INS: 86 de romani dintr-o suta sunt ortodocsi, 4,6 % sunt romano-catolici iar 3,2 % sunt reformati

de DP     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2012, 11:12 Economie | Finanţe & Bănci


Circa  86% dintre romani sunt de religie ortodoxa; 4,6% s-au declarat de religie romano-catolica, 3,2%
de religie reformata, iar 1,9% penticostala, se arata in datele preliminare ale Recensamantului, comunicate vineri de catre INS.  Ponderi intre 0,5% - 0,8% au inregistrat urmatoarele religii: greco-catolica (0,8%), baptista (0,6%) si adventista de ziua a saptea (0,5%). Persoanele de alta religie decat cele prezentate mai sus reprezinta 1,8%.

S-au declarat "fara religie" 23,9 mii persoane, care reprezinta 0,1% din totalul populatiei stabile preliminare; aproximativ aceeasi pondere detin si ateii (numarul acestora fiind de 21, 2 mii persoane). Numarul persoanelor pentru care nu a fost inregistrata religia (nu au dorit sa o declare sau nu erau prezente la momentul interviului) a fost de 84,8 mii persoane, reprezentand 0,5% din populatia stabila preliminara a tarii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3781 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Şi vreo 2% suntem credincioşi... (Vineri, 24 august 2012, 11:17)

    333 [utilizator]

    .
  • -3 (3 voturi)    
    corectie (Vineri, 24 august 2012, 12:18)

    Blacky [utilizator]

    Hotnews: 86% in titlu, nu 86...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 24 august 2012, 15:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Blacky

      mai citeste o data cu voce tare...eventual pe silabe
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 24 august 2012, 12:25)

    simplex [utilizator]

    86%-1
    Nu stiu care au mai patit-o dar eu eu unul am zis clar ateu.Semnasem hartia si cand sa i-o dau inapoi am observat ca persoana (recenzorul) care imi completase formularul trecuse "ordotox".
    • 0 (0 voturi)    
      citeste... (Vineri, 24 august 2012, 16:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui simplex

      comentariul mei de mai jos... un coleg a patit ceva similar...
  • +7 (7 voturi)    
    abureala (Vineri, 24 august 2012, 12:30)

    ala_ [utilizator]

    sunt foarte multi necredinciosi. Evident ca au fost botezati la nastere fara sa fie o alegere personala, iar in spiritul traditiei respecta si cununia religiosa, inmormantarile si alte mici chestii. Asta ii face sa se declare credinciosi.
    Atat de multi credinciosi exista numai in tarile islamiste. Este rusinos pentru romania...Romanii nu au curaj sa se declare necredinciosi.
    Plus ca referendumul a fost conceput gresit. Rubricile alea cu necredincios erau la urma. Intrebrea corecta era sunteti credincios? Daca da, ce religie...?
    Apoi, recenzorii de multe ori cand li s-a spus ca nu sunt credinciosi au ramas masca si-au dat raspunsuri de genul: nu se poate.
    Rezultatul asta imi confirma inca o daca ca am facut bine sa plec in alta tara. Una nu chiar atat de ipocrita.
    • +3 (3 voturi)    
      86% (Vineri, 24 august 2012, 13:19)

      RusIonut [anonim] i-a raspuns lui ala_

      Biserica, ca de obicei, face mafie si manipuleaza date ca sa ne dea apoi, in spirit crestinesc, cu majoritatea in cap!

      Iete, majoritatea vor sa primim pamanturi de sute de milioane in proprietate pe nimic. Iete, majoritatea vor sa va luam bani din buzunar.

      Nu am nimic cu religia personala a nimanui dar consider ca un credincios adevarat a inteles ca relatia cu divinitatea trebuie sa fie intima si nu are nevoie de grandoarea si aurul unei biserici. Si nici de sfaturile burtosilor turnatori de neam.

      Daca vreodata voi ajunge in pozitia sa am puterea sa fac asta, as confisca (abuziv) toate averile bisericii si as trimite a doua zi banii inapoi la populatie.

      Treziti-va, romani si hai cu furcile sa ne luam banii si proprietatile inapoi de la acesti falsi profeti! Sa facem un exemplu din ei, Tepes stia cum!
    • 0 (0 voturi)    
      cultele nu sunt religii. (Vineri, 24 august 2012, 16:33)

      romann [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      religiile sunt: crestinismul - crestinii, aici gasim cultele, cele 16-18 si care nu sunt religii, mahomedanismul- musulmanii, hinduismul, iudaismul, budismul etc
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli (Sâmbătă, 25 august 2012, 15:00)

        RusIonut [anonim] i-a raspuns lui romann

        Culturile sunt religiile nerecunoscute oficial. Cum nici cele recunoscute oficial n-au nimic in plus, cultele sunt orice organizare religioasa.
    • 0 (2 voturi)    
      eu... (Vineri, 24 august 2012, 16:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      nu am fost acasa la recensamant... m-a trecut nevastamea... ea spune ca a zis ca-s ateu... acu ce o fi zis si ce o fi trecut recenzoru... dracu stie...
      oricum trebuie sa recunosc ca si eu am un nod in gat sa recunosc in gura mare faptul ca sunt ateu...
      prejudecatile sunt prea mari in tarisoara asta de kko
  • +1 (1 vot)    
    da da (Vineri, 24 august 2012, 16:31)

    liviu_ [utilizator]

    intrebarea de baza e ... oi fi trecut eu la aia 0.1%? sau nevastamea m-a facut religios? sau recenzorul?
    pe langa asta stiu pe unu care s-a declarat ortodoc pt ca recenzoru nu avea rubrica de fara religie...
    daca vroiau sa dovedeasca ca romanica e mai religioasa ca vaticalu puteau sa scoata cifrele din burta fara sa faca o caricatura de recensamant pe nustiu cate sute de milioane

    24 mii de romani atei?! WTF?!?!?! pai exagerand putin cred ca strang eu din prietenii mei mai mult ...

    inca un recensamant facut la misto ca sa mai pombeze inca cateva zeci de milioane in catedrala prostirii neamului