Dupa 6 ani, Standard & Poor's acorda Romaniei un rating de tip investment grade

de DP     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 8:58 Economie | Finanţe & Bănci


Agentia de evaluare Standard & Poor's a imbunatatit vineri ratingul atribuit Romaniei, la "BBB minus" de la "BB plus", pe fondul cresterii economice si al mentinerii disciplinei fiscale din partea Guvernului, transmite Bloomberg, adaugand ca este pentru prima oara dupa 2008 cand imbunatateste ratingul tarii noastre. "Romania face progrese in reducerea indatorarii externe. In plus, consolidarea fiscala si stabilitatea sectorului financiar sunt in continuare pe drumul cel bun", se arata in comunicatul agentiei de evaluare financiara.

Ratingul pentru imprumuturi in valuta si moneda locala pe termen lung al Romaniei a fost revizuit pozitiv de la "BB+", cea mai ridicata treapta din "junk", la "BBB-", ultima treapta din categoria recomandata investitorilor.

Presedintele Traian Basescu decara in urma cu o saptamana ca agentia de rating Standard & Poor's mentine Romania in categoria nerecomandata pentru investitii, desi Bucurestiul are deficit sub 3% si crestere economica de 3,5%.

"BBB minus" este primul rating din categoria investment grade, recomandat pentru investitii. In urma deciziei de vineri, ratingul de tara al Romaniei este similar cu cel atribuit Rusiei, Braziliei si Spaniei, mai scrie agentia Bloomberg.

Moody's a mentinut Romania pe timpul actualei crize in categoria tarilor cu rating recomandat pentru investitii pe termen lung. In prezent, Moody's atribuie Romaniei calificativul "Baa3", ultimul din categoria recomandata investitiilor pe termen lung, cu perspectiva stabila.

  • La ce servesc agentiile de rating?

Teoretic, sarcina lor este sa evalueze total independent riscul de faliment sau de neplata a unui actor economic care se imprumuta, cum este cazul emiterii de obligatiuni. Mai exact, ele informeaza investitorii asupra riscului pe care si-l asuma daca imprumuta o astfel de societate sau un stat. Fiecare are o scala de notare, care merge de la AAA (triplu A) la CCC.

Ratingul este acordat dupa analiza cifrelor economice si financiare, printr-o decizie colegiala a analistilor agentiei. Este vorba despre o opinie, subliniaza agentiile, si nu de o recomandare de a cumpara sa vinde un titlu sau o actiune a unei societati.

Impactul ratingurilor.

Ratingul, care reflecta riscul de faliment al unei intreprinderi sau stat, a capatat o mare importanta pentru entitatile notate si pentru investitori. Pentru state sau pentru societati, degradarea ratingului se traduce imediat prin cresterea dobanzilor la care se imprumuta.

Investitorii trebuie si ei, uneori, sa revanda anumite titluri pentru a respecta reglementari interne sau financiare. Administratorul unui portofoliu constituit din obligatiuni va trebui sa respecte un anumit echilibru predefinit intre titlurile riscante si cele mai putin riscante. Daca o parte din titlurile sale, precum obligatiunile grecesti, sunt degradate, el va trebui sa scape de ele pentru ca portofoliul sau sa nu devina prea riscant.

  • Cui apartin agentiile de rating?

Moody's este o societate americana cotata si independenta, detinuta in proportie de 13% de miliardarul Warren Buffett. Fitch apartine in majoritate societatii franceze Fimalac, fondata de Marc Ladreit de Lacharriere si in proportie de 20% de grupul Hearst. Standard & Poor's este detinuta de editorul american McGraw-Hill Companies.

  • Cine le plateste?

