Florin Georgescu, dupa negocierile cu FMI: Salariile bugetarilor vor creste in doua transe; prima transa, de 8%, de la 1 iunie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:48 Economie | Finanţe


"Negocierile cu FMI s-au incheiat cu succes", a anuntat ministrul desemnat al Finantelor, Florin Georgescu, la capatul a doua zile de discutii la BNR, partea romana si delegatia Fondului stabilind termenii noii scrisori de intentie la acordul de tip preventiv. Potrivit lui Florin Georgescu, FMI si Comisia Europeana au acceptat cresterea salariilor bugetarilor pentru a reveni la nivelul din iunie 2010, prima majorare, de 8%, urmand sa fie operata de la 1 iunie, iar pensionarii vor primi banii retinuti pentru CAS incepand din aceeasi luna.

"Discutiile cu organismele financiare internationale s-au incheiat cu succes si asta reprezinta o angajare ferma a Guvernului Ponta pentru continuarea reformelor, pentru continuarea politicilor marcroeconomice vizand asigurarea stabilitatii economice si financiare a tarii", a declarat sambata seara Florin Georgescu, prim-viceguvernator BNR si ministru desemnat al Finantelor, potrivit Mediafax.

"Practic, acordul este negociat si incheiat cu succes. Ca efect al caracterului ferm al politicilor si reformelor structurale cuprinse in acord, s-au identificat sume suplimentare care au permis majorarea deficitului bugetar, respectand tinta limita de 3% in relatia cu Uniunea Europeana pentru acest an si de asemenea respectand angajamentele fata de Fondul Monetar International", a continuat el.

"Deci, s-a majorat deficitul bugetar cu o anumita suma suficienta pentru a acoperi cele doua promisiuni facute de USL, respectiv de premierul Victor Ponta: o anumita suma pentru readucerea salariilor nominale la nivelul din iunie 2010, incepand cu acordarea unei prime cresteri de 8% in luna iunie si, de asemenea, s-a gasit o solutie cuprinzatoare pentru solutionarea problemei pensionarilor, care urmeaza sa primeasca sume lunare incepand tot cu luna iunie", a declarat Florin Georgescu.
  • Deficitul pe cash convenit anterior cu FMI era de 1,9% din PIB, iar tinta de deficit stabilita dupa metodologia ESA solicitata de Comisia Europeana este de 3% din PIB.
El a precizat ca pana in data de 25 mai se va da un act normativ pentru marirea salariilor din sistemul bugetar si, respectiv, rambursarea esalonata lunar a contributiilor pensionarilor la CAS, "pentru ca numai prin lege pot fi acordate asemenea drepturi banesti".

"Legea va fi emisa, practic va fi ordonanta de urgenta, pana la 25 mai pentru ca, potrivit cadrului juridic existent, trebuie sa acorzi asemenea drepturi catre persoanele fizice cu mai mult de sase luni inainte de data alegerilor generale", a explicat Georgescu.

Pentru a reveni la nivelul din iunie din 2010, salariile bugetarilor ar urma sa creasca cu 16%.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






10308 vizualizari

  • +38 (44 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:57)

    D@N [utilizator]

    Succes pentru cine? Cresterea de salarii se va face pe seama cresterii deficitului bugetar, deficit care trebuie finantat de undeva. Si ghici de unde sunt banii pentru acoperirea deficitului ... de la FMI, normal.
    • +21 (29 voturi)    
      Aproape corect (Duminică, 6 mai 2012, 0:13)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Dar banii vin in realitate de la noi si de la copii nostri, care vor plati rate in urmatorii zeci de ani pentru aceste succesuri.
      • +2 (4 voturi)    
        deci era mai bine cu boc (Duminică, 6 mai 2012, 9:47)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui Laur

        Deci era mai bine ca pe timpul lui Boc, adica SI cu datoria FMI, SI cu lefurile taiate.
        • +2 (2 voturi)    
          Daca nu vroiai sa ajungi in situatia Greciei (Duminică, 6 mai 2012, 13:44)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui gimini

          Da, atunci era mai bine pe timpul lui Boc.
          • 0 (0 voturi)    
            baubaul Grecia (Duminică, 6 mai 2012, 21:45)

            gimini [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            Si in ce situatie ma rog e Grecia? Grecia a avut 3 ani solutia simpla la indemana: revenirea la drahma. Daca s-ar fi facut revenirea la drahma din 2009 problema Greciei ar fi fost inexistenta azi.
    • +19 (27 voturi)    
      pff (Duminică, 6 mai 2012, 0:22)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Masura tipic pdsrista. In felul asta nu se stimuleaza harnicia ci puturosenia bugetarilor, care, oricum, nu debordeaza de harnicie! In loc sa ii faca mai productivi si mai eficienti, ii face mai lenesi si mai neperformanti!
      • 0 (2 voturi)    
        :)) (Duminică, 6 mai 2012, 9:05)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

        Dl Suciu, purtatorul de cuvant al Guvernului Ungureanu, se declara joi sigur ca viitorul guvern ( deci Ponta) va reusi sa puna in practica PROMISIUNEA ( exact acest termen folosit) facuta de MRU. In acest sens grija subita fata de finantaele tarii a sustinatorilor portocalii mi se pare suspecta si denota ca acestia au o gandire strict in granitele jocului politicianist. La momentul in care T Basescu urmat de MRU care renunta ( la presiune prezidentiala) la masura scaderii CAS in favoarea reintregirii salariilor) puneau bazele acestei masuri populiste ( fara sa banuiasca caderea guvernului) am fost facut usl-ist care nu dorea ca accepte realizarile pline de "succesuri" ale PDL in domeniul economic... iata ca astazi citesc pe forum lucruri care nu mai reusesc decat sa ma faca sa rad si sa accept ca PDL-ul are nu doar parlamentari usor de cumparat dar si sustinatori ( nu toti caci am intalnit colegi de forum exceptionali/ TataOmidu de exemplu) care sunt ombilical legati de partid si care nu reusesc sa se desprinda de fustele D&G ale coanei Leana Udrea.. situatia este undeva la limita penibilului!
      • 0 (2 voturi)    
        base, gata cumparaturile? (Duminică, 6 mai 2012, 10:07)

        fi [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        ai umplut camara si acum te dai pe net?
      • 0 (2 voturi)    
        calcul (Duminică, 6 mai 2012, 10:21)

        calculatorul [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        ce mi se pare mie genial este ca ei vor cica sa creasca salariile cu 25% in conditiile in care, ca sa le aduca unde au fost initial, ar trebui sa le creasca cu vreo 35%.

