UPDATE Guvernul a publicat o lista cu toate investitiile publice pentru a arata "unde sunt banii dumneavoastra!"/Aproape un miliard de lei s-au cheltuit in 3 ani pe sali de sport, patinoare si bazine de inot

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:40 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
Guvernul a publicat pe site-ul sau Programul de investitii din fonduri publice care contine liste cu toate investitiile finalizate in perioada 2009-2011, dar si cu cele aflate in derulare. Investitiile sunt detaliate pe fiecare minister in parte. "Platiti lunar impozite si taxe. Aflati unde sunt investiti banii dumneavoastra!". Asa justifica Executivul decizia de a publica listele cu investitiile printr-un document de 137 de pagini. UPDATE De remarcat este faptul ca peste 900 de milioane de lei s-au cheltuit in perioada 2009-2011 pe sali de sport, patinoare si bazine de inot. Vezi documentul atasat.

"Cheltuielile cu investitiile vor avea cea mai mare crestere pentru a stimula relansarea economica, la 38,1 mld. lei in anul 2012, de la 36,1 mld. lei in anul 2011, fata de 32,6 mld. lei in anul 2008 - an cu varf de crestere economica. Romania este prima tara din UE, urmata de Polonia, cu cea mai mare pondere a investitiilor publice in PIB in anul 2010, de 5,8%, respectiv 5,6% din PIB, conform datelor oficiale ale Eurostat, din noiembrie 2011", precizeaza Guvernul.

Exemple de mari proiecte finalizate

Ministerul Agriculturii: proiect de 31.6 milioane de lei finalizat in 2009 pentru irigatii in localitatea Sinoe (Constanta)

Ministerul Afacerilor Externe: 55.2 milioane de lei pentru crearea unui sistem national de informatii privind vizele si pentru reamenajarea si dotarea la  standarde Schengen a oficiilor consulare din tarile aflate in afara spatiului Schengen (2010)

Ministerul Administratiei si Internelor:
  • 5,7 milioane de lei pentru reamenajare si extindere sediu administrativ - Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Calarasi (2009)
  • 7,8 milioane de lei pentru Modernizare Scoala de agenti de politie Vasile Lascar (2010)

Ministerul Culturii: 425 milioane de lei pentru Biblioteca Nationala a Romaniei (2011) si 27 milioane de lei pentru Muzeul National de Arta a Romaniei (2010)

Ministerul Comunicatiilor: 7,9 milioane de lei pentru Supercomputing 1 (2009), 6,6 milioane de lei pentru Supercomputing 2 (2010) si 20,6 milioane de lei  pentru platforma pentru integrarea serviciilor de eGuvernare in SEN (2011).

Ministerul Dezvoltarii:
  • 8,5 milioane de lei pentru consolidarea a doua imobile de locuinte (2009).
  • 15,6 milioane de lei pentru consolidarea a altor doua imobile (2010)
  • 8,4 milioane pentru inca inca doua imobile (2011)

  Cresterea performantei energetice:
  • 295 milioane de lei pentru reabilitari termice la 692 blocuri (2009)
  • 298,9 milioane de lei pentru reabilitari termice la 237 blocuri (2010)
  • 279 milioane de lei pentru reabilitari termice la 733 blocuri (2011)

  Locuinte ANL: 407.9 milioane de lei in 2009, 252,6 milioane in 2010 si 221 milioane de lei in 2011.

  Compania Nationala de Investitii:
  • 381,5 milioane de lei pentru constructia a 146 de sali de sport si 7,2 milioane de lei pentru reabilitarea a 7 sali de  sport (2009)
  • 320 milioane de lei pentru constructia a 88 de sali de sport, 38,8 milioane de lei pentru patinoare artificiale si 4,5 milioane de lei pentru reabilitarea a  6 sali de sport (2010)
  • 167,9 milioane de lei pentru constructia a 52 de sali de sport, 1,2 milioane de lei pentru reabilitarea a 3 sali de sport, 11,8 milioane pentru 2 bazine de  inot si 13, 1 milioane de lei pentru patinoare artificiale (2011).

Ministerul Mediului:
  • 69,4 milioane de lei pentru amenajarea raului Tazlau (2009)
  • 22,5 milioane de lei pentru prevenirea colmatarii lacului de acumulare Maneciu pe raul Teleajen (2010)
  • 23,3 milioane de lei pentru amenajarea bratului stang in Marginea, Suceava.