"In general, o agentie de rating este platita de entitatile care doresc sa primeasca o nota sau de cele care utilizeaza aceasta nota", sub forma de abonament, explica Standard & Poor's. Potrivit baremului din 2009 pentru Statele Unite, o mare intreprindere trebuie sa plateasca minim 70.000 de dolari la inceputul procesului de notare, urmata de un abonament de "supraveghere", care se ridica la aproximativ jumatate din suma initiala. De fiecare data cand emite titluri pe piata, ea va achita in plus un comision de 0,045% din tranzactie. Sumele sunt aproximativ aceleasi in Europa.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






25600 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    bravo Basescu (Vineri, 16 mai 2014, 9:08)

    MihneaR [utilizator]

    abia dupa ce s-a luat tare Basescu de ei
    • -3 (13 voturi)    
      sigur ca da. de care ei? (Vineri, 16 mai 2014, 10:35)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      nu conteaza:)) asta se intampla cand esti preten cu ei (ceilalti ei)
    • +4 (26 voturi)    
      :) (Vineri, 16 mai 2014, 10:41)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Esti naiv daca crezi ca Basescu nu stia deja ca urmeaza sa fie modificat ratingul. A tinut sa iasa la televizor chiar inainte sa fie anuntata decizia, ca sa vada "boborul" cum ne ratoim la S&P si aia repede modifica ratingul. Sa fim seriosi.
      • +17 (19 voturi)    
        Ratatii neamului... (Vineri, 16 mai 2014, 10:44)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Pesedistii ajutati de trompetele Antenei 3 si Romania TV au reusit o data cu criza economica "sa identifice" pentru o mare parte a societatii romanesti vinovatul esecurilor acestora in viata. Pe Traian Basescu.... Si cum poporul roman e lipsit de orice responsabilitate preferand sa scoata castanele din foc cu mana altora, acestia au achesat ad hoc la acest "adevar" atat de facil care le-a confirmat si frustrarile de ratati ai neamului...Si le-a mai facut un "bine". I-a exonerat de calvarul de a mai gandi singuri...
        • +4 (6 voturi)    
          hm (Vineri, 16 mai 2014, 10:50)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ce legatura are politica? E o chestie economica si care e benefica pentru toata lumea- pesedisti, pedelisti samd.

          Deciziile de rating se iau dupa o analiza de minim 3-6 luni, nu de pe o zi pe alta. Plus ca decizia se comunica intai la nivel informal in Romania- daca nu la nivel oficial. Sa nu crezi ca in S&P nu lucreaza romani care stiu de cel putin cateva saptamani ca urmeaza sa fie modificat ratingul de tara...:)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:59)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        normal ca stia, SIE si SRI sunt sub comanda lui.
    • -1 (3 voturi)    
      Normal (Vineri, 16 mai 2014, 12:07)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      inca o dovada ca ratingurile astea sunt date politic.
      Ce, s-au schimbat indicatorii statistici asa de mult in ultima saptamana?

      Si nici macar n-au dat mult, doar o treapta, acolo.
  • +17 (29 voturi)    
    Astea sunt,bineinteles, (Vineri, 16 mai 2014, 9:19)

    rugantino [utilizator]

    Efectele guvernarii boc.
    • -10 (18 voturi)    
      sigur. si peste 100 de ani tot boc (Vineri, 16 mai 2014, 10:36)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

      tare mi-e teama mie ca de fapt cresterile sunt artificiale...
      • +1 (1 vot)    
        PSD-ul n-a facut nimic (Sâmbătă, 17 mai 2014, 8:43)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        doar furturi in epoca lui nastase, inflatie in epoca lui vacaroiu si onor viceguvernator georgescu. tunuri a la FNI , baroni locali precum mazare si constantin.vreti sa mai continui?
    • -2 (6 voturi)    
      haic a esti "plecat" ... (Vineri, 16 mai 2014, 12:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

      mai ti minte can a "plecat' boc ?

      cum poti sa zici ca sunt efectele "midget-ului" ?
  • -2 (16 voturi)    
    Ar trebui sa se sesizeze DNA-ul (Vineri, 16 mai 2014, 9:30)

