Doros: Cheia starpirii evaziunii fiscale in Romania este un nou sistem IT cu software si cu hardware la ANAF

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 5:49 Economie | Finanţe & Bănci


Dragos Doros
Foto: Agerpres
Cheia starpirii evaziunii fiscale in Romania este un nou sistem IT cu software si cu hardware la Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) si o colaboare intre institutii, a declarat, potrivit Agerpres, Dragos Doros, vicepresedinte al Camerei Consultantilor Fiscali (CCF) si fost presedinte al Fiscului. "Agresivitatea pe care o manifesta administratia fiscala in ultima vreme este din ce in ce mai mare si este normal. Pe statistici Romania sta foarte bine si foarte prost. Este tara care a crescut cel mai mult din UE, cu 7%, si tara care are venituri cu cel mai mic procent din PIB din UE. Asta inseamna ca se colecteaza prost. Dintr-un buget consolidat de vreo 280 miliarde lei, vreo 220 miliarde lei sunt colectate prin ANAF. Toata lumea spune ca trebuie sa starpim evaziunea fiscala si e corect. S-au facut pasi; s-a infiintat antifrauda, iar atunci a fost un reviriment la colectarea de la micii comercianti care pana atunci nu se prea oboseau cu bonurile fiscale", a spus Doros, intr-o conferinta organizata de Romania Durabila.

"A fost o sperietoare buna, dar ca orice sperietoare, impactul emotional dispare in timp", a mai spus Doros, adaugand ca impactul emotional trebuie inlocuit cu masuri structurale.

"Evaziunea fiscala nu se starpeste cu sperietori, ci cu sisteme concentrate, structurate si bine puse la punct. Cheia starpirii evaziunii fiscale in Romania este un nou sistem IT cu soft si cu hard la ANAF si colaborare foarte buna intre toate institutiile care au in atributie urmarirea oricarui tip de infractionalitate. Aveam o hartiuta pe birou cand eram la ANAF care spunea ca 80% din contribuabili isi declara si platesc la timp impozitele. Asta e realitatea. Un ANAF care vrea sa starpeasca evaziunea fiscala trebuie sa-si faca niste sisteme functionale", a explicat vicepresedintele CCF.

Sistemul IT al Fiscului este invechit si acest fapt are un impact material pe eficienta colectarii taxelor, a declarat vineri Jaewoo Lee, seful misiunii FMI pentru Romania, intr-o conferinta de presa.

"Intelegem ca exista un program care a fost semnat cu Banca Mondiala si care este in asteptare in acest moment. Decizia finala pe viitorul curs al programului va fi intre Guvern si Banca Mondiala. O decizie finala nu a fost inca luata. Credem ca ar fi de dorit sa fie adoptate niste actiuni ori prin programul Bancii Mondiale, ori prin alte mijloace sa fie intarit sistemul IT", a spus Lee.

Potrivit acestuia, upgradarea sistemului IT ar trebui sa fie una dintre prioritati.

"Din ce am inteles, sistemul IT actual este vechi si are un impact material pe eficienta colectarii veniturilor. Upgradarea sistemului IT ar trebui sa fie una dintre primele prioritati in intarirea eficientei colectarii taxelor", a spus oficialul FMI.

Vicepresedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Daniel Tudor, a anuntat, in 20 februarie, ca programul cu Banca Mondiala de informatizare a Fiscului este intr-o faza intarziata iar autoritatile sunt in dialog cu expertii BM pentru a gasi solutii..

El a precizat ca ANAF are un interes deosebit pentru informatizare, respectiv pentru investitii in aceasta zona.

