Energia electrica se va scumpi cu 6% de la 1 ianuarie 2013

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2012, 12:29 Economie | Energie


Pretul energiei electrice pe piata reglementata va creste de la 1 ianuarie cu 6% in urma recunoasterii costurilor la producatori de catre ANRE. Aceasta nu este singura modificare a facturii la energie in cursul anului viitor. La mijlocul anului ar mai putea fi operata o crestere de 1-2%, acesta fiind un posibil impact al liberalizarii pietei energiei. Valoarea facturii la consumator va fi influentata, in plus, si de certificatele verzi acordate producatorilor de energie regenerabila. Aceste certificate verzi vor avea un impact de 4 lei in plus pentru o factura lunara aferenta unui consum de 100 kwh.

Comitetul de reglementare al ANRE a decis in aceste zile sa creasca preturile pe piata reglementata la producatori in urma recunoasterii costurilor. La Hidroelectrica a fost recunoscut un cost de 125 lei/MW pentru 2013 fata de 72 lei/MW in 2012. La Nuclearelectrica costul recunoscut va fi de 140 lei/MW in 2013 fata de 121 lei/MW in 2012. La complexul energetic Oltenia, este recunoscut un cost de 190 lei/MWh fata de 172 lei/MWh, iar la complexul energetic Hunedoara, costul recunoscut ramane nemodificat, adica 271 lei/MWh.

Influenta asupra pretului la consumatorul final de pe piata reglementata este de 6%.

La acestea se adauga si certificatele verzi acordate producatorilor de energie regenerabila. Legislatia sprijina proiectele in energii regenerabile prin sistemul certificatelor verzi, care permite investitorilor recuperarea investitiilor. Certificatele verzi sunt acordate pentru energia electrica produsa din surse regenerabile si livrate consumatorilor.

Practic, producatorii de energie regenerabila primesc un sprijin sub forma de certificate verzi (CV) in functie de tehnologia folosita. Insa, stimulentele  acordate pentru investitiile in energia verde vor fi suportate de toti consumatorii de electricitate. Furnizorii sunt obligati, prin lege, sa cumpere aceste  certificate verzi care mai departe se regasesc in pretul la consumatorul final. Tranzactionarea certificatelor verzi este independenta de tranzactionarea  energiei electrice, care se realizeaza prin mecanisme de piata, pe piata de energie electrica. Prin aceasta schema de sprijin consumatorii finali suporta,  prin pretul majorat al energiei electrice, acoperirea costurilor suplimentare de productie ale producatorilor de energie electrica din surse regenerabile de energie. Pretul unui certificat verde variaza intre 27 si 55 euro.

De asemenea, un impact asupra pretului final il are si liberalizarea pietei. La energia electrica, eliminarea preturilor reglementatela energia electrica a inceput in septembrie, procentul de dereglementare fiind de 15% in cazul  consumatorilor industriali. Impactul acestei prime etape de liberalizare a fost o crestere de 2-3% a preturilor pentru consumatorii industriali. La  consumatorii casnici, liberalizarea incepe pe 1 iulie 2013, procentul de dereglementare fiind de 10%. Trebuie precizat ca o dereglementare de 10% nu inseamna  automat si o crestere a pretului cu 10%. Furnizarea de energie electrica in conditiile reglementate se realizeaza pana la data de 31 decembrie 2013 pentru  clientii noncasnici (industriali), respectiv pana la data de 31 decembrie 2017 pentru clientii casnici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4879 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nice... (Joi, 20 decembrie 2012, 12:36)

    demaGOGU [utilizator]

    si aceasta mutare nu face parte din calendarul de "liberalizare" agreat cu femei!
  • +24 (24 voturi)    
    lol (Joi, 20 decembrie 2012, 12:45)

    o8561 [utilizator]

    Din ce in ce mai bine!
    Cand anuntati painea la cartela?
  • +22 (22 voturi)    
    Incepe... (Joi, 20 decembrie 2012, 12:47)

    abisala [utilizator]

