Ministrul Economiei face un apel către populaţie să nu facă stocuri foarte mari de alimente, „pentru că nu vine războiul”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 21:05 Economie | Finanţe


Virgil Popescu
Foto: Hotnews
Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a făcut un apel către populaţie de a nu face stocuri supradimensionate de alimente, pentru că „nu vine războiul”, iar aprovizionarea cu produse alimentare este prioritară şi nu a fost limitată de autorităţi.

„Evident că în momentul de faţă populaţia este panicată, este speriată şi încearcă să facă stocuri cât mai mari, dar asta va duce la o risipă alimentară. Cei de la ONU au dreptate că, pe termen mediu, dacă vom face acest lucru vom ajunge într-o criză alimentară. Ne gândim la acest lucru. Sunt convins că şi Ministerul Agriculturii va prezenta o situaţie în viitoarele şedinţe de Guvern vizavi de situaţia din România, dar până atunci cred ca ar trebui toţi să facem un apel la populaţie: să nu facă stocuri foarte mari, pentru că nu vine războiul, nu se întâmplă nimic, magazinele sunt acolo, se pot duce oricând să îşi cumpere. Nu văd de ce trebuie să ne panicăm să facem stocuri pe 30 de zile. Putem să mergem la cumpărături indiferent de situaţia care va fi. Aprovizionarea cu alimente este prioritară şi în nicio ţară nu a fost limitată aprovizionarea cu alimente. Dragi români nu faceţi stocuri supradimensionate, pentru că nu este cazul”, a spus Virgil Popescu la postul Realitatea TV, potrivit Agerpres.


Măsurile de izolare la domiciliu şi achiziţiile de alimente determinate de panică pe fondul pandemiei de coronavirus ar putea stimula preţurile mondiale la alimente, chiar dacă există o ofertă suficientă de cereale şi oleaginoase în principalele state exportatoare, a declarat un economist şef de la Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO), citat de Reuters, mai Agerpres.

„Este nevoie doar de achiziţii de panică din partea unor mari importatori pentru a da naştere unei crize”, a apreciat economistul şef al FAO, Abdolreza Abbassian. „Nu este o problemă legată de ofertă, ci o problemă legată de modificarea comportamentului cu privire la securitatea alimentară. Ce se întâmplă în situaţia în care angrosiştii cred că nu vor mai putea cumpăra grâu sau orez în lunile mai sau iunie? Aceasta ar putea duce la o criză globală de aprovizionare cu alimente”, a subliniat Abbassian.

Săptămâna aceasta cotaţiile futures la grâu pe bursa de la Chicago au înregistrat o creştere de 6%, cel mai mare salt săptămânal înregistrat în ultimele nouă luni, în timp ce preţurile la orez în Thailanda, al doilea mare exportator mondial, au atins cel mai ridicat nivel de după luna august 2013, potrivit Reuters.

Estimările Departamentului american al Agriculturii (USDA) arată că stocurile mondiale de grâu la finele sezonului agricol care se încheie în luna iunie 2020 ar urma să urca până la 287,14 milioane tone, în creştere comparativ cu 277,57 milioane tone în perioada similară a anului trecut. De asemenea, stocurile mondiale de orez ar urma să se majoreze până la 182,3 milioane tone, comparativ cu 175,3 milioane tone în urmă cu un an.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4752 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Incet, incet realizati si voi ce ati facut (Duminică, 22 martie 2020, 21:16)

    CezarN [utilizator]

    Incet, incet realizeaza si politicienii ce sunt pe cale sa faca si sa declanseze din ... exces de zel(pentru a ne exprima decent).
    Opriti naibii nebunia asta cu coronavirusul pentru ca veti scapa situatia de sub control ! Nu o mai tratati ca pe o tragedie mondiala, ca pe sfarsitul lumii. Voi o faceti, nu noi. Populatia doar reactioneaza cum stie ea, cum o mana instinctul la stimulii pe care voi si massmedia ii induceti in societate.
    Cum traim cu gripa, cu SIDA, cu teroristii, cu PSD om trai noi si cu coronavirusul. Continuarea excitarii populatiei poate duce ireversibil la lucruri rele, groaznice.
    • +8 (12 voturi)    
      "om trai noi si cu coronavirusul.." (Duminică, 22 martie 2020, 22:18)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cu exceptia celor care mor. Sfatul tau pretios e valabil si pentru italieni?
      • -4 (6 voturi)    
        Absolut ! (Duminică, 22 martie 2020, 22:50)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Crezi ca moare Italia acuma?
        Sau ca, fara coronavirus, nu ar fi murit oameni in Italia in aceasta perioada?
        Sau ca, daca nebunia asta degenereaza, nu vor muri oameni de foame si de alte boli(sa nu mai vorbim de razboaie) intr-un numar mult mai mare decat pote coronavirusul sa o faca?