Ministerul Sanatatii:
  • 32.5 milioane de lei pentru spital cu 150 de paturi in Targu Lapus (2009)
  • 45,4 milioane de lei pentru spital cu 250 de paturi in Carei (2010)
  • 68,8 milioane de lei pentru spital cu 100 de paturi in Ineu (2011)

Ministerul Transporturilor:
  • 1,9 miliarde lei (12,7 miliarde de lei total proiect) pentru tronsonul de autostrada Campia Turzii-Gilau din Autostrada  Transilvania (2009)
  • 1 miliard lei (12,7 miliarde de lei total proiect) pentru inca 10 km din tronsonul de autostrada Campia Turzii-Gilau din Autostrada Transilvania (2010)
  • 62,9 milioane lei (214,9 milioane lei total proiect) pentru pentru sectiunea I centura Sibiului si 11,5 milioane lei (49,2 milioane de lei total proiect)  pentru sectiunea II centura Sibiului (2010)
  • 301,9 milioane lei (543,7 milioane lei total proiect) pentru 14,5 km din tronsonul Medgidia- Constanta (2011)
  • 189,2 milioane lei (543 milioane lei total proiect) pentru 10,8 km din centura Contantei. (2011)

Ministerul Economiei:
  • 21,2 milioane lei pentru extinderea, unificarea si  suprainaltarea generala a depozitului de zgura si cenusa Cicani si Beterega (2009)
  • 15,5 milioane lei pentru Romag Termo-extindere retele de termoficare (2010)
  • 42,3 milioane de lei pentru statie de tratare a apelor deversate in emisar provenite din iazul de decantare Feldioara (2011)

Ministerul Educatiei:
  • 41,5 milioane de lei pentru spatii de invatamant-laboratoare la Universitatea din Constanta
  • 33 milioane de lei pentru refunctionalizare a bazinului de inot al Facultatii de educatie fizica la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca.

Ministerul Justitiei:
  • 1,1 milioane de lei pentru imbunatatire confort termic, amenajare birouri si refacere intrare principala la Palatul Justitiei din  Galati (2009)
  • 5,4 milioane lei pentru reabilitare Tribunalul Baia Mare (2010)
  • 8,6 milioane lei pentru reabilitare sediul Tribunalul Ialomita (2011)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3284 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:58)

    Gabimarquez [utilizator]

    Da, ma, bine. M-ar fi interesat mai mult cine sunt actionarii firmelor care au beneficiat de banii respectivi. Restul e vrajeala.
    • 0 (4 voturi)    
      haha (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:09)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gabimarquez

      Greu de multumit 4.

      Eu zic ca este un inceput, un pic de transparenta.
    • 0 (0 voturi)    
      da ce conteaza? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:53)

      dude [anonim] i-a raspuns lui Gabimarquez

      conteaza ce au facut si la ce pret. pe mine nu ma intereseaza actionariatul. uite iti dau exemplu firma UMB de care tot citesc prin presa ca apartine nustiu cui rege al asfaltului insa firma aia lucreaza de foarte bine la autostrazui. pe timisoara-lugoj or inceput de 3 luni si deja sunt foarte foarte avansati! bravo lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:46)

        Gabimarquez [utilizator] i-a raspuns lui dude

        De fapt, de ce m-ar deranja ca regele respectiv (fie el si al asfaltului) baga o parte din banii primiti de la MINE, via stat, intr-o campanie electorala a nu stiu cui? Nu-i asa ca nu ar trebui sa ma intereseze?
  • +1 (17 voturi)    
    excelente investitii!!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:59)

    fotie [anonim]

    pentru sali si terenuri de sport in in 2009 - 90.000.000 euro, in 2010 - 85.000.000 euro, 2011 - 53.000.000 euro iar pentru 2012 se prevad 58.000.000 euro.
    in plus in 2010 pentru partii de schii - 10.000.000 euro iar in 2011 - 21.000.000 euro.

    este foarte bine! sper ca din banii economisti cu comasarea alegerilor sa se mai faca 2 patinoare si cine stie, daca suntem norocosi, cu economia facuta prin inghetarea pensiilor mai facem vreo 50 de sali de sport si terenuri de curling la sate. Si stiti care este impactul macroeconomic al acestor investitii? citez aproximativ de pe site-ul D-nei Udrea: se dezvolta piata agrara si satenii joaca fotbal.
    • +1 (3 voturi)    
      Invata sa schiezi, sa patinezi! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:11)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui fotie

      Cu investitiile astea iti va prinde bine.
      • 0 (0 voturi)    
        e ok si cu patinajul (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:18)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Dar de ce trebuie de ex. patinoar la Carta in the middle of nowhere?
        Ok, am inteles ca la Csiki e cu patinaj, dar au si ei niste orase pe langa care ar fi putut face un astfel de patinoar...

