​EXCLUSIV Finanțele iau în calcul ca amnistia fiscală să se aplice celor cu datorii la 31 decembrie 2017 (surse)

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2018, 10:13 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Facebook/ Ministerul Finantelor Publice
Amnistia fiscală s-ar putea aplica atât persoanelor fizice, cât și juridice, cu datorii la data de 31 decembrie 2017, aceasta fiind una dintre ideile luate în calcul de Ministerul Finanțelor Publice, au declarat, pentru HotNews.ro, surse din instituție.

“Nu putem vorbi momentan de un proiect pe tema amnistiei fiscale. Sunt mai multe idei. Una dintre ele, pe care o luăm în calcul, este ca aceasta să se aplice pentru cei cu datorii la data de 31 decembrie 2017. Se va aplica atât persoanelor fizice, cât și juridice. Vorbim de circa 100 miliarde lei, din care doar 3 miliarde sunt datorii ale persoanelor fizice. Mare parte din sumă nu mai poate fi recuperată, așa că mai bine să o ștergem. Pe partea de persoane juridice sunt circa 17 miliarde lei care pot fi recuperate, dar în decursul a foarte mulți ani”, au spus acestea.

Conform surselor citate, situația multor companii de stat reprezintă un alt motiv pentru care se va recurge la amnistie fiscală.

„Sunt multe companii de stat pe care nu le poți ajuta din cauza legislației europene pe tema ajutorului de stat. Așadar, decât să le închidem, pentru că vorbim de locuri de muncă, nu mai bine le ajutăm?”, au precizat sursele.

Consilierul de stat al premierului Viorica Dăncilă, Darius Vâlcov, a anunțat, luni seară, că măsura amnistiei fiscale este prevăzută în programul de guvernare și include ștergerea datoriilor unor companii, precizând însă că "astfel de lucruri se fac, nu se discută", potrivit Mediafax.

"Amnistia fiscală este prevăzută în programul de guvernare în sensul în care se vorbește, la capitolul «întreprinderi mici și mijlocii», de restartarea mediului de afaceri. De fapt, acest lucru înseamnă. În viziunea programului de guvernare și a ceea ce am discutat atunci cu președintele Dragnea, da (este vorba de ștergerea datoriilor -n.r.), dar aceste lucruri se fac și nu se discută pentru că nu am vrea niciodată să încurajăm pe cineva să nu își plătească datoriile și mai mult decât atât, când o faci, dacă o faci, trebuie să iei decizia să răsplătești sau să îi bonifici și pe cei care și-au plătit corect taxele și impozitele", a decarat, luni seară, Darius Vâlcov, la Antena 3.

Fostul ministru de Finanțe a precizat că statul român se află în situația în care există datorii ale afaceriștilor și ale persoanelor fizice de 98 de miliarde de lei.

"Ne aflăm în această situație, în această capcană în care 98 de miliarde de lei sunt datorii ale oamenilor de afaceri și ale persoanelor fizice. Recuperăm sub 500 de milioane. 84 la sută sunt nerecuperabili, deci niciodată nu îi mai recuperăm, dar mare parte dintre aceste companii, mai ales cele mari, sunt de stat. (...) Vorbim de câteva zeci de mii de companii și de câteva sute de mii de oameni, cred că depășim un milion. Nu au voie să ia împrumut de la bancă. Nu au voie să facă multe lucruri. Nu primesc nici unele drepturi pentru că nu plătesc o amendă sau o datorie veche de 7-8 ani de zile. Este de analizat dacă trebuIe să se facă (amnistia fiscală - n.r.). Trebuie să existe o dezbatere și, când se ia decizia, să se facă, să nu se mai discute așa mult. Dezbaterea ar trebui să se facă cu ușile închise", a completat Vâlcov.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






13084 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Priviti cum baronii de partid scapa de datorii (Marţi, 17 iulie 2018, 10:16)

    emil bobu [utilizator]

    fiindca voi n-ati fost la vot in 2016.

    Puteati sa votati, dar ati fost fraieri.
    • +14 (14 voturi)    
      100 miliarde de lei? (Marţi, 17 iulie 2018, 15:01)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Asta vrea sa zică 20 de miliarde de euro?

      _20 de miliarde de euro_?

      Mai spuneți odată ca nu auzii bine... nu de alta dar cumpăram Grecia cu banii ăștia...

      Si statul n-are bani ziceți?
      • +7 (7 voturi)    
        adevarul trist (Marţi, 17 iulie 2018, 18:22)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

        Statul nu are bani. Investiitile sunt la pamant, deficitul la fondul de pensii este urias, datoria publica a crescut cu vreo 200 de miliarde si nimeni nu mai vrea sa imprumute Romania la dobanzi rezonabile, emisiunile de titluri de trezorerie pentru populatie nu le ajung nici pana in toamna.
        Solutia? Stergi datoriile companiilor de stat falimentare si le vinzi. Daca mai scapa si cativa ca Robert Negoita (cu datorii de 250 milioane la fisc), cu atat mai bine.
        Pana in 2020, mai e destul timp.. cu caziere curatate, datoriile iertate is tara vanduta bucata cu bucata, ciuma rosie se va retrage in paradisuri tropicale si altii vor veni sa reconstruiasca ce a distrus mafia PSD.
        Totul pe spinarea fraierilor care platesc azi taxe. Fara ei, degeaba ar castiga ciuma rosie alegerile, ca nu ar avea ce sa fure.
        • +3 (3 voturi)    
          exact! sa fie primit (Miercuri, 18 iulie 2018, 9:47)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          In plus, nu va speriati de gaura. Va fi acoperita partial de banii din pilonu II.