        25% din 100 NU e acelasi lucru cu 25% din 75 :D

        si acuma o dau pe 8% :))))
        • 0 (0 voturi)    
          mai calculeaza ... (Luni, 7 mai 2012, 8:58)

          fetita cu chibrituri [anonim] i-a raspuns lui calculatorul

          ... fraiere, cu respect te anunt ca pentru a recupera cei 25% taiati, acum trebuie dat 16%, nu 35% cat crezi mataluta ... i-a in calcul
          cei 10% dati anul trecut.
          a dracului de grea este matematica asta !
      • -1 (3 voturi)    
        prost (Duminică, 6 mai 2012, 10:28)

        florin [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        tare as vrea sa stiu cat de harnic esti. dar dupa comentariu imi dau seama ca nu esti pt ca nu ai cum sa fii harnic cu mintea ta. de ce nu propui sa taie toate salariile si sa muncim toti pe nasturi? asa probabil vom fi stimulati sa muncim mai mult sa ne dea prima nasturi colorati...
      • 0 (0 voturi)    
        Postaci PDL-isiti, taceti din gura (Luni, 7 mai 2012, 10:10)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        PDL-ul e la putere din 2004, iar din 2008 conduce nestingherit. Iti place unde ne-a adus?? Sau e tot vina lui Victor Ponta ca am ajuns aici?
        Masurile luate de PDL-ul vostru venerat (de reducere cu 25% a salariilor) au fost brutale, dure, si antieconomice. Nici o tara din Europa nu a mai scazut salariile cu 25%, (au fost doar scaderi de 5%). PDL-ul nu a fost in stare sa ia nici o masura anti-criza.
        Hot News este singurul site in care lumea apara PDL-ul si pe Basescu. Din pacate pt voi, realitatea pe strada este alta, si ea se va vedea la vot: Marinarul si partidul lui vor iesi din istorie, si ies pe mana lor!!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu de la FMI, de la noi fraierii... (Duminică, 6 mai 2012, 7:11)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      astia 2 milioane de papagali care platim impozite, contributii la sanatate, la pensii, la asigurarile sociale, accize la benzina, taxe de mediu, tva la aerul pe care il respiram si in general cam tot ce le trece lor prin cap;

      noi vom restitui imprumutul de la FMI, dobanzile, titlurile de stat emise saptamanal de ministerul de finante, obligatiunile si imprumuturile contractate de primarii pt. fantanile cantatoare - noi suntem "finantatorii"
      • -1 (1 vot)    
        chiar asa, postac pedelist? (Duminică, 6 mai 2012, 21:27)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

        niste precizari:
        1. postaceala pedelista nu se cheama munca, deci din cele aprox. 5 milioane de salariati poti taia vreo 300, cati sunteti voi cu totul
        2. taxele uriase sunt cauzate de politicile cretine duse de guvernele care, in loc sa vada de interesul national, s-au scremut sa apere interesele mafiei financiare, UE si NATO
        3. din cate se simte si o spun (off the record) sociologii, oamenii sunt tot mai inclinati spre o solutie violenta, cu masacre, sfidarea armata a marilor puteri care apara mafiile economice, samd; asta e marea problema, nu cifrele statistice.
    • +1 (3 voturi)    
      Teapa (Duminică, 6 mai 2012, 8:00)

      lol [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Numai un prost s-ar bucura la stirea asta.
      Salariul inainte de tăiere = x.
      Salariul actual y =75% * x.
      Cresterea este de 8% * y = 6% *x.
      Adica cu 5 luni inainte de alegeri bugetari primesc inapoi un caca rece. Intre timp, numarul lor va fi redusla jumatate fata de 2010, ca sa ne incadram in tinta de deficit de 3% = 6%/2.
      Asta in conditiile in care vorbeste Georgescu, un taran gras duhnind a ceapa, cate tot timpul explica "dupa cu zice ei in engleza".
      Votati PSD! Am mai avut prosti la conducere. Toti politicienii fura, dar astia prosti n-au masura.
    • +1 (1 vot)    
      REALIZARE INCREDIBILA...... (Duminică, 6 mai 2012, 9:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui D@N

      marirea(recuperarea,cum le place lor sa zica) o putea face oricine prin imprumuturi.nu era nevoie de SAVANTI....pensionarii vor recupera si ei....oare??dar "factura" la medic s-a marit deja.se vor mai mari si altele...inclusiv "sfantul euro".
    • +1 (1 vot)    
      va schimbati ca vantu (Duminică, 6 mai 2012, 10:41)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      atunci cand basescu propunea cresterea salariilor, erati cu totii de acord si aplaudati cresterea economica care permitea aceasta decizie. cresterea se face pe seama deficitului? ei, aflati ca si cresterea economica mult trambitata s-a facut artificial prin scaderea salariilor si micosrarea aparatului bugetar. sunt de acord cu a doua masura (aparatul bugetar mai trebuie sa ascada), insa prima masura este bataie de joc (un salariu care nu plateste nici intretinerea este clar o bataie de joc). daca banii adusi la buget ar fi fost un rezultat al REFORMELOR, nu ar mai fi situatia paguboasa de acum. insa, TOATE guvernele de pana acum nu au fost capabile de reforme reale si investitii profitabile.
    • +3 (3 voturi)    
      bugetar (Duminică, 6 mai 2012, 13:53)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      sunt bugetar, am o amarata de dacia 1300, o mama de 75 de ani cu o pensie de vre-o 400 si ceva de ron si cu o splendida fetita de 1 an si 8 luni, dar
      nu sustin cresterea salariilor fara acoperire.
      atat cat e salariul, dar nu sustin cresterea salariilor fara acoperire! vreau STABILITATEEE!!!
  • +33 (47 voturi)    
    Naspa (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:01)

    Barengott [anonim]

    Guvernul MRU vroi sa creasca salariile cu 15% fara a creste deficitul de 1,9%.
    Stati jos! Sunteti mai prosti decat guvernul MRU
    • -1 (1 vot)    
      zau ?! (Duminică, 6 mai 2012, 6:57)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Barengott