    ...sa curga laptele si mierea!
    • +17 (17 voturi)    
      ! (Joi, 20 decembrie 2012, 14:46)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Ei da! In jurul blocului meu incepuse , deja, sa curga un rau cu lapte si unul cu miere, inca din vara, cand a venit Ponta la putere.Nici nu mai puteam iesi din casa, noroc ca acum au inghetat. Macar maidanezii o duc bine, toti au cate un covrig in coada:))))
    • +2 (2 voturi)    
      Numai ca .................. (Vineri, 21 decembrie 2012, 7:57)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      este alterat cu Otet si de un Otet de cea mai joasa spta !
  • +25 (27 voturi)    
    Imi pare rau... (Joi, 20 decembrie 2012, 13:00)

    ticbis [utilizator]

    Sincer sa fiu, imi pare rau ca nu s-a scumpit cu 26%.
    Este singura solutie de a "destepta" electoratul spalat pe creier din Teleorman, Vrancea, Bucuresti, Giurgiu, Dolj, Valcea, Gorj, etc.
    Sa traiti bine, alaturi de Antena 3 si Voiculescu!!!
    La multi ani!
    • -8 (22 voturi)    
      sigur ca da (Joi, 20 decembrie 2012, 13:36)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      imi aduc aminte cu nostalgie de ieftinirile din timpul pdl. fiecare nou an incepea cu preturi mai mici la energie:)))
      mafia din energie si farmacie este dincolo de guverne nenica. poanta si comunistii lui sunt niste slugi anonime (dar fatale).
      • +12 (14 voturi)    
        Pardon (Joi, 20 decembrie 2012, 14:11)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Aia de la PDL te informau ca toate scumpirile si taierile erau necesare pentru combaterea crizei mondiale.
        Astia de la USL te-au spalat pe creier ca toate masurile de austeritate luate de catre PDL au fost doar pentru a fura din buzunarul populatiei si pentru a baga in buzunarele lor proprii.
        Nici vorba de criza!
        Asa ca v-au promis ca va da de toate pana n-o sa mai puteti sa socotiti!
        Uite ca va da! Luati de la Ponta!

        Prost nu este cel ce greseste, prost este cel care nici macar nu doreste sa inteleaga ca a ales gresit si ca este luat de fraier de tot felul de semianalfabeti, securisti, plagiatori, repetenti, sau trogloditi!
        Cum ar fi Ponta, Antonescu, Voiculescu, Becali, Dragnea, si te las pe tine sa continui lista!!!
        • -8 (10 voturi)    
          ce bine ca am fost informat (Joi, 20 decembrie 2012, 14:43)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          sigur, numai ca nici becul nu se aprindea, nici caloriferul nu se incalzea de la asemenea informatii valoroase. spalat pe creier poate esti tu, pupand partidul indiferent de prostiile pe care le a facut. si de data asta exista motive de scumpire, citeste atent articolul. numai ca tie iti plac explicartiile pompoase ale lui B. eu macar sunt liber in felul meu, intelegand ca pdl=usl= coruptie. tu esti legat de un partid (mort deja) la care inchizi ochii repejor atunci cand fura
          • +8 (10 voturi)    
            Pardon (Joi, 20 decembrie 2012, 15:09)

            ticbis [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Te cred doar daca, in guvernarea Boc, ai facut foamea, ai mancat doar paine goala sau ai facut frigul iarna in casa cu caloriferele reci si cu lumina stinsa!
            Cam asta era viata unora care au trait in anii '80!
            Daca Boc te-a suparat doar pentru ca in loc sa-ti cumperi BMW ti-ai luat Logan, si in locul unui I-phone t-ai luat un Nokia, si in loc sa-ti faci vacanta in Dubai a trebuit sa te multumesti doar cu Antalia la "ol inclusiv", cu puradeii si nevasta, atunci bine iti face Ponta, ca s-ar putea sa nu poti sa-ti mai platesti nici intretinerea!
            Spor la scumpiri, sa te bucuri de ele, si sa-ti faci icoana si blibie din aia care iti spala zilnic creierii, la Antena 3!!!
          • +1 (3 voturi)    
            Spui ca esti (Vineri, 21 decembrie 2012, 8:04)

            banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            liber in felul Tau ! Multumim nu avem nevoie de libertatea TA !Noi astia cum ne alintati voi **Basistii ** vrem o altfel de libertate ,o libertate care merge directia WEST !
      • +1 (1 vot)    
        iarasi cu politica? (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:02)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        scumpirea se facea indiferent de cine era la guvernare. se datoreaza dilutiei leului in urma inflatiei. scumpirea se poate face numai semestrial si numai cu aprobarea ANRE.
  • +13 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 20 decembrie 2012, 13:02)

