SONDAJ Care crezi că va fi principalul efect al OUG prezentată de Teodorovici?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2018, 9:33 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj OUG Teodorovici
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor a publicat, cu două săptămâni înainte de finalul anului, un proiect de OUG ce introduce vaste schimbări în economie, de la "taxa pe lăcomie" la plafonarea prețului la gaze și modificări la Pilonul II.

  • Sondaj HotNews.ro: Care crezi că va fi principalul efect al OUG prezentată de Eugen Teodorovici?




Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7496 vizualizari

  • +32 (40 voturi)    
    Saracirea romanilor si imbogatirea hotilor PSD (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:10)

    emil bobu [utilizator]

    Un vot pentru PSD e un vot pentru saracie.
    • +5 (9 voturi)    
      Lacomia lui Teodorovici ;si a PSD. (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ca comunistii,pesedistii ambaleaza in ciolofan frumos pungasiile care ni le fac.Cica ne ajuta!Ticalosi.Salariul minim majorat il platim noi prin cresteri de preturi ca sa asiguri salariul femeii de serviciu de pe scara de bloc,a vanzatoarei de la magazin,a paznicului din parcare si daca a crescut leafa la astia,nici sefii nu pot ramane cu leafa mai mica.O platim tot noi.La fel va fi si acum-nu-i o taxa pe lacomia statului,ci o taxa pe prostia noastra ca votam niste analfabeti functionali sa ne conduca.
    • 0 (0 voturi)    
      gresit! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:57)

      unAlterEgo [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      E un vot pentru (niste) saracii
  • +18 (26 voturi)    
    DE OBSERVAT, (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:29)

    romania_curata [utilizator]

    ''vor creste incasarile la stat'' - 8%, ''lacomii vor fi pusi la punc'' - 5%, ASTIA 13% sunt fosilizatii ciumei rosii, ATATA sustinere mai au; Doamne ajuta sa se declanseze cumva alegeri anticipate in urmatoarele 3-4 luni, sa scapam pe vecie de ciuma rosie si de penalii care au acaparat TOT si au dus tara de rapa!!!
    • 0 (14 voturi)    
      .. (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:36)

      alex..i [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Chiar daca nu e principalul efect, este totusi corect si ca vor creste incasarile la stat.
      Si cam asta urmeaza PSD-ul, fara sa conteze prea mult celelalte efecte.
      • +4 (6 voturi)    
        nu chiar (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:07)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui alex..i

        Cred ca primul efect va fi scaderea creditarii (in special pe consum; dar poate si imobiliare).

        Asta va antrena scaderi la colectarea din TVA si impozit pe profit. S-ar putea sa se stranga mai putini bani la buget.

        PS: Avand in vedere cat de iresponsabili sunt unii, scaderea creditului de consum nu stiu daca este un lucru rau.
      • +5 (5 voturi)    
        da..inevitabil vor creste (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:21)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui alex..i

        dar cu riscuri mari..plus ca..tot ce va lua in plus''statul'' va cheltui pe pensii,salarii marite fara suport.nu investitii,nu nimic..deja la invatamant nu se mai duc spre 6% cum trebuia..
    • +12 (12 voturi)    
      ce? (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:41)

      Jiji_22351 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      nu boss, crede-ma ca nu sunt psd-ist, m-as pisa pe ei si le-as da foc daca-s putea, dar am votat prima ''vor creste incasarile la stat' pentru ca asta cred ca ii intereseaza, stii?! Sa atraga bani la stat, ca e cam jale de bani, iar restul efectelor, ii doare-n #mu1ep5d.

      PS: deci din 13% mai scade cel putin cateva procente si vei gasi "cota lor de piata", probabil foarte reala de altfel
    • +9 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:51)

      tenere [anonim] i-a raspuns lui romania_curata

    • -11 (23 voturi)    
      PSD (Miercuri, 19 decembrie 2018, 10:57)

      Mazeta2 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Daca ar fi alegeri anticipate, tot PSD ar iesi, dar tare ma tem ca nu vei accepta democratia si votul "majoritatii". Democratia va convine doar cand e cum vreti voi! Adevaru doare...
      • +7 (13 voturi)    
        ia zi tovarase (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:11)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta2

        ti-au blocat contu pentru aberatiile spuse de a trebuie sa te faci "Mazeta2:"?!

        tu traiesti intr-un unnivers paralele, nu?!

        tvarase... democratie permite anticipate...
        dar stii ce nu permite?! ignorarea unui reverendum timp de 10 ani, ignorarea unui MCV votat prin referendum, folosirea parlamentului pt rezolvarea problemelor proprii etc etc
        ghici la cine ma refer?!

        dar esti prea platit de stapanii tai ca sa accepti asta... tu o dai pe a ta inainte...
        esti un vierme mai... si aici ma refer, mai ales, la lipsa de coloana vertebrala!

        pe mine NU are psd suficienti bani sa ma plateasca sa aberez in halul asta pe forumuri!
      • +4 (8 voturi)    
        PS: (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:12)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta2

        d c consideri ca aceasta masura este buna?!

        pentru ca TOTI analistii aconomici spun ca nu este...

