Florin Cîțu: Persoanele și companiile care nu-și pot plăti ratele pot cere de la bănci o „păsuire” fără să prezinte niciun document

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 21:12 Economie | Finanţe


Florin Citu
Foto: facebook
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a anunțat marți, la Digi 24, că Guvernul va adopta joi o ordonanță de urgență prin care persoanele și companiile care nu-și pot plăti ratele vor putea cere băncilor de la care au contractat creditele o amânare, fără să prezinte vreun document justificativ.

„Nu vom discrimina. Cei care vor cere vor avea acces la această facilitate. (...) Cei care au nevoie de păsuire pe această perioadă, și va fi mai mare decât starea de urgență, vor putea să apeleze această facilitate”, a precizat Florin Cîțu.

„Nu trebuie certificat nimic. Cei care au nevoie de păsuire vor putea să apeleze la această facilitate”, a spus Cîțu, într-o intervenție telefonică.

Această facilitate va dura „mai mult decât perioada de stare de urgență”. Chestionat dacă este o perioadă mai aproape de trei luni sau de șase luni, ministrul a răspuns: „mai aproape de 6 luni”.

Însă este vorba de „o păsuire” deoarece „nu putem să ștergem ratele”, a precizat Florin Cîțu.

Măsura va intra în vigoare din momentul publicării ordonanței de urgență în Monitorul Oficial, a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





20024 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    ehe (Marţi, 24 martie 2020, 21:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu ma opreste nimeni sa cer, mai ramane ca cineva sa si ofere.
    • +6 (10 voturi)    
      Ideea e ca daca ceri vor fi olbigati sa dea. (Marţi, 24 martie 2020, 23:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Eu asa inteleg, altfel e ar fi o OUG fara rost. inutila
  • -6 (12 voturi)    
    Mai ieri vorbea de 48 de ore (Marţi, 24 martie 2020, 21:24)

    Fides [utilizator]

    Cat e mai aproape de 6 luni? Penibil. Sa-i cumpere agentul rus o prajitura.
    • +8 (12 voturi)    
      in 48 se iau masurile, au trecut deja? (Marţi, 24 martie 2020, 23:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      au trecut 48 de ore de ieri ? :P
      • -1 (9 voturi)    
        Ne vedem joi? Am urlat dupa ea (Miercuri, 25 martie 2020, 1:02)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Daca tu reusesti sa masori pana joi doar 48 de ore si sa tai doar 2 zile de luni... Felicitari. Ai ratat ceva in pregatitoare, dar scoala de partid iti o coronita. Cu frisca PNL.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai nu stiu cand a zis el ca 48 ore (Miercuri, 25 martie 2020, 8:47)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          si de fapt a zis 48 de ore pana cand BNR va anunta daca tin eu bine minte, sincer nu am calculat ca aveam alte prioritati
  • -8 (12 voturi)    
    bre dar ma doare capul... (Marţi, 24 martie 2020, 21:25)

    ..13 [utilizator]

    Ce cauta guvernul intre o relatie dintre mine si banca???

    Am inteles ca BNR in calitate de supervizor si reglementator al sistemului financiar a luat niste masuri, dara guvernul de isi mai baga nasul???

    Mai bine vorbeste FC numai despre treaba MF si atat.
    Nu ma asteptam....
  • +4 (8 voturi)    
    Pana acum era interzis? (Marţi, 24 martie 2020, 21:26)

    Arminius [utilizator]

    Acum avem voie sa deranjam bancile si sa cerem pasuire. Multumim. Solicitare de pasuire fara documente doveditoare ca avem hoteluri, restaurante, magazine inchise? Nu pot sa cred, asta nu s-a mai vazut. PNL-ul e cu noi! O sa tinem minte am vrut sa scriu, dar mai bine ar fi: n-o sa va uitam niciodata.
  • -4 (16 voturi)    
    Cîțule, milogule, faceți ca ungurii, milogilor. (Marţi, 24 martie 2020, 21:26)

    Tayen [utilizator]

