Comisia Europeana: Derapajul de deficit al Spaniei este "grav''

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 15:44 Economie | Finanţe & Bănci


Derapajul anuntat la finalul saptamanii trecute de catre seful guvernului spaniol, Mariano Rajoy, cu privire la deficitul bugetar al tarii pentru anul 2012 este ''grav'', a precizat luni purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, citat de AFP.

Derapajul este serios, grav, a subliniat purtatorul de cuvant, Amadeu Altafaj, adaugand totodata ca nu se poate propune nicio masura din partea Comisiei Europene, pana cand nu se va efectua ''o evaluare completa'' a situatiei finantelor publice spaniole.

Mariano Rajoy a anuntat vineri ca tinta de deficit bugetar al Spaniei va fi de 5,8% in acest an, fata de obiectivul initial de 4,4% si care viza o revenire in 2013 la nivelul maxim autorizat de catre UE, de 3%.

Oficialii institutiilor europene au avertizat ca vor fi intransigenti cu revenirea la deficitul de 3% din PIB in anul 2013.

''Pana in noiembrie anul trecut, ni s-a spus ca Spania este putin in afara obiectivului vizat'' de deficit de 4,4%, ''pe 30 decembrie 2010 ni s-a comunicat un derapaj major, de 2%, care apoi a crescut la 2,5%'' vineri, a subliniat Altafaj.

''Noi avem nevoie de cifre solide, validate, pentru a face o evaluare completa'' a situatiei inainte de a face recomandari statelor europene cu privire la cursul evenimentelor, a adaugat acesta.

Potrivit unor surse apropiate, Comisia Europeana este nemultumita de maniera in care acest derapaj bugetar a fost anuntat si sunt posibile sanctiuni impotriva Madridului.

Vineri, Mariano Rajoy nu a informat pe nimeni de intentia sa de a incalca Pactul de disciplina bugetara care a fusese semnat cu cateva ore inainte de 24 dintre omologii sai.

''Eu nu am informat presedintii si sefii de guvern pentru ca nu am avut de ce sa fac acest lucru. Este o decizie suverana, pe care noi, spaniolii, o vom lua'', a afirmat primul ministru in timpul conferintei de presa.

Ministrii de finante din zona euro trebuie sa analizeze primele cifre elementare ale bugetului spaniol in cadrul reuniunii Eurogrupului de luni, 12 martie, la Bruxelles.

Conform unor surse diplomatice, este imposibil sa se ceara Madridului sa revina la tinta de deficit bugetar de 4,4% in acest an, dupa ce deficitul public a explodat la 8,51% in 2011.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1151 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    "Este o decizie suverana...." !! (Luni, 5 martie 2012, 15:54)

    costica [anonim]

    Scartaie deja Tratatul fiscal !!
    La fel are probleme si Olanda !!!
    "O surpriză pentru comunitatea europeană vine din partea Olandei, care a anunţat că deficitul bugetar va depăşi din nou, în 2013, pragul tolerat de zona euro. Liderii europeni au dat însă dovadă de puţină simpatie în privinţa problemelor Spaniei şi Olandei.
    "Spania trebuie să respecte ţintele ce i-au fost date", a afirmat şeful Eurogroup Jean-Claude Juncker. Olanda s-a aflat până nu demult printre cei mai agresivi promo­vatori ai disciplinei bugetare, alături de Germania.
    FMI, creditorul internaţional implicat în bailout-urile Portugaliei, Greciei şi Irlandei, i-a cerut Europei să ajute Irlanda să facă faţă eforturilor necesare salvării siste­mului bancar. Costul monumental al salvării băncilor a împins Irlanda în 2010 să ceară ajutor financiar internaţional, primind de la UE şi FMI 67,5 miliarde de euro. FMI notează că reducerea cererii pentru exporturi şi a pieţei interne frânează revenirea economiei. Irlanda a surprins şi ea lumea politică interna­ţională anunţând că va supune unui referendum ratificarea pactului fiscal european. Irlanda a mai respins, prin plebiscit, Tratatul de la Lisabona.
    Ministrul irlandez al protecţiei sociale Joan Burton decrie tratatul ca pe o încercare slabă de rezolvare a crizei bancare europene, menită să aline temeri mai degrabă politice, şi nu economice, şi care nu repară erorile de proiectare ale zonei euro, scrie The Independent.
    PreşLituaniei Dalia Gribauskaite apreciază că tratatul lasă statelor semnatare spaţiu pentru ocolirea regulilor.
    "Sunt sigură că ţările se vor grăbi să interpreteze diferit, de exemplu, regulile bugetare, metodologia, ce trebuie exclus", a declarat Gribauskaite pentru AFP.
    De altfel, analiştii consideră că pactul are ca scop practic imediat asigurarea contribuabililor germani că regulile UE sunt respectate."
    http://www.zf.ro/business-international/europa-si-a-semnat-condamnarea-la-deficit-bugetar-zero-prin-pactul-fiscal-impus-de-nemti-93695
  • -3 (3 voturi)    
    mi se face greata cand aud de UE (Luni, 5 martie 2012, 18:06)

    ChavaLito [anonim]

    da cine sunt frate astia de le spun popoarelor tu faci asa si nu asa ? m'am saturat de UE FMI BM SUA!!! care a fost beneficiul nostru ca am "aderat?" in mizeria asta numita UE? privatizare liberalizare saracie cu asta ne'am ales si cu asta vom continua sa traim daca nu vom iesi in strada si vom cere iesirea noastra din Babilonia UE
    • +3 (3 voturi)    
      bwahaha (Luni, 5 martie 2012, 18:36)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      "m'am saturat de UE FMI BM SUA"

      Stii ce fain era in CAER? Numa' lapte si miere! Toate tarile erau frati - unii frati mai mari, altii mai mici.

