Olguța Vasilescu: Exclus să nu existe salariu minim la privat. Înțeleg de la domnul Teodorovici că este o opinie personală

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 5 august 2018, 22:36 Economie | Finanţe & Bănci


Lia Olguta Vasilescu
Foto: HotNews.ro, EurActiv.ro
Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a catalogat ideea eliminării salariului minim pe economie în sectorul privat, lansată vineri de ministrul Finanțelor, ca fiind o opinie personală a lui Eugen Teodorovici, precizând că așa ceva este exclus și că nu există în programul de guvernare.

"Nu, exclus. Nu există așa ceva în programul de guvernare. De altfel, înțeleg de la domnul Teodorovici că este o opinie personală. Eu vorbesc despre ce scrie în programul de guvernare. Dumnealui spune cum ar fi mai bine pentru mediul de afaceri. Am discutat de fiecare dată și discutând cu mediul de afaceri, ne-am spus că nu se vor opune, vor vota creșterea pentru că ei nu mai sunt demult la salariul minim pe economie. Noi avem un deficit uriaș de muncă în România. Sigur, am discutat coerent. Săptămana aceasta am mărit cu 8.000 de persoane contigentul de străini, pentru că sunt foarte multe firme care se plâng că nu mai găsesc oameni. Angajatorul până acum avea obligația salariului mediu pe economie, dacă voia să aducă străini, dar la Parlament a fost deja în dezbatere această lege care elimină această obligație pentru angajatori și vor rămâne și ei pe salariul minim", a declarat Lia Olguța Vasilescu, la Antena 3, citată de Mediafax.

Reacția ministrului Muncii vine după ce ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a declarat că, în opinia sa, salariul minim ar trebui păstrat doar în sectorul public. „Salariul minim n-ar trebui să mai fie pe toată economia, ci doar în sectorul public. Trebuie eliminată această obligaţie, pentru că statul nu ar trebui să se bage în piaţă. Poţi să îl faci eventual o referinţă pentru mediul privat. Poţi, ca stat, să dai facilităţi celor care nu au angajati sub acel barem, dar atât. Lasă-l pe patron să vadă cu cât plăteşte”, a spus Eugen Teodorovici, vineri, la DC News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3089 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Bun asa (Duminică, 5 august 2018, 23:08)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asteptam cu nerabdare inca o lege facuta la tigheara pe jenuche.
    Apoi amendamente peste amendamente sa peticeasca iar in 9 luni ma astept sa revenim in acelasi punct in care suntem acum. Iar lumea sa aplaude si sa strige "Bine PSD!!!". Sau poate alt cuvant de patru litere, cine stie...

    Daca tot suntem la capitolul "volguta", propun celor pro-activi sa dea o cautare pe YouTube dupa urmatoarele criterii:

    "craiova peluza psd 1997"

    Enjoy :)
  • +11 (15 voturi)    
    ! (Duminică, 5 august 2018, 23:35)

    HChifteluta [utilizator]

    I-auzi mai, domnule Teodorovici! Ai auzit ce-a zis sefa?
  • +8 (22 voturi)    
    Daca taceai filozof ramaneai. (Luni, 6 august 2018, 1:09)

    Isobar [utilizator]

    Aceasta stimata doamna ministru cu cunostinte de economie insusite la Colegiul National de Aparare si
    aprofundate in doctoratul de Sociologie la Universitatea din Bucuresti se contrazice cu o alta somitate in economie Dl. ministru Teodorovici ,fiecare dorind sa-si demonstreze incompetenta in privinta slariului minim
    pe economie.
    Se pare ca Dl. Ministru are totusi un usor avantaj,
    a citit undeva, ceva despre aceasta tema.
  • +13 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 august 2018, 8:49)

    [anonim]

  • +13 (17 voturi)    
    ahahahaha (Luni, 6 august 2018, 9:02)

    liviu_ [utilizator]

    baaaa....
    nici unu care munceste la privat nu va voteaza...
    incercarea asta penibila de a mai arunca niste firimituri si la aia pe care-i jecmaniti ca sa dati voi pomeni inseamna fix 0

    sa fim cinstiti: fara cresteri MARI de impozite si/sau deficit si/sau inflatie (cel mai probabil "si" la toate) dublarea pensiilor este IMPOSIBILA!!!
    • 0 (6 voturi)    
      esti sigur? (Luni, 6 august 2018, 12:23)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de ce crezi ca salariatii din privat nu ar avea nevoie de protectie in fata abuzurilor patronilor?
  • -1 (19 voturi)    
    Inainte de-a filozofa si a va da cu pererea (Luni, 6 august 2018, 9:30)

    xrogo [utilizator]

    cititi si vedeti ca tott mai multe state din UE impun un salariu minim!
    • -3 (3 voturi)    
      Efect de turma (Luni, 6 august 2018, 12:16)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Se numeste efect de turma: se iau unii dupa altii.
    • 0 (2 voturi)    
      Da bah, stim, doar Prostu nu stia (Luni, 6 august 2018, 15:34)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si spune-u lui Turd Orovici sa se abtina de la pareri personale daca e prost….wait, he can't.
  • +8 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 6 august 2018, 10:28)

