Cum ajunge Teleormanul lui Dragnea în cărți pentru o autostradă până la Lugoj / Guvernul estimează că trei proiecte de autostrăzi vor fi gata în cinci ani, în parteneriat public-privat

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 19:50 Economie | Finanţe & Bănci


Viorel Stefan, noul vicepremier in Guvernul Dancila
Foto: Hotnews
Guvernul estimează că trei proiecte de autostrăzi vor fi gata în cinci ani, iar Spitalul Republican în trei ani, începând din 2019, prin parteneriat public-privat, conform declarațiilor vicepremierului Viorel Ștefan.

El a anunțat, în cadrul unei declarații de presă de la Palatul Victoria, că se intenționează dezvoltarea mai multor proiecte în parteneriat public-privat.

„Unul vizează autostrada Târgu Neamț-Iași-Ungheni în lungime de 100 de kilometri și va include și un pod peste Prut, astfel încât autostrada să se descarce în rețeaua rutieră a Republicii Moldova. Un alt segment în reprezintă Ploiești – Râșnov (109 km). Acestă autostradă va fi poate cel mai râvnit proiect care va fi lansat în parteneriat public-privat. Nu avem nicio îndoială că potențialii parteneri privați vor fi foarte interesați să investească alături de stat în această autostradă care va fi probabil una dintre cele mai circulate din România. Este o investiție sigură cu un termen rezonabil de recuperare a banilor investiți. Va fi un interes ridicat pentru potențialii parteneri privați”, a spus Ștefan.

Potrivit acestuia, se mai are în vedere Autostrada Sudului, respectiv Alexandria – Craiova - Drobeta Turnu Severin - Lugoj de 550 kilometri.

„Este un proiect important pentru foarte mulți investitori care au investiții mari în zonă, mă refer în primul rând la Craiova. Va duce la creșterea potențialului turistic în Defileul Dunării și va asigura accesul facil la stațiunile balneare din sud-vestul țării. Va asigura legătura cu Serbia, Bulgaria și cu coridorul IV pan-european la Lugoj”, a explicat vicepremierul.

Alt proiect vizează operarea rețelei de spitale CFR în parteneriat public-privat.

„Sunt 15 spitale în rețeaua gestionată de Ministerul Transporturilor care azi nu arată în cea mai bună stare. Elementul de noutate este abordarea parteneriatului public-privat care a fost adoptată. Este ceva asemănător cu încredințarea managementului unor unități de stat, dar e mai mult decât atât, pentru că partenerul privat va participa cu fonduri proprii. Acolo avem medici și asistente cu pregătire foarte bună. Vom eficientiza managementul acestor unități medicale. Nu vom mai vorbi de 15 manageri cu abordări diferite, 15 contabili cu evidențe contabile diferite. Va fi un singur centru decizional la investitorul privat”, susține Ștefan

Un alt proiect se referă al construcția Complexului medical Carol Davila.

„Este vorba de Spitalul Republican, dar e mult mai mult decât atât. Va fi o suprafață de 300 de hectare pe care se va afla spitalul, cu 3.000 de paturi, 37 săli de operație, o facultate de medicină și căminele studențești, locuințe și spații rezidențiale, parcări, hotel pentru însoțitorii pacienților și multe altele”, arată vicepremierul.

Conform prezentării acestuia, suprafața totală contruită a complexului medical va fi de 130.000 de metri pătrați și se va afla în zona Mogoșoaia, pe șoseaua București - Târgoviște.

El precizează că toate aceste cinci proiecte vor mobiliza resurse financiare de 15-20 miliarde euro.

