Teodorovici: Parcuri întregi de mașini confiscate blochează punctele vamale. Am încercat să iau o mașină la Minister și s-a constatat că e furată de 6 ani

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2018, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Guvern
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) va trebui să renunțe la evaluatori, să aibă un site pe care să vândă mașinile pe care le confiscă, ca să nu se mai degradeze în timp, a declarat Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor Publice, recent, într-o conferință.

“Există foarte multe autoturisme confiscate. Toate punctele vamale sunt blocate. Zici că sunt parcuri auto. Ani de zile zac mașinile în astfel de spații și blochează activitatea vamală. ANAF încearcă să facă vânzări de sedii, de spații confiscate sau pe care statul le-a preluat într-un fel sau altul. Încep și fac, cei de la ANAF, procedura. Spun: „Domnule, trebuie să angajăm experți să facă evaluarea”. Vă dați seama, timpul trece, acele valori într-un final nu sunt acelea plătite de către cei care doresc să cumpere fie bunuri mobile sau imobile și multe altele”, a spus Teodorovici.

Potrivit acestuia, odată confiscată o mașină, aceasta să fie anunțată pe un site dedicat.

„Pe zona de mașini, tot ce este confiscat, în ziua 2 îl pui pe un site dedicat acestui lucru. Acolo ce spui? Auto cutare, număr de kilometri, culoarea, poze interior, stânga, dreapta, față, spate, le postezi frumos acolo, unde se poate vedea, dacă cineva vrea să vadă acel autoturism, și un termen în care cine vrea să intre să liciteze. Nu facem nicio valoare. Valoarea o stabilește piața. Nu dau eu bani ca stat să facă evaluare”, a explicat ministrul Finanțelor.
  • După termenul stabilit după o astfel de procedură, în ziua următoare văd care este scoringul celor care au ofertat și îl notific pe primul: Domnule, vezi că ai câștigat. Vino și i-ați mașina, ai un termen de... Nu ai făcut-o? Următorul. În felul acesta degrevezi tot ce este prin teritoriu. Se degradează într-un mod nejustificat.
„Am încercat să iau și eu o mașină la minister ca să am și eu, ca ministru de Finanțe, o astfel de mașină să mă pot deplasa, nu personal, ci la servici. Era o mașină care stătuse 6 ani acolo unde a fost adusă ca mașină confiscată. Când s-au apucat să-i facă formalitățile, mașina era furată. Deci de 6 ani, mașina era furată și ei nu au fost în stare să facă verificarea acesteia în sistem. Cum ar fi fost să merg cu mașina aceea pe stradă?”, a explicat Teodorovici.

La imobile, la fel, spune el, se fac „evaluări peste evaluări total nejustificat”.

„Domnule, ia valoarea pe care notarul o are și restul se licitează. Nu dai bani nejustificat ca stat să evaluezi, oricum acel preț se duce în jos etapă cu etapă. Aceasta este abordarea pe care Finanțele și ANAF sunt obligați să o aibă”, a mai spus ministrul Finanțelor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3319 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    De ce se mira? (Joi, 13 decembrie 2018, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La ANAF e angajata clientela politica a Ciumei rosii, functionari incompetenti, bugetari puturosi, platiti regeste ca sa execute ordinele primite de la haita de hoti psd+alde care guverneaza azi Romania (cu sprijin udmr). Atunci de ce se mira Orlando ?
    • +1 (9 voturi)    
      e o problema, lui Orlando ii plac prospaturile (Joi, 13 decembrie 2018, 13:59)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ce sa faci cu o chestie furata tocmai acum 6 ani ?
      Ei tocmai fura acum.
  • +7 (11 voturi)    
    furata? (Joi, 13 decembrie 2018, 13:30)

    soloman [utilizator]

    de Romania vorbeste ministrul?
  • +1 (13 voturi)    
    ca să-ți dorești un lucru furat (Joi, 13 decembrie 2018, 13:31)