      Aducea MRU bani de acasa?
      Din aia 170 000 Euro pe care i-a incasat nevasta-sa de la OMV si pe care s-a incurcat lamentabil in a-i justifica in Declaratia de avere ??!!!
      NU mai crede in declaratiile guvernantilor, si astia si ailaltii au aceleasi interese: sa ajunga la guvernare, la PUTERE, la RESURSELE Romaniei, nu ti-e clar?!
      PDListii sunt cel mai bun exemplu, de la ei o tara intreaga astepta cu totul altceva.
      Ce-au facut?!
      Ce fac si astia acum, TOTI o apa si-un pamant!!
    • -1 (1 vot)    
      Clarificari (Duminică, 6 mai 2012, 11:40)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui Barengott

      Si cum dorea sa faca asta guvernul MRU ?
  • -24 (38 voturi)    
    aoleu pdl (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:03)

    smen [anonim]

    nasol moment,misto coliva,daca mareste usl salariile mi-e ca scadeti pe la 5-6%
    • +19 (21 voturi)    
      Tu (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui smen

      Tu cred ca habar n-ai economie si politica si nici nu cred ca ai lucrat pe la vreo firma de sondaje de opinie. Daca usl creste salariile sa vezi tu ce de bani luam noi de la FMI , luam cu Basculanta si le dam la schimb sangele nostru pe urmatorii ani .
    • -4 (14 voturi)    
      Albu-i negru si negru-i alb (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:35)

      Jos guvernul de ingineri financiari fara nici un m [anonim] i-a raspuns lui smen

      bai ce prostie au putut sa faca sa lase guvernul pe mana lu Pontanericul...MRU a vrut sa faca din Romanica Germanie in 3 luni ...Dar mai au baietii o sansa daca vor sa recupereze sa stranga voturi impotriva investirii unui guvern cu un program complet impotriva tuturor proiectelor.Impotriva tuturor, impotriva lui Base, a lui Ponta, a USL-ului a UNPR-ului, a UDMR-ului, absolut impotriva tuturor sortilor de izbanda sau infrangere.Sa merite sa traiesti la maximum cu adrenalina in sfaraind in creier...Haideti...Puteti? Cine e cu mine sa bage bilele pe invers.FMI a decis marirea salariilor, oricine ar veni la guvernare va face acelasi lucru. E o chestie pentru care se merita sa lupti chiar daca stii ca s-ar putea sa nu castigi. Asta inseamna sa fii OM.
    • +21 (25 voturi)    
      pdl e responsabil ca nu se face marirea... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:46)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui smen

      au acuns sacii cu bani si ponta inca ii cauta:))
      parca era vorba ca USL nu va negocia cu FMI....ca FMI ne tine in sclavie...sunteti penibili si penali...
    • +16 (22 voturi)    
      Asa si? (Duminică, 6 mai 2012, 0:01)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui smen

      Mai bine uita-te ce panarame o sa te conduca.. Maimutele alea de care tot vorbeai. Si da, coliva e misto.. dupa ce vine USL numai din asta o sa ai parte.
    • +1 (3 voturi)    
      zau (Duminică, 6 mai 2012, 2:05)

      zau [anonim] i-a raspuns lui smen

      zau? dar tu crezi ca toti alegatorii sunt bugetari paraziti?

      bugetarii sunt cancerul societatii romanesti, piatra ei de moara. voi incurcati totul in tara asta. macar daca ati lua bani si nu ati face nimic, ati muri de lene. dar nu! voi nu va multumiti cu a sta degeaba. mai trebuie si sa puneti bete in roate tuturor celor care incearca sa realizeze cate ceva!
    • +2 (2 voturi)    
      PDL dadeau 16%,USL da 8%. (Duminică, 6 mai 2012, 10:00)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui smen

      Cum se recunoaste ca sunt bani pentru salarii,concluzia este ca USL sterpeleste 8% din banii bugetarilor ca sa-si satisfaca clientela,iar cand vor da diferenta,nu va mai avea nici-o semnificatie datorita cresterii leului in raport cu euro si inflatiei.Cum s-ar spune USL a dat-o in bara si vor scadea ca intentii de vot.La cat spui tu.Continuati.
  • +24 (34 voturi)    
    Ups, doar 8%? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:05)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ce succes o fi asta, ca nu se va simti mai deloc in buzunare din cauza cursului valutar.
    Un deficit mai mare, inseamna automat si un resurse banesti in plus care sa finanteze diferenta de deficit. Deci noi imprumuturi.
    Le da niste transe si la pensionari, plus ca va fi un gol de acoperit datorita faptului ca nu se vor mai plati CAS la pensiile sub 740 lei si sunt multi.
    Astia ne duc in statia "Grecia", cu peron pe partea stanga! Edoar chestie de timp.
    • -11 (17 voturi)    
      mariene (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:35)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      gata tata,pedele e la 12,nu inteleg de ce te mai obosesti,a-ti pierdut,mai cerseste niste voturi
      • +10 (14 voturi)    
        Cine stie, cunoaste! (Duminică, 6 mai 2012, 1:11)

        Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Smen, te bucuri in ignoranta ta. Si pentru ca meriti ce e mai bun, iti dau o bere daca-mi spui cum se scrie corect: ati pierdut sau a-ti pierdut. Si pentru inca un raspuns exact, mai ai bonus o caserola cu mici d-aia buni daca stii cum se zice corect: Iran sau Irak ?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Duminică, 6 mai 2012, 9:16)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

          cresterea cu 8% este rezultatul calculelor realizate impreuna cu expertii FMI in baza intelegerilor semnate cu FMI de guvernele anterioare. Intrebarea mea este din ce venituri ar fi sustinut Guvernul MRU o crestere de 16% in conditii de deficit de 1.9%? Reintregirea salariilor in mediul bugetar nu se justifica caci statul nu a fost reformat. Simplul fapt de a trimite in somaj un numar de bugetari nu inseamna reforma chiar daca Boc doar atat a facut. Sistemul actual este anchilozat prin masurile repetate de aducere a unor apropiati politici in sistem ( 22 de ani de astfel de practici ), apropiati care de multe ori nu stapanesc nici termenii de specialitate (asta ca sa nu vorbim de masuri, mijloace de rezolvare a problemelor). Este normala revenirea la salariile din iunie 2010 pt unele dintre categoriile de bugetari in conditii in care se clarifica care sunt caile prin care se masoara performanta profesionala ( cadre medicale, cadre din invatamant)... USL este in acest moment cel care preia pe nemestecate aproape masurile cu puternic caracter populist ale lui T Basescu si PDL, masuri prin care acestia credeau ca isi mai revin electoral la alegeri.. situatia cu maririle de salarii se potriveste cu vorba: nu este pt cine pregateste ci pentru cine se nimereste!!!
          • -1 (1 vot)    
            logica sau zbierete? (Duminică, 6 mai 2012, 16:39)