    Erasm [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    cineva trebuie sa ia o prima grasa (Joi, 20 decembrie 2012, 13:03)

    jackalphonse [utilizator]

    ....ca a crescut profitul companiei
    • +1 (1 vot)    
      nu prea creste (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:03)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      maca ramine acelasi (calculat in euro)
  • +9 (13 voturi)    
    URAAAAA! (Joi, 20 decembrie 2012, 13:26)

    Electorul [utilizator]

    Traiasca Partidul Unic USL! (Aplauze puternice)
  • +9 (9 voturi)    
    Mai multi bani... (Joi, 20 decembrie 2012, 13:27)

    Fiend [utilizator]

    ...mai multe ministere. Asta e cel mai important in Romania USLista.

    Daca nu avem unde sa ne bagam prietenii, n-are nimic, facem locuri pe banii publici, ca asa e la noi in Korea de Est, pardon, "Europa".
  • -6 (10 voturi)    
    Asta este!! (Joi, 20 decembrie 2012, 13:29)

    gecos [utilizator]

    6% deabea acopera inflatia. Nu e crestere mare. Petul nou creat nu acopera decat inflatia in nici un caz nu va ingrasa nu stiu ce patroni. Cand va cumparati panouri fotovoltaice, energie eoliana daca nu va convine pretul
    ? Aveti in casa becuri economice sau cu led? Stingeti lumina din proprie initiativa in camera in care nu stati? Constientizati asta ... si mai vorbim.
    • +11 (11 voturi)    
      Da... (Joi, 20 decembrie 2012, 14:24)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui gecos

      Pai cam astea erau si sfaturile pe care ni le dadea Ceausescu prin anii '80:
      sa stingem becurile, sa renuntam la benzina si la folosirea autoturismului, sa mancam mai putin, sa nu ne mai dorim carne, lapte, branza, oua, sa mai punem o haina groasa pe noi iarna in casa, sa ne spalam mai rar, etc.
      Tu esti normal la cap?
      • -2 (4 voturi)    
        Iti dau alta solutie atunci!!! (Joi, 20 decembrie 2012, 15:09)

        gecos [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Bun ...perfect atunci .... in stilul capitalist de dreapta ... munceste mai mult. Cauta ti mai multe joburi ... castiga mai multi bani ca sa iti mentii consumul. Consuma cat vrei tu .... cauta mai multi bani ca sa poti sa iti mentii si chiar sa iti cresti consumul.
        • +8 (8 voturi)    
          Nu zau? (Joi, 20 decembrie 2012, 15:25)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui gecos

          Daca tu crezi ca cei 4-5 mil. de romani care au votat USL sunt cei care muncesc acum in tara asta, esti ori naiv, ori rau intentionat, ori indoctrinat de antene.
          Eu nu cunosc niciun angajat in mediul privat care sa fi votat cu comunistii astia!
          Ei pot oricand sa-si duca viata pe propriile lor puteri, nu asteapta nimic de la stat!

          Ce te faci insa cu cei care nu sunt in stare sa faca nimic, nu se pricep le nimic, habar n-au de nimic, dar care sunt vreo cinci milioane si asteapta an de an pomana de la stat, si pentru care o scumpire cu doar 10% a curentului sau a gazelor ii baga direct in saracie crunta!
          Gandeste-te la asta! Astia sunt votantii USL!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Prietene calmeaza-te (Joi, 20 decembrie 2012, 16:18)

            gecos [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            Am facut eu politica aici... amvorbit de USL ... eu mi am exprimat 2 pareri .... ori scazi consumul ca sa platesti la fel ... ori castigi mai multi bani ca sa il mentii. Vezi vreo alta solutie ... iesi in strada ... fura curent ... cauta surse alternative de energie. Mai este vreo alta solutie care sa implice propria ta persoana. Poporul a votat ... e democratie ... ce a iesit... a iesit ... asta e. In conditiile date nu ai solutiile propuse de mine. Te astept sa mi transmiti alte solutii. Fii pragmatic si intreprinzator.
    • +4 (4 voturi)    
      tu stii ca oricum (Joi, 20 decembrie 2012, 18:31)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui gecos

