Cel mai rau scenariu: spargerea zonei euro. Cat ar valora marca, drahma si pesetasul?

de DP     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 6:46 Economie | Finanţe & Bănci


Analistii de la Nomura au calculat care ar fi paritatea monedelor tarilor din Euroland in cazul in care moneda unica europeana ar disparea. Desigur, calculele, desi riguroase, trebuie luate cu o marja de incertitudine fiind mai degraba un indicator al magnitudinii unui asemenea eveniment. Cea mai mare depreciere ar suferi-o drahma greceasca- peste 57%. Singura moneda care si-ar lua un curs apreciat ar fi marca germana. Repet, totul este un scenariu, dar merita vazut ce s-ar intampla daca...




O "spargere a zonei euro, mai spun jurnalistii de la FT Alphaville, ar aduce riscuri suplimentare pe termen scurt. Primele de risc vor suferi mutatii consistente de la tara la tara in functie de volatilitatea pieţei, condiţiile de lichiditate, precum şi de aspecte legate de controlul capitalului (luand in calcul un impozit posibil pe fluxurile de capital). "Deoarece analiza noastră este axata pe o perioadă de 5 ani, nu ne vom concentra direct pe aceste efecte mai mult temporare, deşi suntem conştienţi că acestea ar putea fi cruciale pe termen scurt", se mai arata in materialul citat.

In graficul urmator aveti calculele Nomura privind inflatia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





14103 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Dar leul? (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:13)

    Mihai [anonim]

    Oare cat ar valora leul dupa spargerea zonei euro?
    • 0 (2 voturi)    
      depinde (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:30)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      iti dai seama cam ce fel s-ar face conversia pentru cei care au dobanzi in euro....ar avea grija bancile sa faca lobby (a se citi da spaga) astfel incat sa se dubleze valoarea creditelor doar din paritate
    • +8 (8 voturi)    
      Uhm... (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:50)

      Scrum [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Cred ca fix un leu ar valora leul ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu neaparat (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:21)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Scrum

        Un leu poate sa valoreze si 50 bani. Depinde de inflatia care va urma.
        Ca sa nu mai zic ca sigur nu vom putea contracara un nou atac asupra leului. Atunci un leu ar valora un leu dar probabil asta va insemna echivalentul a 0.15-0.2 EUR
      • +1 (3 voturi)    
        propunere (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:29)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Scrum

        eu zic ca monedele de 50 de bani sa le dam 4 gauri si sa le vindem cu 1 leu drept nasturi
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar s-a facut asa ceva! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:10)

          gica contra [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Cu moneda de 1 ban al carui cost de productie era 6-7 bani. Un baiat destept le trecea printr-o presa, le imprima un model, le gaurea si le vindea drept nasturi la un pret bun.
    • +4 (6 voturi)    
      ... ce intrebare stupida! (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:56)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ce ar putea cauta leul in graficul asta, cand romania nu a adoptat moneda unica? intrebarea in sine nu-si are locul in acest context!
      • +2 (2 voturi)    
        nu e chiar asa (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:19)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Intr-o economie "euroizata" cum este cea a Romaniei, fara sa luam in calcul impactul inflatiei care va fi usturator, cam tot ce se vinde "de pret" in tara asta va fi transformat in dolari sau marci germane.

        E clar, in grafic nu avem ce cauta. Asta nu inseamna ca nu vom suferi...
        • 0 (0 voturi)    
          dimpotriva (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:02)

          je [anonim] i-a raspuns lui Xu

          Nu cred ca vom suferi, ba dimpotriva. "Euroizarea" economiei nu mi se pare ceva bun.
    • +1 (1 vot)    
      bine spus (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:04)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Foarte bine spus, pentru cei care ar sugera sa investim in ceva( de ex. imobiliare, sau alte PROSTII) care nu tin de foame si nici nu le putem lua cu noi daca situatia se impute rau pe la noi. Pentru mancare o sa ne dam in cap, pt. ca economia noastra nu ar rezista o zi fara europa.
      Regatul meu pentru un cal!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:59)

        unu [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Cred ca ar fi bine sa investiti in provizii alimentare, apa si surse de energie alternativa. Daca locuiti la bloc vindeti-va apartamentul si contruiti-va o casa undeva in afara oraselor. Nu mai tineti banii in banci iar daca aveti economii in euro scapati de ei cat mai repede convertindu-i in lire sterline, dolari sau poate mai bine in aur.
        • 0 (0 voturi)    
          Lira sterlină - hahaha! (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:47)

