Cât au pierdut pe bursă principalele companii afectate de Ordonanța lăcomiei, de la anunț până astăzi

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:42 Economie | Finanţe & Bănci


bursa la pranz
Foto: Hotnews
Prețul acțiunilor Băncii Transilvania s-a diminuat cu aproape 30%, în mare parte din cauza Ordonanței lăcomiei 114/2018, iar al BRD cu 23,6%, reiese din datele publicate pe site-ul Bursei de Valori București (BVB). Trebuie remarcat că am luat în considerare prețul de marți, 15 ianuarie, ora 11:50-12:00. Între timp au mai avut loc corecții, mai ales pe zona bancară.

Astfel, Banca Transilvania a ajuns marți, 15 ianuarie, la un preț de 1,65 lei/acțiune, în condițiile în care pe 18 decembrie a închis cu 2,35 lei/acțiune. Precizăm faptul că proiectul de OUG a fost publicat pe data de 18 decembrie seara, piața de capital fiind închisă la acea oră, așa că efectele s-au văzut de a doua zi.

De la începutul anului și până acum, BT a pierdut 14,31%, iar în ultimele 12 luni -aproape 25%. Pe ultimele șase luni deprecierea este de 30,1%

În ceea ce privește acțiunile BRD, acestea au ajuns de la 13,36 lei/acțiuni anterior publicării OUG în dezbatere, la 10,2 lei/acțiuni astăzi la prânz (15 ianuarie 2019). De la începutul anului, banca a pierdut 9,3%, în ultimele 12 luni -24,53%, iar în ultimele șase luni -21,07%.

Patria Bank a pierdut 9,3%, în aceeași perioadă. De asemenea, de la începutul anului acțiunile acestei bănci s-au diminuat cu 1,88%, în ultimele 12 luni cu 57,06%, iar în ultimele șase luni cu 27%.

Indicele principal al Bursei Românești s-a depreciat cu 19,5%, ajungând marți, 15 ianuarie, la 6,773 puncte, după ce pe 18 decembrie a închis la 8.419 puncte. În BET intră atât Banca Transilvania, dar și BRD. Pe lângă acestea, mai sunt companii energetice importante, plus DIGI, afectate de vestita OUG.

Indicele care reflectă companiile din energie, BET-NG, a cunoscut o depreciere de 17%, din 18 decembrie până astăzi, ajungând la 579 puncte.

Prețul acțiunilor Romgaz s-a diminuat cu 20,5%, în perioada analizată, ajungând astăzi la 27,8 lei/acțiuni, iar al Nuclearelectrica cu 21,4%, la 7,64 lei/acțiune. În cazul acțiunilor Digi, acestea au scăzut cu aproape 9%, la 24,85 lei/acțiune.

Pe total piață principală, capitalizarea bursieră a scăzut cu peste 13%, ajungând luni, 14 decembrie, la 139,3 miliarde lei. Companiile de pe piața principală au pierdut, în total, 21,3 miliarde lei.

Impactul OUG 114 este recunoscut chiar într-o analiză ASF obținută de HotNews.ro despre care Autoritatea a susținut că este un document de lucru:

"În prezent bursa locală este în principal expusă influențelor interne, corelațiile cu piețele internaționale și contagiunea externă având un rol mai redus", se arată în document.

La ora 12:30, piața de capital românească afișa o scădere de 1,85% pe indicele principal, Banca Transilvania afișând o scădere de 7,1%, iar BRD de 4,84%. Trebuie remarcat că scăderile acestor bănci au venit după anunțul de ieri al lui Darius Vâlcov potrivit cărora taxa pe active se va aplica trimestrial. În decursul zilei de luni acțiunile acestora s-au depreciat semnificativ și se pare că marți continuă corecția.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






