PSD arată pisica companiilor străine. Vâlcov: Bugetul a pierdut 2 miliarde dolari prin neactualizarea prețului la gaze în ultimii 12 ani/ "Așa arată un jaf de 2 miliarde $. Ar fi însemnat alocațiile tuturor copiilor pentru 2 ani”

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 23:07 Economie | Finanţe


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Consilierul premierului Darius Vâlcov prezintă, joi, pe Facebook, o notă de informare de la Agenţia Naţională pentru Resurse Mine (ANRM) în care se arată că bugetul de stat a pierdut peste două miliarde dolari, din cauza neactualizării prețului de referință la gazele naturale în perioada 2006-2018, potrivit Mediafax.

"Așa arată un jaf de 2 miliarde $. Ce ar fi însemnat acești bani pentru România? Alocațiile tuturor copiilor pentru 2 ani. Sau construcția a 10 spitale mari, complet utilate, cu câte 600 de paturi fiecare. Sau construcția și dotarea a câte 3 grădinițe în fiecare localitate din România. Sau finalizarea autostrăzii Ploiești-Brașov", a scris Darius Vâlcov, pe Facebook. 

Acesta este primul mesaj al PSD, în condițiile în care urmează rediscutarea Legii offshore în Parlament.

Prețul de referință a fost actualizat în luna februarie 2018. "În februarie 2018, ANRM a actualizat prețul de referință pentru gazele naturale. Ca urmare a aplicării noului preț de referință, în semestrul I al anului 2018 a avut loc o creștere a încasărilor redevențelor cu 117.031,16 RON", se arată în nota prezentată de Vâlcov. De atunci, prețul de referință pentru gazele naturale extrase în România se calculează în funcție de prețurile de tranzacționare de pe bursa de la CEGH Viena, pe baza unei formule de calcul.

Un prim nivelul al pierderilor a fost stabilit de Curtea de Conturi, în 2010, printr-o analiză care viza perioada 2006 - 2010, se arată în nota de informare transmisă lui Darius Vâlcov, consilierul pe teme economice al Vioricăi Dăncilă, de către Gigi Dragomir, președintele Agenţia Naţională pentru Resurse Mine (ANRM).

Acesta a solicitat o evaluare privind impactul asupra bugetului de stat a neactualizării prețului la gaze naturale Agenției Naționale pentru Resurse Naturale, care are atribuții în a stabili acest preț.

„Prețul de referință al gazelor naturale este prețul minim admis la tranzacțiile cu gaze naturale considerat de statul român în vederea aplicării redevenței și valorificării acestei resurse în interesul cetățenilor. Ultimul ordin al președintelui ANRM pentru aprobarea prețului de referință al gazelor naturale extrase în România a fost dat în anul 2008 (O.P ANRM nr. 21/2008) prin care se stabilea nivelul de 495 RON/1000 mc. Acest ordin nu a mai fost actualizat”, se menționeaza în nota de informare semnată de Gigi Dragomir, președintele ANRM.

ANRM a contestat în instanță nivelul prejudiciului stabilit de Curtea de Conturi, dar contestația a fost respinsă de Curtea de Apel București în 2012 și apoi de Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) în 2015 printr-o sentință definitivă.

În 2015, Curtea de Conturi a constatat că situația nu a fost remediata și a mai făcut o analiză pentru perioada 2011-2015, stabilind un nou nivel al prejudiciului la 4,67 miliarde de lei.

La această sumă, o analiză ANRM din 2018 a adăugat din perioada 2015-2018 alte aproape 976 milioane de lei, potrivit sursei citate.

„În februarie 2018, ANRM a actualizat prețul de referință pentru gazele naturale. Ca urmare a aplicării noului tarif de referință, în semestrul I al anului 2018 a avut loc o creștere a încasărilor redevențelor cu 11,031,604.16 RON”, se mai scrie în nota citată.


Darius Valcov, fost primar al municipiului Slatina, a fost condamnat în februarie de ICCJ la opt ani de inchisoare in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta si spalare de bani.