„Un alt avantaj major va fi scurtarea semnificativă a termenului de implementare a proiectelor. Va exista un singur studiu de fundamentare realizat de Consiliul de Programare Economică. Toate proiectele vor putea începe anul viitor. Finalizarea va fi de 5 ani la autostrăzi, 3 ani la spitalul republican și 7 ani cel mult până la finalizarea integrală a coplexului medical”, a mai spus Viorel Ștefan.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6211 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Adica PROIECTELE vor fi gata...!! >: (Marţi, 22 mai 2018, 19:59)

    Codruta N [utilizator]

    Ca autostrazile... mai va...! :P
    • -1 (1 vot)    
      Nea Stefane (Miercuri, 23 mai 2018, 10:17)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      esti din jud.Botosani. O atustrada pe acolo pe cand? sau macar prin apropiere?! Cred ca am inteles. E mai importanta autostrada stapanului tau.
    • 0 (4 voturi)    
      O tampenie marca Dragnea (Miercuri, 23 mai 2018, 11:15)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      O autostrada Alexandria- Lugoj nu este justificata nici peste 50 de ani din perspectiva activitatii economice a judetelor prin care ar trece. Mai bine ar face o sosea decenta care sa evite satele si orasele si e mai mult decat de ajuns. Asta se crede Ceausescu, o sa ingroape o gramada de bani in niste tampenii. Ar trebui sa-i aduca cineva aminte ca Comarnic-Brasov a esuat prin PPP de 3 ori din cauza ca nu era profitabila. Deci proiectul scos de Viorel la cererea lui Dragnea e la fel de valoros ca si hartia pe care a fost scris. Singurul mod prin care se pot construi autostrazi in Romania e pe fonduri europene.Statul nu are bani sa construiasca asa ceva iar prin PPP nici atat.
      • +1 (1 vot)    
        totuși e posibil (Miercuri, 23 mai 2018, 12:22)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        dacă teldrum-ul lu' mustață are banii pentru ppp ? Undeva trebuie să mai fie ceva leuți pentru zilele negre a lu' barmanu' de teleorman ! O să fie și o premieră MONDIALĂ : prima autostradă cu o singură bandă pentru ambele sensuri ! O fi furat omu' la gramaj dar nici să-i iasă de 4 benzi nu cred !
    • +1 (1 vot)    
      ppp e periculos.. (Miercuri, 23 mai 2018, 11:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      parteneriatul public privat inseamna in multe cazuri ca statul promite sa-i acopere constructorului costurile daca anual nu strange din taxe o suma prevazuta in contract.
      deci vine firma ai turceasca, face rapid o autostrada de doi bani de la alexandria la lugoj, apoi incaseaza de la stat cateva sute de milioane in fiecare an si dracnea / ciuma rosie primeste un procent din actiunile firmei in schimbul contractului.

      partea interesanta este ca nu trebuie sa bage bani acum, cand oricum nu au. cateva proiecte de genul asta, cu firme turcesti sau de prin alte tari greu de investigat si baietii se pot retrage linistiti in madagascar. daca pierd alegerile in 2020 tot au o "pensie" de milioane.
  • +9 (11 voturi)    
    doar proiectul, probabil (Marţi, 22 mai 2018, 20:05)

    jorj_bv [utilizator]

    vai de steaua noastra
  • +16 (18 voturi)    
    . (Marţi, 22 mai 2018, 20:10)

    Ingwar [utilizator]

    guvernul promite ca in 2019 va da o promisiune care va promite ca se va incepe constructia autostrazii. sper ca pina in 2019 sa fie organizate alegeri anticipate sa vina alti oameni ca cu astia numai furt, promisiuni desarte si uzurparea puterii
  • +15 (17 voturi)    
    Ce gluma buna !! (Marţi, 22 mai 2018, 20:13)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Astia nu sunt in stare decat sa astupe gropile cu nisip de 28 de ani si dintr-o data fac sute de km de autostrazi. Hai sic-tir !
  • +13 (17 voturi)    
    Astia fac orice ca să nu traverseze munții (Marţi, 22 mai 2018, 20:17)

    nick24 [utilizator]

    Deci Sibiu-Pitești, tare și răspicat, când va fi gata?