        La fel, foarte bine ca au facut sali de sport; e de urmarit insa exact unde si cat au costat; din ce vad eu costul mediu/sala de sport variaza grav de la un an la altul.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:12)

      Gabimarquez [utilizator] i-a raspuns lui fotie

      Terenurile de curling sunt la Bucuresti, in general :) Astia din provincie numai acolo joaca...
      Iar madam Udrea, daca a facut afirmatia aceea, ori ne crede tampiti pe toti, ori traieste dincolo de nori.
    • +1 (3 voturi)    
      mens sana in corpore sano (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fotie

      Las' ca nu ar fi chiar asa de rau daca am avea mai multe sali de sport.. problema e ca nu sunt folosite. Stau incuiate si le mai 'inchiriaza' primarii pentru o nunta sau un botez.
    • 0 (4 voturi)    
      :)) (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:35)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui fotie

      este distractiv sa vezi pe hartie ca Romania este mai frumoasa, mai curata si mai bogata decat hulita Olanda.. cu aceasta ocazie speram ca olandezii sa vina sa ne ocupe...
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:27)

      mowgli [anonim] i-a raspuns lui fotie

    • 0 (0 voturi)    
      sa stam stramb, dar sa judecam (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:05)

      curios [anonim] i-a raspuns lui fotie

      A. In ce an au inceput aceste investitii? adica acelea pe care le contesta unii si altii? B. ce culoare politica aveau la data inceperii judetele in cauza? C. trebuie terminate cele incepute sau trebuie abandonate? si cine suporta cheltuielile de abandonare D. cand -pe buna dreptate- profii de sport si medicii spuneau ca crestem copii strambi fizic si vulnerabili, de ce nu s-au opus carcotasii E. cand in judetul Iasi/Constanta/Teleroman se face o scoala/sala/camin etc lucrarea e data unei firme de alta culoare politica? PS. deci putina logica si mai putina carcoteala!
  • +2 (2 voturi)    
    intentia e buna... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:03)

    geo12 [utilizator]

    dar cine sunt "beneficiarii" contractelor si cat de corecte sunt preturile de executie? aici e problema!
    • 0 (0 voturi)    
      ai singur raspunsul! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:07)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui geo12

      in Constanta executantul e cumva de la PDL? dar in Teleorman, Iasi, Vrancea etc? Cand banii vin de la judet se duc cumva la o comuna de alta culoare politica? (NB. 21 de judete din 40 sunt cu CJ de la PSD)
  • +1 (3 voturi)    
    Buna initiativa (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:16)

    zone [utilizator]

    Cred de altfel ce e si o premiera. Felicitari, ajuta la marirea trasparentei actului guvernamental, lucru ce ne-a lipsit din plin.
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte buna initiatiava asta (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:30)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Este urmasa lui "aici sunt banii dumneavoastra", anunt pus in toate locurile unde aveau loc lucrari la drumurile nationale, acum niste ani buni.
    Initiativa apartinea ambitiosului ministru al transporturilor, Traian Basescu.
    Minunata initiativa, iata ca Boc o generalizeaza, dar doar pe net. Pacat.
    Imi inchipui niste panouri cu lozinca asta puse la fel de fel de investitii, le-au pomenit altii inaintea mea...
    Remarc ceva dragutz: sunt pomenite doar cele din 2009 incoace, 2008 nu exista?
    Aaaa...pe atunci PDL-ul guverna in coalitie cu monstruosul PSD, atat de injurat aici, dar care a reprezentat visul lui Basescu, in sfarsit implinit.
    Mda...
    Si mi-am mai amintit ceva: ministrul Basescu este cel care a sustinut public ca nu avem nevoie de autostrazi si, pe chestia asta, cheltuia doar pe carpeala la nesfarsit a drumurilor nationale.
    Acum ii numara km de autostrada lui Tariceanu si da dezaprobator din cap....
    Ce bine este sa nu ai tinere de minte...
    • 0 (0 voturi)    
      aici sunt banii, nu drumurile (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:31)

