Darius Vâlcov: Taxa pe activele bancare va fi calculată și plătită trimestrial

de CP     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2019, 15:53 Economie | Finanţe & Bănci


Darius Valcov
Foto: Guvernul Romaniei
Taxa pe activele bancare, așa-zisa "taxă pe lăcomie", se calculează şi se plăteşte trimestrial, ceea ce înseamnă ca la cotaţia ROBOR din T4 2018 taxa este de 1,2%, a declarat pentru ZF Darius Vâlcov, consilierul pe probleme economice al premierului Viorica Dăncilă. Această declarație a fost făcută în contextul în care era neclar modul în care se calculează taxa. Unele interpretări ale OUG 114/2018 arătau că taxa se calculează anual, dar se plătește trimestrial.

O scrisoare transmisă Ministrului Finanțelor de către Florin Georgescu, prim-viceguvernatorul BNR, în contextul aprobării OUG 114/2018 privind taxa pe lăcomie, arată că sectorul bancar românesc ar deveni neprofitabil începând cu anul 2019, înregistrând o pierdere estimată de 680 milioane lei în anul 2019 şi de aproximativ 3,4 miliarde lei în anul 2020. În plus, numărul de bănci care ar rămâne profitabile ar fi de 4 până în anul 2019 (toate de importanţă sistemică), respectiv două până la finele anului 2020. În scenariul advers ajustat cu includerea taxei de lăcomie, nicio bancă nu ar mai avea capacitatea de a genera profit in orizontul de analiză, arată documentul, obținut din surse apropiate Finanțelor.

Citește și
Exclusiv Ministrul Finanțelor a primit calculele BNR privind impactul taxei pe lăcomie: În varianta optimistă, doar două bănci ar mai avea profit în 2020. In cel pesimist, niciuna




Citeste mai multe despre   








6744 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Valcov la puscarie ! (Luni, 14 ianuarie 2019, 15:54)

    Frank777 [utilizator]

    La multi ani !
    • +1 (3 voturi)    
      Declaratia lui a provocat caderea bursei (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:45)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      dupa ce la fel s-a intamplat cu declaratia lui Teodorovici din decembrie. Oare neispravitii astia doi nu ar trebui bagati in puscarie pentru 100 de ani ??? Vorbele acestor cocalari au adus deja pierderi de miliarde de E Romaniei. La puscarie, kgb-isti nenorociti
      • 0 (0 voturi)    
        da, si eu am pierdut sume foarte mari (Marţi, 15 ianuarie 2019, 10:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        la bursa de la anuntarea Ordonantei 114 pana in prezent...Tot ce am castigat in cativa ani de investitii s-a dus in numai o zi....apoi bursa si-a mai revenit dupa 3 ian, chiar eram putin pe castig, dar, dupa anuntul lui Valcov, a cazut iar
        Dupa parerea mea ei ar trebui anchetati si trasi la raspundere ptr manipularea si caderea bursei. Hai sa ne gandim ce le-ar fi facut Trump unor oficiali americani daca acestia prin declaratiile lor ar duce la caderea bursei de pe Wallstreet??
  • +12 (16 voturi)    
    Dl Valcov a uitat sa spuna si contul (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:02)

    Martinezu [utilizator]

    In care i se vor achita taxele. Pentru a elimina birocratia si intarzierea banilor.
    Agentii economici vor avea la dispozitie posibilitatea de a alege : un cont deschis in Madagascar si unul in Brazila.
    100 de ani de Romania. ! si nu mai e cine sa ii tina lumanarea.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:05)

    mihai_mi [utilizator]

    Nu te lasa, Darius! Nu rata sansa sa distrugi tot!
  • +10 (14 voturi)    
    alt corupt la putere (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:07)

    voxpopulix [utilizator]

    vine un penal sa faca legea in romania. Ati furat prea mult si nu mai sunt bani de pomeni?


    Ca oricum spitale si drumuri nu faceti, research sau educatie nu mai exista in Romania.

    Cum te simti oare cand este clar ca o tara intreaga te uraste cu patima?
  • +10 (14 voturi)    
    Ati vrut PSD, spalati-va cu ei pe cap! (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:25)

    emil bobu [utilizator]

    Sper ca a meritat, n-ati vrut sa votati "raul cel mai mic".

    Ei bine, ati ales raul cel mai mare, comunisti la putere, care falimenteaza tot ce nu e de partid, ca sa se imbogateasca.
  • +10 (14 voturi)    
    astia sunt pusi pe distrus tara (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:27)

    fvb [utilizator]

    bai, mai stai careva pe acasa in ziua votului?

    haideti la vot pe 26 mai!!!

    nu aveti cateva minute in ziua aia sa dam jos mizeriile astea care distrug tara?

    ce ar fi sa plateasca politicienii trimestrial impozit pe proprietate? daca tot platesc bancile impozit pe active tot asa trimestrial, poate vor si ei politicienii sa plateasca trimestrial impozit pe lacomie, tupeu, spaga, etc.

    e mult 1% din valoarea vilelor si ce au mai achizitionat ei din salariul de bugetar?
  • +9 (13 voturi)    
    dar nu au zis ca se calculeaza anual, (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:29)

    bancher [utilizator]

    dar se plateste trimestrial??? Acum se calculeaza trimestrial si se plateste trimestrial??
    Pentru mine e clar: foame mare la buget ptr a se acoperi recentele mariri de salarii si pensii. Au marit salariile fara sa aiba bani, acum fac rost de bani.
  • +9 (13 voturi)    
    astia... (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:31)

    liviu_ [utilizator]

    pana cand nu baga romania in recesiune nu se lasa!

    de retinut ca si aici tot hotii conduc tara....
  • +2 (4 voturi)    
    acest individ ar trebui sa intre la puscarie (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:02)

    trem [utilizator]

    pentru subminarea economiei nationale si nu numai!

    Pe langa faptul ca este de o mediocritate si o abjectie devastatoare, acest tovaras nu face altceva decat sa arunci bombe nucleare prin economia Romaniei cum il taie capul, sau cum i se pare ca e mai interesant.

    Mai vb putin cu Tiriac si hop sare cu o ordonantza, mai priveste putin la discursul lui orban si hop vine cu o noua taxa....
  • -1 (5 voturi)    
    BINE PSD (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:17)

    ben10 [utilizator]

    Bravo lor ca au curajul sa se ia de banci si sa le taxeze . Au facut profituri de miliarde de euro acum a venit timpul sa plateasca si ele impozit. Mariti salariie sa nu mai aiba populatia nevoie de imprumuturi la banci, nu le convine valiza si la gara daca stau aici ciocu mic NOI SUNTEM LA PUTERE.
    • +2 (2 voturi)    
      Tu esti sanatos? (Luni, 14 ianuarie 2019, 22:55)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui ben10

      Pai eu am muncit din greu in constructii in Anglia ca sa cumpar actiuni la bursa, in loc sa iau si eu dividende trebuie sa le dau la amaratii care iau pensii speciale de mii de euro pe luna.
  • -1 (1 vot)    
    V-a luminat, (Marţi, 15 ianuarie 2019, 7:40)

    xrogo [utilizator]

    acum ati priceput?
  • +2 (2 voturi)    
    se aplica si pentru pereti ???? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:11)

    viziru [utilizator]

    se aplica si pentru pereti ???? daca tii activele in pereti se aplica taxa si acolo ????