USR PLUS nu susţine noul PNDL în valoare de 50 de miliarde de lei anunţat de Orban şi Cîţu

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2021, 20:18 Economie | Finanţe


Ghinea, Barna si Ciolos
Foto: Inquam Photos via Digi24.ro
Liderii USR PLUS, reuniţi joi în şedinţa Biroului Naţional (BN), au decis să nu susţină noul Plan Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL), în valoare de 50 de miliarde de lei, anunţat la începutul săptămânii de liderul PNL Ludovic Orban şi de premierul Florin Cîţu. Surse din USR PLUS au declarat pentru News.ro că decizia a fost luată în unanimitate, cei mai vehemenţi contestatari ai planului fiind Cătălin Drulă, Claudiu Năsui, Iulian Bulai şi Cristina Prună, potrivit News.

În comunicatul presă transmis la finalul şedinţei BN, USR PLUS subliniază că ”nu va susţine un nou PNDL cu alocări din pix”.

”USR PLUS susţine dezvoltarea localităţilor rurale din România, dar nu prin programe de tip PNDL care înseamnă risipa banilor publici pe criterii politice. Banii din PNDL 1 şi 2 au ajuns în buzunarele baronilor locali. Nu vrem să fim părtaşi în replicarea unor practici de alocări discreţionare de bani către clientela de partid şi cu investiţii fără cap care nu au dus nicăieri la dezvoltarea reală a zonelor rurale”, se aartă în comunicat.

USR PLUS precizează că, în ciuda declaraţiilor din spaţiul public nu a existat un acord în coaliţie pe acest program.

”Având în vedere ceea ce s-a întâmplat cu PNDL 1 şi 2, nu putem să ne bate joc în continuare de banii oamenilor, de aceea USR PLUS cere criterii foarte clare de acordare a banilor publici şi un mecanism transparent de alegere a proiectelor care să nu depindă de pixul politic al ministrului Dezvoltării”, se mai arată ân comunicatul de presă.

Cei de la USR PLUS spun că au cerut deja în şedinţa de Guvern o evaluare a rezultatelor PNDL 1 şi 2 şi că propun reluarea subiectului la următoarea şedinţă a coaliţiei cu cifre pe masă.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, a anunţat marţi că în cursul acestui an va fi reglementat din punct de vedere legislativ un nou plan de investiţii după modelul Planului Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL), cu o valoare de aproximativ 50 de miliarde de lei.

"Am discutat, s-a discutat şi în coaliţie, trebuie menţionat, nu ştiu dacă premierul v-a povestit, am discutat şi în coaliţie programul PNDL 3 în linii mari, cam ce am discutat şi la Biroul Executiv, adică lansarea unui nou plan de investiţii de o valoare aproximativă de 50 de miliarde într-un plan multianual, cu emiterea actului normativ, a Ordonanţei, în cursul acestui an, urmând să înceapă procedurile de selecţie pe baza criteriilor şi procedurilor care urmează să fie stabilite prin normele metodologice”, a declarat Ludovic Orban.

Şi premierul Cîţu a anunţat noul PNDL, miercuri, la finalul şedinţei de guvern.

„Astăzi, am avut în primă lectură (...) un program de investiţii pentru autorităţile locale prin care vom putea să implementăm asfaltare de drumuri, canalizare şi apă, program care va avea un buget de 50 de miliarde de lei şi se va întinde pe minim 6 ani de zile”, a explicat Florin Cîţu, la finalul şedinţei de miercuri a Executivului.

Premierul a adăugat că este inadmisibil să existe localităţi în România fără apă, canalizare şi drumuri neasfaltate.

„Sunt lucruri de bază pe care puteam să le avem până acum în România. Ele trebuiau făcute acum 20, 10 ani de zile. Le vom face în acest mandat”, a conchis Cîţu.

Mai mulţi lideri USR PLUS, printre care Cristina Prună, Claudiu Năsui şi Iulian Bulai au criticat dur intenţia liberalilor de a bugeta un nou PNDL.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7308 vizualizari

  • -30 (68 voturi)    
    Normal (Joi, 12 august 2021, 20:33)

    Cataleya [utilizator]

    USR-Plus vor sa imparta ei banii.
    • +32 (62 voturi)    
      Asta ai inteles tu? (Joi, 12 august 2021, 21:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Eu am inteles ca vor sa fie clare si transparente criteriile pe care se aloca banii.
      • -17 (43 voturi)    
        Da' tu ce-ai inteles? (Joi, 12 august 2021, 21:30)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ca premierul, oricare ar fi el, sa studieze planul de investitii pt fiecare din cele 4000 de localitati si sa semneze, la asta dau, la asta nu?
        Banii se duc la Consiliile judetene, iar acolo fiecare baron imparte banii in judet cum crede de cuviinta.
        Daca vrei transparenta trebuie sa modifici legile in Parlament, nu sa sari in capul premierului ca o gaina turbata
        Initiati legi, puneti parlamentul la lucru, faceti ceva!
        Aaa, nu puteti pt ca nu aveti decat 13%?
        Ghinion!.
        Se umfla USR in pene de parca ei ar avea 49% si le mai trebuie 2 sau3 voturi!