9007 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    si cand... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    o sa inceapa sa fie filiale inchise, sau o sa avem credite mai scumpe... o sa fie, evident....vina bancilor, nu a ordonantei!
    • -11 (25 voturi)    
      de parca acum ar fi creditele ieftine.... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...
      • +5 (7 voturi)    
        nu iti fa griji. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:37)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        se poate si mai rau de atat. voteaza mai departe PSD
      • +1 (5 voturi)    
        sarac, dar prost (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:25)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        nu e vina ta ca esti sarac. E vina ta ca esti sarac si prost!
      • +1 (1 vot)    
        De parcă dacă acum sunt creditele scumpe... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:11)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ... nu ar fi vina riscului de țară, o țară condusă de penali venali, strânși laolaltă în Partidul Unic PCR-FSN-PDSR-PSD, o Grupare Infracțională Organizată care jefuiește sistematic și, odată ajunsă în Șparliment, și legal țara, iar matale te miri ipocrit că vezi Doamne, băncile sunt de vină....
        Băgați-vă mințile-n cap, băi postaci de două copeici!
    • +11 (17 voturi)    
      oare? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:04)

      UnuAltu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      intreb si eu (neavizat) - oare BT de exemplu nu poate da in judecata Ministrul de Finante (nu Guvernul ca atunci platim noi), in nume propriu, si primul ministru (la fel, pe persoana fizica)? Adica... daca eu imi pierd banii din cauza vecinului il dau in judecata si plateste vecinul nu ... primaria. Nu exista aceasta solutie si in acest caz?
      • +2 (2 voturi)    
        ..... in mod normal..... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:31)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui UnuAltu

        In mod normal asta se numeste "manipularea pietei de capital " si se pedepseste cu inchisoare.
      • +2 (2 voturi)    
        Are un nume (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:39)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui UnuAltu

        Tortious interference.
      • +2 (2 voturi)    
        sigur ca exista (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:26)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui UnuAltu

        se numeste VOT. Te duci la vot, votezi cu cine face ce vrei tu, Nu te duci, inghiti ce voteaza altii. Nu iese ce votezi tu, te supui votului,
      • +4 (4 voturi)    
        .. ai gresit "adrisantul" (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:38)

        gdcos [utilizator] i-a raspuns lui UnuAltu

        .. Nu Orlando fu creierul din spatele acestei prostii. Ci acelasi cocalar de Valcov care cand e in pana de idei, se mai uita la ce a mai facut poponarul de Orban si pac! face si el. Ca de, cand abia ai terminat 3 clase, dar esti smecher, copii de la altii la examen.

        In alta ordine de idei, o oarecare asanare era necesara. Dar daca Valcov & co aveau interesul nostru in minte, ar fi taxat castigurile directe ale bancilor, ceva de genul diferenta intre dobanzi la depozite si cele la credite (minus cheltuieli). Asta abia ar fi fortat bancile sa reduca costurile pentru populatie. Dar ei aveau nevoie de bani la buget pentru cheltuielile lor exorbitante si cu masura asta, bancile sunt nevoite sa creasca preturile la servicii, pentru ca oricum oricat profit fac sau nu, tot platesc. Cu alte cuvinte, ca si supra-acciza la carburanti, tot noi platim si acest nou bir.
    • -3 (9 voturi)    
      Asa-i in bursa. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu inteleg de ce trebuie sa le plangem de mila oricaror companii care sunt listate la bursa ca le scad actiunile din whatever reason. Adica, atunci cand le cresteau actiunile veneau la mine sa imi multumeasca? Sau, uite, si eu mai pierd la bursa, nu vine nimeni sa imi planga de mila. Asta e bursa, cateodata actiunile sunt sus, alta data scad.
      Si acum, pe bune, le plangem de mila bancilor? Dar ia sa ne spuna si nou cum stam cu comisioanele ascunse? Cum stam cu comisioanele la refinantare? Cu asigurarile de viata bagate pe gat? Si restul.
      Daca erau niste firme serioase, mai ziceam ca asa, sentimental, sa ne gandim. Dar cand e vorba de banci...
  • +14 (18 voturi)    
    pot sa fie si alte interese? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:03)

    Watcherss [utilizator]

    de ex. "cineva" sa cumpere cat mai multe actiuni ieftine si in timp sa cumpere banca cu totul?