Potrivit deciziei instantei, Valcov a primit 4 ani pentru trafic de influenta, 6 ani pentru spalare de bani, 2 ani pentru efectuarea de operatiuni financiare incompatibile cu functia. Aceste pedepse s-au contopit, aplicandu-se pedeapsa cea mai mare, la care se adauga un spor, rezultand astfel o condamnare finala de 8 ani. 

Totodata, se confisca de la acesta suma de 6,2 milioane lei, fiind mentinut sechestrul asigurator dispus de procurorii DNA.










6313 vizualizari

  • +40 (54 voturi)    
    Luati cu paine pensionarilor (Joi, 16 august 2018, 23:12)

    cdv [utilizator]

    V-a dat 10 lei la pensie? Va ia 20 pe alta parte. Si tot sunteti prea prosti sa va dati seama.
    • +40 (48 voturi)    
      Dap, 2 mld. $ ar fi fost 2 conace in Teleorman (Joi, 16 august 2018, 23:31)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      sau 1 conac la Fortaleza pentru Dragnea.

      Normal ca banii ar fi ajuns in buzunarele PSD, statul roman e conceput sa imbogateasca PSD-ul.
    • -10 (14 voturi)    
      E tot mai rau pentru pensionari (Vineri, 17 august 2018, 10:33)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Deci cu cat da mai mult la pensionari cu atat acestia o duc mai rau.
      Cred ca cel mai bine e sa nu le mai dea nimic si atunci le va fi bine.
      Iar daca nu le-ar da nimic ba chiar le-ar lua atunci ar fi chiar fericiti.
      Ei, ce zici, am inteles bine?
      • +4 (8 voturi)    
        o sa ajungi si tut aoclo (Vineri, 17 august 2018, 11:09)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        avand in vedere ca acum esti postac, deci muncesti pe 3 firfirici, vei putrea sa te bucuri din plin de pensia psd-ista, cand ti-o veni randul.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai că suntem penibili! (Vineri, 17 august 2018, 20:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Vorbește Vâlcov din poarta pușcăriei și amenință companiile străine.Ăștia de la PSD,în prostia lor,pun câte un interlop ca Vâlcov să facă declarații tâmpite,ca să poată să o dea la întors.Este o formă de șantaj.Ar merita ca lui Vâlcov să i se prezinte lista companiilor străine care au fost șantajate și au cotizat la el cât a fost primar al Slatinei.Sunt câțiva oameni care au informația și modul impertinent a lui Vâlcov îi face să dea lista după adunarea tuturor datelor.
  • +41 (47 voturi)    
    Mai Valcove mai! (Joi, 16 august 2018, 23:14)

    Marionette [utilizator]

    Nu vorbi de funie in casa spanzuratului! Chiar si faptul ca esti liber e o flegma data in fata ideii de stat de drept, darmite ca esti si consilier.
    Pozitia ta de acum este un viol al statului de drept. Fa-te cat mai tacut si nevazut!
    • +27 (33 voturi)    
      ah ! ne aminteste de cei 10 mld (Vineri, 17 august 2018, 0:10)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ... pierduti in urma unei mici clauze la privatizarea Petrom de catre PSD - Nastase (acelasi partid cu actualul PSD-muie-PSD)
      asta apropo' de funie in casa spanzuratului
      • +6 (8 voturi)    
        Stat bananier (Vineri, 17 august 2018, 11:18)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        E ciudat cum penalii astia nu-si amintesc de privatizartea Petrom de catre Nastase-mu1ePSD, pe 1 miliard de euro, bani facuti apoi din profit de austrieci in numai un an de zile.

        Sau de stergerea datoriei de jumatate de miliard in privatizarea Petromidia, facuta de Puie Monta-mu1ePSD.