    MG [utilizator]

    ca să-ți dorești un lucru furat, trebuie să fi politician
    • +2 (10 voturi)    
      nu neaparat. (Joi, 13 decembrie 2018, 13:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MG

      in Rusia ai dreptul sa conduci masini furate din strainatate, drept care se suspenda abia in momentul in care proprietarul isi revendica masina.
      Adica s-a legalizat furtul de masini, cu conditia sa nu fie furate din Rusia.
      In restul tarilor masina se confisca imediat ce s-a stabilit ca este furata.
  • +4 (14 voturi)    
    fair enough (Joi, 13 decembrie 2018, 13:40)

    Nevermind [utilizator]

    Teoretic, are o abordare corecta si de dreapta. Cateodata ma intreb ce cauta in psd
    • 0 (2 voturi)    
      corecta? (Joi, 13 decembrie 2018, 14:38)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      exemplu: masina confiscata de stat, sa zicem ceva marca de top, putini km, nu mai veche de 2 ani. inainte de a se publica anuntul pe vreun site vine un nene de se are bine cu statul si ofera 3000 de euro, ca mno, statul nu pune valoare. e pretul pietei? ei as. e pretul lui orlando pentru "pretenii" lui. e la fel cu contractele publice care se atribuie direct. "cineva" decide ca pentru unele masini nu e nevoie de licitatie ca a sarit un nene cu banul si a scutit statul de birocratie.
      • 0 (2 voturi)    
        doh (Joi, 13 decembrie 2018, 17:52)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        Tu ai citit ce a spus si propus?!?

        Sau bagi din top doar pentru ca este psdist, cum se practica pe aici?

        Gizas...
        • 0 (2 voturi)    
          hai sa-ti mai dau exemplu (Joi, 13 decembrie 2018, 19:27)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          ca vad ca din primul n-ai inteles nimic. iti faci firma. impozite la stat, pauza. iti iei masina scumpa pe firma pentru ca iti permiti. vine statul si ti-o ia in contul datoriilor. te duci si o cumperi de la stat pe nimica toata pentru ca orlando e de dreapta cand vrea muschii lui. baiet bashtept. la scurt timp dupa aceasta masura "da dreapta" se creeaza masuri similare pentru tot felul de proprietati, ca sa nu mai faca statul hartii. si uite asa pui mana pe lucruri scumpe cu bani putini. daca cotizezi unde trebuie. cunosc prea bine sistemul ca sa stiu unde duce aceasta propunere.
          • -1 (3 voturi)    
            cunosti pe dracu (Vineri, 14 decembrie 2018, 0:02)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

            Daca stiai sistemul, ai fi stiut de partea cu evaluarile, de multe ori aberante, ca de aia ajung sa zaca alea cu anii. Valabil si la imobile. da-te pe site-ul anaf.

            Citeste ce a zis: se pun la vedere si la liber, liciteaza cine vrea. Ai fost vreodata la vreo licitatie? Daca tu vezi masina x si licitezi 10000eur, mai greu sa apara ca s-a vandut cu 500 eur, tu avand dovada oferta. Doh.

            Alte scenarii in care orlando si prietenii lui psdisti iti fura plicul de zahar de la cafea, mai ai? Eventual virginitatea.
    • +2 (4 voturi)    
      ok (Joi, 13 decembrie 2018, 14:44)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Nu am pareri preconcepute: psd nepsdee! Daca omul asta face ceea ce a zis mai sus eu il sustin...
      • -1 (3 voturi)    
        eh (Joi, 13 decembrie 2018, 17:54)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Nu ai tu, dar pe aici colcaie de holier than thou :D

        Chiar daca are unele idei de dreapta foarte ok, nu trec de partid si raman la stadiul de idei. Insa multi destepti il injura si pentru chestiile de dreapta pe care le spune, doar pentru ca este psdist...