Raportul Curtii de Conturi pe anul 2016 arata, de altfel, faptul ca diminuarea cheltuielilor de investitii din ultimii ani a afectat infrastructura IT a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala iar situatia actuala este critica






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2432 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Deci e clar (Miercuri, 21 martie 2018, 6:30)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Nu se face.
    • +3 (3 voturi)    
      Toti se leaga de micul comerciant care nu da (Miercuri, 21 martie 2018, 8:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      bon fiscal. Hai ca-i tare !!!. Cat vinde un comerciant de cartier pe zi ??? Cateva sute-o mie de lei. Cat poate fura fara bon - cateva zeci de lei pe zi, poate vreo 2 000 pe luna. E foarte bine daca-i colectam si pe astia, dar nu astia trebuie sa fie principala preocupare ANAF. Cat pierde ANAF daca la vama se incadreaza (cu stiinta binetels) gresit un container cu marfa ??? Cateva zeci de mii de E. S-ar daca un patron fura tot ce poate din firma (cazul Teldrum) dupa care intra in insolventa ??? Sute de mii de E poate milioane. Daca reusesti sa-l faci pe Teldrum sa-si platesca hotiile, poti lasa in pace micii comercinati din toata tara. Aici e cheia si totusi nimeni nu face nimic.
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Miercuri, 21 martie 2018, 6:55)

    Xorciser [utilizator]

    Deocamdata sistemul online ANAF e picat de cateva zile, mereu apare "mentenanta".
    • +1 (1 vot)    
      Asa ceva nu exista, nu are ce pica.... (Miercuri, 21 martie 2018, 9:05)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Sistem online inseamna sa pot sa ma uit la datoriile pe care le am in timp real si daca am platit, plata sa poata fi operata in timp real. Ori, desi orice angajat ANAF se poate uita cand vrea, fara nici un control, la datele mele, eu, contribuabilul nu pot. Desi tehnic, se poate, deoarece ei detin bazele de date, cu o parola ar trebui sa am acces. Deci, nu se vrea. Nu stiu din ce motiv, dar daca s-ar intampla asta atunci multe greseli si necazuri ale contribuabilului cinstit s-ar evita (si probleme ANAF s-ar micsora substantial). Dar, probabil, ca stapanii P$D-isti nu vor mai putea face niste smenuri atunci. Sufera cateva sute de mii de contribuabili ca sa fure cativa alesi.
  • +12 (12 voturi)    
    Treaba ANAF-ului e sa chinuie oamenii cinstiti (Miercuri, 21 martie 2018, 6:58)

    emil bobu [utilizator]

    fiindca au indraznit sa fie cinstiti in cea mai ticaloasa tara din Europa.
    • +4 (4 voturi)    
      Niste nemernici (Miercuri, 21 martie 2018, 8:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Pentru ca nu au inregistrat o plata pe care am facut-o prin ghiseul.ro mi-au pus poprire pe 3 conturi din care au si luat banii de 3x si pe salariu. Daca platesti prin ghiseul.ro inregistrarea platii o fac dupa doua saptamani, daca platesti la casa care este la acelasi etaj cu inspectorii care tin evidenta, inregistratea se face (manual binenteles - ANAF n-a auzit de soft pentru calculatoare) dupa vreo 4 zile. Daca inspectroul a apucat sa semneze popririle, poti sa vii tu cu dovada platii ca tot iti trimit poprirea, pentru ca merge la alt serviciu trimiterea, chiar daca a trecut o luna de cand ai platit si au ei timp sa-ti trimita scrisoarea. Efectiv isi bat joc de tine si putin le pasa de necazurile pe care ti le fac datorita incompetentei lor.
      • 0 (2 voturi)    
        Asa functioneaza toata Romania (Miercuri, 21 martie 2018, 11:49)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        "Efectiv isi bat joc de tine si putin le pasa de necazurile pe care ti le fac datorita incompetentei lor. "

        Exista, totusi, o speranta: emigrarea.
  • +9 (9 voturi)    
    Cheia stârpirii evaziunii fiscale? (Miercuri, 21 martie 2018, 7:29)

    Spiky [utilizator]