        Sau de catre semnarea contractului SECRET cu Bechtel, de catre Nastase-mu1ePSD, contract care prevedea ca statul al carui reprezentanti erau ei, trebuie sa faca plati indiferent de stadiul evolutiei lucrarilor.
    • +8 (14 voturi)    
      Tov. valcov, (Vineri, 17 august 2018, 9:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ne vorbeste despre o hitie... cine?
      Unul dovedit a fi hot?
      Ce fel de credibilitate crezi tu ca au cele spuse de tine? A, pentru cobaii detergentilor neuronali, da, ai dreptate. Dar ce ne facem cu ceilalti care gandesc? Ii pulanizam, nu, in Piata Victoriei!
      Deci...
      Cum ramane cu Dragnea si banii luati copiilor din telemorman?
      Cum ramane cu banii luati de nastase din fondul de pensii, cele 10.000 miliarde lei?
      Te rog, ia cu mure si tu si tot pesedeul.
      Deci... make a photo?
    • +9 (13 voturi)    
      Cita grija (Vineri, 17 august 2018, 10:47)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ti se inmoaie inima cind il auzi pe infractorul asta cit de preocupat e el de alocatiile copiilor, de binele oamenilor in general. Vedeti, asta inseamna sa fii o boarfa adevarata.
  • +41 (47 voturi)    
    Asa e (Joi, 16 august 2018, 23:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cate alocatii pentru cati copii pe cati ani ati furat voi in ultimii 30 de ani?!
    • +33 (39 voturi)    
      Dar Daddy... (Joi, 16 august 2018, 23:38)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...care a furat de la copiii nevoiasi ?
      • +8 (14 voturi)    
        "Geniul economic" loveste (Vineri, 17 august 2018, 9:03)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Omul e "fabulos". Vorbeste despre bani pentru copii, exact dupa ce seful suprem a fost condamnat tocmai pentru ca a stors niste bani ce urmau sa ajunga la copiii orfani. Culmea, sunt convins ca Latrinistii3 vor pune botul, ignorand total ipocrizia situatie.
        • +4 (4 voturi)    
          Incomplet! (Vineri, 17 august 2018, 12:54)

          lsorin [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

          Problema nu este numai asta!
          Problema este că în aproape toată perioada la care se referă Vâlcov chiar PSD-ul a fost la butoane, asigurând majoritatea de confort sau direct guvernarea.

          Păi de ce n-ați actualizat prețurile de referință? Asta ține de competența (de fapt arată incompetența) guvernului; nu era datoria ”companiilor străine”, al cărui scop este să facă profit, nu să trezească ci a politicienilor perindați prin palatul Victoria.

          Abia în februarie 2018 Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale aduce la îndeplinire deciziile Curţii de Conturi din 2010 şi 2015, menţinute prin hotărârea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie nr. 972 din 4 martie 2015.

          Păi, măi politicienilor, că altfel nu vă pot spune, vă dați șmecheri că ați pus în aplicare niște decizii date acum opt, respectiv trei ani?!?!?

          Bravo vouă, dară....
          Pentru abilitățile astea vreți să modificați legile, nu-i așa, pentru că succesul de astăzi se bazează pe prostiile de ieri (... și alaltăieri), care prostii însă ar trebui să vă ducă puțin pe la pușcherie, nu?
          • +1 (1 vot)    
            Just (Vineri, 17 august 2018, 13:31)

            Hydra [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

            Comentariu just. Eu m-am oprit la ipocrizia de moment, in timp ce sunt proteste, tocmai pentru a scapa de un lider, care pam-pam, a fost dovedit ca a luat de la copii. Probleme sunt multe, foarte multe si cred putem scrie zile intregi despre ele. Accept cu greu sa constientizez cum pot atat de multi cetateni sa fie de vanzare. Sa gandeasca "privesc in alta parte" sau "lasa ca ei oricum fura", dar primim si noi ceva (pensie/salariul bugetar). Pacat...
    • +2 (6 voturi)    
      ce retorica de doi lei are Valcov (Vineri, 17 august 2018, 11:10)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      se planga ca bugetul a pierdut 2 miliarde de dolari in ZECE ani, adica 2 milioane pe an !!
      ba, penal nesimtit, voi ati praduit bugetul cu 8 miliarde PE AN pentru pensiile speciale ale politistilor, parlamentarilor si jandarmilor care bat si gazeaza protestatari pasnici!
      • 0 (0 voturi)    
        Stii cum e (Vineri, 17 august 2018, 19:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Fiecare cu prirotiatile sale... noi le avem pe ale noastre, ei le au pe ale lor. Si stim cu totii ce prioritati au!
  • +24 (30 voturi)    
    dreptu-i (Joi, 16 august 2018, 23:28)