      Dragule, aderi la un grup sau o organizatie - iti asumi niste obligatii si te supui unui regulament. Iar grupul sau organizatia poate fi de la echipa de fotbal din cartier, provider-ul de internet, scoala la care-ti inscrii copilul, banca la care faci imprumut, CAER-ul, UE, Commonwealth-ul, UE, NATO sau ASEAN.
      • -2 (2 voturi)    
        ce prost gandesti (Luni, 5 martie 2012, 18:50)

        ChavaLito [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        ai cerut tu sau vreun cetatean din europa asta mare sa fie creata UE FMI ONU NATO si alte organizatii globaliste de genu asta? ai realizat ce beneficii ne'a adus "aderarea" la UE ONU ? ce beneficii ? privatizare liberalizare masuri de austeritate saracie asta au adus, aici nu e vorba de o organizatie populista care lucreaza in interesul tau baiatule, deschide ochii ... mizeriile astea lucreaza ca oamenii din lumea intreaga sa devina SCLAVI... mai tarziu cand tu o sa ai 60 70 de ani o sa zici 'a trecut o viata iar eu am muncit ca nebunu 10 ore pe zi ca statul sa imi ofere o pensie de nimic si nimic mai mult' si e si mai grav cand vezi ca 80% din tara o va duce asa daca nimeni nu o sa faca o schimbare. mai gandestete, ele nu lucreaza in interesul tau al meu si a celor multi
        • +2 (2 voturi)    
          astea-s bărbi (Luni, 5 martie 2012, 20:02)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

          În anii 80 eram student. Voiam să mă restabilesc la Timişoara - "nu se poate, tovarăşu, e oraş închis, trebuie să vă găsiţi unde să v-angajaţi întîi". Mers la loc de muncă - "nu se poate, tovarăşu, ca să vă putem angaja trebuie s-aveţi domiciliul stabil în Timişoara şi d-abia dup-aia, da' doar prin repartiţie de la Oficiul Braţelor de Muncă".

          În perioada aia nu-ţi puteai "deschide" nimic, eventual doar o bere Bucegi, te puteai doar angaja undeva. Greşesc, la sfârşitul anilor 70 cred că-ţi mai puteai deschide un "Mic-Gros", o "Gospodina" sau "Mic atelier meşteşugăresc", semi-private. Altfel, nimic. Se întâmpla să fii dat afară de la Uzinele X din Timişoara, nu te puteai angaja nici la Serele Y din Sălaj dacă era ştanţat în CV-ul centralizat ceva ce nu era bine.

          Şi tu vii să-mi spui mie, căpşunar de ani buni, că globalizarea şi capitalismul mă exploatează? Hai pe bune? Pot fi propriul meu patron, îmi pot alege exploatatorul, mă pot stabili în orice ţară vreau în funcţie de condiţii, impozite, salarii, pot sta cu burta la soare din economii sau lucra în trei job-uri.
  • +1 (1 vot)    
    Deficitul inseamna sclavia datoriei (Luni, 5 martie 2012, 18:24)

    Europa, in deruta bugetara [anonim]

    Spania va agrava anul asta deficitul sau bugetar cu 60% peste ce era prevazut initial.
    De ce?
    Din pacate, nu pt investitii sau cresterea productivitiatii in companiile de stat, nu.
    Ci pentru pensii si salarii de bugetari, toate prea mari pt ce poate sustine economia spaniola reala.

    In clar, Spania se va milogi iar pe pietele financiare sa ia bani cu dobanda pentru a-i da la milioane de bugetari si pensionari spanioli, pentru a sustine asistanatul social de masa, etc.

    Cine va plati sumele imense luate pe datorie? Viitoarele generatii de spanioli, care se nasc deja sclavi ai creditorilor privati sau publici internationali.

    Tratatul fiscal incearca sa oblige tarile UE (alea care vor) sa fie disciplinate financiar si fiscal, sa-si ajusteze cheltuielile la veniturile proprii.

    Ai 100 de euro venit, atunci poti cheltui doar 100 euro, atat.
    Majoritatea statelor UE si-au construit sisteme sociale monstruoase ca marime si cheltuiala, sisteme care le-au adus treptat in stare de quasi-faliment.

    Vine Germania (si nu numai) si propune "munca si disciplina". Ei bine, pt unii europeni (greci, portughezi, spanioli, chiar francezi si italieni) e ca si cum i-ai injura de mama!

    Si la noi in Romania, pentru unele categorii sociale sau minoritati conceptul de "munca" e exotic sau degradant, daca un premier le spune sa nu mai cerseasca sau sa nu mai astepte "sa vina ceva" sa le dea, atunci il insulta si vor "anticipate", in speranta ca "vine cineva" totusi si le mai da niste pomeni..

    Daca nu incetam cat mai repede cu mentalitatea asta in Europa, civilizatia europeana se duce la groapa de gunoi a Istoriei, unde a ajuns nu demult si URSS-ul, tot un imperiu de asistanat social.
    • -2 (2 voturi)    
      tratatul asta inseamna (Luni, 5 martie 2012, 18:53)

      ChavaLito [anonim] i-a raspuns lui Europa, in deruta bugetara

      Recesiune somaj si masuri de austeritate,gandeste'te ca datoriile astea prin care tarile au salvat banciile pe spinarea ta si a multora au fost impuse de UE si tot de ei sunt impuse ca tu sa platesti FIECARE LEU, ce inseamna asta? fiecare deficit mai mare decat 3% din pib va aduce masuri de austeritate, din contra tara care refuza va fi sanctionata de nealesii de la bruxelles cu 0,1% din pib care este foarte mult