    Stârpirea clasei politice parazite! Cât timp dau legi exclusiv în favoarea lor, sistemele IT nu contează. N-or fi proști să doteze ANAF-ul cu sisteme care să detecteze evaziunea fiscală și șmenurile lor.
    De ce a fost implicat SRI în anchete? Pentru că politrucienii nu au dotat Poliția cu tehnica necesară urmăririi corupților - ar fi fost culmea să doteze polițiștii ca să pice ei în plasa procurorilor anticorupție!
    De aia și programul finanțat de Banca Mondială a fost lăsat în coadă de pește, să fie reziliat...
  • +4 (4 voturi)    
    Cine proiecteaza si implementeaza? (Miercuri, 21 martie 2018, 8:41)

    BEDE [utilizator]

    Cumva Siveco? Sau din firmele lui Ghitza? Sau UTI?
    Dar, indifferent ce sistem informatic ar fi, daca parlamentarii dau legi numai in folosul lor personal si al familiilor lor tot degeaba este.
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm (Miercuri, 21 martie 2018, 8:45)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Ce procent are comisionul proiectului IT?
    • +2 (2 voturi)    
      Proiectul a fost reziliat (Miercuri, 21 martie 2018, 12:45)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Banii dați înapoi Băncii Mondiale.23% cheltuiți deja pe consultanță....
  • +3 (3 voturi)    
    nu se vrea de catre bolsevimea rosie oligarhica (Miercuri, 21 martie 2018, 9:16)

    elysyum [utilizator]

    Nu se vrea modernizare IT si politica non cash de catre bolsevimea rosie..imformatizarea slabeste ooligarhia rosie cleptocratica...in toate judetele eliminarea cash-ului la plati si inacasari ar da afara parazitii rosii votanti din birouri ce plimba formulare de hartie si chitante.. si i-ar trimite la produs plusvaloare in privat. De ce nu se vrea..trebuie tinut cetateanul in mocirla...si saracie deliberata mai ales in feudele sudice si estice asa aduc voturi PSD-ului si mentin cleptocratia rosie la butoanele ciordelii bugetare....este vital pt mufatii la banii publici prin firmele sageti cu administratori de fatada sa ramana in continuare la drenat banii publici. Dovada ca n-au vrut si n-au fost in stare sa lege casale de marcat la serverele fiscului cum BULARIA are de mult si a redus evaziunea fiscala masiv pe zona caselor de marcat. NU MAI VISATI se vrea mocirla...asta aduce milioanele de euro in conturile muritorilor la misto de grija saracimii..
    • -2 (2 voturi)    
      chiar nu cred (Miercuri, 21 martie 2018, 12:27)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      bolsevimea e prima interesata sa mearga sistemele bine sa poata colecta eficient de la cei multi.
  • +2 (2 voturi)    
    si totusi (Miercuri, 21 martie 2018, 9:55)

    MitikaP [utilizator]

    De ce dl. Doros cat a fost sef la ANAF nu a impulsionat treaba cu proiectul de la BM? Din cate se aude ar fi inceput de mai bine de 5 ani?
  • +1 (3 voturi)    
    siveco va scrie pe fruntile voastre (Miercuri, 21 martie 2018, 10:58)

    paranoid_android [utilizator]

    miticilor!
  • +3 (3 voturi)    
    NICI MACAR.. (Miercuri, 21 martie 2018, 11:19)

    Johanis [utilizator]

    la ANAF nu e vointa, ca sa nu zic ca e prea multa protectie acordata evazionistilor!

    Sunt lucruri care se stiu, publicate de catre ANAF, si nu s-a luat nicio masura pentr diminuarea fenomenelor evazioniste!

    In 2016, in urma operatiunii xenon, ANAF-ul explica cum se fraudeaza bugetul de stat, ba si cu filmulete explicative!

    Au trecut doi ani si nu s-a luat nicio masura!
    De ce se mai pot inca inmatricula autoturismele supuse evaziunii intracomunitare?!

    Pt ca asa vrea ANAF-ul. De ce oare?!

    https://www.profit.ro/stiri/operatiunea-xenon-intelegerile-dintre-cumparatori-si-vanzatori-de-masini-second-hand-pentru-evitarea-tva-duc-la-plati-in-plus-si-chiar-acuzarea-de-evaziune-fiscala-15548563