          A. [anonim] i-a raspuns lui unu

          Grozav că avem analişti printre comentatori! Chiar ieri citeam pe aici că lira sterlină însăşi va lua un pumn în gură serios în cazul spargerii Euro, din cauza proximităţii sale faţă de această zonă.
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:03)

          alex [anonim] i-a raspuns lui unu

          Am mai auzit eu prezicatori din-astia. O sa ramaneti cu casele vandute dand la sapa pe campii. Si cu doua uncii de aur la ciorap...
        • 0 (0 voturi)    
          """"" (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:30)

          radub [anonim] i-a raspuns lui unu

          Corect. Asta s-a si inceput deja chiar si in Germania. Francii elvetieni si coroanele norvegiene sunt de preferat. Debarasati-va de cash acasa in trezor sau la banca. Ai acum cat sa-ti ei o casa, la anul iti iei cu aceiasi suma o motoreta.
  • -1 (3 voturi)    
    sa fim seriosi... (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:30)

    me [anonim]

    nu o sa lase germania euro sa pice...
    visul de a conduce europa inca exista...

    evident, sua se poate baga in continuare in deztabilizarea europei si asta s-ar putea sa schimbe datele problemei, desi nu cred ca pot distruge euro chiar pe fata... mai ales ca va avea de suferit si china si....
    • 0 (2 voturi)    
      Planul Marshall si Japonia (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:43)

      Ben Shalom [anonim] i-a raspuns lui me

      SUA nu are absolut nici un interes sa destabilizeze Europa pentru ca are nevoie de aliati puternici pentru a contrabalansa China si alte state arabe.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:38)

    eu [anonim]

    la fel ca si pana acum

    dupa cum observi la tarile care au cele mai mari datorii, moneda lor nu au valoare

    sincer asta e inceputul sfarsitului, se fac analize, calcule, se simuleaza cum ar fi daca s-ar scoate euro, si pac, peste 1 an a disparut euro, fiecare revine la moneda lor si gata

    decat sa dam faliment in grup, mai bine dati faliment care meritati, cam asta va fi motto-ul la parlamentul european
  • 0 (6 voturi)    
    Nu am titlu pentru acest comentariu!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:49)

    V.Florean [anonim]

    Nici unul dintre comentariile despre spargerea zonei Euro nu spune ce se va intampla cu moneda Euro?! Va disparea aceasta concomitent cu disparitia zonei Euro si reintoarcerea la monedele nationale?? Aceasta este intrebarea! In functie de raspuns,ne vom putea schita o imagine asupra consecintelor. La ora actuala, in zona Euro, dar nu numai-vezi si exemplul Romaniei si al celorlalte state membre UE care nu sunt inca in aceasta zona - toate tranzactiile comercial-economice si nu numai, se fac in Euro sau se raporteaza la Euro.Nici nu putem sa ne imaginam acum amploarea dezastrului care l-ar produce prabusirea zonei Euro si disparitia Euro ca monda de referinta. In mod cert ar insemna sfarsitul UE si plonjarea Europei intr-un haos total, care va conduce rapid la conflicte.Ca sa nu mai vorbim de consecintele sociale si de scaderea catastrofala a nivelului de trai in state membre UE, care s-au obisnuit cu bunastarea actuala de zeci de ani. Europa va redeveni un teren de disputa in principal pentru marile puteri-evident, neeuropene- si "salvarea"-daca o putem numi asa- va veni tot de la acel dolar prapadit si naparlit si care astfel isi va regasi un nou suflu; dar cu ce pret? Acela al re-ingenunchierii Europei pentru foarte mult timp de acum incolo. Nu acesta a fost oare scopul crizei financiare declansate in SUA acum vreo 3 ani si dece nu pare nimanui suspecta-si in primul rand europenilor tacerea parsiva de dincolo de ocean si absolut totala lipsa de vointa de cooperare cu UE in solutionarea actualelor probleme create de grava criza? Constructia europeana, ca proces, a fost vazuta peste ocean ca un factor pozitiv, de stabilitate si securitate dar, pe fond, consolidarea economica tot mai pregnanta a acestui spatiu, pe plan mondial a devenit un factor de concurenta deranjant pentru economia americana, care trebuia temperat. Intrebarea este:vor putea SUA sa controleze post--factum o asemenea criza mondiala?Fara indoiala ca nu. Pericolul impune schimbari radicale in UE
    • -1 (1 vot)    
      ...touché (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:37)

      mahabaratan [utilizator] i-a raspuns lui V.Florean

      ...in sfarsit ...un comentariu pertinent. Felicitari domnule! Din pacate ochelarii de cal sunt la moda an de an.
    • 0 (0 voturi)    
      ei. nici chiar asa ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 4:29)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui V.Florean