    sov [utilizator]

    da, sau fo cateva tabloaie ar fi insemnat
  • +21 (27 voturi)    
    Istorie contra-factuala (Joi, 16 august 2018, 23:29)

    clencix [utilizator]

    Ce-ar fi fost dacă și parca, din joben iataaaa! Scoatem 2 miliarde, care uite, batem palma, nu-s. Si nici n-au fost vreodată, măscăriciul țopăie și trage cortina. Se aude apa și zgomot de gaze.
    • +12 (16 voturi)    
      gaze din gaze (Vineri, 17 august 2018, 7:18)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Cele 2 mld aduse în buget ar fi trebuit luate tot de la contribuabili, adică de la tatii acelor copii și de la alți multi fără copii, foarte multi sub media sărăciei, de la întreprinderi care nu mai puteau produce ieftin pe preț crescut al energiei si care trebuiau falimentate, iar din câștig nu se duceau pe copii decât exact procentul din buget care se duce acum pentru copii, adică sub 1%, restul de 99% mergeau în pensii speciale, lefuri pentru primarii noștri, pentru jandarmi și pentru cartușe cu gaze lacrimogene.
      • -2 (2 voturi)    
        total gresit....citeste bine articolul (Vineri, 17 august 2018, 11:47)

        SV [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        „Prețul de referință al gazelor naturale este prețul minim admis la tranzacțiile cu gaze naturale considerat de statul român în vederea aplicării redevenței și valorificării acestei resurse în interesul cetățenilor. Ultimul ordin al președintelui ANRM pentru aprobarea prețului de referință al gazelor naturale extrase în România a fost dat în anul 2008 (O.P ANRM nr. 21/2008) prin care se stabilea nivelul de 495 RON/1000 mc. Acest ordin nu a mai fost actualizat”, se menționeaza în nota de informare semnată de Gigi Dragomir, președintele ANRM.
        Pretul de referinta nu inseamna ca pretul gazelor la consumator platit de fiecare nu a crescut si nu am platit mai mult, ci doar ca smecherii au platit redevente la un pret de referinta inghetat in 2006
        • +1 (1 vot)    
          piata e libera, nu suntem in comunism (Vineri, 17 august 2018, 12:33)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui SV

          Pai dacă măreau plățile la stat, firmele măreau și prețul la consumator, ca este economie de piață, vezi și preturile diferite oferite de diferiți furnizori de gaze. Orice modificare se repercutează departe pe lanțul de furnizori.
  • +24 (28 voturi)    
    Nu bugetul, voi nu ati putut fura 2 mld (Joi, 16 august 2018, 23:33)

    CezarN [utilizator]

    Tu esti ofticat ca voi nu ati putut fura 2 miliarde USD. Cate tablouri ti-ai fi luat tu sau chiar ai fi putut trece pe diamante, nu?,sau ai fi facut mai multe cimitire sai ai mai multe ascunzatori.
    M |__| | E PSD !!
  • +28 (34 voturi)    
    un escroc condamnat.. (Joi, 16 august 2018, 23:37)

    exilatul [utilizator]

    la 8 ani ( minim ) "consilier" al pm al romaniei...hai ca nu mai pot, ma bolnavesc de nervi cind citesc ce se intimpla in tara aia...o "placuta de suedia" la tot poporul ala care e principalul vinovat de mocirla umana in care se scalda...asa se intimpla cind dai libertate la imbecili..
  • +16 (22 voturi)    
    Fumigene (Joi, 16 august 2018, 23:46)

    subcultura [utilizator]

    S-a mai fumat subiectul asta de câteva ori.