        deci te rog explica-te...
        chiar daca esti postac, trebuie sa inventezi si un argument... deci te ascult!
        • -6 (14 voturi)    
          Masura (Miercuri, 19 decembrie 2018, 12:12)

          Mazeta2 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          N-am zis ca e o masura buna sau rea...am zis ca democratia se face la vot, si ca PSD are avantaj acolo! Dar e comic, cum voi astia de aici sariti in sus cand se reduce/retrage o taxa si reactionati exact la fel cand se mareste/introduce o taxa. Sunteti cam ipocriti, ar trebui sa va hotarati o data ce vreti.
          • +4 (8 voturi)    
            nu e chiar asa (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:00)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta2

            1 - presedintele e votat si el de popor... si cu mai multe voturi, si nominal...
            2 - votul nu-ti da dreptul sa incalci legea sau sa faci legi in interesul personal!
            3 - nu stiu cand s-a plans cineva ca s-a scos o taxa... eu cel putin nu imi amintesc. Dar depinde de circumstante... Nu mergem dupa principiu "se da bine, se ia rau", judecam fiecare situatie individual
            • -1 (3 voturi)    
              fisa postului (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:57)

              gpavel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              presedintele inevitabil e votat de jumatate plus... din cei ce se prezinta,dar e votat doar pentru atributiile definite de constitutie,nimic in plus!,numarul de voturi nu-i da mai multa putere decat cea din"fisa postului",un senator votat de cateva zeci de mii de oameni are toata puterea in legislativ,iar presedintele cu milioane de voturi ,nu are nici o putere acolo!
    • +6 (10 voturi)    
      oricuat de rau suna (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      nu vreau anticipate...
      vreau ca psd (cu guvern posd) ra ramana pana in 20-20...
      cu toare riscurile!

      TREBUIE ca psd sa-si rupa gatul si sa scapam de acest partid!

      altfel se fac anticipate, vin altii... gasesc o tara in dezastru, o sa trebuiasca sa o scoata (ceea ce inseamna taxe >, investiti < etc etc) si apoi la alegeri o sa iasa iar psd si o sa o luam de la capat!
      • -5 (11 voturi)    
        o sa vedeti in mai se sustinere are psd (Miercuri, 19 decembrie 2018, 12:23)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        din 2012 tot spuneti ca se duce tara de rapa cu psd si ca psd o sa-si rupa gatul.
        sa vezi surpriza in 20-20 :))
        sper sa acceptati rezultatul alegerilor, asa cum si psd l-a acceptat, desi nu i-a convenit
        • +5 (5 voturi)    
          In mai 2019 PSDragnea mai participa la (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:11)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          europarlamentare? Parca v-a zis liderul recent
          ca UE este rau . . .
          Mai organizati acele alegeri?
          • -4 (6 voturi)    
            ai vrea tu sa nu mai participe (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:51)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui ty

            ai declaratia in care "liderul a zis ca UE e rau"?
            ca de aberatii sunt satul
            • 0 (2 voturi)    
              La ultima adunare psd ti se pare ca (Miercuri, 19 decembrie 2018, 19:50)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

              liderul maxim a laudat UE?
    • 0 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:33)

      Fapte [anonim] i-a raspuns lui romania_curata

      • -1 (3 voturi)    
        las fierbinti n-are subtitrare (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:53)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

        nici vocea romaniei, nici masterchef
  • -1 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:01)

    qwerasdf [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    fara suparare (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:07)

    liviu_ [utilizator]

    da acest sondaj e cam la misto...
    consider ca or sa se intample vreo 4 din lucrurile scrise acolo (toate inafara de prima si ultima), dar nu pot selecta decat 1

    si nu cred ca or sa creaca incasarile la stat dintr-un motiv simplu: pierderile cauzate de pleacarea investitorilor, disponibilizari etc or sa fie mai mari decat veniturile la stat... dar probabil psd vrea doar venituri mai mari pentru 3-6 luni si apoi sa arunce prosopu alt si sa plece de la guvernare!
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Miercuri, 19 decembrie 2018, 11:28)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In plus, au uitat sa puna optiunea "o sa ne ducem dracului cu totul" asta ca sa ma exprim civiilizat.
    • +2 (2 voturi)    
      :))))))))) (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:27)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "si nu cred ca or sa creaca incasarile la stat dintr-un motiv simplu: pierderile cauzate de pleacarea investitorilor, disponibilizari etc or sa fie mai mari decat veniturile la stat..."
      :)))))))))))))))))
      la aproape 30 de ani de la revolutie ai de ales intre hoti, prosti si pishopati...
  • +4 (6 voturi)    
    Hoti peste hoti (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:10)

    Who_is [utilizator]

    Masura asta e ca si cum politistul ar prinde hotul cu banii furati, si in loc sa ii dea inapoi pagubitului si sa l pedepseasca pe borfas, ei se inteleg cu borfasul sa faca juma juma :))
    Eu am luat credit cu ROBOR 0.8 si acum e 3.3 . Au gasit modalitate sa schimbe regulile in timpul jocului. O masura corecta era sa pastreze ROBOR fix la data semnarii. Imi asum 0.8%. Daca era 3.3% nu luam credit ...
    • +2 (6 voturi)    
      ROBOR (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