            precaut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

            A. daca TU nu stii din ce surse, rezulta ca ele nu exista? (nu vrei sa aplici acelasi rationament si la viata extraterestra de exemplu?) B. din ce scrii rezulta ca NU trebuie redus nr.de bugetari! C. In conditiile unei grile UNICE de salarizare,daca unele salarii se maresc si altele NU iese "razboi". [ deja avem probleme cu faptul ca un plutonier = X% infirmier = y% sofer de ministru = z% profesor debutant etc]. Daca se mareste salariul unui medic, de ce infirmierul sau asistenta care-l ajuta nu trebuie marit? Dar proful universitar care l-a educat pe medicul in cauza? Dar de ce medicul este marit si maiorul din Afganistan nu este? . PS. Fa-mi si mie o lista cu masuri populiste luate de Boc? sau micsorarea contributiilor la sanatate ale pensionarilor nu e populista (4,5 mil. contribuie si 19 mil. beneficiaza de asistenta medicala gratuita).?
      • -1 (1 vot)    
        >>>>>>> (Duminică, 6 mai 2012, 2:32)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui smen

        iete, nescolitul= votantul USL.
        ce e, tata, simtisi miros de coliva?
      • 0 (2 voturi)    
        Toata lumea a inceput sa injure USL-ul! (Duminică, 6 mai 2012, 9:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Mai bine te-ai intreba cam cat mai are USL-ul dupa ce a prezentat cel mai prost si controversat guvern din ultimii 22 de ani. Mai mergi printre oameni si vezi cum dezamagirea e proportionala cu asteptarile pe care le aveau de la USL. Toata lumea injura acum USL. Aproape toti si-au schimbat perpceptia despre USL si au facut o pirueta regretandu-l acum pe MRU. Crezi ca mai aveti macar 43%? Eu zic ca nu.Pana in toamna, cu acest guvern de hoti si mafioti, mai ales ca se da doar 8% si restul de la CASS in transe mici, aveti toate sansele sa pierdeti alegerile la scor.
        V-a facut-o Base de o sa dispareti de tot!
  • +21 (23 voturi)    
    Pana la urma azi , 5 mai 2012, cine este ministrul (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:06)

    corlatica [anonim]

    de finante al Romaniei???
  • +8 (14 voturi)    
    de ziua copilului...bugetarii la mana taticului... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:07)

    jango cage [anonim]

    .
  • +17 (21 voturi)    
    8% la salarii nu inseamna nivelul din 2010 (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:11)

    gogu [anonim]

    sunteti mai tepari decit aia de dinainte: "o anumita suma pentru readucerea salariilor nominale la nivelul din iunie 2010, incepand cu acordarea unei prime cresteri de 8% in luna iunie" pai readucerea se face cu 16% nu cu 8% ! deci readucerea salariilor la nivelul din 2010 NU va avea loc in iunie!
    • 0 (0 voturi)    
      esti onest si nu vezi ! (Duminică, 6 mai 2012, 16:42)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Putea Ponta sa mareasca cu 15% cand a urlat ca nu exista bani (acum cateva zile)? ca doar nu ii face Ponta in trei zile! In februarie Ponta cerea sa nu se mareasca salariile ca sa nu fie EL (maria-sa Ponta) obligat sa le taie in 2013!!!! Eu sunt convins ca au CERUT de la FMI numai 8% ca sa nu fie dovediti mincinosi.
  • -23 (31 voturi)    
    Bravo Florin Georgescu! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:13)

    Corinteni [utilizator]

    Bravo USL! Adio PDL!
    • 0 (2 voturi)    
      tot inainte (Duminică, 6 mai 2012, 1:15)

      math [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Ponta apare, soarele rasare ! Pensionarii si bugetarii ne vor aduce 87% din voturi. Sa ne bucuram tovarasi, ar trebui sa nici nu mai facem alegeri, sa fie un fel de "marti tehnic".
      Noi alegatorii USL suntem cei mai destepti. Meritam pensii si salarii marite cu 8%, vom trai mult mai bine sub conducerea inteleapta a lui Florin Georgescu (se pare ca copilotul tot copilot ramane).
      A incercat Basescu sa ii lase volanul pe mana, dar nu l-au lasat altii. E doar un pusti tupeist, iresponsabil si obraznic fara masura,
    • -1 (1 vot)    
      ESTI MAI... (Duminică, 6 mai 2012, 7:33)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Prost decat o scandura!
    • 0 (0 voturi)    
      Boc (Duminică, 6 mai 2012, 7:45)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      se imprumuta 1 mld.pe luna si Ponta tipa ca nu se mai poate asa,iar acum,Ponta,in urma "succesului",se va imprumuta 2mld. pe luna.
      Acest "succes" o sa usture....
  • +18 (22 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:16)

    DianaMcris1328800269267 [anonim]

    Si acuma toata lumea pe Antena 3. DE CE 8 %? DE CE NU 16%? MRU a spus ca sunt bani de salarii nu si de CAS (PENSIONARUL) doamna de la A3 are memorie scurta. Domnul de la finante din guvernul Ponta a negociat marirea deficitului.Criza sist. finanţelor publice-deficitul bugetar apare cînd necesarul cheltuielilor depăşeşte veniturile acumulate. Sumele prevalării cheltuielilor asupra veniturilor (deficitul bugetar) sunt finanţate din împrumuturile băncii centrale. Utilizarea acestor împrumuturi pentru acoperirea deficitului bugetar duce la mărirea masei monetare în circulaţie şi, respectiv, la creşterea preturilor; . Intrebare: Cu ce suma raman pensionarii si bugetarii din cresterea salariilor respectiv pensionarii din CAS? Guvernul Ponta nu reuseste sa impace si capra si varza pentru ca nu gandeste.
  • -2 (4 voturi)    
    Baga mare (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:24)

    inginerii financiare [anonim]