    Orice numai sa treacă codul ala penal
  • +22 (26 voturi)    
    ! (Vineri, 17 august 2018, 0:04)

    tudorr [utilizator]

    20-30 de miliarde de euro puteam lua de la UE, mocca, asta ce fel de jaf e? Dar nu i-am luat ca autostrazile ne scad salariile si tovarasii de la psd protejeaza uamenii muncii! Amin, sau mai bine nu!
  • +16 (22 voturi)    
    Pai cine guverneaza bai incompetentule? (Vineri, 17 august 2018, 0:36)

    Dalinar [utilizator]

    Strainii? Cine e Partidul Ciubucar Roman???? HeHe, vezi ca stii!!
  • +15 (21 voturi)    
    Valcoave cand ai definitivatul? (Vineri, 17 august 2018, 1:02)

    Dodel540 [utilizator]

    Cand ai definitivatul?
    Si promiti ca o sa muncesti si de dincolo pentru Romania? Nu de alta dar ce ne facem fara ideile luminate in ale economiei
  • +13 (19 voturi)    
    pai (Vineri, 17 august 2018, 1:08)

    g01an [utilizator]

    din ultimii 12 ani, psd a fost la putere intr-un fel sau altul in 8 ani de zile. de ce le-a permis sa faca atata "paguba" ca tot veni vorba? cu ce drept aplica legea doar cand vor ei?

    bine, teapa este alta ca preturile oricum trebuiau sa fie marite si nu fac altceva decat sa arunce mata in sacul multifunctionalelor. ghinion, nu schimba cu absolut nimic problema.
    • +4 (10 voturi)    
      Degeaba! (Vineri, 17 august 2018, 9:48)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      valcov vorbeste penrtu electoratul pedesereului, nu are treba cu rationamentul, cu logica elementara!

      tu spui "din ultimii 12 ani, psd a fost la putere intr-un fel sau altul in 8 ani de zile." si ai perfecta dreptate, dar telespectatorii Latrinelor nu pricep asta, ei stiu ca Statul paralel si multinationalel sunt aia rai, iar Valcov este unul din "baietii buni" care apara Romania de rele!
    • +5 (7 voturi)    
      ! (Vineri, 17 august 2018, 10:09)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Si din 29 de la rev, 22 fsn, pdsr, usl, psd
      • 0 (0 voturi)    
        stiu (Vineri, 17 august 2018, 16:53)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        da, stiu (bine, am gresit, probabil trebuiau sa fie 9, nu 8 ani din ultimii 12 ca se potriveasca cu modul cum le-ai tinut tu socoteala). doar ca ma legam de perioada la care face jigodia din articol referinta (probabil face referinta la momentul cand au intrat in vigoare prima oara prevederile dupa care opereaza companiile astea). nu mi-e clar timeline-ul exact, dar stiu ca redeventele actuale au fost modificate pe vremea lui Ponta.
  • +12 (18 voturi)    
    prostii (Vineri, 17 august 2018, 1:25)

    Adrian_. [utilizator]

    pretul la gaze a fost actualizat in fiecare an, dar prin spagi. mai baga unii o runda de spagi si actualizzarea va fi amanata / uitata.
    • 0 (2 voturi)    
      sunt de acord cu tine .... (Vineri, 17 august 2018, 11:52)

      SV [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ...ca pretul a fost amanat luanduse spagi grase...dar ce nu inteleg este ca vad numai corupti psd, si spagi au luat toti....WTF
      ...si daca este asa, a fost oarba justitia in anii care au fost?
  • +14 (20 voturi)    
    Doua miliarde coco (Vineri, 17 august 2018, 1:41)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    alocatia copiilor pe doi ani sau spaga PSD pe sase luni. Cat dezastru,... De banii astia faceam Manhattan in Belina
  • +13 (19 voturi)    
    alt condamnat, a mai ramas vreunul curat? (Vineri, 17 august 2018, 3:37)

