesit si din comunism. Si nu prin propriile forte, ci impinsi de la spate de altii.

      Mentalitate de sluga a romanilor nu conteneste sa ma shokeze.
    • -1 (3 voturi)    
      Ba au ezitari, ca si Ceausescu (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:35)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

      inainte sa dea ordin de tregere asupra populatiei care venea spre centrul Bucurestiului in dimineata de 22 decembrie '89. O miscare gresita si pot sa o incurce rau de tot.
    • -1 (5 voturi)    
      Si unde mergem ? In Brazilia ? (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      Degeaba n-or avea ezitari ei, cata vreme marea majoritate nu vrea sa iesim iar iesirea in sine este atat de complicata (vezi Brexitul) si de costisitoare !

      Pai noi nu avem bani suficienti, (fonduri), acum cand suntem in UE, daramite daca plecam !

      PS. Fara suparare, nu inteleg astfel de comentarii naive !
    • 0 (6 voturi)    
      Bravo ba! (Luni, 27 noiembrie 2017, 20:44)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui

      o sa fecem mitinguri la craiova in fiecare zi si o sa te punem sa reciti din biblia "Famiglia Telleormaneze".
  • +2 (6 voturi)    
    adio fonduri ue.... (Luni, 27 noiembrie 2017, 23:57)

    liviu_ [utilizator]

    s-a cam terminat joaca...
    Romania o sa ramana ultima din cei din urma
    • 0 (2 voturi)    
      Legi federale urgent (Marţi, 28 noiembrie 2017, 7:15)

      tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pentru cine ciordeste bani comunitari!
      La mititica cu ei si cu imunitatea lor cu tot!
  • 0 (2 voturi)    
    mama... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    ca s-au activat postacii rosii cu minusurile...
    wow...
    totu pentru partid si pentru hotii care-l conduc!
    trebuei scapat dracnea cu orice pret...
  • 0 (0 voturi)    
    traiasca (Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:18)

    martel55 [utilizator]

    noua uniune sovietica, pardon europeana....la fel ca in defuncta urss, centrul va fi cel care va dicta, tarile membre devenind niste simple gubernii conduse de niste nirocrati nealesi de nimeni si care nu rapsunda in fata nimanui...bravo englezilor ca s-au salvat la timp din aceasta constructie totalitara