          Intr-o tara civilizata solutia era falimentul si tragerea la raspundere a celor ce au dus societatile si regiile in astfel de situatii.
    • +7 (7 voturi)    
      Dar regiile de stat ce au? (Marţi, 17 iulie 2018, 16:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Spa si ele, nu? Cum ar veni, de banii care ii datorau la buget. Mafia Rosie le-a furat si bugetul a ramas gol
    • +1 (1 vot)    
      Hai (Marţi, 17 iulie 2018, 16:37)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ca m ai albit cu votul tau, am fost la vot dar au iesit astia, eu cu ce sunt de vina?
    • +2 (2 voturi)    
      Avem 4 milioane in afara tarii ... (Marţi, 17 iulie 2018, 22:31)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      care nu pot vota decit pentru 6 paralamentari de diaspora! Ei ar vota nu PSD, dar nu sint acasa sa voteze.
    • +2 (2 voturi)    
      Idee foarte buna pt firmele de IT-isti! (Miercuri, 18 iulie 2018, 10:04)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Firmele care angajeaza IT-isti care nu platesc impozite si trebuie suportate de companii sa creasca cu 6% salariile sau de ceilalti platitoti de impozite, ar fi salvate de aceasta amnistie fiscala! Ar putea sa faca evaziune cateva luni si sa plateasca din buzunar si apoi sa fie scutiti.
  • +31 (31 voturi)    
    PSD - PARTIDUL HOTILOR (Marţi, 17 iulie 2018, 10:59)

    Mjay [utilizator]

    Hotii decid acum ca aia cu datorii de milioane de eur la bugetul de stat sa fie iertati. In lista asta intra o mare parte dintre psd-isti (Robert Negoita, - primar PSD in sectorul 3, Eugen Teodorovici himself, insasi marele partid ca organizatie figureaza cu datorii la statul pe care il administreaza,

    Iar pe mine m-au executat silit pentru o "datorie" de 200 lei pe care nu mi-au emis niciodata decizie de impunere.

    Avem ceea ce am votat! Hoti si prosti! ///
    • +17 (17 voturi)    
      Țara hoților? (Marţi, 17 iulie 2018, 11:50)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

      Facem țară pentru cei fără de țară? Am auzit ideea asta, dar am crezut că e o legenda urbană. Păi hai sa nu mai plătim până la următoarea amnistie.
  • +13 (17 voturi)    
    Anu asta taxele le beau :) (Marţi, 17 iulie 2018, 11:02)

    schumi [utilizator]

    IHAAA,,,,anu asta in loc sa platesc taxe, ma duc in concediu :)
    • +2 (2 voturi)    
      ,,,nu ai înțeles... (Miercuri, 18 iulie 2018, 9:12)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Doar datoriile avute pînă la 31 decembrie 2017 vor face obiectul unei eventuale amnistii fiscale, ce e pe anul ăsta nu se șterg.
  • +26 (28 voturi)    
    eh (Marţi, 17 iulie 2018, 11:06)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Doar prostii platest taxe si impozite in tara asta, lenesii si hotii traiesc pe spinarea lor.
  • +15 (15 voturi)    
    Se negociaza spaga! (Marţi, 17 iulie 2018, 11:07)

    sim18 [utilizator]

    Daca nu iti poti plati datoriile inchizi activitatea. Ca si unitate esti nociv pentru societate. Discriminare din nou... pe cine iarta si pe cine nu... Se negociaza spaga...
  • +25 (25 voturi)    
    Si Dragnea e dator la ANAF! (Marţi, 17 iulie 2018, 11:10)

    Mjay [utilizator]

    Tel Drum si hotelul Turris sunt doua dintre afacerile pe care Dragnea le controleaza prin interpusi si ghici ce? Au datorii la ANAF. Hotii isi exonereaza singuri datoriile. Nu numai ca scapa de puscarie prin modificarea legislatiei penale, dar scapa si de plata contributiilor la stat prin amnistia fiscala pe care vor sa o faca.
    Prosti suntem noi ca nu avem nicio reactie in strada.
  • +24 (24 voturi)    
    haha (Marţi, 17 iulie 2018, 11:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Platim o gramada de bugetari cu salarii mai mult decat decente care nu sunt in stare de nimic. Impresia e ca dorm pur si simplu la serviciu. La ANAF directiile persoane juridice este dezastru, o lene imemoriala domina inspectorii de la executari silite care nu se deplaseaza niciodata, te cheama ei la discutii la birou :)))
  • +20 (20 voturi)    
    Finantele voteaza Distrugerea Romaniei (Marţi, 17 iulie 2018, 11:45)

    Sani [utilizator]

    Acesta ar trebui sa fie titlul!

