Cel mai slab leu în raport cu euro. Moneda națională s-a depreciat miercuri în fața principalelor monede

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:33 Economie | Finanţe & Bănci


Cursul de schimb euro-leu
Foto: pxhere.com
Media calculată de BNR pentru tranzacțiile efectuate miercuri în piața valutară a fost de 4.67 lei/euro, 4.08 lei/dolarul SUA și respectiv 4.16 lei pentru un franc elvețian, cu un ban mai depreciat față de marți. Este cea mai slabă cotație a leulului în raport cu euro, de la începutul măsurătorilor în 2005 încoace.

Deprecierea vine într-un complicat context economic, dar reflectă și dezechilibre din piață. Miercuri, Statistica a publicat deficitul din comerțul exterior, datele după primele 11 luni fiind mai mare cu aproape 20%, depășind 15 miliarde de euro. Miercuri dimineața euro s-a întărit față de celelalte monede majore, dar a revenit apoi ușor în apropierea nivelurilor de deschidere. Analiștii din piață au anunțat în repetate rânduri că se așteaptă la o depreciere a monedei naționale.

Potrivit unui sondaj efectuat în rândul celor mai buni analiști financiari, membri ai Chartered Financial Analyst România (CFA), 83% dintre aceștia estimează un curs euro de 4.69 lei pentru luna mai 2019 și de 4.74 lei peste 12 luni, se arată într-un comunicat al CFA România, transmis vineri. De asemenea, inflația anticipată de aceștia pentru orizontul de 12 luni (decembrie 2019/decembrie 2018) este de 4,23%, iar rata medie a ROBOR cu scadență de 3 luni anticipată peste 12 luni este 3,64%.

Vezi aici mai multe detalii.

Segmentul scurt al curbei randamentelor implicite se găsește miercuri dimineața in apropierea facilitatii de depozit a BNR la 1.50% in timp ce segmentul maturităţilor 1M-3M a coborât cu 15 puncte de baza in zona 2.70% - 2.95%.

În dimineața de miercuri, piața secundara a titlurilor denominate în lei este liniștită, existând modeste presiuni de cumpărare pe segmentul maturităților lungi, investitorii digerând comentariile de la conferința de presa de ieri a guvernatorului BNR.

Preturile metalelor prețioase au scăzut și miercuri dimineața pe seama îmbunătățirii apetitului pentru risc al pieței odată cu creșterea speranțelor că SUA și China vor reuși să încheie un acord comercial. Aurul se tranzacționează la 1,280.00 dolari pe uncie, argintul este cotat peste 15.60 dolari pe uncie, platina s-a menținut la 820.00 dolari pe uncie iar paladiul a crescut la 1,335.00 dolari pe uncie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3617 vizualizari

  • -17 (35 voturi)    
    un ban! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:47)

    aplaudatu [utilizator]

    Drama!Tragedie!
    Cat timp vom mai suporta asemenea nedreptati?
    Vocea poporului trebuie ascultata!
    • +20 (24 voturi)    
      postacii pesedei... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      orice lucru naspa facut de psd nu e de fapt naspa...

      si cand o sa ajunga la 4.7 o sa fie tot putin... si la 5 sunt doar 30 de bani... o nimica toata!
      • -5 (7 voturi)    
        De unde visezi 4,7 sau 5 ??? (Joi, 10 ianuarie 2019, 3:57)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        POLONEZII SE RESPECTA !

        au fost perioade când leul avea aceiaşi valoare ca zlotul polonez, apoi s-a dus cu 5% 10%,15%

        totul pe fondul nemerniciei românilor care nu îşi apreciază ţara şi valuta şi nu au o apreciere pentru forţele proprii plus că acest curs nu este apărat cum trebuie de BNR !

        Sper să ajungem acolo în a ne respecta şi aprecia mai mult şi a critica pe cei realmente vinovaţi !!
    • +8 (8 voturi)    
      Acum vreo 12-13 ani era aproape 2 leu un euro (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:42)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Intre timp s-a depreciat la 4.67....cu cate un ban, incetisor.
    • +3 (3 voturi)    
      Esti un .... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 23:34)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      cum de va mai rabdă pământu și nu face Darwin selecția naturala.

      4,2+ 12% din 4,2 = 4.704 .

      >>> de când e PSD-ul la putere atât s-a pierdut doar din curs , dacă mai adaugi și inflația depășești 15%.
      Noi ăștia din privat resimțim , voi .... de bugetari încă nu, da creșterea aia de ati primit-o deja încet da sigur se duce pe .... > utilizează capul nu doar pe post de umbrela.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 10 ianuarie 2019, 7:31)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui aplaudatu

    • 0 (0 voturi)    
      Vai (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:51)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Vai, dar a scazut cu doar un ban astazi. Mai vorbim peste trei luni, cand se va insuma un leu intreg.
  • -11 (33 voturi)    
    ca sa fie totul clar - cu un ban adunat la toate (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:55)

    cucuveaua mov [utilizator]

    eur: 4.6722-4.6670=0.52 bani
    chf: 4.1614-4.1584=0.30 bani
    usd: 4.0803-4.0772=0.31 bani
    in total - 1.13 bani
    deci deprecierea de 1 ban este fata de toate
    • +8 (14 voturi)    
      as vrea (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      sa te vad macar 105 la fel de carcotas si fata se stapanii tai din psd!

      ca oricum uitam ideea de baza: intr-o perioada in care moneda se aprecia, acum se depreciaza
  • -12 (28 voturi)    
    Atentie la drob? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:56)

    Fides [utilizator]

    Robor la 3 M e la 2,90%, cat era in urma cu 7 luni (15 iunie 2018). Dar hei, scade in toamna.
    S-a dat dezlegare pt. jurnalisti sa vorbeasca despre Robor, respectiv rata curs valutar? Intreb si eu, nu de alta dar sa nu se lase iar cu suparare.
    Apropo, de CFA - prin iunie 2018, clamau drept certa o valoare maxima de 5,2 lei pentru un euro in următoarele 12 luni si o medie de 4,76 lei pentru un euro. Azi le da cu virgula. Macar de ar avea un buton de review.
  • +15 (31 voturi)    
    inca o reusita marca psd! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    multumim preaiubitului partid!
  • +11 (19 voturi)    
    1EUR = 4.6724 RON (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:46)

    Amad [utilizator]

    Unde a revenit usor?

    Vestea bună-i că putem atinge un PIB de 1000 mld ... leuți.
    Dacă o ține tot așa putem ajunge chiar la 1500 sau, de ce nu, la 2000 mld.

    Ca$a Loco...vă mai amintiți?
  • +13 (15 voturi)    
    Una dintre mize (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:16)

    ruskimushki [utilizator]

    este rezerva strategica a Romaniei.
    Numai haitele de borfasi tre' sa aiba trai de nababi.
    Prostimea sa se plafoneze dreaq' la 1500 lei net.
    Iar de nu-i convine, ori Periprava ori capsunile.
  • +9 (11 voturi)    
    Fain, cand toate duduie.... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:45)

    Dalinar [utilizator]

    Tara duduie de bine supt psd si postacii bat talangile pe net non stop. La Paste o sa fie 5 lei si ei tot or sa racneasca cat de bine e si ca Basescu e de vina. Wait, este alt bau bau acum, Ciolos e de vina, ca n-a facut nimic intr-un an ca sa opreasca prapadeniile psdeului.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e problema (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 21:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Hoțimea pesedisto-aldista are conturile in strainatate, asa ca o doare in pix.