    Luați lecții de la ei.
  • 0 (12 voturi)    
    ei vor cere... (Marţi, 24 martie 2020, 21:40)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar bancile vor aproba?
  • +4 (14 voturi)    
    Cacitu Liniuta iubeste bancile (Marţi, 24 martie 2020, 21:47)

    salvatore [utilizator]

    mai mult decat pe ma-sa. Si Lucovid la fel, nu face exceptie.
    • -6 (12 voturi)    
      xexe (Marţi, 24 martie 2020, 22:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      "Liniuta" e de postaci #ruznaci declansati de stirea asta. Ia uite-va: kingdavidhotel(banat pentru adevar?), salvatore, Shaolin.

      Urmeaza si restul, hastagistule. Mazeta saracu n-are internet in nort-estul Siberiei unde l-a trimis liliputin la specializare. Pe viata.
      • 0 (10 voturi)    
        Securilă, mit faci? (Marţi, 24 martie 2020, 23:38)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Ia explică-ne tu nouă câte facultăți și diplome are „liniuță” ăsta....
  • 0 (6 voturi)    
    Cu chiriașii cum facem? (Marţi, 24 martie 2020, 22:12)

    Shaolin [utilizator]

    Măsura asta îi ajută pe proprietari. Dar și pe un număr mare de speculanți care au cumpărat grote rezidence în speranța că le plătesc chiriașii ratele.

    Cu ăștia din urmă cum facem?
    • -1 (7 voturi)    
      simplu (Miercuri, 25 martie 2020, 2:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Chiriasii renunta la vacantele in rate si poate devin si ei "speculanti", cumparandu-si o casa.
  • +2 (8 voturi)    
    Euro va sari de 8 lei... (Miercuri, 25 martie 2020, 7:36)

    Popcea [utilizator]

    Evident ca nu ne plac bancile si ne bucuram ca nu mai trebuie sa ne platim ratele vreo 6 luni. Dar bancile, neavand bani, nici nu vor putea credita statul, asa ca nici statul nu va avea cum sa plateasca ajutoarele pe care acum le scoate din joben. Daca omori bancile, alta consecinta imediata va fi ca omori economia: firmele degeaba au in cont bani sa-si plateasca angajatii, furnizorii si taxele, daca ordinele de plata nu vor fi executate din cauza lipsei de lichiditati a bancii. Si atunci ajungem la niste blocaje ca in 6 luni ne vom omora pe strada pentru alimente.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu se bucura nimeni ma desteptule (Miercuri, 25 martie 2020, 8:42)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Ne aflam in stare de urgenta, iar dupa marea majoritatea vom fi in somaj tehnic, someri, faliti, bolnavi de coronavirus. Se amna ratele nu se anuleaza. Unii dintre voi continuati cu prostia ca bancile nu vor putea da credite - cui sa dea noi credite, din moment ce totul va stagna? Vai de noi si de bancile noastre.
  • +1 (7 voturi)    
    Cu bugetarii de lux cum ramane?Sunt bani? (Miercuri, 25 martie 2020, 7:37)

    floriniulian [utilizator]

    Nimic de parazitii care lucreaza la stat nu?Sunt bani la buget nu?

    Nimic de pensiile speciale si salariile aberante a celor care au adus aceasta tara in situatia in care e?Sunt bani la buget nu?

    Nu-i impozitati pe acesti nemernici deloc?Sunt bani la buget nu?

    Nu dati pe nimeni afara de la stat,nu?Sunt bani la buget nu?

    Sunt bani cacalau pentru bugetari,nu Catule?

    Deci numai noi la privati vom suporta daunele Catule?