        Diletantilor!
        • +13 (23 voturi)    
          Te-ai speriat de munca? ;) (Joi, 12 august 2021, 22:35)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          In realitate, sunt doar ~2600 de comune.

          Premierul, oricare ar fi el, are in subordine un minister al dezvoltarii regionale, care are un ministru (Cseke Attila) si vreo 6 secretari de stat, plus o intreaga armata de functionari. Pe care ii platim lunar.
          Armata aia de functionari, daca nu a dormit toata viata, are deja toate informatiile despre fiecare din cele 2600 de comune.
          Consiliile judetene nu au nici o legatura cu PNDL.
        • +6 (12 voturi)    
          Bani dati complet discretionar=coruptie (Vineri, 13 august 2021, 9:26)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Vezi reportajul recorder, de unde poti vedea cum se cumpara un bec cu 2000 de lei prin PNDL.

          Solutia corecta e sa folosesti astfel de fonduri pentru cofinantarea proiectelor europene, unde existe un control real asupra costurilor si asupra importantei proiectelor.

          Doar ca de banii aia nu poti sa te atingi, ca risti sa te salte Kovesi ca procuror europen.
      • -17 (33 voturi)    
        Da' tu ce-ai inteles? (Joi, 12 august 2021, 21:30)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ca premierul, oricare ar fi el, sa studieze planul de investitii pt fiecare din cele 4000 de localitati si sa semneze, la asta dau, la asta nu?
        Banii se duc la Consiliile judetene, iar acolo fiecare baron imparte banii in judet cum crede de cuviinta.
        Daca vrei transparenta trebuie sa modifici legile in Parlament, nu sa sari in capul premierului ca o gaina turbata
        Initiati legi, puneti parlamentul la lucru, faceti ceva!
        Aaa, nu puteti pt ca nu aveti decat 13%?
        Ghinion!.
        Se umfla USR in pene de parca ei ar avea 49% si le mai trebuie 2 sau3 voturi!

        Diletantilor!
    • +25 (47 voturi)    
      lol (Joi, 12 august 2021, 21:09)

      Kingul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      asta ai inteles tu din articol, mai exact din:

      USR PLUS cere criterii foarte clare de acordare a banilor publici şi un mecanism transparent de alegere a proiectelor care să nu depindă de pixul politic al ministrului Dezvoltări

      analfabet functional cumva sau postac platit in guma de mestecat?
      • -15 (23 voturi)    
        POATE NE DA DERTALII CLARE (Joi, 12 august 2021, 22:20)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Kingul

        Drula de de ce a anulat dublarea soselei Tartasesti-Targoviste,proiect aprobat cu finantare europeana?ne-a promis un studiu de fezabilitate pt drum expres,!
        de la ora 6 pana la 20 se merge masina langa masina,sa monitorizeze valorile de trafic cineva si sa-i spuna,sa nu mai facem drumuri de dragul de a face si sa facem unde e nevoie!
        • +18 (24 voturi)    
          A dat deja detalii clare (Joi, 12 august 2021, 22:40)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

          "Aceasta este soluţia modernă pentru anul 2021, nu dublarea la 4 benzi a drumului existent DN71 care trece pe 53% din lungime prin localităţi"

          Licitatie noua, pentru drum expres. Drumul vechi este in mare parte prin localitati, cu limita de viteza 30-50 km/h. Unde se moare cand dai peste caruta..
          Mai clar de atat, nu cred ca se poate.

          https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24702853-drum-expres-bucuresti-targoiviste-baldana-titu-licitatie-proiect-tehnic-harta.htm
      • -7 (25 voturi)    
        Nu zau? (Joi, 12 august 2021, 23:09)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Kingul

        Si care-ar fi criteriile alea "transparente" ca de la USR n-am vazut nimic concret"
        Cui vrea sa dea USR bani?
        Si pe ce criterii?
        Uite, sa zicem ca, de maine, Barna si >Ciolos pot sa imparta ei cele 50 de miliarde, catre localitatile Romaniei.
        Pe ce criterii vor imparti banii?
        Hai, ceva concret, nu vaicareala de 2 bani si populism de bodega!