    Coco Whistle [utilizator]

    cred ca la psd e conditie in statutul partidului. voi stiti, stiti bine, cind or sa vina unii pe bune...o sa cautati sa va mutati in serbia si nu se va putea. o sa va gasim si in gura de sarpe.
  • +8 (14 voturi)    
    Fara penali in functii publice (Vineri, 17 august 2018, 6:53)

    aniod [utilizator]

    Matale sustii pe criminalii care au schingiuit manifestantii in Piata Victoriei si pe strazile din Bucuresti.
    Ce-ar fi sa -l schimbati intai pe Dragnea, Dan, Dancila, Firea etc din structurile partidului?
    Vor fi oricum judecati. Tocmai mi-a revenit memoria- A mai fost unul- Ceausescu
  • +8 (14 voturi)    
    Posibil (Vineri, 17 august 2018, 8:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    lAșs o fi pentru că, hotărât, la jaf Vâlcov e pricepe. La atât - cum să fure și să ia șpaga. In rest, e un derbedeu penal.
  • +7 (13 voturi)    
    Valcove.. (Vineri, 17 august 2018, 8:24)

    Martha Logu [utilizator]

    ...lasa-ne cu alocatiile copiilor, tu spune-ne cat inseamna in tablouri poti sa cumperi la licitatii sau cate cimitire iti trebuie sa-i asculzi pe toti...
  • +7 (13 voturi)    
    escroc (Vineri, 17 august 2018, 8:52)

    Ilidia [utilizator]

    Escrocul asta, in loc sa stea dupa gratii, da lectii de economie si face pe prostul. Toate aceste "masuri" legate de redevente trebuiau luate de, ghiciti cine, organele statului, toate ajunse sub controlul PSD.
  • +7 (13 voturi)    
    2 miliarde doloari, ar fi insemnat in mana voastra (Vineri, 17 august 2018, 9:01)

    ostrogotul [utilizator]

    30 metri autostrada, finalizati in 2050, dupa care, in 2051, intra in repartii capitale.
  • +8 (14 voturi)    
    10 spitale?! (Vineri, 17 august 2018, 9:43)

    liviu_ [utilizator]

    ce minte ba asta...
    daca aveati 2 miliarde in plus ii furati sau va mai dadeati 100 lei la pensie...

    dar na... mint pesedeii ca sa ii determine pe votantii lor sa urasca tinerii, diaspora, multinationalele, privatii etc...
    asta face psd de ani de zile: isi izoleaza votantii de lumea reala pentru a-I putea controla mai usor!
  • +5 (13 voturi)    
    Genial!!! (Vineri, 17 august 2018, 9:45)

    complet_ret [utilizator]

    Mai ceva ca "sfantul Gheorghe invingand balaurul", valcov apare pe sticla ca fiind luptatorul pedesereului pentru cazua dreapta a pensionarilor, Aparatorul romanilor impotriva ticalosilor din companiile straine, care vor sa suga gratuit gazele ...

    In conditiile astea, pedesereul nu mai poate pierde alegerile viitoare, chiar dca nu prezinta niciun candidat si tot va castiga cu majoritate zdrobitoare!
  • +7 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 17 august 2018, 9:48)

    SoulSearcher [utilizator]

    bre nea valcoave...

    la cat ati furat voi, intreceam germania ca si PIB, si ulterior ca si nivel de trai

    avem resurse, avem oameni, avem de toate
  • +7 (13 voturi)    
    Cand il vad pe condamnatul asta (Vineri, 17 august 2018, 9:50)

    fat.cat [utilizator]

    penal pentru coruptie cum decide la cel mai inalt nivel politicile economice ale statului roman imi explodeaza capul, iar creativitatea verbala care urmeaza ar face sa roseasca placuta suedeza. Afara cu penalii din functii publice odata! Sa se duca la privati sa faca strategii pe o suta de ani, sa vada daca-l ia careva in considerare. Incredibil cat trebuie sa-i mai suportam pe astia!
  • +2 (4 voturi)    
    Jos palaria! (Vineri, 17 august 2018, 10:52)

    ing.Orca [utilizator]