    Tommy Bahama [utilizator]

    sa faca o vizita la Standard & Poor's. Sigur cineva de acolo a primit spaga de la guvernul Romaniei.
  • +9 (13 voturi)    
    Asa, asa! (Vineri, 16 mai 2014, 10:09)

    aiureantramvai [utilizator]

    Bravos! Acuma au dat apa la moara propagandei p$diste, sa se laude pe la sate cu ce pleasca le-a picat in timpul marveiozei lor guvernari
    • 0 (4 voturi)    
      pai cam astas pun cifrele ... (Vineri, 16 mai 2014, 12:53)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      nu zic ca nu sunt "lucrate" , ca din ce vezi in realitatea cotidiana.. nu prea merge mai bine ..dar astea sunt cifrele .
      • +6 (6 voturi)    
        Or fi... (Vineri, 16 mai 2014, 13:17)

        aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Dar cifrele astea nu sunt urmare a guvernarii de tip alba-neagra-jos-basescu-zero-investitii facuta in ultimii 2 ani
      • 0 (0 voturi)    
        INS! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 9:12)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        cifrele PREZUMATE la INS dupa 3 luni se ajusteaza la 7 luni si apoi la 2 ani. Mai e si Eurostat care mai corecteaza.
        Restul sunt palavre!
  • -6 (18 voturi)    
    S&P sub lupa DNA si ANI !!! (Vineri, 16 mai 2014, 10:10)

    Velma Kelly [utilizator]

    De cand isi permit sa laude pe Victor -Viorel si sa nu-l preas'slaveasca pe El Lidero Maximo Base ?!!!
    • +3 (5 voturi)    
      ...pai... (Vineri, 16 mai 2014, 15:16)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Ce legatura are Basescu cu denumirea de "El Lidero Maximo", de obicei folosita cand ne referim la Fidel Castro (by the way, mai traieste?).
      Pe de alta parte nu par a lauda pe PM "El Plagiatore" Ponta (V-V). Si da, cred ca Basescu a stiut de dinainte ca ratingul tarii o sa creasca, asa ca a facut o mica propaganda, dar nimic care sa fie ilegal ori sa duca la o cerere de suspendare, cum cred ca sperat tu, un secretos cu doua cocolase de cacat in loc de ochi...
  • +7 (11 voturi)    
    aha (Vineri, 16 mai 2014, 10:47)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte bine ca creste ratingul de tara.

    Ar trebui sa urmarim nu doar agentiile de rating, ci si firmele de asigurari de credit (Coface, etc). Si ele dau ratinguri de tara, care sunt importante pentru bonitatea titlurilor de stat si pentru asigurarea firmelor comerciale si a contractelor in Romania. De exemplu ieri Euler-Hermes (Allianz) a anuntat imbunatatirea ratingului pentru Romania:

    http://actmedia.eu/daily/euler-hermes-upgrades-romania-credit-risk-outlook-to-b2/52158

    Cred ca stirea asta e mai importanta decat cea cu S&P- pentru firmele din Romania (chiar si IMM depind de ratingul de tara acordat de o firma de credit insurance).
    • +1 (1 vot)    
      nu e chair asa ... (Vineri, 16 mai 2014, 12:54)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      din pacate , desi ar fi normal ce zici tu , rating-urile date de agentiile de rating conteaza mult mai mult , si dau trend-ul .
  • +1 (9 voturi)    
    Iarasi... (Vineri, 16 mai 2014, 10:53)

    coco04 [utilizator]

    Basescu e de vina!
    • 0 (4 voturi)    
      cum asa ? (Vineri, 16 mai 2014, 12:55)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      basescu a guvernat in ultimi ani ?

      ps. pe vremea lui boc , parca strigati ca arsii ca nu bas guverneaza (cand era rau) ...
      • 0 (2 voturi)    
        HN nu-i ca latrinele (Vineri, 16 mai 2014, 15:19)

        was [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Mai citeste si printre randuri, omul (@coco04) era ironic.