        Aha, nu-ti vine nimic in minte....
    • +9 (21 voturi)    
      Comentarii (Joi, 12 august 2021, 23:33)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Intr'o vreme eu personal iti urmaream "interventiile" cu interesul celui care zice "in sfarsit unu' care gandeste". In ultima vreme observ ca ai lasat balta rau de tot ceea ce parea a fi obiectivitate si te'ai inhamat cu toti caii la caruta peneleului. E alegerea ta. Dar consider ca e ridicol sa scuipi in ciorba numai pentru faptul ca nu suporti prezenta USR la actuala guvernare. Fara USR actualul guvern ar avea credibilitate zero!
    • +3 (9 voturi)    
      but of course (Vineri, 13 august 2021, 5:55)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Si sa ramana #penalii #ciumarosie lihniti.
      Foart bine USR plus, molodet!
  • -18 (42 voturi)    
    Doar asa, ca idee... (Joi, 12 august 2021, 21:07)

    Cataleya [utilizator]

    Sa presupunem ca Florin Cîtu paraseste functia si in locul lui va fi numit un premier, de la USR, desigur.

    Noul premier va da 3 miliarde lui Drula, 2 miliarde la UDMR si..
    mai departe?
    Unde va da noul premier cele 40 de miliarde ramase pt PNDL?
    Deci, ca sa fie treaba mai clara (mai ales pt USR-isti)
    La ora actuala, PSD are vreo 1400 de primari, PNL cam 1300, iar USR...45.
    Deci, cum ar vrea USR-istii sa se imparta acel fond?
    Dupa ce criterii?
    S-avem pardon, poate ca USR nu are (inca) atatia corupti cat au PSD si PNL, dar se pare ca la capitolul "tampenie" nu-s cu nimic mai prejos.
    Cand ai un judet in care seful CJ e de la PSD, resedinta de judet e la PSD, primarii sunt toti de la PSD, cum mama zmeului vrei sa imparti banii aia fara sa ajunga la PSD?
    La fel si in cazul judetelor conduse tottalmente de PNL.
    USR, cu aia 45 de primari de comune ce naiba vrea sa faca in fata celor aproape 3000 de primari ai PSD si PNL?
    Cum ar vrea sa fie impartiti banii?
    • +7 (27 voturi)    
      ....wow (Joi, 12 august 2021, 21:22)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Citesc și mă crucesc. Ce gândire joasă!
    • +19 (31 voturi)    
      este greu.. (Joi, 12 august 2021, 21:23)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca ai trait 50 de ani in mentalitatea comunista sa intelegi ca pot exista niste criterii pur economice prin care se pot aloca banii.
      Nu trebuie sa conteze nici de unde sunt primarii nici de unde sunt sefii CJ ci numai raportul dintre beneficiile socio-economice ale localitatilor/locuitorilor si costul acelor proiecte.
      Daca nu exista nici un criteriu si totul se face pe baze pilelor pe care le ai la ministrul care aloca baniiatunci nu faci decat sa perpetuezi furtul care se face de 30 de ani incoace.
      Nu intelegi exact despre ce vorbesc, atunci documenteaza-te despre realizarile din comuna Ciucud.
    • +15 (25 voturi)    
      Este extrem de complicat.. :) (Joi, 12 august 2021, 21:35)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca sa intelegi cum se face, mai intai trebuie sa treci printr-o faza dificila, evolutiva: trebuie sa te gandesti ca banii se aloca romanilor, nu partidelor.

      Restul este simplu..
      Daca, de exemplu, prioritatea este sa rezolvi problema localitatilor fara apa curenta, faci lista cu localitatile fara apa curenta, stabilesti necesarul de investitii folosind un standard de cost agreat la nivel national, calculezi bugetul si il aloci, esalonat si proportional cu nevoia.
      Apoi publici lista. Sa stie tot poporul cati bani a primit fiecare primarie si pentru ce. Atat. O fi greu?
      • +11 (13 voturi)    
        foarte greu! imposibil in romanikk! (Joi, 12 august 2021, 21:49)

        acribion [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        nu!?
  • +21 (33 voturi)    
    Pndl e geamantanul interlopilor (Joi, 12 august 2021, 21:17)

    muvis [utilizator]

    Nu mai finanțați tipuri de investiții deja prevăzute în programele de finanțare europeana unde nu mai trebuie returnați banii.

    Mă îndoiesc că sunt proiecte de investiții unde UE nu da bani, dar daca sunt și vrea cineva să ceara granturi de la guvern, atunci instituiți mecanisme de audit pentru depistarea fraudelor așa cum sunt la fondurile UE.

    Aveți mai multa grija de banii publici pe care ni luați.