    De ce nu fac proiectele cu care se pot lua bani moka de la CE?
    Centura capitalei este o mare prioritate, dar și de nord, nu numai prin sud.
    La fel pe bani europeni, nod Ploiești-Buzău-Focșani-Bacău-Suceava, ceva simplu, pe plat, ca să luăm toți banii europeni.
  • +14 (16 voturi)    
    ! (Marţi, 22 mai 2018, 20:21)

    chiuaua [utilizator]

    Nu mai crede nimeni balivernele astea.
    Vrajeala comunista
  • +11 (11 voturi)    
    Proiecte ca proiecte (Marţi, 22 mai 2018, 20:31)

    ipolitic [utilizator]

    dar autostrazile cand vor fi gata?
  • +14 (16 voturi)    
    Vise (Marţi, 22 mai 2018, 20:34)

    florinos [utilizator]

    Mi se pare hilar că Dragnea și Dancila au trimis pe altcineva să promita nu una ci 3 autostrăzi, în condițiile în care statul nu are bani pentru pensii și salarii.
    De ce aceste declarații ? Să dea impresia că fac ceva. La fel a apărut și Ponta acum câțiva ani, a promis că se va construi autostrada până la Comarnic, de atunci au trecut vreo 8 ani, rezultate 0.

    Mi se pare o jignire că în an centenar regiunea Moldova , care nu are nici 5km de autostradă, să i se promită din nou vise în loc să se semneze contractele pentru începerea lucrărilor. Nu cred că PSD se va mai baza pe voturile din Moldova la următoarele alegeri.
    • -1 (5 voturi)    
      De parcă moldovenilor le pasă de autostrăzi (Miercuri, 23 mai 2018, 8:19)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Moldovenilor le pasă de ajutorul social ca să nu muncească, exact ca la olteni.

      Oltenia şi Moldova vor rămâne fiefuri PSD pentru că alternativa e munca şi aşa ceva e de neconceput.
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 23 mai 2018, 9:16)

        un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

        • 0 (0 voturi)    
          Da, am vazut si trebuie laudati (Miercuri, 23 mai 2018, 9:47)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

          pentru actiunea lor, desi Guvernul PSD e complet surd, ei asculta numai ce le spune Dragnea.

          Si da, Moldova e tinuta saraca de catre PSD pentru a fi in continuare controlabili.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 mai 2018, 9:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Aici e un cerc vicios: nu sunt autostrazi, nu vin firme din vest sa faca fabrici, nu sunt locuri de munca, aia harnici pleaca in Germania sa Italia, cei lenesi raman acasa pe ajutor social.

        Daca e sa luam domeniul IT, care nu are nevoie de autostrazi, putem vedea ca Iasi-ul nu e cu nimic mai prejos decit Clujul sau Timisioara. Dar in Vaslui, atit timp cit nu ai unde te angaja... ce sa faci?


        Si bineinteles, reversul medaliei e ca asistatii sociali sunt foarte usor de convins de primar ca daca vin ceilalti le taie ajutorul.
        • 0 (0 voturi)    
          PSD tine tara in subdezvoltare (Miercuri, 23 mai 2018, 9:48)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          pentru a o controla cu niste banuti si niste mici.

          Daca tara s-ar dezvolta, PSD ar deveni irelevant.

          Deci, cum convingem milioane de prosti sa se trezeasca si sa inceapa sa voteze cu progresistii USR sau RO+?
          • 0 (0 voturi)    
            pai ii convinge PSD-ul zilele astea (Miercuri, 23 mai 2018, 13:32)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

            Banuiesc ca esti de acord ca din vara asta guvernul e nevoit sa ia masuri concrete: noi taxe si impozite, plus pilonul 2, altfel ajunge in incapacitate de plata. Si cresterile de taxe sunt arumentul perfect pentru ca cei care au votat in 2014 si n-au mai votat in 2016 sa isi dea seama ca lasand ciuma rosie la guvernare ajung sa piarda fizic bani.
  • +13 (17 voturi)    
    Lol (Marţi, 22 mai 2018, 20:34)

    HP [utilizator]

    Lasa bre vrajeala - ce se mai aude de Pitesti-Sibiu ?

    Auzi, Alexandria...nici in gluma. Care statiuni ? Herculane e o ruina. Mai e vreuna ?

