Florin Cîțu, despre noua ordonanță privind amânarea plății ratelor: Nu există dobânzi suplimentare / Plata, eșalonat în 60 de rate egale

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2020, 20:18 Economie | Finanţe


Florin Citu
Foto: facebook
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a declarat luni seara că noua ordonanță privind amânarea plății ratelor la creditele bancare prevede o dobândă zero pentru creditele ipotecare și plata creanței în 60 de rate lunare egale, după încheierea perioadei de amânare.

„Dobânda aferentă perioadei de suspendare se calculează potrivit prevederilor contractului de credit și reprezintă o creanță distinctă și independentă în raport cu celelalte obligații izvorâte din contractul de credit.

La această creanță dobânda este 0% și plata de către debitor a acestei creanțe se va face eșalonat în 60 de rate lunare egale, începând cu luna imediat încheierii perioadei de amânare”, a precizat ministrul, la finalul ședinței de Guvern.

Ordonanța a fost „trimisă spre publicare”, a afirmat el, adăugând că suspendarea plății ratelor poate fi făcut pentru o perioadă de până la 9 luni iar cererile se pot depune în „cel târziu 45 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7964 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    hai, mai Citu (Luni, 30 martie 2020, 20:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    mai ramine sa ne spui ca ne trimite Banca un pachet cu bani acasa si ne ureaza Paste Fericit
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns  (Luni, 30 martie 2020, 22:04)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pentru a-ti putea oferi un raspuns cat mai documentat, suntem in asteptarea normelor metodologice de aplicare a noii Ordonante cu privire la posibilitatea amanarii platilor pentru credite pana la 9 luni. Acestea vor veni in zilele urmatoare.

      Te asiguram ca, de indata ce vom avea toate informatiile, vom analiza cazul tau si te vom contacta pentru a-ti oferi un raspuns.

      Intre timp, pentru a inainta procesul, te rugam sa ne ajuti cu urmatoarele informatii pe care le vom folosi in analiza cererii tale:

      1. Un numar de telefon de contact
      2. Numarul de luni pentru care soliciti amanarea ratelor (maxim 9 luni)
      3. Raspunsul la intrebarea de mai jos:

      In care din situatiile de mai jos te regasesti?
      a. Ma aflu in imposibilitate obiectiva de a ma deplasa la banca pentru a depune rata
      b. Am efectuat cheltuieli suplimentare in contextul situatiei actuale si am depasit bugetul obisnuit al familiei
      c. In urma suspendarii activitatilor scolare, ma aflu in concediu temporar
      d. Primesc salariul cu intarziere
      e. Primesc pensia cu intarziere
      f. Angajatorul meu a suspendat temporar activitatea sau a diminuat norma de lucru
      g. Am ramas fara loc de munca definitiv
      h. Alte motive punctuale: te rugam sa ne detaliezi pe scurt

      Pentru a rezolva cat mai eficient toate solicitarile, te rugam sa ne raspunzi la cele 3 intrebari de mai sus pe scurt, ca in urmatorul exemplu:
      1. Nr tel: 07.....
      2. 2 luni
      3. d. Primesc salariul cu intarziere

      Important de stiut: Momentan suntem in etapa de colectare a acestor informatii, pentru a le avea disponibile si a actiona cat mai rapid de indata ce avem toate detaliile. Te rugam sa tii cont ca nu vom putea formula un raspuns pana la publicarea normelor metodologice ale Ordonantei mentionate mai sus.

      Asemenea tie, facem tot posibilul sa ne adaptam in timp util schimbarilor care ne influenteaza pe toti. Cu totii ne confrun
  • +5 (5 voturi)    
    si cand intra in vigoare??? (Luni, 30 martie 2020, 20:29)

    Boham [utilizator]

    bancile ne spun astazi ca asteapta normele, ca nu pot raspunde la cereri fara norme!

    NORMELE cand se publica?
    deja platim ratele pe Aprilie
    • +3 (3 voturi)    
      nu te mai juca cu (Luni, 30 martie 2020, 22:04)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      atatea semene de intrebare ca pari nervos.
      daca nu te-ai prins, in text, ca si in ordonanta se vorbeste despre cei care cer amanari de plata la rate deci NU platesc nimic acum si, probabil, nu platesc nimic pentru cateva luni.
      drept urmare, daca platesti pentru aprilie, platesti pe regulile si normele existente.
      spor la plata.
      • +2 (2 voturi)    
        Criza va tine pena ain Octombrie... (Luni, 30 martie 2020, 23:25)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        Platesc Aprilie dar dupa aia gata
        • -2 (2 voturi)    
          Mulțumesc de informare! (Marţi, 31 martie 2020, 0:02)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          Ca să fiu sigur că am înțeles: octombrie ce an? Merci!
    • +1 (3 voturi)    
      si cu tine acum (Luni, 30 martie 2020, 23:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Se publica cand trece criza, la 10 dim. La 10:01 le anuleaza, ca nu mai e criza
  • +2 (6 voturi)    
    Iar balbaiala? (Luni, 30 martie 2020, 20:47)

    JimmyJ [anonim]

    De ce nu se ofera ofera optiunea de amanare a ratelor prin prelungirea perioadei de creditare? Mi se pare o prostie sa nu platesti rata, dar dobanda sa se cumuleze. Macar sa iasa sa explice rationamentul deciziei, ca pare mult prea grijuliu Catu fata de sistemul bancar care oricum nu iese in pierdere.
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt bani cacalau pentru bugetari Catule,nu? (Luni, 30 martie 2020, 21:01)

    floriniulian [utilizator]

    Avem bani cacalau la buget Catule,nu?

