Îmbătrânirea României s-a accentuat ușor în acest an.  Avem 112,1 vârstnici la fiecare 100 de tineri

de DP     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2018, 9:13 Economie | Finanţe & Bănci


Imbatranirea Romaniei a continuat sa se accentueze in 2018
Foto: sxc.hu
Procesul de îmbătrânire demografică s-a accentuat în 2018, ponderea tinerilor (0-14 ani) fiind în scădere ușoară, iar cea a populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste) în ușoară creștere, au transmis luni dimineață oficialii Institutului Național de Statistică. Indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 109,2 (în 2017) la 112,1 persoane vârstnice la 100 de tineri în  2018.

Statistica calculează două tipuri de populație: cea rezidentă și cea după domiciliu.

Populația rezidentă reprezintă totalul persoanelor care au cetățenie română, a celor străini și  a celor fără cetățenie, care au reședința obișnuită pe teritoriul României, pentru o perioadă de cel puțin 12 luni. Datele sunt utile în domeniul social (la calculul ocupării și șomajului, a ratei de școlarizare, venituri și cheltuieli per capita, numărul și ponderea persoanelor aflate în sărăcie și risc de excluziune socială etc.) cu influențe negative asupra politicilor naționale pentru educație, ocupare, protecție socială și incluziune socială etc.
 
Populația după domiciliu reprezintă numărul persoanelor cu cetățenie română care au domiciliul pe teritoriul României, delimitat după criterii administrativ-teritoriale. Datele sunt folosite pentru asigurarea informațiilor necesare guvernanților locali și  pentru producerea de informații utile pentru fundamentarea politicilor și  strategiilor locale.

Este evident că între cele două noţiuni privind populaţia există unele diferenţe metodologice:
-  populaţia după domiciliu include doar cetăţenii români, cea rezidentă include persoanele indiferent de cetăţenia lor care trăiesc pe teritoriul României la un moment dat;
-  populaţia după domiciliu nu include totalitatea imigranţilor în România, ci doar pe cei care au obţinut cetăţenia română;
-  populaţia după domiciliu include un număr de persoane care nu se află fizic pe teritoriul României, dar care îşi menţin domiciliul în România şi au reşedinţa obişnuită în altă ţară.

Ce mai arată datele INS publicate luni:
  •  La 1 iulie 2018 populaţia după domiciliu a fost de 22,17 milioane persoane, cu 0,1% mai mică faţă de 1 iulie 2017.
  • Populaţia după domiciliu din mediul urban a fost de 12,5 milioane persoane, în scădere uşoară faţă 1 iulie 2017 (0,04%). Populaţia feminină la 1 iulie 2018 a fost de 11,34 milioane persoane, în scădere cu 0,1% faţă de aceeaşi dată a anului precedent.
  • Vârsta medie a populaţiei a fost de 41,4 ani, cu 0,2 ani mai mare decât la 1 iulie 2017. Vârsta mediană a fost de 41,4 ani, în creştere cu 0,4 ani faţă de 1 iulie 2017.
  • Cea mai mare pondere în totalul populaţiei o deţinea grupa de vârstă 40-44 ani (8,5%). În rândul persoanelor de sex masculin, ponderea acestei grupe de vârstă a fost de 8,9%, iar la cele de sex feminin de 8,1%. Ponderea grupei de 0-4 ani a fost de 4,6%, mai mică decât cea a grupei de 5-9 ani (4,9%) şi a celei de 10-14 ani (5,1%).


Citeste mai multe despre   









1115 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Usor se stinge Romania (Luni, 29 octombrie 2018, 9:22)

    Aspus [utilizator]

    Romania a pierdut in 29 ani mai multa populatie decat in doua razboaie mondiale plus crimele comuniste.
  • 0 (2 voturi)    
    Hihihi! (Luni, 29 octombrie 2018, 10:01)

    HChifteluta [utilizator]

    Aveti putintica rabdare. Vin decreteii puternic din spate. Deja militienii, cei din armata si "specialii" au iesit la pensie. Pazea!
    • +3 (5 voturi)    
      Cam tarziu.. (Luni, 29 octombrie 2018, 11:31)

      Grigore [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Decreteii au preluat deja stafeta.Priviti actualii politicienii si guveranti,prviti administratia centrala si locala si vedeti crudul adevar !
  • -5 (7 voturi)    
    Revin (Luni, 29 octombrie 2018, 10:58)

    UpNext [utilizator]

    cu solutia propusa in postari anterioare pe acest subiect: cresterea varstei de pensionare - 70b/67f - in regim de urgenta, cu programe de educatie continua de updatare si/sau reprofesionalizare. Nici macar nu este o solutie originala, ci un demers decizional logic pentru contracararea crizelor cumulative pe bugetele de asigurari , criza care se profileaza. Asa este in Olanda (68 all) si functioneaza inca bine.
    • +4 (4 voturi)    
      asta e doar o cosmetizare a efectelor (Luni, 29 octombrie 2018, 12:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Cauza principala aici e emigratia. Daca am extermina politicienii actuali si i-am inlocui cu unii profesionisti si am convinge cei 3-4-5 mil de romani emigranti sa se intoarca in tara, s-ar rezolva de la sine problema.

      Asha insa, cu parlamentari cu salarii de la 10.000 de euro in sus, cu orice colonel de armata/politie iesind la pensie la 45 de ani cu 5-6000 de euro pensie, cu primari de la tara cu salariu de 3000 de euro si pensii speciale, cu tot felul de amante si nepoti bagati prin agentii cu salarii babane, romanul normal la cap sim platitor de taxe isi ia familia in spinare si emigreaza citeva tari lai la nord-vest, undeva unde de banii platiti la stat ca si impozit primeste si ceva inapoi, nu doar aroganta prostului analfabet ajuns sef.

      Si in viitorul apropiat emigratia se va intensifica, pina or sa ramana in tara doar beneficiarii oranduirii acutale, fara sa mai fie si fraierii care sa-i sponsorizeze.
    • +1 (1 vot)    
      Cum cresti speranta de viata insa? (Luni, 29 octombrie 2018, 16:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Si cum stopezi emigratia?
  • +3 (3 voturi)    
    nici o problema... (Luni, 29 octombrie 2018, 12:16)

    liviu_ [utilizator]

    psd ajuta in continuare batranii in detrimentul tinerilor...
    in 10-20 de ani nu vad DELOC bine tara asta! mai ales cu DEZASTRUL facut de psd!

    nu zic sa omoram sau sa taiem fondurile batranilor! dar societatea romaneasca se axeaza mult prea mult pe batrani si ignora complet tinerii!

    mai mult... pensionarile la 50-55 de ani nu ajuta DELOC!!!

    Cred ca inca mai este timp sa se remedieze, dar nu mai este mult timp si NIMENI nu face NIMIC!!! Cand o sa cadem o sa fie al dracu de nasol!
  • 0 (2 voturi)    
    Se vor lua masuri si greutati (Luni, 29 octombrie 2018, 14:06)

    Koczka [utilizator]

    Inca o 'marire' de pensie, niste medicamente taiate de pe listele de compensare si 'problema' e ca si rezolvata.
    Pe partea cealalta se rezolva cu import de tinere 'gestante' sau deja cu copii din Siria, Pakistan, Shri Lanka, etc.