Proiect de ordonanta al Ministerului Finantelor: Fiscul vrea penalitati suplimentare record pentru obligatiile fiscale nedeclarate - 30% din principal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 august 2012, 21:57 Economie | Finanţe


 documente
(20 Aug 2012) PDF, 150KB
(20 Aug 2012) PDF, 95KB
Contribuabilii ar urma sa plateasca penalitati in valoare de 30% din principal pentru obligatiile fiscale nedeclarate si stabilite de organele de inspectie fiscala, sanctiune ce ar urma sa se adauge dobanzilor si penalitatilor aplicate in prezent pentru intarzierile la plata, prevede un proiect de ordonanta al Ministerului Finantelor Publice. "Se propune instituirea unei penalitati speciale de 30% din obligatiile fiscale principale de plata individualizate in decizia de impunere. Masura urmareste descurajarea comportamentului acelor contribuabili, care incearca prin diferite mijloace sa diminueze obligatiile fata de bugetul general consolidat al statului", se arata in document.
Descarca si citeste Nota de Fundamentare si Proiectul din atasament

"Pentru obligatiile fiscale de plata nedeclarate de contribuabil si stabilite de organele de inspectie fiscala, contribuabilii sunt sanctionati cu o penalitate de 30% din obligatiile fiscale principale de plata individualizate in decizia de impunere. Aplicarea penalitatii nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor, penalitatilor de intarziere sau majorarilor de intarziere prevazute la titlul VIII (din Codul de procedura fiscala - n.r.)", se arata in proiectul de ordonanta.

Un calcul simplu arata ca, pentru obligatii fiscale mai vechi de 60 de zile, suma datorata bugetului ar fi cu aproape 50% mai mare decat datoria initiala, scrie Mediafax.

Prevederile nu sunt aplicabile in cazul solutionarii cererilor de rambursare a taxei pe valoarea adaugata cu control anticipat.

Noua penalitate se va reduce la jumatate in cazul obligatiilor fiscale principale stabilite de organele de inspectie fiscala care sunt stinse pana la data de 5 sau 20 ale lunii urmatoare, in functie de momentul emiterii deciziei.

Suma se face venit la bugetul caruia ii apartine creanta principala stabilita de organele de inspectie fiscala.

In prezent, plata cu intarziere a obligatiilor fiscale se sanctioneaza cu o penalitate de intarziere datorata pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale de 5% pentru perioade pana in 60 de zile si de 15% pentru termene mai mari de 60 de zile. De asemenea, Fiscul aplica o dobanda penalizatoare de 0,04% pe zi.

Totodata, pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitor a obligatiilor de plata datorate bugetelor locale, se datoreaza dupa acest termen majorari de intarziere. Nivelul majorarii de intarziere este de 2% din cuantumul obligatiilor fiscale principale neachitate in termen, calculata pentru fiecare luna sau fractiune de luna, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.

Prin acelasi poriect de ordonanta, Fiscul va permite suspendarea executarii silite in cazul contestatiilor formulate impotriva actelor administrative fiscale prin care se stabilesc creante bugetare, dar contribuabilulva depune la organul fiscal competent o scrisoare de garantie bancara la nivelul obligatiilor contestate. Valabilitatea scrisorii de garantie bancara trebuie sa fie de minim 6 luni de la data emiterii.

In situatia in care pe perioada de valabilitate a scrisorii de garantie bancara contestatia este respinsa, in totalitate, sau in parte, organul fiscal executa garantia in ultima zi de valabilitate a acesteia daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii: contribuabilul nu plateste obligatiile fiscale pentru care s-a respins contestatia, contribuabilul nu depune o noua scrisoare de garantie bancara, instanta judecatoreasca nu a dispus, prin hotarare executorie, suspendarea executarii actului administratriv fiscal.

De asemenea, scrisoarea de garantie bancara ramane fara obiect in urmatoarele situatii: a) contestatia a fost admisa, in totalitate; b) instanta judecatoreasca admite, prin hotarare executorie, cererea contribuabilului de suspendare a executarii actului administrativ fiscal.

Potrivit Codului de procedura fiscala, executarea silita a bunurilor proprietate a debitorului se efectueaza, de regula, in limita a 150% din valoarea creantelor fiscale, inclusiv a cheltuielilor de executare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5705 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Dezastru (Duminică, 19 august 2012, 23:54)

    Orpheus [utilizator]

    Mai ales pentru manelisti :)
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Luni, 20 august 2012, 7:09)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      intotdeauna m-a fascinat inconstienta poporului roman.... Se scufunda zambind satisfacut ca moare si capra vecinului.
  • 0 (6 voturi)    
    de acord (Luni, 20 august 2012, 0:32)

    kostake [utilizator]

    Desi sunt basist si ungurean, pot zice ca apreciez masura.Acuma o intrebare: va puteti imagina un uslas facind acelasi lucru, adica sa aprobe macar formal o masura luata de ceilalti? Exemple se pot da cu sutele, acum se folosesc de realizarile lui Boc, si nici macat multumesc nu zic.
    • -3 (5 voturi)    
      Tu mai tii minte ce decizii au luat pdl-istii? (Luni, 20 august 2012, 10:43)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui kostake

