ANAF declanseaza controlul marilor averi odata cu prelucrarea declaratiei de venit pe anul trecut

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2012, 13:35 Economie | Finanţe


Agentia Nationala de Administrare Fiscala va declansa actiunile de control in cazul marilor averi, cu scopul impozitarii, odata cu prelucrarea declaratiei de venit pe anul trecut, care trebuie depusa cel tarziu la 25 mai, prin intermediul unei directii al carei personal a fost limitat la 50 posturi, informeaza Mediafax, care citeaza un document guvernamental.

Actiunile de control vor fi initiate in baza deciziei din decembrie 2010 a Guvernului, conform careia persoanele fizice ale caror venituri reale depasesc cu cel putin 50.000 lei sumele declarate vor plati un impozit de 16% aplicat la diferenta dintre cele doua valori.

Infiintarea departamentului care sa verifice persoanele cu mari averi a fost insa autorizata de Guvern abia la jumatatea anului 2011, cu o schema de personal limitata la 50 posturi, fara sa fie anuntata si o data concreta de incepere a actiunilor de control.

Un document guvernamental releva insa ca aceste verificari vor fi declansate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) in perioada imediat urmatoare, odata cu prelucrarea declaratiei de venit pe anul trecut care trebuie depusa de persoanele fizice pana cel tarziu la 25 mai 2012.

"Incepand cu anul 2012, odata cu prelucrarea declaratiei de venit pentru anul 2011, agentia fiscala intentioneaza sa demareze controlul mai amplu al conformarii persoanelor fizice. Departamentul pentru Afaceri Fiscale al Fondului Monetar International a recomandat ANAF abordarea intr-o maniera specifica a segmentului de contribuabili persoane fizice cu averi mari, in cadrul strategiilor de asigurare a conformarii fiscale, precum si utilizarea metodelor de control indirect pentru completarea tehnicilor de control folosite in prezent, in scopul identificarii veniturilor nedeclarate si contracararii metodelor utilizate de contribuabili pentru a ascunde veniturile", se arata in document.

La momentul deciziei Guvernului de verificare a marilor averi, presedintele ANAF, Sorin Blejnar, declara ca actiunile de control vor fi declansate pentru 200-300 de persoane, in principal patroni foarte bogati care in ultimii ani au omis deliberat sa inregistreze veniturile pe firma, sustragandu-se de la plata impozitelor.

Normele in domeniu stabilesc ca Fiscul va verifica, intr-o prima etapa, persoanele cu venituri mari fara sa le notifice, selectia urmand sa fie efectuata de pe o lista a persoanelor care depasesc "riscul minim" acceptat de administratia fiscala.

Pentru stabilirea bazei impozabile, organele fiscale vor folosi metode indirecte, respectiv cea a sursei si cheltuirii fondului, a fluxurilor de trezorerie si a patrimoniului.

Metoda sursei si cheltuirii fondului consta in compararea cheltuielilor efectuate de o persoana fizica cu veniturile declarate in perioada verificata si se bazeaza pe principiul ca orice cheltuiala in exces fata de valoarea declarata a veniturilor reprezinta venit impozabil nedeclarat.

Metoda fluxurilor de trezorerie consta in analiza intrarilor si iesirilor de sume in conturile bancare, precum si a intrarilor si iesirilor de sume in numerar, pentru a stabili miscarile de disponibilitati banesti si asocierea acestor miscari cu sursele de venit si utilizarea acestora.

Metoda patrimoniului permite stabilirea bazei impozabile ajustate pentru o persoana fizica verificata, analizand cresterea, respectiv descresterea patrimoniului net al acesteia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3244 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    ia de la Basescu (Duminică, 25 martie 2012, 14:47)

    Mazeta [utilizator]

    mentalitate bolsevica, metode securiste, taxe comuniste, servicii ultra-capitaliste. Statul reformat al lui Basescu!
    • +7 (7 voturi)    
      taxele :D (Duminică, 25 martie 2012, 15:59)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ia de la basescu ... ce imi place ... mai mazeta ai cumva bani la saltea si nu sti cum sa -i justifici ?
      nu inteleg de ce va speriati asa de rau pentru niste masuri normale care se aplica in orce stat din uniunea europeana ??? cine isi plateste impoziul la stat doarme linistit cine fenteaza statul o ia in freza logic nu ? de ce ti se pare mentalitate bolsevica faptul ca orcine trebuie sa plateasca impozitul la stat ???
      ce imi mai plac institutiile astea prietenoase : DNA ... ANI ... ANAF ... PNA ... parca au rasarit din pamant ... pe vremea lui iliescu nu am auzit nimic de genul asta ...
    • -1 (1 vot)    
      bey, dar chiar nu te instruiesc? (Luni, 26 martie 2012, 11:40)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      la voi la partid sunt chiar toti inculti? In USA frica cea mai mare o au fata de IRS, SEC (daca esti pe bursa), si abia apoi FBI etc. Al Capone a murit din cauza IRS nu din cauza FBI. Tata lui Stefi Graf a facut puscarie din cauza impozitelor. Asa ca... abia acum ne aporpiem de comprotare fiscala ca in Vest (nu ca la iubitii tai bolsevici).
  • +6 (8 voturi)    
    Corect! (Duminică, 25 martie 2012, 14:58)

    adrian88000 [utilizator]

