Proiect: Autoritatile pregatesc o noua amnistie fiscala

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 20:31 Economie | Finanţe & Bănci


Sigla ANAF
Foto: ANAF
Firmele si persoanele fizice cu datorii catre stat cu termene de plata anterioare datei de 30 iunie 2017 vor fi scutite de penalitati si jumatate din dobanda acumulata, daca achita datoria principala pana la 30 septembrie, iar dobanda de 50% care le-a ramas de platit este achitata pana la finalul anului, potrivit unui proiect analizat de Profit.ro.

Politicienii pregatesc din nou acordarea de facilitati fiscale firmelor si persoanelor fizice cu datorii depasite la plata, respectiv stergerea penalitatilor si a jumatate din dobanzile acumulate, potrivit datelor obtinute de Profit.ro.

Astfel, noua facilitate fiscala va face ca firmele si persoanele fizice cu datorii catre stat cu termene de plata anterioare datei de 30 iunie 2017 sa fie scutite de penalitati si jumatate din dobanda acumulata, daca achita datoria principala pana la 30 septembrie, iar dobanda de 50% care le-a ramas de platit este achitata pana la finalul anului. 

Potrivit datelor obtinute de Profit.ro de la ANAF, in urma cu aproximativ un an, la precedenta amnistie firmele au depus 16.525 de cereri, iar persoanele fizice alte 19.124 de solicitari. Datoriile anulate de Fisc au totalizat 752 milioane de lei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7651 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Brava! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:36)

    Alfabetix [utilizator]

    Datornicii sunt premiati cu amnistie fiscala, iar contribuabilii corecti care se lupta sa isi plateasca darile corect o iau in freza, ca de obicei!
  • +7 (9 voturi)    
    Urmeaza cheta publica ? Dati 1 leu pt.bugetari ! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:43)

    Plagarus [utilizator]

    Plange bugetul ,la ce poveri salariale va avea pe cocoasa.
  • -4 (4 voturi)    
    hurray ! (Miercuri, 31 mai 2017, 21:19)

    om simplu din multime [utilizator]

    the good always win !
    god bless america !
    and, god bless romania, too !
    • -4 (4 voturi)    
      bre, d'aia n'o gaseam (Miercuri, 31 mai 2017, 23:31)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      astia mi'au pus interventia aiurea, era pt. racheta americana antiracheta.
      mai bine deca s'a nu apara de loc.
  • +6 (8 voturi)    
    necoita? (Miercuri, 31 mai 2017, 21:41)

    termopan [utilizator]

    Poate cu dedicatie pentru primarul pedofil, Negoita?

    Nu de alta dar am primit somatie de executare pentru 1.68lei si asta are 60 mil eur datorii pentru tva si alte alea.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu (Miercuri, 31 mai 2017, 23:12)

    pleosc [utilizator]

    De ce mai platesc la timp? Si nu e usor deloc?
  • +3 (3 voturi)    
    sa se publice lista (Joi, 1 iunie 2017, 6:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    nume si datoriile sterse/ramase...si eu unul as verifica daca aceste nume sint si printre 'beneficiarii' falimentului bancorex si a altor banci.
    • 0 (0 voturi)    
      O SA RAMAI MUT DE UIMIRE... (Vineri, 2 iunie 2017, 8:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cand o sa vezi beneficiarii! Si acum platim 1 eurocent in pretul combustibililor, ca "taxa de solidaritate"!
      Te doare mintea! DNA - ul o freaca cu Udrea si alte porcarii de 2 bani, dar adevaratele tunuri, neam.