      ROBOR e dictat de inflatie și de datoria externa. Vezi cine le-a creat (crescut) pe ambele. Dacă nu ai avut habar ce e ROBOR si cum variaza, țeapa ai luat din vina ta, Voteaza PSD si ai sa ai in continuare tot ce iti doresti :)
      • -4 (6 voturi)    
        Marele economist ochii_pe_voi :)) (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:11)

        Who_is [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Ce mi plac mie astia de vorbesc auzite din spatele monitorului, cand in realitate sunt nimeni de pe dreapta :)) Explica-mi, tu, mare economist, cum influenteaza guvernul ROBOR prin masurile luate... Eu stiam ca ROBOR e o dobanda medie cu care se imprumuta bancile intre ele. Singura care poate influenta ROBOR prin politicile ei e Banca Nationala, care inchide ochii si lasa bancile straine sa si dubleze profitul prin niste intelegeri bilaterale. Eu ma imprumut de la tine, tu de la mine, impreuna luam 3% in plus. Asa cum Banca Nationala pune standard ca nu am voie sa am grad de indatorare mai mare de 40%, pune-i conditie bancii sa nu se imprumute cu mai mult de 3.3% . Daca ai avea un credit sau un business, poate ai intelege
        • +4 (4 voturi)    
          manual clasa a 11 a economie (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:40)

          Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

          Hai recunoaste..tu ai citit doar primele 5 pagini din manualul de economie...
          In primul rand ca orice alt lucru de pe pamantul asta.. pretul de echilibru este stabilit de cerere si oferta.
          Daca guvernul suge toata lichiditatea din piata pentru ca are nevoie de imprumuturi pentru a acoperi cheltuielile... Ce se intampla cu banii din piata aflati la dispozitia bancilor? Scad... deci marfa mai rara, pretul creste in speta ROBOR ul.
          Apoi guvernul mareste pensii speciale, ajutoare sociale etc etc... Populatiunea are mai multi bani la dispozitie, bani pe care ii cheltuieste pe TV uri, telefoane, mancare , bautura, tigari...Cam 90% din import. Ce se intampla in acest caz? Creste deficitul comercial..Cu alte cuvinte inflatie- degeaba ti-a marit guvernul pensia cu 100 lei..te-a pacalit, de fapt ti-a dat hartii fara valoare.
          BNR ul are 1 parghie principale prin care poate actiona: lichiditate in piata (la o adica BNR u poate tipari cati bani vor muschii tai..dar ce folos daca sunt mancati de inflatie) . Totusi trebuie sa gaseasca un echilibru fragil: daca arunca cu lichiditate in piata- creste cursul ca e inflatie. Daca restrange lichiditatea, creste ROBOR ul. Pentru alte detalii- manual clasa a 11 a economie.
          • -1 (1 vot)    
            tu asa crezi? (Joi, 20 decembrie 2018, 0:20)

            Who_is [utilizator] i-a raspuns lui Florin1982

            banii ii iau din depozite, si de la firmele mama din afara. Tu asa ai citit in manualul tau, ca iau de la BNR? :))
        • 0 (0 voturi)    
          Guvernul s-a imprumutat in draci (Miercuri, 19 decembrie 2018, 19:45)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

          peste 10 miliarde pe euro pe an - 6 pentru deficit, si altele pentru rostogolirea imprumuturilor deja existente. Iata ROBOR crescut.
          Plus inflatie.
          Daca e inflatie, nu iti dau 100 de lei imprumut si vezi tu cand mi-i dai. Peste o luna am pierdut 50 bani deja.
          • 0 (0 voturi)    
            inflatia (Joi, 20 decembrie 2018, 0:24)

            Who_is [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Cat e inflatia? 2,3,4? asta inseamna pt ROBOR la 3M maxim 1%. Daca ar fi inflatia bagata in ROBOR , s-ar vedea diferente intre ROBOR 3M si ROBOR 6M. dar unul e 3.04, celalalt 3,33. Nu are nicio treaba cu inflatia, nu are nicio treaba cu lichiditatea. este lacomie si atat. A bancilor, si mai nou a guvernului, care vrea o bucatica
    • +2 (4 voturi)    
      Statul stabileste ROBOR. (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

      Prin politicile economice promovate.
      • -2 (4 voturi)    
        La fel ca mai sus (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:11)

        Who_is [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        idem mai sus
        • +1 (1 vot)    
          Stai jos! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:53)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

          ...
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:02)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Teodorovici se preface ca nu stie legile economiei (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:31)

    deval [utilizator]

    de piata si baga si el manipulare la intrecere cu Infractorul si valcov !! Numai ca piata, involuntar, le stie ....
  • 0 (2 voturi)    
    Scumpirea a absolut orice, se va intampla (Miercuri, 19 decembrie 2018, 18:01)

    Dalinar [utilizator]

    Asaca, dragi postaci si votaci de psd, uitati-va in traista la cat va dat psd….nu fiti uimiti ca e mai putin si ca Parea ca e mai mult, va fi si mai putin.