    Ati ciordit tot. Criminalilor. Incompetentilor. Hotilor.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai n-ai auzit ca vor sa voteze (Marţi, 22 mai 2018, 22:51)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui HP

      strategia "Romania 2040"? Atunci va fi gata Pitesti-Sibiu!
      • +3 (3 voturi)    
        atunci va fi gata sa inceapa (Miercuri, 23 mai 2018, 8:24)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        ..
      • +1 (1 vot)    
        Esti optimist (Miercuri, 23 mai 2018, 9:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        As pune pariu ca in 20-39 vom afla despre strategia 20-60 cind vor fi gata toate autostrazile posibile.
  • +12 (18 voturi)    
    autostrada sudului (Marţi, 22 mai 2018, 20:36)

    trandafil [utilizator]

    prin alexandria si alte aberatii. Nici vorba de Pitesti-Sibiu sau altele care sunt cu adevarat necesare. Suntem blestemati. Si mai rau este ca ne-am blestemat noi insine!
    • +2 (4 voturi)    
      nu e o aberatie, e drumul european (Miercuri, 23 mai 2018, 9:44)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      de la timisoara, lugoj, caransebes, tr. severin, craiova, caracal, rosiori, alexandria, bucuresti.
      parca de 70.
      intre alexandria si craiova drumul este modernizat, e ca'n palma, oleaca largit. dar mult trafic. o autostrada se justifica. de la caransebes, sau lugoj, e legatura cu nadlac, iar prin timisoara cu cenad.
      ba, ar fi chiat bine sa se aiba in vedere alexandria giurgiu, macar un drum modernizat, sau expres. traficul spre bulgaria si turcia ar fi usurat, fara a mai ocoli prin buc.
      io, personal, cred ca doua autostrazi, la nord si la sud de munti (cu actualele treceri prin defilee, culoare, defileuri, sa ramana de interes turistic), ar fi utile si mai usor de executat.
      la autostrada asta a sudului, ar fi intrarile de la calafat din bulgaria, grecia si de la portile de fier din serbia, sudul balcanilor.
      si n'ar fi prea mult teren accidentat, numai prin muntii banatului, la herculane, dar nu prea dificil de executat.
      • +1 (1 vot)    
        ps (Miercuri, 23 mai 2018, 11:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        drumul european 70 n'a fost stabilit de dracnea, era inainte ca el sa se fi parasutat la alexandria.
        cand a fost trasat pe acolo, s'au luat in consideratie alte elemente, fara legatura cu existenta lui nicu dracnea.
        iar autostrada ar usura si renault si ford.
        caci, de la craiova la pitesti, oricum va fi cel putin un drum expres.
    • +1 (1 vot)    
      Cu adevarat necesare ... (Miercuri, 23 mai 2018, 10:45)

      EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Daca intrebi pe cineva din Pitesti va spune ca impedios necesar este autostrada Pitesti Sibiu

      Daca intrebi pe cineeva din moldova, va spune ca impedios necesar este autostrada prin moldova

      Daca intrebi pe cineva din sud, va spune ca impedios necesar este sudul.

      Intelegi unde bat.

      Acum, sunt zone care au beneficiat de investitii si s-au dezvoltat. Sunt zone in care investitiile nu s-au facut de cand a plecat ceausescu. Care ar fi prioritatea? Daca s-ar continua cu dezvoltarea zonelor "bogate" discrepanta intre regiuni ar deveni uriasa si nu cred ca este un lucru deloc bun pentru Romania.

      Infrastructura este necesara in toata tara dar prioritate ar trebui sa primeasca zonele slab dezvoltate. In felul acesta si-ar creste sansele de a beneficia de investitii.


      Restul ... sunt povesti.
  • +9 (11 voturi)    
    Promisiuni oarbe (Marţi, 22 mai 2018, 20:42)

    Aristarh [utilizator]

    in speranta ca mai apuca anull viitor
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 23 mai 2018, 10:19)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui Aristarh

  • +6 (8 voturi)    
    observatie (Marţi, 22 mai 2018, 21:05)

    Hotnewsreader [utilizator]

    Accesul facil la statiunile balneare din S-V Romaniei este intr-adevar esential ...
  • +12 (14 voturi)    
    eu il cred (Marţi, 22 mai 2018, 21:26)

    iondelaafumati [utilizator]