        Parerea mea este ca se induce o panica mult disproportionata in comparatie cu pericolul direct(virusul) dar si cu alternativele daca situatia, asa cum este ea "creionata" de masurile politicienilor, se prelungeste peste limita de suportabilitate a populatiei. Iar problema aici este exact aceasta limita de sportabilitate a populatiei care este foarte subiectiva si imposibil de apreciat, ea nefiind solutia vreunei ecuatii. Oricand un eveniment cu mare impact emotional poate sa apara intr-o tara sau alta si acela sa fie bulgarele mic de la care pleaca avalansa pe care nu o va mai putea stapani nimeni. Vom regreta coronavirusul atunci.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Duminică, 22 martie 2020, 21:18)

    HChifteluta [utilizator]

    Pai voi asa va comportati.
  • +1 (5 voturi)    
    Cînd Ministrul Economiei din Franța face apel... (Duminică, 22 martie 2020, 21:51)

    bilbofil [utilizator]

    Înseamnă că situația este gravă și că dacă nu faci stocuri acum, mai tîrziu nu vei mai avea ce să cumperi.
    • -1 (1 vot)    
      Erratum: Din România (Luni, 23 martie 2020, 1:26)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Emoția, deh.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu pricep (Duminică, 22 martie 2020, 22:37)

    ipolitic [utilizator]

    Ce inseamna stocuri supradimensionate? Cinci kile de zahar? Zece? Daca cei de peste 65-70 de ani nu fac ceva stocuri acum, cand rata de infectare e inca redusa, cum se pot izola 30-60-90 de zile, pana trece valul?
    Cu exceptia painii si produselor lactate, faceam si pana acum cumparaturi pe cel putin 30 de zile, sa fac economie de timp si energie. Nu am observat sa fi produs dezechilibre mondiale prin asta.
    Nu vad ce stocuri poti face din 1100 de lei pensie. Nu toti au pensii speciale de pot cumpara un mall intreg.
  • +1 (3 voturi)    
    In Cehia (Duminică, 22 martie 2020, 23:59)

    Marionete [utilizator]

    Sotia a incercat sa comande online, ca sa nu mergem la magazin. Branza nu. Drojdie nu e. Primul termen de livrare este peste 3 saptamani. Se sta la coada ca sa intri pe portal. Si ministrul spune ca va fi abundenta...
  • 0 (2 voturi)    
    Lipseste o variabila: cat dureaza p'demia ? (Luni, 23 martie 2020, 1:05)

    Miky113 [utilizator]

    Are partidul comunist definitia perena: 'fiecaruia dupa nevoi, fiecare dupa posibilitati " .

    Acuma ca dsul are de toate(nevoi versus posibilitati), isi imagineaza ca si altii au !

    Daca insistati cu pulanu, cu statu acasa II fara alimente si bani, nu se stie daca ne ajunge hartia cretata.

    Capitalismul se bazeaza pe autocontrol, chiar si in chestiunea stocurilor alimentare.

    Unde e rezerva de stat pentru care ministrul Muresan sta #incasa ?
    Emiteti de urgenta carduri de alimente.

    Ce faceti cu lotul 2 : cersetori-hoti-prostituate, care vin din linia intai a frontului ? adica din razboiul care nu vine.

    Chiar asa, hai mai bine ne aprovizionam peste 2 saptamani .... ca doar materia nu dispare doar se transforma; si banu trebuie sa circule...
    • +2 (2 voturi)    
      Trei-patru luni în cazul nefericit (Luni, 23 martie 2020, 1:35)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      în care pățim ca italienii. După care, la supraviețuitori, acționează imunitatea de turmă, cel puțin un sezon. Un sezon ar trebui însă să fie suficient fiindcă doar primul vaccin este mai greu de testat (toxicitate, efecte adverse etc.), următoarele, pentru anii următori, vor fi la fel de ușor de produs sezonier ca vaccinurile pentru gripă.

      Ca să turtim curba și să fim în cazul fericit în care Arafat cu DSU ne poate trata pe toți, epidemia în România va ține cel puțin un an. Ține de aritmetică și de faptul că virusul este deja în libertate pe teritoriul României.
  • +2 (2 voturi)    
    cumpărați (Luni, 23 martie 2020, 1:44)

    hdd [utilizator]

    cumpărați, cumpărați, cumpărați, cumpărați multă, multă, multă hârtie igienică!!!

    asta vă salvează!!!

    o puneți pe televizor.
  • +2 (2 voturi)    
    serios acum (Luni, 23 martie 2020, 1:49)

    hdd [utilizator]

    stocurile de alimente, în situația actuală, sunt o prostie.
    Vor exista destule resurse pt toată lumea.
    Iar dacă nu vor mai fi, 2-3 luni de stocuri NU vor face diferența, situația va fi mult mai gravă. Să sperăm că NU vom ajunge acolo.

    Dar ministrul greșește :
    https://m.hotnews.ro/stire/23743578

    De amână Jocurile Olimpice, ceea ce nu s-a mai întâmplat din 1940.

    Deci suntem în război mondial.
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaje contradictorii (Luni, 23 martie 2020, 8:23)

    BEDE [utilizator]

    Adică Trump și Macron spun că suntem în război. Și cam tot ceva de genul acesta ar fi spus și Arafat, numai că nu prea a fost lăsat să o spună, mai ales cu Vela care ar vrea să-l lichideze...
    Acum, în schimb acest ministru spune că "nu vine războiul".
    Atunci, pe cine să crezi?
    Eu cred că guvernul este mult depășit de situație. Și nu mai ștei ce să facă. Spune ceva la repezeală pentru că e urgență, apoi constată că nu a spus bine și se răzgânește... Nu că minunatul P$D ar fi putut face mai bine. Doar că ăștia au tras paiul scurt.
    Mi-e că și la următoarele alegeri iese P$D bine, chiar dacă nu cu 40%, pentru că populimea are memoria scurtă și va ține minte în special efectele acestei crize, care sunt mult amplificate și de faptul că P$D timp de 3 ani a dat pomeni de parcă ar fi fost continuu campanie lectorală...
    Nu am grozavă încredere în vreunii, dar cred că un pas în direcția bună ar fi destructurarea grupuului organizat pentru comiterea de infracțiuni care se numește P$D.
    Altfel, coronavirusul va trece, cu mai multe sau mai pține victime. Dar criza economică este abia la început.