    D-na Lavinia Sandru, jos palaria pentru ca ati reusit sa fraieriti un astfel de mafiot. Putini se pot mandri cu asa ceva.
    Mai are sa va dea ceva? Nu inteleg de ce se agita dl. DV sa mai aduca ceva malai la buget.
  • +4 (6 voturi)    
    la Balaceanca cu voi! pe viata! (Vineri, 17 august 2018, 11:08)

    revo [utilizator]

    astia sunt complet sariti de pe fix, nu mai au nicio doaga inteaga!

    Pai cine conduce Romania din 2012?! Nu voi, sifiliticilor?! Cine are guvernul si parlamentul in mana? Nu dracu gol, Dragnea? Cine v-a impiedicat si cum?!
  • +1 (3 voturi)    
    Domnu' Valcov... (Vineri, 17 august 2018, 11:24)

    matache [utilizator]

    ... marele strateg, nu intelege cateva chestii elementare: preturile ar fi trebuit actualizate de catre partidul dumnealui, care a fost la putere majoritatea acestui timp. Dar aceasta masura ar fi fost anti-populista, pentru ca fiecare dintre noi, si companiile, ar fi trebuit sa platim mai mult pentru gaze - evident ca o astfel de masura nu a fost luata de niciun partid, ca isi pierdeau electoratul - deci cum e Domnu' Valcov? era bine daca altii luau aceste masuri, insa PSD-ul e ingerasul nevinovat.
    Banii care ar fi ajuns la buget in plus ar fi fost erodati de catre inflatia generata, poaste efectul ar fi fost, per total, pozitiv, dar numai daca mare parte din banii colectati suplimentar nu ar fi fost sifonati de catre mafia voastra,
    Sunteti niste ordinari, mars la puscarie impreuna cu Dragnea si toti hotii lui, nemernicule populist si ipocrit!
  • +1 (3 voturi)    
    nu este chiar asa (Vineri, 17 august 2018, 11:33)

    TDragos [utilizator]

    Romgaz (in care statul detine 70%) are cam 50% din productia interna de gaze. In SNP statul mai are cam 20%. Redeventele mai mari ar fi insemnat profit mai mic pentru Romgaz si automat impozit pe profit si dividende mai mici platite de Romgaz. Sa nu uitam ca statul a peticit bugetul cu dividende speciale (prin distribuirea rezervelor/ profiturile nedistribuite in anii precedenti) acordate de catre companiile controlate.
    Mare parte din aceste sume ar fi fost doar o mutare dintr-un buzunar al statului in altul.

    O alta incercare de a distrage atentia de le temele curente. In plus, sa nu uitam ca in toti acesti ani PSD a cam fost pe la guvernare si ar fi putut sa schimbe redeventele si preturile de referinta.

    Dar PSD si ALDE au fost ocupati sa-si numeasca amantele in pozitii cheie (ex. in CA), bine platite, in companiile din sectorul energetic.
    • 0 (0 voturi)    
      ba mai mult ... (Vineri, 17 august 2018, 19:30)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      In 2006 cand s-a hotarat jaful Romgaz Prim ministru era prietenul vostru ,biletel roz (chilotziu) .....Nu-l intrebi de ce a manarit aceasta companie ?
  • +1 (1 vot)    
    ! (Vineri, 17 august 2018, 13:12)

    tudorr [utilizator]

    Pai de alocatia pentru copii, mai bine ati tacea din gura de rusine! Cate alocatii pentru copii s-ar putea plati cu pensiile "speciale" de zeci de mii de lei?