      Mai are careva macar o banuiala ca au fost decizii bune? Au luat numai masuri cretine, legi neconstitutionale. PDL-istii au 0 experienta profesionala...se pricep numai la smenuri, inverteli....pe scurt...sa fure.
  • +12 (16 voturi)    
    o mare idiotenie (Luni, 20 august 2012, 8:30)

    contribui degeaba [utilizator]

    vorbesc in cunostinta de cauza , din experienta mea in contabilitate.
    pai vine fiscul in control , interpreteaza cum vor ei , forteaza codul fiscal si tu platesti.

    te duci in tribunal sa te judeci , sa-ti cauti dreptatea. intre timp ei blocheaza conturile , nu mai poti obtine certificat fiscal fara datorii ca sa te poti prezenta in licitatii si uite asa se mai inchide cate o firma si raman oameni pe drumuri.

    va spun , am trait experientele astea.

    atata timp cat controlorii anaf iau comision din sumele stabilite suplimentare la plata masura asta nu va face decat rau. ganditi-va ca li s-au micsorat lefurile si acum sunt in foame de bani si incearca sa stoarca si ultimul leu de la prosti , chiar daca au sau nu dreptate.

    asa ca ...lasati politica , basescu ungureanu si ponta nu au ce cauta in discutia asta.

    celor care sunt de acord cu aceasta masura le doresc controale multe si dese de la anaf!
    • +8 (12 voturi)    
      Ai foarte mare dreptate, (Luni, 20 august 2012, 9:54)

      boromir [utilizator] i-a raspuns lui contribui degeaba

      Si eu vorbesc tot in cunostinta de cauza, am vazut oameni care si acum se chinuie sa plateasca debitele de anii trecuti si nu mai reusesc, mai ales ca pana in august 2011, sumele platite stingeau dobanzile si penalitatile nicidecum debitul cum ar fost normal, debitul generand mai departe alte dobanzi. Si nu vorbim de evazionisti ci de oameni cinstiti care au inceput sa aiba probleme de cand cu criza si nu si-au mai incasat clientii. Asa ca penalitatile suplimentare, mai ales ca fiscul interpreteaza legea dupa cum ii convine (lege care e data parca special sa fie interpretabila), nu vor face decat sa-i ingroape pe multi...
    • -1 (1 vot)    
      opinia altora? (Luni, 20 august 2012, 16:02)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui contribui degeaba

      nu vreti sa vedem opinia celor de la Financial Times, The Economist etc. Cred ca marii investitori vor scrie in contracte, de acum inainte, ca litigiile se vor judeca in afara RO.
    • 0 (0 voturi)    
      Niște clarificări necesare, cred eu. (Luni, 20 august 2012, 20:01)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui contribui degeaba

      1. Nu am citit ordonanța dar înțeleg că ar fi vorba de penalități pentru sumele NEDECLARATE.
      2.Inspectorii de la fisc nu mai beneficiază de stimulente ( comision, cunm ziceți dumneavoastră).
      3. Dacă sunteți sigură că v-au blocat conturile, în mod NELEGAL, puteți face contestație.
      4. În cazul în care faceți contestație la executare,instanța poate dispune suspendarea executării.
      Cu stimă
  • +4 (8 voturi)    
    whatever... (Luni, 20 august 2012, 9:57)

    vio-e1 [utilizator]

    Oricum, o AMENDA reprezinta o TAXA adresata celor care incalca legea, iar TAXA este o AMENDA adresata celor care o respecta...
  • +2 (2 voturi)    
    daca... (Luni, 20 august 2012, 12:16)

    vio-e1 [utilizator]

    Daca s-ar respecta legea si o Politie puternica si necorupta ar si aplica-o oridecateori legea este incalcata, Romania ar trai bine-mersi de pe urma amenzilor... Dar nu din marirea penalizarilor ( ar fi o solutie in situatia smecherilor care asteapta radieri ale datoriilor la Stat ) , ci din amenzi aplicate pentru abuzuri si scandaluri - vezi cocalarii si toti tiganii, incalcarea Codului rutier - vezi baietii destepti de genul "am, mah, cu ce si imi permit!", cercetarea averilor si aplicarea de sanctiuni pe cele dobandite ilicit...
    Doar ca, nu ar prea mai ramane nimeni neamendat, in Roamnia asta...
  • +3 (3 voturi)    
    FISCUL ESTE DOAR PENTRU CONTRIBUABILII DE RAND (Luni, 20 august 2012, 12:45)

    alexandra23 [utilizator]

    Si eu vorbesc in cunostinta de cauza. am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila din 2009 prin care statul imi este dator cu o suma de bani. S-au emis 3 Ordonante de Urgenta prin care sumele se defalca pe 5 ani, primind drepturile cu tiriita. pe trimestru 1,25 % din valoare, dar pe trimestrul II nici vorba. Tovarasul Director cu probleme economice de la MADR a uitat sa introduca in bugetul anului 2012 sumele aferente. asa ca domnii pe care i-am votat asteapta sa mai moara o parte , sa -si deschida succesiune si totul se amnestiaza. Oare Curtea de Conturi (fiscul institutiilor bugetare) isi face cu adevarat traba? Legea nu este pentru toti, cetateni, societati, stat in sine? Suntem un popor prea indulgent cu hotii pe care noi i-am ales. Pana Cand? Cand ne va ajunge cutitul la os?
  • 0 (0 voturi)    
    Penalitati (Miercuri, 5 septembrie 2012, 21:52)

    Caratase [utilizator]

    Pinocchio zicea initial si de anularea penalitatilor de intarziere in eventualitatea achitarii obligatiilor la buget. A mintit ca de obicei.