    Manelistului iau lipit pe frunte o hartie de 1miliard niste turisti straini care admirau frumusetile patriei.2 miliarde , de euro , din banii stransi cu sudoare de Boc si MRU.MRU daca e destept ia UDMR-u in brate si se duce sa le fie avocat la tribunal, ar castiga 7 procente dintr-o singura plimbare basca ar fi si european pe deasupra.
  • +7 (11 voturi)    
    Bugetarului sa-i fie bine (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:36)

    Timpescu [anonim]

    Oare de ce nu scade si TVA-ul la nivelul din iunie 2010? Aceasta crestere de salarii se va reflecta in servicii mai bune? Atunci de ce sa creasca salariile? Cui nu-i convine slujba la stat ... sa plece la privat sau cel mai bine din tara.
    Bugetarii trebuie ghiftuiti ca sa inchida ochii la ce smenuri fac toate guvernele cu banii publici!!!!!
  • -16 (22 voturi)    
    cam putine (Duminică, 6 mai 2012, 0:08)

    smen [anonim]

    minusuri pentru noi astia care nu il divinizam pe basescu,cam putine plujsuri pentru adeptii basescului,ce se intampla hotnews,vi s-a inmuiat muschiu
    • +10 (14 voturi)    
      smen ... nume perfect pentru un USL-ist (Duminică, 6 mai 2012, 0:14)

      D@N [utilizator] i-a raspuns lui smen

      mai raspanditi-va tovarasi, mai raspanditi-va ...
    • +16 (18 voturi)    
      Asteapta pana maine! (Duminică, 6 mai 2012, 0:18)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui smen

      O sa ai ce meriti!
      E o mare infrangere pentru USL! Va da doar jumatate din cat a promis, transa a doua nefiind specificata, ci doar deficitul bugetar, ceea ce inseamna ca la anul se va da si transa a doua!
      Dupa dezastrul cu guvernul, acum aveti alt dezastru. Orice veti face de acum incolo va fi privit ca un dezastru de catre popor, pentru care ati devenit o mare dezamagire.
      USL-asi trendul s-a schimbat, ...iar toboganul e dat cu ulei...!
      • -1 (3 voturi)    
        ciocu' mic, pedelistule (Duminică, 6 mai 2012, 11:27)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mafiotii vostri nu voiau sa dea nimic, nici nu prevazusera banii in buget, asa ca uslasii sunt eroi daca dau ceva, fata de voi, care ati furat banii oamenilor!
        • 0 (0 voturi)    
          buget? (Duminică, 6 mai 2012, 16:46)

          curios [anonim] i-a raspuns lui clujean

          aia nu e o prajitura din Sibiu? ai citit (nu te intreb de priceput) vreodata un buget? nu te speria, nici Ponta nu pricepe. A. cum putea un buget VOTAT in decembrie sa prevada bani pt. o sentinta ICCJ din martie 2013? B. in scrisoarea cu FMI se prevedea POSIBILITATEA maririi DACA economia o va permite DUPA 31.03.2012. PS. poate citesti si afli diferenta intre buget si executia bugetara, sau mai bine, cere instructorului tau de partid sa citeasca si sa priceapa.
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil ca ai vrut sa spui: (Duminică, 6 mai 2012, 0:53)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui smen

      "Cam putine minusuri pentru noi astia care-i divinizam pe Ponta, Antonescu, Voiculescu si Nastase".

      Ce mai zici de distinsa doamna cu studii la Standford? De ceilalti incompatibili din viitorul guvern (cel mai cinstit) al lui Ponta? Nimic, nimic?

      Da' ce mai spui de alde Ponta care s-a dus si a "negociat" cu criminalii de la FMI, pe care tot se lauda ca-i trimite la plimbare?

      Stiu ca nu ti s-a inmuiat muschiu', ca tu de fapt nici nu ai avut asa ceva. Tu doar ai niste spume la gurita, o infectie cu rabie. Asta se intampla cand te uiti prea mult la antene. Si mai e si contagioasa. Oricum, pentru tine.. in cinstea ta, coliva e buna, cum spuneai. Desi nu cred ca se va gasi careva sa se oboseasca pentru asa ceva, ca nu se merita.
    • 0 (0 voturi)    
      ai argumente (Duminică, 6 mai 2012, 1:22)

      math [anonim] i-a raspuns lui smen

      .....foarte serioase, ce demonstreaza inca o data ca USL are solutii excelente si ca am scapat de mafia portocalie.

      Problema nu e cu tine, un biet postac ciutac, ci cu viitorii guvernanti care sunt la fel.

      Se bazeaza exclusiv pe faptul ca romanii sunt prosti si pomanagii, sa vedem daca mai tine in 2012!
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de capul nostru. (Duminică, 6 mai 2012, 10:50)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui smen

      smen,nu te mai bucura ca-i de rau.E ca la taierea cu 15% a pensiilor.Adica,eu as fi preferat taierea lor ptr un an decat cresterea TVA.Au crescut toate preturile odata cu cresterea TVA,deci toti romanii au pierdut din puterea de cumparare nu numai pensionarii.
  • +4 (10 voturi)    
    niste golani (Duminică, 6 mai 2012, 0:18)

    stefan [anonim]

    Clasa politica, plina de golani!
    Au luat dintr-o data un sfert din venituri si dau cu taraita la salarii. De ce trebuie sa suport eu, cetateanul simplu, consecintele incompetentei si ale hotie de care au dat dovada toti politicienii care s-au perindat la putere in aceasta tara dupa 1990 incoace.Acum vin astia sa prosteasca lumea spunand ca vor da o transa inainte de alegerile locale si o alta inainte de alegerile generale. Doar prostii sa voteze si USL_ul. Lucrurile sunt mai mult decat clare. Clasa politica din Romania este formata din niste golani, iar cel mai bine este sa nu ne mai prezentam la vot pentru a mai vota asemenea specimene. Eu asa consider, nu am pe cine vota, nu mai merg sa votez!
    • +9 (9 voturi)    
      din lac in put (Duminică, 6 mai 2012, 1:26)

      math [anonim] i-a raspuns lui stefan

      In acest mod va fi o participare sub 30% (NU E IMPOSIBIL) si vom avea puzderie de UDMR si PPDD in parlament.