      pretul la energia electrica este mai scump ca si intr-o tara nordica, cu aproape 80% ? iar de diferenta de salarii, nici nu putem vorbi...sau ca unele tari cu cel mai ieftin pret al energiei, sunt cele in care energia nu a fost privatizata, e de stat. curios, nu ?
      • +1 (1 vot)    
        dincolo de acea tara nordica (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:26)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Romania e pe locul 4 la cele mai ieftine preturi de energie electrica in Europa. in alte tari nordice energia e de 2 ori mai scumpa dar si salariile sint de vreo 4-5 ori mai mari ca in Ro.
  • -10 (10 voturi)    
    nu e bine , dar ... (Joi, 20 decembrie 2012, 13:30)

    adrian8 [utilizator]

    daca era o masura luata de boc sau ungurel , atunci toti sareati in sus sa explicati cat de buna e masura .

    cam asta e diferenta intre postaci si oameni cu opinie .
    • +15 (15 voturi)    
      Gresit... (Joi, 20 decembrie 2012, 14:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Nu e bine, dar e liniste, ca scumpeste Voiculescu. Daca o scumpea Boc, Voiculescu scotea prostimea in strada sa ceara demisia lui lui Boc.

      Asta e diferenta dintre prostime si oameni cu opinie.
    • +12 (12 voturi)    
      Si-nca una, (Joi, 20 decembrie 2012, 14:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Ca sa vezi prostimea si mai bine: daca Boc inffinta atatea ministere, prostimii "adapata" la latrinele TV, i-ar fi fost inoculata ideea ca s-au facut mai multe ministere ca sa poata Udrea sa-si cumpere mai multe genti Vuiton.

      Asa, porstimea aplauda, ca a inghitit gogoasa lui Poanta, cum ca nu vor fi cheltuieli suplimentare. De, nu ai ce sa ceri de la prostime: daca la latrine le spune ca e bine, atunci .. asta cred si ei. Spalati pe creierasi.
    • +3 (3 voturi)    
      Rectificare.. (Joi, 20 decembrie 2012, 14:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Vuitton.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e bine , dar ... (Joi, 20 decembrie 2012, 22:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Si care e opinia a?
  • +16 (16 voturi)    
    A-nceput (Joi, 20 decembrie 2012, 13:37)

    micul [utilizator]

    de ieri sa cada
    Cite-n uslamist pe strada
    Cu trandafirul in mina
    Nemincat de-o saptamina
  • +9 (9 voturi)    
    noi USL, ne tinem de promisiuni..... (Joi, 20 decembrie 2012, 13:54)

    geocrin [utilizator]

    Au spus ca vor urca toate ......ei nu promit ei si dau, cu doua miini iau si dinceea ce-ti iau primesti inapoi.
    Fraierii chiar au crezut ca USL va face minuni.
    Daca esti harnic, onest si priceput NU-I usor in ziua de astazi, dar sa fii unul care te pricepi doar la datul din gura si sa promiti ca tu faci si dregi.
    Sa fii parlamentar si sa NU participi la lucrarile parlamentului luni de zile si sa iei salar si sporuri de senator dea moaca din buzunarele celor care abia-si pot plati intretinerea si chiria.
    Intrebare este daca asa au inceput tovarasi vor depasii pe PDListi la saracia cu 300%.
    Ce va fi la primavara se cam prevede inca de pe acum.
  • +7 (7 voturi)    
    miere sarata si lapte stricat (Joi, 20 decembrie 2012, 14:03)

    rakleta [utilizator]

    asta suna ... keep on , dream on ...
  • +2 (2 voturi)    
    Ehe ... cine vor fi cei mai afectati ? (Joi, 20 decembrie 2012, 16:09)

    anonimulgigi [utilizator]