    Proiect asumat de fratii Grimm
  • +6 (8 voturi)    
    pai cum .... (Marţi, 22 mai 2018, 22:22)

    astronaut [utilizator]

    nu se mai tine cont de MASTERPLANUL DE TRANSPORT , sau ''haiducul''are alt plan de transport ?
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit ... (Miercuri, 23 mai 2018, 9:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      totul e pe hirtie. La fel cum sova venea saptaminal cu o foaie a4 cu harta romaniei si cu viitoarele autostrazi trasate cu carioca, la fel e si acum. Autostrazile alea sunt oricum imaginare, nu se vor construi niciodata, asha ca lasa-l si pe Drangea sa viseze frumos.
  • +2 (8 voturi)    
    Alexandria (Miercuri, 23 mai 2018, 0:14)

    CarlosKent [utilizator]

    Intrebarea este : pe unde ajungi de la Bucuresti la Alexandria?
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte curios cu Iasi-Tg-Mures ! (Miercuri, 23 mai 2018, 9:01)

    mircea_cjn [utilizator]

    Moldovenii striga cu disperare:

    -Vrem autostrata Iasi-TgMures !! Sa fie legata Moldova de vest!

    Bucurestiu-ul raspunde:
    - Facem TgNeam-Iasi!

    si dialogul continuă:
    -Vrem Iasi-TgMures !
    - Facem Suceava-Bucuresti
    - Vrem Iasi-TgMures
    - Facem Bacau-Brasov
    - Vrem Iasi TgMures
    - Facem Iasi -Chisinau

    Deci orice, numai sa nu fie Iasi-TgMures. Adica Bucurestiul face orice doar pentru a izola Moldova.

    De luat aminte.
    • 0 (0 voturi)    
      brasov bacau (Miercuri, 23 mai 2018, 10:34)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ce'ar lega ?!
      dobrogea de maramures ?!
      deocamdata toata ro e izolata.
      macar sa termine una, de la cap la coada.
      de la nadlac la constanta, cea mai importanta cale comerciala din ro.
      ioc cred ca, pt. cine a mai umblat si stie, e mai mult trafic intre brasov si bacau, decat intre tg. mures si iasi.
      si ma refer la trafic comercial, nu la scurtarea drumului spre ...locul de munca, pt. capsunari.
  • +2 (2 voturi)    
    parole,parole,parole.......rien que parole! (Miercuri, 23 mai 2018, 9:12)

    MARA_MU [utilizator]

    va promitem ca ...daca ne alegeti, va mai promitem o data ce v-am mai promis caand v-am promis ultima data si am uitat sa va mai promitem, blegilor!!
  • 0 (2 voturi)    
    cu dracnea mafiot sef (Miercuri, 23 mai 2018, 9:15)

    liviu_ [utilizator]

    o sa avem autostrata iasi timisoara care trece prin teleorman...
  • +1 (1 vot)    
    dragnea (Miercuri, 23 mai 2018, 9:20)

    gpavel [utilizator]

    din cauza lui dragnea nu mai putem dezvolta sudul tarii?,teleormanul si alte judete din jur, sunt subdezvoltate,deci prezenta unei autostrazi este necesara!
  • +1 (1 vot)    
    domnule vicepremier, pe cand (Miercuri, 23 mai 2018, 9:24)

    CVL [utilizator]

    autostrada Pitesti-Sibiu? Asta e mult mai importanta pentru Romania, ca altfel sa te vad ce faci daca muta Renault cu totul fabrica de la Mioveni, si ramai cu mii de oameni in brate. Someri.
    In douazeci - si cat crezi ca va fi gata Pitesti-Sibiu?
  • +1 (1 vot)    
    si marmota... (Miercuri, 23 mai 2018, 9:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    La un an si jumatate de guvernare in care nu s-a construit nimic, ciuma rosie vine cu proiecte care sa fie gata in 2022-2025.