    ma gandesc ca sunt doua domenii strategice, banking si energie, ceea ce ar ajuta foarte mult prietenii din est sa cumpere cat mai ieftin. si sa vezi atunci cum fara sa vrea, toti romanii sunt datori rusilor ...
    • +2 (2 voturi)    
      Ar (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:56)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      fi fost un scenariu plauzibil daca s ar fi intamplat deja cumparare masiva dupa ordonanta. Insa cand zile la rand actiunile sunt jos....
      • +1 (1 vot)    
        pai (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:36)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        pentru ca se vor duce si mai jos...
    • +2 (6 voturi)    
      Stai linistit (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:01)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Daca vor sa cumpere ceva din Romania, prietenii din est vor cumpara via Viena sau Berlin, recte prietenii lor din vest.
  • +5 (5 voturi)    
    bursa o sa isi revina (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:24)

    levierul [utilizator]

    spunea unu care umbla noaptea cu opere de arta prin cimitir.
    Cum sa nu ai incredere in el?
    Pentru toti pauperii care cred ca bancile ne fura, sa va ganditi putin cum a fost pe vremea cand bancile se inchideau: Bancorex, Turco-Romana, Banca Romana de Scont, Bancoop si toate celelalte. Cine le-a falimentat? Cat era dobanda cand se inchideau? De ce e dobanda mica in Anglia?
  • -3 (3 voturi)    
    remember kids (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:32)

    Anonym [utilizator]

    nu pierzi decat daca vinzi ;)
    Aveti incredere ca raul va trece, vin alegeri, se vor trezi si romaniii din somn
  • +5 (7 voturi)    
    un dezastru (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:48)

    wall_street [utilizator]

    Nu mai pot intelege absolut nimic din ceea ce se intampla in tara asta.

    Deci iei taxe de la ce care economisesc, investesc si risca, pentru a plati salarii si pensii SPECIALE unor oameni care -hai sa fim sinceri- nu au facut nimic deosebit in tara asta. Ca sa platesti parlamentarii si gasca lor de amante si c***** angajate pe la cabinet, ca sa platesti ministrii care nu au nicio treaba cu domeniul in care activeaza, primari care nu atrag niciun euro din fonduri europene si tot felul de alte categorii de bugetari care de care mai inutile. De ce? Ca sa iti imbuibimembrii de partid si sa iti cresti baza de votanti.
    Pai daca asta nu e tradare, prin faptul ca pui interesele tarii mai prejos de propriile interese, atunci ce e?
  • -9 (11 voturi)    
    recunosc (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca nu ma pot opri din plans
    • +4 (6 voturi)    
      roman 100% (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:56)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      comentariul asta mi-a adus aminte de ce sa nu ma mai intorc in Romania nici macar in concedii
      • -4 (6 voturi)    
        si atunci de ce plangi pe forumuri romanesti (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:21)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        drum bun si cale batuta
        stai pe forumurile si dezbate problemele tarii tale adoptive

        pe noi nu ne mai priveste problema ta de neadaptare si frustrare
        • +2 (4 voturi)    
          ok (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:36)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Problemele tarilor adoptive de prin Eurpoa sunt legate de faptul ca au inclus Romania in UE. De aia creste numarul simpatizantilor partidelor nationaliste. Cat timp PSD si Dragnea pot fura bani europeni si justitia sa le dea dreptate, cam au si suport pentru treaba asta. Alta problema este ca platesc prea mult pentru structurile europene care nu au randamentul necesar, pentru ca iar tari precum Romania trimit analfabeti in PE.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu plange (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:38)

          Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          ci a facut o remarca. De cand sunt interzise pe forumuri publice? Stiu, esti d ala cu cenzura.
    • +1 (1 vot)    
      Recunoști? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      În fața Marii Adunături Naționale de fraieri postaci și votaci ai Partidului Unic PCR-FSN-PDSR-PSD, din care cu mândrie naționalistă faci parte?Asta este, bine și acum....