    Ehe .... bugetarii si cei cu salarii mici ... adica majoritatea votantilor USL care asteapta lapte si miere moca. Success in continuare tovarasi. (minus) - 0.3% -:- 0.5% la salar de la 1 Ian. Mai vin si gazele vreo 0.5% spre 1% iarna, benzina vreo 0.5% asa putin, deci, s-a votat - USL = - (minus) 1 - 2% la salar dintr-un foc. Ia marire neamule, cat mai poti duce ... :)))))))))))))))))))))
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte interesant ce se intampla!!! (Joi, 20 decembrie 2012, 16:29)

    gecos [utilizator]

    Stiti ce observ la toti de pe bloguri. Oriunde te intorci toti asteapta de la politic solutii. USL amistii in general pensionari, asistati social si bugetari asteapta de la USL. PeDeLa cii ... oameni de dreapta cu firme... oameni care platesc impozite si platesc salarii la altii ...asteapta tot de la politic... de la PDL in cazul de fata solutii. Problema este ca e END GAME treaba. S a ajuns la sfarsitul jocului. Nu mai sunt bani!!! Intrebarea este ce facem ... pentru ca politicul nu poate rezolva problemele. Chiar nu observati treaba asta? Idei aveti ....?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai avem solutia: (Vineri, 21 decembrie 2012, 5:16)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui gecos

      Probleme sunt rezolvate de cei ca tine.

      Cum poti sa spui ca problemele nu pot fi solutionate de politic? De unde scoti aberatiile astea? Politicul trebuie sa faca legile astfel incat sa stimuleze cresterile economice, atragerea de investitii etc. Cine vrei sa faca toate astea, cei de la sapa? P.S.: cand Basescu a spus ca nu statul creeaza locuri de munca, ati sarit cu "huo", acum spuneti ca sa nu se astepte de la politic.

      Cum vrei sa atragi investitori, cand tu ceri spaga,
      cand tu schimbi legile astfel incat sa-ti avantajezi hotii din partid, sau sa-ti stergi urmele hotiilor savarsite? Cu cine vrei tu sa faci legi bune, cand ai oameni ca Becali in parlament (si in Comisia Juridica)? Cine vrei sa aduca profesionisti, cand in fruntea guvernului ai un hot santajabil si care actioneaza la comanda/presiunea lui Felix?

      Daca se vrea, se poate. Se pot gasi profesionisti sa fie pusi acolo unde trebuie, pe merit, nu pe baza de nepotisme si nu la "cererea" baronilor locali. Cand se va intampla asta, vom incepe si noi sa progresam. Pana atunci, stam si ascultam "sfaturili" din fundul profunzimii lui nea gecosu'.
    • 0 (0 voturi)    
      simplu! (Vineri, 21 decembrie 2012, 11:37)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui gecos

      am prieteni ce lucreaza in constructii (stai linistit nu cu statul!). Au zis simplu: statul NU ne aduce clienti noi, dar ne mareste costul manoperei. Cu cat ne creste costul manoperei atatea job-uri desfiintam. De aci incolo te las sa zici ce vrei! Imbecilul care crede ca marirea salariului minim NU impinge IN SUS toata grila salariala si deci produce cresterea pretului e doar un cretin de instructor de partid care o tine inainte cu tata MArx.
  • 0 (0 voturi)    
    energie regenerabila neagra, nu verde (Vineri, 21 decembrie 2012, 10:49)

    Tritonul [utilizator]

    Asta-i culmea monstruozitatii! Dam bani publici pentru a se distruge ultimele rauri ce au mai scapat prin Carpati pentru a se scumpi energia si pentru a se imbogati mafiotii ce detin firmele ce buldozerizeaza siturile Natura 2000! Sponsorizam distrugerea pentru totdeauna a patrimoniului natural din bani publici! In plus, efectul asupra amprentei de carbon este aproape nul pentru ca lucrarile de distrugere a vailor pe zeci de kilometrii genereaza direct si indirect emisii iar ecositemele distruse sau efectate indirect vor fixa mult mai putin carbon. Energia regenerabila (nicidecum verde) obtinuta va fi foare putina pentru ca debitele scad datorita defrisarilor si schimbarilor climatice. Oricum avem o clima continentala, e ca si cum Irlanda s-ar baza pe energie solara. Ar trebui sa se subventioneze doar energia solara, cea geotermala, din biomasa, cea eoliana obtinuta in afara ariilor naturale protejate si a culoarelor de migratie a pasarilor si retehnologizarea hidro.