    qwerasdf [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      pai (Luni, 6 august 2018, 12:22)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ce te tine? grozavi din astia crae doar dau din gura agsesti peste tot, dar nu va gabditi ca nu are cine sa va mai cumpere produsele firmei daca voi platiti oamenii pe nasturi
    • -1 (5 voturi)    
      angajatii isi muncesc, produc (Luni, 6 august 2018, 14:13)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      singuri salariile, nu vine patronul cu bani de acasa. Patronul doar le vireaza banii pe munca lor.
      Salariatii nu sint niste oi pastorite de un patron.
      Salariatii creaza, inoveaza. Patronii detin in proprietate privata capitalul. Adica au dreptul legal sa dea afara angajatii, sa stabileasca productia (sau sa nu produca) si pretul de vanzare.
      Un detinator de actiuni Apple nu inoveaza nimic, muncitorii de la Apple inoveaza.
      Daca un patron inoveaza, el este in acel caz un muncitor. Nu in calitate de patron a inovat, creat, ci muncind.
      Si patronul (proprietarul de actiuni Apple de exemplu) tot din munca angajatiilor isi ia profitul.

      Oricine lucreaza intr-o corporatie stie cit se fura din firma si cite capuse traiesc de pe urma muncii angajatilor.
      Mai se stie ca marile corporatii monopoliste corup politicieni (occidentali sau nu). Toti politicienii sint pe statele de plata ale marilor capitalisti (revolving door). Altfel nu ajungi politician de succes. Fara bani, ramai vesnic candidat.
      • +1 (3 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 6 august 2018, 15:27)

        qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui Emancipatorul

        • 0 (0 voturi)    
          deci tu ai vrea (Luni, 6 august 2018, 17:19)

          Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          ca cineva sa iti duca afacerea TA mai departe??? iar tu sa stai/lenevesti acasa si sa incasezi profit.
          Si eu vreau asa ceva.

          "sa gasesti oameni care sa-l duca mai departe pentru tine si tu sa nu faci nimic!"

          Frumoase pretentii.

          Sa munceasca altul pentru tine.

          Daca i-ai preda muncitorului afacerea ta, atunci sigur ca ar avea un interes sa lucreze performant. Ar deveni afacerea lui.
          Dar sa munceasca sa iti faca tie fundu mare.... eu nu as munci pentru asta.
      • 0 (0 voturi)    
        pana in '89, ti-as fi dat dreptate.. (Luni, 6 august 2018, 22:31)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        ai idei marxiste dar realitatea este ca mai sunt doar trei sau patru tari comuniste(daca pun si Venezuela , totusi au un partid de opozitie),iar daca ne uitam la situatia lor economica, sunt pe duca, din cauza ca, avutul obstesc, clasa muncitoare, si toate celelate lozinci de partid.
  • +2 (6 voturi)    
    Draga noastra Vivandiera etilica a lui (Luni, 6 august 2018, 12:05)

    Rescator [utilizator]

    Vadim.Nu mai ieși in spațiul public zilnic,te faci și
    mai mult de rîs cu tampeniile tale antieconomice
    și cu minciunile sfruntate cu pensile și salarile.
    Tot ce ai spus pana acum ca ministresa s-a intînplat
    fix pe dos.Alegeți un job cinstit și lasa-ne in durerea
    noastra!
  • +1 (3 voturi)    
    deci, (Luni, 6 august 2018, 14:43)

    nash pandelica [utilizator]

    programul de guvrnare al pesede are mai multe variante, in functie de minister.
    originalul e sub cheie la niculaie dracnea.
    sau in cimcitir, cu tablourile lui valcov. :-)
    duie mracnea !
    timpul sa schimbam lozinca aia cu puie monta...
  • -2 (4 voturi)    
    Sunt pentru... (Luni, 6 august 2018, 15:42)

    Stef_and [utilizator]

    Cresterea salariului minim - numai ca acesta ar trebui sa ajunga 100% in butunarul angajatului . Sa nu mai existe bani incasati de stat de la saraci asa cum e in Austria sau Germania, salar minim 1900 de lei dim care 1850 in buzunarul angajatului 50 de lei la stat.
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate (Luni, 6 august 2018, 17:25)

    Emancipatorul [utilizator]

    capitalismul nu asigura un venit decent maselor largi de oameni. Dimpotriva.

    Tocmai de aceea, ca sa pastreze pacea sociala, ca o spaga, politicienii capitalisti propun un salariu minim pe economie.

    Intr-un capitalism din cartile de economie nu ar fi nevoie de salariu minim sau ajutoare sociale. Caci toti am avem sanse la un trai decent. Doar ca rata saraciei este 15-20% chiar si in cele mai bogate tari capitaliste. Adica 1 din 5 copii traieste sub pragul saraciei.

    Ok, oamenii nu sint egali, dar asta nu insemna ca trebuie sa fii condamnat la saracie.
    Adevarul este ca nu cei meritosi sint bogati, ci cei corupti (inclusiv -sau mai ales - in occident).
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 6 august 2018, 18:58)

    XLXL [utilizator]

    au aparut pastilele de certuri din acelasi partid ... nasol pentru grija lor fata de locuitori ...