Teodorovici anunță controale la companiile mari și medii de anul viitor

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:42 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Statul consumă foarte multe resurse cu verificări către companiile mici, astfel că trebuie schimbată abordarea, a declarat Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor Publice, precizând că pe fiecare zonă de interes va acționa prin ANAF.

"Cred că trebuie schimbată abordarea pentru că lipsa de venituri la bugetul de stat vine în special de la contribuabilii mari și mijlocii, nu neapărat de la cei mici. Consumă foarte multe și nejustificat astfel de resurse umane și financiare (ANAF n.r.) pentru a găsi ceva ce nu justifică un astfel de act. Atunci marii contribuabili, mijlocii, pe fiecare zonă de interes vom acționa ca și structurile statului. ANAF va face acele verificări, acele transfer pricing pe care știm că, din păcate, le practică cu foarte mare talent multe dintre companiile din România", a spus Teodorovici.

El a precizat că nu se referă neapărat la multinaționale, ci la companiile mari și medii în general.

"Nu vorbesc de multinaționale, vorbesc de marile companii. Vor fi măsuri, mai multe, o să vedeți când prezentăm Ordonanța cu măsuri care să echilibreze și să conducă la un tratament corect în piață. Din păcate, între companii există o concurență neloială. Dincolo de relația lor cu statul este în primul rând o relație corectă între companii în mediul privat. Verificăm pentru ca legea să fie respectată", a mai arătat ministrul Finanțelor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3366 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Asa e (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Controale la firmele mari, dar nu la cele ale clientelei ANAF e politia economica a CIUMEI ROSII.
    • -1 (3 voturi)    
      are dreptate, e concurenta neloiala (Miercuri, 12 decembrie 2018, 22:35)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      O firma mare de mezeluri, romaneasca, are reclame pe toate posturile tv, pentru ca si-a facut offshore-uri si transfera profitul.
      Alte firme de mezeluri nu au offshore-uri, platesc impozite aici, mai mari. Nu mai au bani de reclame la tv, deci vanzarile lor sunt mai mici.
      E corect?
      Eu cred ca e concurenta neloiala!
    • +1 (1 vot)    
      Deci ce a făcut ANAF-ura mă-sii de instituție? (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      A controlat xeroxurile din colțul străzii și magazinele de cartier, așa, ca să-și justifice banii și să nu intre în afacerile de partid și de stat!
      Iar acum fraierul de DJ finanțist de doi bani dă pe goarnă în public!
      Băi, fraieri mai sunt ăștia de la GIO-PSD, noroc cu ȘParlamentul că îi scoate de la pârnaie, de altfel locul unde ar trebui să stea mai toți jmekerii de la PCR-PSD, ALDE, 70% din PNL, și 50% din restul politrucienilor români....
  • +5 (13 voturi)    
    cred ca glumiti (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:23)

    moka [utilizator]

    cand spuneti ca banii la buget nu vin de la firmele mari.
    Ia socotiti mai bine sa vedeti de unde va vin 80% din incasarile bugetare. Si daca nu vin de la multinationale si firmele mari (va rog socotiti si incasarile indirecte, tot impactul, nu doar incasarile directe) eu ma impusc.
    TVA-ul vine de la firmele mari.
    Taxele pe salarii vin de la firmele mari.
    Impozitul pe profitul firmelor mai mici este rezultatul existentei firmelor mari pe piata din Romania.
    Va propun un exercitiu de imaginatie: hai sa dam afara sau sa inchidem firmele mari sa vedem cam cat se mai strange la bugetul de stat.
  • +10 (14 voturi)    
    Bai,... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:29)

    dragos_k [utilizator]

    ...nu-i mai suport pe agramatii astia! Auziti voi: "Atunci marii contribuabili, mijlocii, pe fiecare zonă de interes vom acționa ca și structurile statului." Ce-ai vrut, bai, sa spui? Du-te la matura, la sapat de santuri, la spalat de wc-uri si lasa-ne! Guvern de cretini!
  • +1 (3 voturi)    
    anaf e praf....SPV e praf (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:19)

    rmatei [utilizator]

    acest invidid mai are curajul sa iasa public cand in spatelui se afla un sistem infect nefucntional. eu vreuaq sa achit taxele in termen onfomr OUG 89/2018 emisa si semnata de acest individ dar datorita incompetentei anaf nu pot. pentru ca ANAF nu a emis in terme deciiziile de impunere. nimeni nu rapsunde pentur asta. LA PF-uri situatia e tragica, bonificatiile nu se stie cum se aplica, au creat contul unic pe 01.12.2018 cand el trebuai sa existe din martie 2018. acestea sunt probleme pentur care acest individ ar trebui ucis cu pietre in piata publica dar cine sa o faca ? mamaligarii umilitii si care plang la ghisee ?
  • 0 (4 voturi)    
    Dusmanii mafiei (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:41)

    Kosmos [utilizator]

    A primit instructiuni la Moscova?
  • +2 (2 voturi)    
    Agricultura (Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:56)

    ben10 [utilizator]

    trebuie controlată deoarece a devenit o gaură neagră in bugetul țării prin evaziune fiscală și munca la negru care a distrus mediile rurale. Statul acordă subvenții de miliarde de euro și ajung în buzunarele la tot felul de mafioți.în agricultură este cel mai ușor să faci evaziune că nimeni nu știe exact cât se produce.
  • +2 (2 voturi)    
    mari si medii dar nu de stat! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce esti nebun?
  • +2 (2 voturi)    
    CONTROALE (Miercuri, 12 decembrie 2018, 21:25)

    ben10 [utilizator]

    Dl Teodorovici să verificați dvs PFAurile din agricultură care au 300-400 de ha și o să vedeți că nu au avut angajați niciodată cu toate că an de an primesc subvenții de peste 80 000 euro , subvenții la motorină, calamități sau tot felul de ajutoare . Se vede că autoritățile ITM, ANAF, APIA,AFIR etc nu colaborează intre ele . O mai bună colaborare a statului ar putea scoate economia subterană evaziunea munca la negru care atinge lejer 1 Miiard de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    despre (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:32)

    costelo999 [utilizator]

    pe multunationale, pe mama lor, ca nu plateste impozit, fura de stinge, salariatii e sclavi pe mosia lor, face lobby si trafic de influentza, si fura profitul si-l duce in afara, in panama, inclusiv bancile, deci pe ei pe mama lor de hoti