      Daca crezi ca e OK stai acasa si bea bere, nu te deranja la alegeri.
  • +15 (15 voturi)    
    Gata fratilor, afara cu ei! (Duminică, 6 mai 2012, 0:20)

    Alex [anonim]

    S-a terminat. Acesta este inceputul sfarsitului a ceea ce s-au zbatut cei dinainte. Strategia USL este in felul urmator: Huaaa, aia dinainte au furat,hotii au lasat oamenii saraci lipiti pamantului. Vin ei, fac credite EXTRA la FMI, le dau banii la pensionari, dupa care iar cca 20 de ani de stagnare in Romania si suferinta pentru noi si viitoarele generatii. Trebuie sa aveti mintea ingusta rau, cei care ii sustineti pe acesti 'profesionisti' cu diplome contrafacute si CV-uri inflorite. Nu se mai poate asa. GATA! Eu ies in strada. Sa ne revoltam, trebuie azvarliti comunistii de la putere, daca nu, ajungem un fel de Belarus din nou.
    LIBERTATE noua si RESPECT celor morti la Revolutie si Mineriade, de dragul lui Iliescu. JOS GARDA VECHE ori cei morti au murit degeaba! RIP bunicule!
    • +1 (1 vot)    
      BILELE PE INVERS (Duminică, 6 mai 2012, 9:00)

      "TOTI CU MINE" [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Pai sigur , ca vor mai gasi un guvern de prosti precum PDL cu un alt Emil Boc in frunte sa stranga iar cureaua si sa piarda popularitate ca mai apoi sa vina ei si sa stranga roadele. Da chiar nu-i revolta nimic pe PDL-isti in toata povestea asta? Stau asa pasivi si observa cum li se ia de sub nas cascavalul?N-au altceva de facut decat sa cante pe mai multe voci la votul de luni, marti sau cand o fi.Sa planga , sa roage, sa ameninte voalat, sa promita, etc, etc.Ce criza politica, nu ma intereseaza...ei si-au castigat dreptul la viata, trebuie sa luptam pentru dreptul nostru la viata.Nu o sa-l las la cheremul PSD, USL sau cum s-or mai chema ei.Base , esti un capitan pe cinste dar da-te la o parte ca trebuie sa-i dam jos pe uslinosii pe care i-ai adus la putere.
    • 0 (0 voturi)    
      Aux armes, citoyens (Duminică, 6 mai 2012, 9:31)

      rodin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      imbraca-te bine sa nu racesti...
  • +13 (13 voturi)    
    Ungureanu a anuntat cresterea inca din martie (Duminică, 6 mai 2012, 0:50)

    RaduBaldea [anonim]

    Basescu a dat 15% in 2012, Usl da doar 8%?
    • 0 (0 voturi)    
      sa revedem datele (Duminică, 6 mai 2012, 9:39)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui RaduBaldea

      1. In 6 martie, Basescu declara in Parlament dorinta lui de reintregire a salariilor
      2. Dupa aceea, MRU nu se decidea intre reintregirea salariilor si scaderea CAS
      3. in 22 martie, J. Francks era in Romania si spunea ca majorarea poate fi doar foarte mica. MRU nu a inceput negocierile cu FMI pe aceasta tame, ci vorbea vorbe.
      4. Asa, cu vorbe si fara necesarele negocieri cu aia de la care Boc a imprumutat 20 mld +alte 5 mld. euro, au trecut 52 de zile pana in 27 aprilie, cand cu motiunea votata a fost desemnat Ponta.
      5. Fara a primi investitura, doar dupa desemnare, echipa lui Ponta negociaza concret cu FMI de mai multe zile si in 5 mai anunta acordul cu FMI pentru reintregirea salariilor si returnarea banilor catre pensionari.

      Concluzii:
      1. Guvernul in functie MRU vorbeste timp de 52 de zile si nu negociaza nimic concret. Raman doar vorbe.
      2. Schita de guvern a lui Ponta negociaza cateva zile si obtine un acord concret inca inainte de investire. Ar fi de rasul lumii sa nu primeasca votul Parlamentului si sa fi negociat ca nebunii in locul echipei MRU care a stat de palavre si cu burta la soare timp de 52 de zile!

      Cine este serios aici?
      • 0 (0 voturi)    
        ia sa vezi ce aflu! (Luni, 7 mai 2012, 11:11)

        curios [anonim] i-a raspuns lui casandra

        fara tine cassandra nu aflam ca: A. a fost o vizita FMI in zilele cat a guvernat MRU (a fost o vizita secreta care ti s-a comunicat doar tie?) B. ca guv.Ponta va reduce CAS pt. repornirea economiei (adica ce a ZBIERAT Ponta pe toate sticlele) C. ca Ponta (un pic mai prejos decat Iisus) a facut un miracol si a creat in trei zile banii pt. 8%. De ce nu s-a umflat vreo sase zile ca sa faca 16% Ce nu am aflat Cassandra este de ce la tine URA tine loc de logica.
  • +7 (11 voturi)    
    Pe cand si ... (Duminică, 6 mai 2012, 2:04)

    coco04 [anonim]

    "reintregirea" numarului de bugetari? Ala cu vre-o 400.000 mai mic?!
    • +1 (1 vot)    
      care? (Duminică, 6 mai 2012, 8:46)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      Nu! E vorba de 1.000.000 de noi locuri de munca pentru bugetari!
  • +2 (2 voturi)    
    Las, ca va da Gadea, ia imprumut de la Felix (Duminică, 6 mai 2012, 3:10)

    Liviu Iordache [anonim]

    Ce credea poporul cirtitor, degraba varsatoriu de ura, acumulata de la Antena 3? Ca finantistul de mare clasa Florin Georgescu (Ponta nu se pune, el e Kagemusha, sosia alora importanti), cel care a dus in guvernul Vacaroiu inflatia la peste 200 la suta, erau dobinzile la banci 150-200 la suta, apoi au ajuns, la o banca, tin minte, la vreo 280, sa nu se aleaga de tot praful si sa ia banii de inmormintare ai nenorocitilor, umplusera bancile cu depunerile), asadar Florin Georgescu, autorul celebrei afirmatii, tot atunci, cind era la Finante "Nu e bani dom profesor", ca in Ferentari, de unde isi are originea sanatoasa, deci Florin Georgescu va asculta de bunul simt si va da oamenilor banii? As, aia care sunt, adica asigurarea fluxului lunar (ca la mariri de salarii, de venituri permanente, nu dai o data si gata), banii asigurati si promisi solemn de presedinte, guvern, partid de guvernamint sunt pentru Marian Oprisan, Dan Voiculescu, Mazare, Nicolescu, de la Arges, pentru ai nostri. Voua sa va dea Gadea, Mihai Gadea, imprumuta ceva de la Felix si va satura! Sa va fie de bine!
  • +1 (1 vot)    
    prostia se plătește,dar de ce sa o platim noi..... (Duminică, 6 mai 2012, 6:15)

    gica43 [utilizator]