      soferul [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Ai dreptate, un celebru ministru al transporturilor (navale fara flota, aviatice cu Wizz Air), ne-a aratat cum s-a introdus o taxa noua si banii s-au bagat in pamant, ca la drumuri suntem dupa albanezi si tot autostrada lui Ceuasescu e cea mai lunga
    • 0 (0 voturi)    
      iar in bara! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:12)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      A. in 2008 era premier Tariceanu (deci ai mintit!) B. In 1996 -ca si acum- o autostrada este "convenabila" la un trafic de 40 000 vehicule. Nu le aveai in 1996 si nici azi pe toate traseele (deci iar ai mintit) C. de ce oare de vreo 10 ani Italia a ajuns la concluzia ca superstrada e mai convenabila decat autostrada? D. daca incepand cu 1992 faceam centuri ocolitoare la orase nu se scurta cu 3-4 ore drumul de la Constanta la Arad? PS. o fi bine sa nu ai tinere de minte, dar -la tine- e mai bine sa MASLUIESTI faptele?
  • +1 (5 voturi)    
    Ipocrizie uslasista (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:48)

    Mircea [anonim]

    Daca nu ar fi afisat aceasta lista, ati fi spus ca nu sunt transparenti. daca a fost afisata lista cu cheltuielile, va intereseaza cine sunt beneficiarii. Daca ati fi citit cu atentie, ati fi vazut ca sunt proiecte in toate judetele tarii si, n-o sa spuneti ca toate sunt conduse de PDL. Dar scolile facute de Adomnitei in sate unde nu mai sunt copii , wc-urile de zece miliarde sau microbuzele scolare date doar iprimarilor psd si pnl , atea toate nu v-au revoltat? Mare este nesimtirea unora.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:31)

      Gabimarquez [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Prietene, nu ma intereseaza culoarea politica. Nu cred in niciun tip care vine si imi promite marea cu sarea contra unui vot (sau mai multe). Deci, nu e vorba de USL, PDL, etc. Astea sunt numai niste acronime care sa ne ajute pe noi sa facem distinctia intre un buletin de vot si hartia igienica. Desi cred ca ar fi mai folositoare in varianta a doua...
      Dumneata spui ca suntem vesnic nemultumiti. Asa e, dar asta nu are nicio legatura cu coloratura politica a celor de la guvernare.
      Succesuri!
  • -2 (4 voturi)    
    Si mai interesanta (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:56)

    aura [anonim]

    Ar fi lista neagra a "investitiilor" facute de clientela puterii cu banii din fondul de rezerva al guvernului. Madam Andreescu o clasificase la secret de stat.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:24)

    x [anonim]

    un prim pas foarte bun pentru care guvernul merita felicitat.
    Ar mai trebui sa urmeze:
    - pasul 2 sa se publice cine au fost beneficiarii
    - pasul 3 sa se cunoasca actionarii firmelor respective
    - pasul 4 sa se cunoasca rudele de gradul 1 ale actionarilor
    - pasul 5 sa se cunoasca rudele de gradul 1 ale persoanelor publice
    - pasul 6 sa se analizeze graful format si sa se detecteze asa numitele "cliques", vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Clique_(graph_theory)
    - pasul 7 sa se analizeze individual si sa se deschida o investigatie daca e cazul pentru fiecare "clique" (traductibil in romana atat prin ciclu cat si, in cazul in speta, "clica")
    - pasul 8 sa se ia masuri judiciare daca e cazul.

    nu s-ar elimina fraudele ocazionale, dar grupurile "organizate" ar fi identificate si, speram, destructurate.

    ma ofer sa implementez gratuit softul cu pricina pentru guvern (un chilipir, ce mai, uitandu-ma in documentul asta cred ca ar fi botezat "Supercomputing 3" si ar valora cateva milioane) daca datele vor deveni disponibile.

    daca ma gandesc mai bine probabil ar trebui inceput cu un proces asemanator in mai multi pasi aplicat persoanelor implicate in actul de justitie.

    si daca ma gandesc si mai bine, e foarte trist. cam prea multi pasi au mai ramas de facut..
    • 0 (0 voturi)    
      usurel (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:21)