    Bravo, usr+!
  • +16 (32 voturi)    
    În sfârșit (Joi, 12 august 2021, 21:53)

    of of [utilizator]

    În sfârșit o decizie înțeleaptă de la USRPLUS, care se pare că își amintesc ce de i-a votat lumea: transparență, criterii clare de chletuire a banului public, buna guvernare, principii economice de dezvoltare, fără baroni locali etc.
    • +4 (12 voturi)    
      Si mai era "fara penali!" (Joi, 12 august 2021, 23:47)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui of of

      De care intre timp s'a ales praful! PNL e lovit de aceeasi amnezie ca fratele PSD: cum? ce? cine? unde?
  • +20 (28 voturi)    
    Azi in Eforie Nord primarul C-ta si Hrebe la cafea (Joi, 12 august 2021, 21:55)

    Radoh [utilizator]

    Astazi in Eforie Nord am dat din intamplare la o terasa a unui hotel de LUX de primarul PNL din Constanta care avea o discutie cu ...Hrebenciuc, condamnatul penal!

    inca un semn ca PNL si PSD negociaza ceva

    PS daca e nevoie pot da numele hotelului ca sa intrebati chelnerii pt confirmare
    • +6 (6 voturi)    
      In Eforie Nord (Vineri, 13 august 2021, 7:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      Este doar un hotel de lux
  • +21 (23 voturi)    
    Oameni buni (Joi, 12 august 2021, 22:09)

    Costi888 [utilizator]

    un program PNDL nu poate aduce ceva bun atat timp cat primariile sunt pline de mafioti. Programele asemanatoare din trecut au fost niste esecuri majore.. bani aruncati in buzunarele smecherilor + lucrari proaste sau chiar existente doar pe hartie. Trebuie gandita o metoda eficienta de cheltuirea acestor bani. Nu dati pe mana unor primari analfabeti care semneaza ce le dau sefii de la centru - chiar riscandu si astfel libertatea.
  • -9 (15 voturi)    
    Cum asa? (Joi, 12 august 2021, 22:49)

    Azra [utilizator]

    Pai asta era cam singurul plan de investitii pentru acest an bugetar, deci, de dezvoltare.In mod normal, guvernul ar trebui sa-si faca bagajele.
  • +4 (10 voturi)    
    Sa va traduc (Vineri, 13 august 2021, 0:10)

    t4v1 [utilizator]

    Ca sa vada PNL si UDMR PNDL, ei trebuie mai intai sa puna umarul la desfiintarea SIIJ si a pensiilor speciale.
    • +1 (1 vot)    
      Bine ar fi (Vineri, 13 august 2021, 14:13)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      de ar fi asa. Dar trebuia transata problema foarte clar... intelegi tu, cu piciorul in prag. Asa cum o face si Pruna in celalalt articol, se lasa sa inteleaga ca doar e impotriva, dar nu are plan sau solutii. "Sa vina altii cu solutii"...
  • +11 (15 voturi)    
    De fapt (Vineri, 13 august 2021, 0:44)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    acesti bani nu exista, Catu vrea sa imparta ce nu are. Nu sunt 8 mld de euro care au aparut brusc din palarie. acesti bani vor fi luati din alte parti daca se face nebunia asta. Avem o alegere clara, investim in proiecte strategice care sa duca tara inainte (autostrazi, cai ferate, dezvoltarea retelei energetice, tranzitia catre noi tehnologii etc... sau ingropam din nou bani in asfaltari si sali de sport pe camp unde mai locuiesc 10 oameni si binentelet nefunctionale. Cate astfel de "investitii" nu zac deja in paragina prin n comune pt ca au fost gandite pur si simplu la misto ca sa se fure banii prin firma lui cine trebuie. Asta zice foarte clar USRPLUS. Orice om rational ar trebui sa realizeze ca acest nou pndl inseamna un nou furt astronomic. O alternativa, cu acest bani se poate lega Moldova cu autostrazi si cale ferata de Vest sa poata iesii cu adevarat din subdezvoltare.
  • 0 (8 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 13 august 2021, 2:26)

    Sah [utilizator]

    Eu zic sa imparta ''transparent'' banii de la PNDL domnul Barna! :)))
    El mereu s-a priceput la impartit banii!
    Cine nu crede, sa intrebe rudele lui Barna! ;)
  • +3 (7 voturi)    
    . (Vineri, 13 august 2021, 8:30)

    Elfu [utilizator]

    nu ar fi bine sa verifice intai ce se intampla cu celelalte programe (PNDL 1 si 2)? Lucrari varza, facute in bataie de joc samd.
    vor doar sa directioneze bani catre primariile/ firmele prietene ?

    sau nu au habar de asta si nici nu ii intereseaza ... alt guvern a dat banii .. nu ?
  • -2 (6 voturi)    
    concluzia (Vineri, 13 august 2021, 8:54)

    ucun [utilizator]

    Evident suntem o tara neguvernabila, corupta si indiferent de numele partidului, baza umana este de acceasi. Scopurile sunt clare pentru toata lumea, speranta in alta tara !
  • +2 (4 voturi)    
    Lasati politica (Vineri, 13 august 2021, 14:04)

    VOX. [utilizator]

    Mai bine faceti-va meseria, si ajutati la aducerea in tara a fugarilor.

    Mai bine mort, decat securist!