    Inca o data indecizia,balbaielile si prostia PDL aduc puncte psd-ului.Ii vom auzi luni de zile spunandu-ne cum au luptat ei,si ”lupta si da-i!”pentru binele bugetarului roman.Sper in cotinuare ca din noiembrie acest partid sa treaca definitiv in opozitie,acolo unde pot promite totul celor cu IQ sub 100.
  • +1 (1 vot)    
    ce spunea vineri Teodor Stolojan !!! (Duminică, 6 mai 2012, 7:01)

    costica [anonim]

    "Liderul PDL Theodor Stolojan a declarat la România TV că MRU a avut banii necesari pentru salarii, dar a fost depăşit de realitate. Europarlamentarul a mai spus că Guvernul Ungureanu nu a avut inspiraţia de a chema delegaţia FMI în ţară pentru a discuta măsurile pentru reîntregirea salariilor.
    "Guvernul Ungureanu avea obligaţia să refacă bugetul pe 2012, ţănând seama de noul PIB prevăzut pe 2012. Guvernul Ungureanu poate n-a avut timp, poate n-a avut inspiraţia să cheme imediat în momentul în care s-a ştiut că există acest plus la PIB, să cheme misiunea FMI, a Băncii Mondiale în ţară să se rediscute rapid aceste cifre şi desigur să se ia măsurile. (...) Ungureanu e departe de realitate. Media de 40% venituri ale bugetului din PIB nu poate fi realizată în România sub nicio formă. Avem un alt sistem fiscal decât în ţările care dau această medie, precum Germania, Franţa. N-a fost informat. Blejnar a spus că a realizat mai multe venituri decât se prevăzuse, ceva s-a făcut, dar evaziunea există în continuare. Ungureanu i-a cerut iniţial ANAF-ului să crească cu măcar 1,5 puncte procentuale ponderea veniturilor statului. Era o ţintă realizabilă într-un an de zile, dar nu în două luni", a spus Theodor Stolojan la România TV.
    Theodor Stolojan este de părere că moţiunea de cenzură prin care cabinetul Ungureanu a fost demis este o lecţie dură pentru PDL.
    "Moţiunea de cenzura este din păcate o lecţie cruntă pentru PDL care trebuie să înţeleagă că în România un partid aflat într-o coaliţie la guvernare nu poate ceda funcţia de prim-ministru fără să apară fisuri în coaliţie. Faptul că PDL pierzând din credibilitate a intrat într-o stare de nervozitate, o situaţie în care foarte mulţi colegi de-ai mei cereau o schimbare şi s-a gândit că dacă schimbăm premierul, PDL îşi va reveni în credibilitate", a explicat Stolojan."
    http://www.cotidianul.ro/stolojan-atac-la-ungureanu-181586/
  • -1 (1 vot)    
    Dar economia privata? (Duminică, 6 mai 2012, 8:35)

    navi [utilizator]

    Fratilor,eu nu am mai auzit nimic de cand au preluat USL puterea ,de micsorarea CAS la angajator.Asta sigur au promis-o. Eproaspata rau ...sunt cateva zile. Dar vad ca media uita complet de aceasta chestiune si ia in dezbatere numai problema bugetarilor. Nu zic sa nu dam si la bugetari,dar in PRIMUL rand STIMULATI cat mai repede mediul de afaceri,altfel o sa ne tot imprumutam ba FMI,ba la BM sau alte institutii de acest gen. Eu zic ca e groasa rau daca URGENT nu se iau masuri de stimulare in mediul privat. Si de cateva zile ce vad pe tembelizoare? NUmai dar numai problema bugetarilor si a pensionarilor. Probabil ca merg la vot in numar mai mai mare? Pot sa va dau un mic exemplu. In ultimii 3 ani toti dar absolut toti cunscutii mei si-au inchis afacerile. S-au pierdut circa 300 de locuri de munca. OK veti spune asta nu e nimic, al nivel de tara.Dar asta e ce se intampla in cercul meu restrans de cunoscuti. Starea de spirit in mediul de afaceri de la noi nu e buna de loc. Inca nu vor -cunoscutii mei- sa reinceapa nimic, cu atat mai mult cand vad ca USL vine la putere. SE pare ca vor merge pe politica de a proteja cat mai mult bugetarii,iar jupuirea celor cu afaceri mici si medii va fi in floare. SAa dea Domnul sa ma insel. Va doresc curaj in peroada ce va urma.
    P.s. D-abia astept s-o vad pe dna Grapini ( scuze daca n-am scris corect) mare sustinatoare a mediului de afaceri de la noi,ce pozitie are acum cand e la putere.
  • +1 (3 voturi)    
    JOS GUVERNELE POPULISTE (Duminică, 6 mai 2012, 9:18)

    Moldoveanu [anonim]

    Un Guvern de populisti, au gasit solutia cea mai proasta, au negociat majorarea deficitului la 3%, ce inseamna asta, se vor plati salarii si pensii din imprumuturi. Eu lucrez in sistemul privat si constat ca acesti populisti, ca toti au fost dupa 1990, au numai grija bugetarilor si la noi datorita acestor populisti salariu mediu din sistemul bugetar este mai mare decat in cel privat, in nici o tara din ue nu este o asemenea aberatie. Solutia corecta era sa scada contributiile pe salarii, era o slutie buna si pentru sistemul privat si pentru cel bugatar. JOS GUVERNELE POPULISTE, vreu guverne care sa incurajeze munca
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este... (Duminică, 6 mai 2012, 9:18)

    catalin_mattei [utilizator]