    Statul mafiot responsabil de situatia in care suntem nu Catule?
    • +2 (4 voturi)    
      sa nu care cumva sa deranjeze bugetarii... (Miercuri, 25 martie 2020, 8:39)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      sutele de mii care freaca menta in institutii si au salarii de zeci de mii de lei!

      si la pnl, ca si la psd, e totul despre politica! Sa nu suparati pe cineva...
    • +1 (3 voturi)    
      i feel you (Miercuri, 25 martie 2020, 9:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      dar tu crezi ca de mitinguri si scandaluri are nevoie tara acum?!

      nu poti lua astfel de marusi in situatia asta pentru ca o sa te trezesti cu mitinguri de nioste mii de oameni in plina carantina!

      ce, crezi ca e imposibil?!
  • 0 (8 voturi)    
    dragi forumisti (Miercuri, 25 martie 2020, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    cu tot riscul de injuraturi (si mai ales minusuri =)) ) o sa ma repet:

    Injurati un guvern care incearca sa faca ceva. bun rau incearca. Sa nu uitam ca sunt niste limite ale bugetului sau ati uitat deficitul e aproape 5% lasat de psd si datoriile externe, inflatia etc?!

    In schimb nu aud nimic de psd care s-a dat la fund si cand vb, tot la pomeni se gandeste si la critica! Pe aia d c nu-i injura nimeni?!
    E asa adevarata zicala aia: "Cine nu munceste nu greseste, si daca nu greseste marita sa fie promovat (votat in cazul asta)" ?

    De asemenea nu aud nimic de zecile de oameni care ignora carantina si imbolnavest alte sute de oameni. Daca acei oameni aveau creier acum nu eram in carantina si aveam 200-300 cazuri MAXIM!

    Nu iubesc pnl si nu i-am votat (si mesajele mele de "dragoste" de pe FB pot dovedi asta), dar nene chiar se chinuie acum.
    • +1 (1 vot)    
      Gargara (Miercuri, 25 martie 2020, 11:00)

      Anticorp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dupa cum ai observat sau nu, nu mai este timp de gargara ieftina, s-a amanat pe durata pandemiei.
  • +1 (1 vot)    
    Cu cerere online sau telefonica... altfel... (Miercuri, 25 martie 2020, 11:03)

    Adriana Sandu [anonim]

    Ar trebui sa se poate face aceasta cerere la telefon sau online, altfel iar se expune lumea inutil, cand trebuie sa stea in casa. Sper sa aiba si asta in vedere, ca sa nu aglomereze.
    • -2 (2 voturi)    
      cum poti plati ratele (Miercuri, 25 martie 2020, 11:41)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Adriana Sandu

      Cum poti plati ratele daca e carantina, Nu iti dau voie astia se iesi din casa pentru plata ratelor O sa spuneti ca on line pe internet dar nu toata lumea cunoaste acest lucru. Bancile vor fi deschise. Ar trebui suspendate plata ratelor pana la ridicare restrictilor de circulatie Sunt pensionari care trebuie sa plateasca si nu au voie sa mearga la banca. Masuri luate cu CuRuL
  • -1 (1 vot)    
    FARA DOCUMENTE & PRODUCTIA (Miercuri, 25 martie 2020, 13:15)

    jidanul [utilizator]

    Solutia neprezentarii nici unui document este buna dar, trebuie gasita o solutie medicala care sa asigure viata, sanatatea si capacitatea de lucru a celor care lucreaza si mentinuta activitatea economica de productie, procesare si servicii a cat mai multor institutii si firme dearece, la bugetele statului sa intre cat mai multi bani si activitatea de productie, procesare si servicii sa nu se blocheze.
  • 0 (0 voturi)    
    Ok (Miercuri, 25 martie 2020, 20:48)

    wintershadow [utilizator]

    Si atunci cum se diferentiaza cei care chiar nu mai pot plati de cei care nu mai vor sa plateasca, profitand?
    O mare tampenie fara sa oferi nici o dovada.
    • 0 (0 voturi)    
      @wintershadow (Joi, 26 martie 2020, 0:12)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      Se pare ca nu ai inteles...!
      Ratele la credit doar se amana...tot suma ai o ai de platit numai ca ti se da putin ragaz... sa poti sa te duci la serviciu ca sa ai bani de unde sa pori plati ratele la credit.
      Cei ce au posibilitati financiare sau care merg la serviciu(si deci isi incaseaza tot salariul) vor plati in continuare ca sa scape mai repede de credit...!