    Nici nu se pune problema sa retructurezi statul parazito mafiot cu pensii colosale speciale si salarii la fel?

    Nimic de bugetarii de lux care au adus aceasta tara in situatia in care e?

    Sunt bani cacalau Catule la buget?

    Statul mafiot este imun la aceasta criza?Ei nu vor fi dati afara nu li se vor taia salariile colosale nici pensiile speciale/serviciu,nimic nu?

    Va puneti pe imprumutat bani de la FMI,nu?ca sa platiti statul mafiot si cohorta de bugetari care nu fac nimic.

    Nu aveti de gand sa faceti nici un fel de reforme,nu?

    PNL=PSD=slugile statului mafiot
  • 0 (4 voturi)    
    Dar restul creditelor? (Luni, 30 martie 2020, 21:29)

    Ark_ro [utilizator]

    Nu toate sunt ipotecare, ci pot fi cu garantie imobiliara. Cu astea merge cu dobanda la dobanda?!!! Adica oriicine poate contesta OG-ul pe motiv de discriminare a consumatorului.
  • 0 (4 voturi)    
    si tot rate mai mari inseamna, daca e asa... (Luni, 30 martie 2020, 22:42)

    uman [utilizator]

    Ratele amanate se distribuie in alte 60 de rate, platibile imediat dupa terminarea perioadei de suspendare a creditului.
    Adica rata va creste cu o suma fixa imediat dupa suspendarea platii, in loc sa fie prelungita perioada de creditare cu respectivele luni amanate...
    Deci tot efort suplimentar, dar usor diminuat.
    Era normal sau mai normal sa dea o perioada de genul trei luni fara distribuire a vreunei sume, ci pur si simplu prelungirea creditului cu 3 luni. De la 3 luni in sus, eventual, se putea prevede o redistribuire a ratelor pe 5 ani...
    Detalii... care fac diferenta.
  • +3 (5 voturi)    
    Concluzie (Marţi, 31 martie 2020, 0:13)

    Adi72 [utilizator]

    Este simpla concluzia:
    Plateste la timp, cit mai poti plati. Daca amini ratele o sa-ti fie mai greu pentru ca peste 9 luni cu siguranta ROBOR-ul va creste ca Fat-Frumos si dobinda adaugata creditului trebuie rambursata.
    Sanatate si noroc!
  • 0 (4 voturi)    
    Bancherii nu pierd niciodată, nu? (Marţi, 31 martie 2020, 1:28)

    Gabu [utilizator]

    O să vă dea lumea în cap, la un moment dat...
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 12:33)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      Oricum nu înțelegi. (Marţi, 31 martie 2020, 14:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Cred-că nici nu ai credit.Și dacă-l ai,cine au fost inconștienții care ți-au dat credit?Nu știi ce să faci cu creditul.Tu crezi că un credit se ia ca să te fudulești că ai bani?Să te dai mare?Dacă nu ești responsabil,nu ar trebui să primești credit.
  • 0 (0 voturi)    
    ASTEPTAM (Marţi, 31 martie 2020, 15:12)

    jidanul [utilizator]

    Asteptam urgent demisia d-lui Florin Cîțu, pentru modul in care a conceput aceasta OUG, in care sunt discriminari si abuzuri legale si morale. un exemplu in acest sens ar fi ca unii clienti ar fi mai afectati decat altii. Adica, medicii, politistii, pompierii, soldatii, functionarii publici si ceilalti care sunt la lucru pentru ca acestia sunt obligati sa stea la lucru, nu ar fi afectati de aceasta situatie a epidemiei de coronavirus, cu alte cuvinte,medicii, politistii, pompierii, soldatii, functionarii publici si ceilalti nu se pot imbolnavi, numai ceilalti se pot imbolnavi. Cand se ia o asemenea masura se pentru absolut toti clientii bancilor, c.a.r.-urilor si i.f.n.-urilor, fara nicio dobanda penalizatoare si fara nicio exceptie. De asemenea, trebuiau amanate pana la data de 31.12.2020 absolut toate retinerile pentru toate executarile silite, respectiv trebuiau suspendate absolut toate procesele de executare silita pana la data de 31.12.2020. Acum conteaza la maxim, ca un numar cat mai mare de romani sa ramana sanatosi si in viata si tuturor romanilor trebuie sa li se asigure la un nivel maxim posibil, a sigurantei financiare. Acum trebuie sa devenim din ce in ce mai solidari si uniti pentru ca pana acum am fost cu mult prea mult dezbinati si fractionati, pentru ca asa a vrut clasa politica.
    • 0 (0 voturi)    
      Solidari la ce? (Marţi, 31 martie 2020, 23:10)

      Adi72 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Se pare ca tu esti mai solidar cu aia restanti la plata si executatii silit.
      Cred ca te numeri printre ei.
      Este evident ca nu toti suntem afectati la fel de acest fenomen asa cum este evident si ca tu nu poti face diferenta intre banci, car si ifn.
      Eu zic sa te mai gindesti.
      Ordonanta se refera la "afectarea veniturilor" si nu la afectarea sanatatii cum sugerezi tu.
      Sanatate si noroc!