    Nu este pentru cine pregateste ( masura populista) ci pentru cine se nimereste ( care intre timp a preluat puterea).. T Basescu si PDL au dorit sa pacaleasca bugetarul roman doar ca intre timp altii sunt cei ce culeg roadele. Adevar crud dragi fani portocalii sau usl-isti.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt de acord cu tine... (Duminică, 6 mai 2012, 16:00)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Politicienii trebuie sa fie cinstiti cu romanii daca vor sa fie credibili. Nu mai merge cu minciuni si smecherii dambovitene. Are dreptate MRU care incearca sa arate ca poate exista si un alt mod de a face politica de catre un politician onest si corect. Sper sa reuseasca.
  • +2 (2 voturi)    
    8% la salariile ajustate inseamna 6% recuperate (Duminică, 6 mai 2012, 10:09)

    derblauereiter [utilizator]

    coco04 are dreptate: "reintregirea" salariilor bugetarilor trebuia facuta din fondurile obtinute prin eliberarea celor 400.000 de posturi din administratie cu care ne-a pricopsit tariceanu si pe care boc a zis ca le "ajusteaza" - le-a ajustat de s-a omorat;

    pe de alta parte, cresterea cu 8% a salariilor ACTUALE inseamna o recuperare de 6% din salariile din 2010; "reintregirea" ar fi insemnat o crestere de 33% a salariilor actuale; dupa aceasta "reintregire" de 8% ar trebui sa le mai aplice una de 23% ca sa-i aduca la nivelul din 2010
  • +1 (1 vot)    
    se justifica majorarea slariilor? (Duminică, 6 mai 2012, 10:12)

    andrei [anonim]

    Eu lucrez la privat, ne-au scazut si noua salariile si nu am facut atata circ! nu inteleg , numai cei de la stat lucreaza in tara asta? noua cand ni se vor mari salariile? la orice institutie a statului mergi esti tratat ca un gunoi! pentru ce se maresc salariile? pt performanta? Va dau un exemplu: daca merg la 3 ghisee de la DGFP la aceeasi intrebare primesc 3 raspunsuri diferite!! va intreb , se justifica majorarea salariilor?
    • 0 (0 voturi)    
      voturile.... (Duminică, 6 mai 2012, 18:13)

      costica [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ??!!!!!!!!!!!
      Doar nu crezi ca-l doare pe vreunul dintre politicieni de bugetarii sau de pensionarii Romaniei ?!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Marirea deficitului la 3% este un succes? (Duminică, 6 mai 2012, 10:17)

    Rescatorul [anonim]

    Marirea deficitului inseamna cresterea gradului de indatorare, adica incapacitatea noului guvern de a produce dezvoltare si venituri suplimentare. Si, atunci de ce au schimbat vechiul guvern? Aceasta indatorare ne va costa foarte scump pe termen lung. Este cea mai proasta solutie dupa eforturile si sacrificiile facute de toti romanii pentru a realiza echilibrul macroeconomic. Dar, este tipic socialist. Sa dam salarii la parazitii de la stat (exceptie profesorii si medicii), adica la clientela politica, multa si flamanda. Mare finantist si Georgescu asta?!
  • +1 (1 vot)    
    privat (Duminică, 6 mai 2012, 10:33)

    andimi [utilizator]

    bine, bine, dar milioanele ce lucreaza la privat, pe alea nu le vede nimeni? dam la pensionari (vreo 6 milioane), la bugetari (1,3 mil.), lasam deoparte copiii, ramin cateva milioane de fraieri ce platesc impozite, se ia pielea de pe ei, stau la ghisee sa dea taxele!!!
    • 0 (0 voturi)    
      taxe (Duminică, 6 mai 2012, 17:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui andimi

      si statul are de platit TAXE, <<fraiere>> ce esti! si stii care e culmea? chiar le plateste spre deosebire de voi !
  • 0 (2 voturi)    
    Niste incompetenti toti ! (Duminică, 6 mai 2012, 10:43)

    bogdan [anonim]

    Nu se poate sa iei bani ilegal de la oameni si apoi sa spui ca nu ai de unde sa-i dai inapoi , asta este strigator la cer ! In nici o tara din lume nu se intampla asta ! Ai taiat ilegal 25 % de la bugetari ( Curtea Constitutionala le-a dat voie sa faca taierea doar pe 6 luni ) ? Ai luat bani ilegal de la pensionari ? Raspunsul este da. Deci nu mai conteaza cum , ce , de unde , de neunde , deficite, prostii, fmi-uri , ..etc trebuie returnati banii luati ilegal oamenilor !Si atat. Iar raspunzator pt. treaba asta este, sau a fost mai bine zis a fost, PDL-ul.Ca el a comis ilegalitatile astea .
  • 0 (0 voturi)    
    TVA-ul (Duminică, 6 mai 2012, 17:27)

    @montrealus [anonim]

    era mai bine daca readucea TVA-ul la 18%, se incuraja munca si crestea puterea de cumparare!
  • 0 (0 voturi)    
    salariul minim pe economie (Duminică, 6 mai 2012, 21:34)

    visio [utilizator]

    la privat este 600 lei; asta de cele mai multe ori; imaginati-va de unde se vor lua bani pentru plata lenesilor dela buget....Romania este o tara cu oameni anormali, o tara in care pierzi ore la oricare institutie a Statului care ar trebui sa alerge pentru a rezolva problemele oamenilor...
    fraierii dela privat vor munci pentru a ii tine pe lenesi; oricum, este bine ca exista o continuitate in mentalitatea usl; asa era si pe vremea lui ceausescu: angajeaza-te la Stat ca e job sigur si bani multi; e drept ca nici alte alternative nu erau pe vremea aia....dar indemnul la "munca" a ramas...
    cu astfel de mentalitati nu vom iesi din criza morala si financiara nici peste 1000 ani; va dati seama ce indivizi va impune ministresa dela invatamant? va dasti seam ace politica externa va face marga?...
    oameni buni, treziti-va sau schimbati-va imnul de Stat....
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Luni, 7 mai 2012, 10:42)

      . [anonim] i-a raspuns lui visio

      Nu prea inteleg ce vrei sa zici. " ... oricare institutie a Statului care ar trebui sa alerge" si "angajeaza-te la Stat" ... cum poate cineva sa alerge daca institutia este un loc une trebuie sa Stai si nu sa alergi ? Daca te plateste bine cu conditia sa Stai si sa respecti fisa postului ?
  • 0 (0 voturi)    
    PSD, unde P e de la Pensionari (Luni, 7 mai 2012, 6:38)

    florinG [anonim]

    mda, ca de obicei la PSD: la pensionari 100%, la cei care si muncesc, mai da-i dreaq, ca si asa nu ne voteaza....