      Io [anonim] i-a raspuns lui x

      Ar insemna sa bagi la bulau toata clasa politica si mare parte din industria de constructii; iar restul constructorilor ar fi ocupati doar cu constructia de puscarii pentru a-i adaposti pe ceilalti.
    • 0 (0 voturi)    
      iar cu nick diferit? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:22)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui x

      nu scrie aceleasi lucruri/ineptii cu nick diferit. 1. beneficiar -in definitia legala- este cel ce ia in inventar investitia la terminare. deci cam in 99% din cazuri beneficiarul este o primarie!!!! 2. te poti intreba, la data licitatie, cine erau actionarii (numai sa nu trezesti cu offshore cu luca,vantu etc) ? 3. ani face controlul rudelor, iar cei prinsi in offside urla contra ani. ps. indiferent daca descoperi sau nu ceva, investitia nu trebuie terminata????? costurile "congelarii" pe cativa ani depasesc repede costul total al investitiei. asa ca, solutia este prioriatea de terminare, daca nu se demonstreaza inutilitatea vesnica a investitiei. ps2. la 01.01.2009 era peste patruzeci de mii de obiective neterminate! si oricum lista trebuia publicata.
  • 0 (0 voturi)    
    investitii publice (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:34)

    contribuabil [anonim]

    v-am trimis un comentariu de apreciere ca s-au publicat aceste liste si am spus ca ar fi util sa stim si listele investitiilor din anii anteriori,sub celelalte guvernari,respectiv din anul 2000.
    Vad ca nu l-ati publicat; aceasta cerere ,deranjaza cumva ,pentru ca sa nu se poata face eventuale comparatii ???
    Cred ca noi cei care platim impozite avem dreptul sa facem judecati, in fuctie de care sa decidem atunci cand votam
    • 0 (0 voturi)    
      Success sa le scoti de la Nastase sau Tariceanu (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:12)

      Sli [anonim] i-a raspuns lui contribuabil

      hahahahahaha,

      cand o sa poata careva sa le scoata de la baietii rosii, sa ma anunti si pe mine. :))))
  • 0 (0 voturi)    
    primarul fifty-fifty (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:03)

    clujeanul [anonim]

    Extraordinar. La sumele astea va dati seama cat e 10% din total sau jumatate din castig?. Pot sa piarda 10 randuri de alegeri, tot sunt mai bogati ca fraierii de Ion Tiriac, Frank Timis, etc. Gigi, fa-te primar sau ministru si lasa fotbalul
  • 0 (0 voturi)    
    Analfabetii PNDI (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:12)

    radu [anonim]

    Transmiteti-i d-nei Udrea sa concedieze analfabetii de la PNDI care desi au un plan de 10000 KM conform anexei publicate au un program de 700000 km si un altul de 400000 de km!!! Cata spaga se da la ministerul d-nei Udra sa angajeze asemenea prostanaci?
  • 0 (0 voturi)    
    lista ridica diverse semne de intrebare (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:27)

    Anonimus [anonim]

    in primul rand sar in ochi sumele cheltuite pe reabilitarea termica a blocurilor. in 2009, la sectorul 3 s-au dat bani aproape dublu fata de celelalte sectore, iar la sectorul 4 nu s-a dat mai nimic (sepre comparatie, comuna Bragadiru a primit dublu fata de sectorul 4). sectorul 2 devine un campion absolut in ultimii ani cu sume mult, mult mai mari decat restul sectoarelor. apoi, an de an, cheltuielile pe sectorul 1 (unde e plin cu blocuri reabilitate) si sectorul 5 (unde abia le gasesti) sunt asemanatoare. stiu ca in 1 a dat bani si primaria locala, dar totusi, cu banii de la bugetul mare ce s-a facut in 5? distribuirea politica e evidenta, nici nu mai are sens sa comentez.

    o lata chestie care mi-a sarit in ochi sunt lucrarile de amenajare agricola. De exemplu, la perimetre de ameliorare cu destinatie agricol in anul 2009 s-au investit niste bani pentru comunele Bahna Rusului, Domnesti si Nucsoara. In 2011 aceleasi localitati figureaza fix cu aceeasi suma (la ultimul lei) pentru acelasi lucru inca o data. Le numara ca in Caragiale? Au dat bani de doua ori pentru acelasi lucru? Mi-e greu sa cred ca a fost o investitie in doua etape, dar care a costat fix aceeasi suma din doi ani diferiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar ca banii mei si inca nu este tot adevarul. (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:20)

    fhvfsdhf [anonim]

    Eu vreau sa mai vad si cine sunt proprietarii firmelor care au primita acesti bani si cam ce apropiere politica au
    Sper ca se publica.