    Pai de ce n-ati facut spitalele alea pina in 2019, cum va laudati in 2016???
  • 0 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 23 mai 2018, 9:42)

    FLucas [utilizator]

    Ei nu sunt in stare sa faca drum expres Craiova-Pitesti cerut de Ford care va mai aduce un model, sau de auyostrada Pitesti-Sibiu ceruta de peste 10 ani de Renault. Ramasese Alexandria fara autostrada ca sa se ajunga prin sud la Severin, alta fantoma de oras...Care privat ar investi intr-un parteneriat cu statul Dragnea ? Trebuie sa fii sinucigas sa le dai astora bani pentru autostrada prin Alexandria.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 23 mai 2018, 11:56)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui FLucas

      hai mai lasati oleaca cu Ford, Pitesti si Craiova. in partea de est a tarii nu exista deloc autostrazi pe cind in centru si West cit de cit situatia e mai buna. daca un gospodar are 2 pisici acasa atunci el trebue sa le hraneasca si sa le ingrijeasca pe amblele, nu se poate ca o pisica sa mearga la coafor si dentist si restaurant iar alta sa stea tot timpul flaminda acasa la ungher cu promisiunea ca poate daca moare pisica ingrijita mai devreme atunci ceaalalta poate ca o sa primeasca hrana decenta.
  • -1 (1 vot)    
    Tare imi doresc , (Miercuri, 23 mai 2018, 10:52)

    A310 [utilizator]

    ca tarifele pentru autostrada sa fie cel putin precum in Franta , adica 9Euro/100 Km .
    Sa ii vad cum se vor vaita ca este scump .
  • 0 (0 voturi)    
    autostr[azi (Miercuri, 23 mai 2018, 12:00)

    Sharon [utilizator]

    Cu cine să construiască ei ceva...???? cu putorile asistate social????Cu babele știrbe și moșii alcoolici??? cu cine??? Copiii lor, prietenii, rudele, vecinii nu pun mâna că e câhh...și apoi, să nu mai fure ei nimic, nimic..????? Mira-m-aș !!! Nu mai simplu - iau bănuțu' european, îl bagă în buzunarul - cui știu ei - mai dau ceva și la pomanagii lor PSD-iști, nespălați și mitocani, și gata !! Zic c-au făcut . Noi ăștia, Sorosiștii, nu vrem să vedem realizările mărețe ale penalilor, de-ai dreacu' ce suntem !!! În rest, pace și prietenie !
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 23 mai 2018, 12:12)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Suntem linistiti, nu fiindca nu se face in Moldova si se face in Teleorman ci fiindca n-o sa se faca VECI vreo autostrada cat timp va fi PSD la putere.

    De fapt...cat timp PSD va avea ceva de spus in parlamentul Romaniei n-o sa vada romanii vreun metru de autostrada.

    Am vazut deja de atata timp de cand mare parte din Moldova e stapanita de baroni din PSD, la guvernare PSD (vezi guvernul Ponta) iar in Parlament acelasi PSD cu majoritate. Cati km de autostrada au facut? 0. Au inaugurat bucati incepute de altii, ei au facut fix 0. Cum avem si anul asta, FIX ZERO, avand in vedere ca anul trecut tot ei erau la putere.

    Hai, ura si la gara, cautam o alta tara ca aici nu se mai poate.
  • +1 (1 vot)    
    AUTOSTRADA SUDULUI (Miercuri, 23 mai 2018, 13:40)

    jidanul [utilizator]

    "Autostrada Sudului, respectiv Alexandria – Craiova - Drobeta Turnu Severin - Lugoj de 550 kilometri:
    „Este un proiect important pentru foarte mulți investitori care au investiții mari în zonă, mă refer în primul rând la Craiova. Va duce la creșterea potențialului turistic în Defileul Dunării și va asigura accesul facil la stațiunile balneare din sud-vestul țării. Va asigura legătura cu Serbia, Bulgaria și cu coridorul IV pan-european la Lugoj”, a explicat vicepremierul. Aceasta autostrada trebuie sa se construiasca, obligatoriu iar, pe teritoriul judetului Caras-Severin va trebui sa treaca cat mai aproape de Moldova Veche / Noua si apoi sa urce spre Lugoj, pentru ca aceasta zona este vitregita de infrastructura, avand doar un DN prin care se poate face legatura cu o autostrada, neavand nici cale ferata.
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada (Miercuri, 23 mai 2018, 14:20)

    costelm [utilizator]

    don livache nu face o autostrada intre alexandria si tel aviv
    jupanul iar ne ia la misto