    Practic, se distruge increderea in statul roman!

    V-ati pisat pe vot, acum plecati din tara!
    Drum bun, probabil insa ca nu va va fi usor.

    Pacat de acei tineri care au stiu ca trebuie sa-si spuna opinia la vot, dar din cauza celor comozi si prosti (aproape la fel ca PSD-isti) sufera.
    Ca noi toti dealtfel!
  • +17 (17 voturi)    
    cu dedicatie (Marţi, 17 iulie 2018, 12:09)

    revo [utilizator]

    negoita, teodorovici, dragnea, bombonica...

    Si neblocarea conturilor tot pentru ei au dat-o.
  • +11 (11 voturi)    
    ahhhh (Marţi, 17 iulie 2018, 13:00)

    liviu_ [utilizator]

    si eu mi-am platit impozitele pe anu asta...
    stupid me...

    d c sunt ma prost si respect legea?! ca e mai avantajos sa n-o respecti in tara asta...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ești singurul (Marţi, 17 iulie 2018, 14:11)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      suntem vreo 1.2-2 milioane de fraieri care plătim , asta e ce sa ii faci dacă noi asa mai "prosti" , ori cum numărul nostru scade constant din 1989. Nu știu in ritmul asta in încă 10 ani cine mai plătește ceva .
  • +10 (10 voturi)    
    Cata batjocura... (Marţi, 17 iulie 2018, 13:52)

    marcus61 [utilizator]

    Eu am de primit de la ANAF vreo 70 lei din 2012.
    Cand mai trec pe acolo si intreb de banii astia mi se spune sa stau linistit ca ma anunta ei. De fapt un functionar de acolo mi-a spus ca tot ce se depune, se vireaza urgent la buget. Bugetul este gol iar ei nesimtitii isi sterg datoriile. Nu ar trebui intai sa plateasca ANAF-ul sumele datorate, taxa auto? Sa stimuleze pe cei buni platnici si apoi sa vedem cum facem cu cei de la care nu se mai poate recupera nimic? Poate trebuie ajutati sa-si repuna afacerea pe picioare. Poate armata de functionari de la ANAF ar trebui sa mearga pe la aceste firme sa le ajute (nu sa ceara spaga din pragul usei).
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 18 iulie 2018, 15:59)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui marcus61

  • +7 (7 voturi)    
    Nu mă! (Marţi, 17 iulie 2018, 13:58)

    Encounter [utilizator]

    Companiile de stat nu le ajuți dacă le ștergi datoriile! Așa te ajuți doar pe tine pentru că pe ele le poți șantaja după aceea.
    Le ajuți doar dacă le ceri management performant și le faci un plan de afaceri coerent pe care le obligi să îl îndeplinească! Nu cu pomană, comunistule! Pomana are doar rostul de a crea dependență și scade performanța!
    Cum mama zmeului îți trece prin cap să ierți datorii de 100 mld lei în condițiile în care e nevoie de bani ca de aer? Tu împrumuți bani din piață dar ierți datorii de miliarde?
  • +2 (2 voturi)    
    MArele Jaf (Marţi, 17 iulie 2018, 16:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ---continua. FSN=PSDR= PSD+USL = PSD + ALDE + UDMR isi continua programul de distrugere sistematica a României ca sa se imbuibe ei si clientela. România e o tara fara viitor. E doar un teritoriu care urmeaza sa dispară de pe harta Europei f curând.
  • +5 (5 voturi)    
    Inchideti ANAF-ul... (Marţi, 17 iulie 2018, 22:23)

    DanDare [utilizator]

    ... la ce mai e buna aceasta institutie , doar sa taie chitante fraierilor care se conformeaza ?

    De azi nu mai platesc nici o taxa / amenda / cotizatie la Stat, adio , Fuck U ALL, o sa-i cert pe aia care-mi dau bon fiscal ..., cumparaturile ma duc sa le fac doar in piata si la magazinele care stiu ca lucreaza la negru, si le cer pret negociat 10% mai mic, jumate la el , jumate la mine ( din TVA evident...)

    Sa vina Misa sa planga la usa mea dupa bani , ca doar la aia se pricepe incompetentul ala care face degeaba umbra pamantului !

    Am ajuns sa fim condusi de niste hoti dovediti sau in curs de a fi dovediti ( Dragnea, Valcov, Tariceanu...) , vai de capul nostru !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 18 iulie 2018, 7:21)

    elf [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    ...din nou... (Miercuri, 18 iulie 2018, 9:05)

    baligosul [utilizator]

    O ce veste minunată...Din nou, adică iar, felurite companii de stat vor fi pentru cîteva zile, săptămîni, vor fi cu bilanțurile pe zero, nici o datorie la ,,stat" sigur nu va răspunde nimeni, angajații la stat vor avea drept la pensie de stat ca și cum angajatorii ar fi plătit contribuții, nu la fel va fi pentru acei angajați în privat, în aceleași situații...Un pic de discriminare acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 18 iulie 2018, 15:56)

    un_deget_de_secaturi [anonim]