      inteleg partea cu SUA deranjata de avantul european. Dar n-am cum sa dau vina pe SUA pentru grecii, italienii, portughezii care cheltuie pe datorie pe generatii bune de acum incolo. Americanii i-au pus pe greci sa aiba pensia medie 95% din salariul mediu (si un elev de scoala primara isi da seama ce munis poate genera asa ceva)? Americanii i-au pus pe astia din zona euro sa nu respecte conditiile de deficit si datorie guvernamentala?Sau poate sa creeze din strat un sistem cu hibe?
  • +2 (2 voturi)    
    Zona Euro nu se va sparge (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:57)

    klaus [anonim]

    asta e clar... restul sunt abureli lansate de tot felul de baietasi care se plictisesc pe acasa... nimeni nu are interesul ca Euro sa cada, in afara de americani. Daca Euro cade toata lumea va avea de suferit pentru ca o planeta intreaga va trebui sa foloseasca dolarii pentru toate tranzactiile si americanii sunt inconstienti in administrarea monedei lor... In consecinta trebuie sa existe o concurenta si pe piata monedelor... Deci, hai sa nu ne mai dam cu parerea si sa asteptam intalnirea europenilor. Desigur, in administrarea Euro trebuie impusa o disciplina fiscala mai puternica la nivelul zonei Euro si mai ales trebuiesc gasite metode de corectie/ pedeapsa pentru cei care nu respecta regulile... As spune ca pana la acest moment a existat o bunavointa mult prea mare in verificarea respectarii indicatorilor economici in zona Euro precum si in pedepsirea derapajelor...
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:32)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui klaus

      Daca dvs. credeti ca tocmai un euro varzuit (sustinut de o Europa ne-unita) reprezina solutia, as zice ca va inselati.

      Euro suna bine pe hartie, la implementare sufera. Chiar si simplul fapt ca se vehiculaza idei gen 2 zone euro, arata cat de unita este Europa. SUA si dolarul au problemele lor dar dolarul are o greutate dovedita.

      Statele Unite ale Europei sau la revedere Europa, asta este singura sansa a Europei.
  • +5 (5 voturi)    
    pesetasul... (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:17)

    NR [anonim]

    ...ca pesetasul. Dar cu dolara ce-o sa se intample? Dar rublul cat o sa valoreze? Ca lirul pare-n putere!
    • 0 (0 voturi)    
      toate o sa valoreze mai mult .. (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:07)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui NR

      ... ca lea.
  • +2 (2 voturi)    
    Spargerea zonei EURO (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:24)

    Dumitru POPESCU [anonim]

    Nu mai pierdeti timpul cu comentarii la o problema ireala.

    Cum sa se distruga zona EURO cand exportul UE este cuadruplu in raport cu SUA!!!!!!!!!!

    Aceste probleme sunt "aruncate" de cei care vor sa-si vada blog-ul plin de comentarii.

    Nu-i plangeti pe germani -- caci ei stiu foarte bine ce trebuie sa faca -- ci concentrati-va atentia asupra situatiei de la noi, pentru a gasi actiunile optime care trebuie executate, incepand chiar de maine!!!!!!!!!!

    Daca nu veti actiona optim de maine, veti ramane toata viata comentatori ai faptelor celorlalte popoare (din zona EURO sau de aiurea)!!!!!!!!!!

    Prof. dr. ec. Dumitru POPESCU
    • 0 (0 voturi)    
      sa facem, sa dregem (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:22)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Dumitru POPESCU

      ..ce? "nu mai pierdeti timpul..", "daca nu veti actiona..", sa ce? ce trebuie facut domne de noi comentatorii, de ce nu zici
    • 0 (0 voturi)    
      vai (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:33)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru POPESCU

      vai, domnule profesor doctor in economie, cum sa actionam de maine? Dumneavoastra cum actionati?
    • 0 (0 voturi)    
      aoleu (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:23)

      jw [anonim] i-a raspuns lui Dumitru POPESCU

      "Exportul UE este cuadruplu in raport cu SUA." Exportul UE unde? Intre ei, fara taxe vamale? Sa puna si SUA "exportul" din California in NY atunci?
      Si vedeti dom profesor ca e vorba de euro, deci hai sa vorbim doar de zona euro. Sa lasam "exportul UE" in pace.
  • -1 (1 vot)    
    toata chestia asta cu eur + criza, etc (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:17)

    visio [anonim]

    cred ca urmareste 2 scopuri: creearea SUE respectiv inlocuirea banului cu alt instrument de plata, ca exemplu ma gandesc la "credite"; adica de 500 credite cumperi 10 sosete + 1 telefon mobil....