    Mult succes! Vorba romanului:" mai bine mai tarziu decat niciodata."
  • 0 (2 voturi)    
    ce declaratie? (Duminică, 25 martie 2012, 17:34)

    vasile [anonim]

    Nu cred ca aceasta declaratie are legatura cu patronii,marea majoritate nici nu depun aceasta declaratie,poate se refera la declaratia 205 cu impozitul pe dividende.
  • -4 (4 voturi)    
    populism (Duminică, 25 martie 2012, 17:57)

    unu [anonim]

    preelectoral. Nu cred ca o sa se intample mai nimic.
    Da bine la electorat dar si la UE. O sa cada cel mult cativa mai blajini in plasa ANAF-ului. Teoretic suna
    incantator, practic..o sa mai vedem noi.
    • +5 (5 voturi)    
      Bravos natiune ! (Duminică, 25 martie 2012, 19:03)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Deci cu un an inainte de alegeri , cei de la putere nu trebuie sa ia nici o masura corecta. Risca ca "unu" si "altul" sa creda ca e populism electoral si ca nu face doi bani acea masura. Mai bine sa doarma putera in ultimul an si atunci " unul" va tacea !
      Ingrozitor ce oameni au ramas in Romania !
      Oligofreni prea multi !!
      • -3 (3 voturi)    
        sunt (Duminică, 25 martie 2012, 21:18)

        altul [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        evident multi oligofreni care chiar cred ca masura asta va functiona. Tine-o tot asa ..fi credul. Si chiar m-ar bucura sa gresesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb (Duminică, 25 martie 2012, 18:41)

    Klopo_tare [anonim]

    Oare nu o sa gaseasca alte modalitati de evitare a impunerilor fiscale? D. ex. firma straina, cardul la purtator, cheltuieli cat cuprinde, eventual si vila si masina pe firma straina, atunci nu ai cum sa impozitezi.
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm .. (Duminică, 25 martie 2012, 22:21)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Klopo_tare

      cum sa nu poti impozita o firma straina ? are sediul pe luna ? tot ce misca intre granitele romaniei se poate impozita chiar daca sunt martieni cu carduri emise pe uranus si cu sediul firmei pe pluto daca vinde seminte la colt la lizeanu trebuie sa plateasca impozit pe profit si pe cladirile detinute ...
      • -1 (1 vot)    
        Vise, Maryus, vise! (Luni, 26 martie 2012, 18:39)

        Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui maryus999

        Nu prea intelegi, nu? Firma straina nu are activitate comerciala in Romania. Este ceva de fatada, o persoana juridica fictiva, un izvoras de bani care curge in buzunarele unui tip bine. Daca n-are activitate, nu o impozitezi decat cu ce are: o masina, o vila, atat! restul pe card, contul de alimentare a cardului este in strainatate, asa ca.... Fiscul nu are ce face! Poate eventual sa urmareasca camerele video ale magazinelor pentru a dovedi ca persoana X cheltuieste cu cardul Y. Ei si? E imputernicitul firmei! Nu fura! Problema e provenienta banilor - evaziune fiscala, crima, etc. ...
  • 0 (2 voturi)    
    confiscati,confiscati,confiscati (Duminică, 25 martie 2012, 22:46)

    bors cu miere [utilizator]

    si munca silnica pe viata !
  • +1 (1 vot)    
    anaf (Luni, 26 martie 2012, 7:37)

    nelu [anonim]

    Sa fie verificate si averile celor ce au primit subventie pentru caldura. F. multi au masini, ternuri, apartamente inchiriate. La CONSTANTA sunt cu duiumul.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cu ceilalti (Luni, 26 martie 2012, 8:51)

    eu [anonim]

    Pe cei care nu au nici un venit/afacere proprie si nu au avut in viata lor un venit mai mare de cel minim pe economie si detin terenuri, case de patrimoniu prin centrele oraselor cand ii ridicati. Cunosc invatatori (nu profesori) cu cate 2 vile, pensionari cu pensie de agricultor (300 RON pe luna) care au case in valoare de minim 500,000 EUR. Pe astia cand ii luati -pentru ca ei spala banii ptr rudele ce fura, sunt proxenexi prin vest. Sa se ia veniturile din 1989 pana in ziua de astazi si sa se verifice cu bunurile din proprietate (constructii ridicate in anul xxxx sa se analizeze cu preturile pietei si sa vedeti ca nu iese socoteala ca un pensionar cu 300 RON pensie sa cumpere un imobil de 100000EUR ca sa nu mai spun vile de min 150,000 EUR). Boschetarii de la blocuri care sparg seminte si sunt someri decand se stiu dar au cate un seria 5 in proprietate cand ii ridicati? Astia nu ar trebui sa aiba in proprietate nici un bun - veniturile lor ii recomanda ptr subzistenta nu ptr iPhone, BMW seria x, D&G etc.