Euro trece de pragul de 4.7 lei și testează noi niveluri de confort

de DP     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2019, 13:48 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei BNR
Foto: Hotnews
​Monedele europene au fost luni în scădere față de euro cu excepția forintului care a rămas în apropierea celei mai bune poziționări din ultimele șapte luni la 317.45/EUR. În ciuda tentativei BNR de a reduce lichiditatea pe piața monetară atrăgând lei de la băncile comerciale, EURRON continuă să rămână pe un trend crescător urcând peste 4.7050, arată o analiză trimisă luni investitorilor de către o bancă comercială.

Context:
  • Economia chineză a crescut în 2018 cu doar 6.6%, cel mai scăzut ritm din ultimii 28 de ani, afectată fiind de tarifele comerciale impuse de SUA, de scăderea cererii la nivel global și de măsurile luate de autorități pentru reducerea poluării. Deși guvernul a promis politici de stimulare economică, acestea au nevoie de timp pentru a își face efectul iar până atunci scăderea sentimentului consumatorilor va duce la o reducere a cererii interne astfel încât analiștii estimează o diminuare a vitezei de creștere economică și în 2019 la 6.3%. Semnele de slăbiciune ale celei de-a două economii mondiale că mărime se adaugă la celelalte riscuri de scădere a economiei globale.
  • Cum datele privind economia Chinei erau așteptate de investitori, dolarul a rămas aproape neschimbat față de celelalte monede majore în dimineață de luni; în momentul redactării, monedă unică se tranzacționează cu puțin peste USD 1.1375/EUR.
  • BNR a atras de la 20 de bănci comerciale 4.29 miliarde lei în depozite cu maturitate de șapte zile la dobândă cheie de 2.50%, după ce săptămâna trecută sumă se ridicase la 12.86 miliarde. Segmentul scurt al curbei randamentelor implicite a urcat la 1.85% în timp ce segmentul maturităților 1M-3M este aproape plat la 3.80%.
  • Anunțul privind PIB în China fiind anticipat de piață, prețurile metalelor prețioase au scăzut luni dimineață pe seamă unui mai mare apetit pentru risc. Aurul a coborât sub 1,280.00 dolari pe uncie, argintul este cotat peste 15.20 dolari pe uncie iar platină a coborât la 795.00 dolari pe uncie. Paladiul se menține peste USD 1,380.00 pe uncie, în coborâre de la maximumul istoric atins săptămâna trecută la 1,434.50 dolari pe uncie.
Estimările privind cursul leului sunt:

Potrivit unui raport ING, se estima că leul ar putea depăși pragul de 4.7 lei în primăvara acestui an, urmând ca în toamnă cursul euro să ajungă la 4.8 lei, iar în primăvara anului viitor, deprecierea să ducă leul la 4.82 în fața euro.

UniCredit: 4.67 lei/eur (în martie 2019), 4.68 lei/eur (în iunie), și 4.75 lei/eur în decembrie 2019

BRD: EURRON ar putea testa nivelul de 4,70, iar pentru 2019, plafonul se poate muta la 4,75 pe fondul problemelor din economie

BCR: Credem în scenariul în care leul se va deprecia gradual și lent în trimestrele următoare (până la 2-3%), datorită riscurilor legate de deficitele gemene și de capacitatea limitată a BNR de a implementa o politică monetară independentă, arată și un raport al BCR, care estimează un leu cotat la un curs de 4.77 în fața euro, la finele acestui an, realizat de economistul șef Horia Braun.

Banca Transilvania: Estimăm un maxim de 4.73 de lei/euro în acest an și o medie de 4.71 a cursului. ”În scenariul actualizat cursul maxim anual EUR/RON ar putea crește la 4.73 în 2019, 4.78 în 2020, respectiv 4.84 în 2020”, arată raportul BT, semnat de economistul șef Andrei Radulescu

Sursa datelor: rapoartele interne ale băncilor.


Citeste mai multe despre   








10190 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    O sa se alinte in zona 5 lei (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:51)

    Dalinar [utilizator]

    La Craciunul urmator!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Pai nu zicea Nassim Taleb? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 0:21)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Ca istoria face salturi, nu se taraste? Noi facem salturi in groapa!
  • -41 (55 voturi)    
    Multu BNR!!! (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:06)

    Lok [utilizator]

    Nici o lacrima nu va veni de la mine ca este taxat profitu bancilor.
    • +39 (41 voturi)    
      cand ai apartament de la comunisti (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:06)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      si niciun leu pus de-o parte, traiesti de pe-o zi pe alta din pensie / ajutor social...

      te doare undeva de cursul leu-euro
      • -20 (28 voturi)    
        Nu esti platit in Euro? (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:21)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Indiciu dulce: Poti fi postac la aia care platesc in euro. :))))))
        • +20 (22 voturi)    
          ah, cum de nu m-am prins (Luni, 21 ianuarie 2019, 16:06)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          tu esti de fapt platit in ruble...

          e de inteles acum
        • +1 (1 vot)    
          Aia n-au sadit si nu sadesc gulaguri (Marţi, 22 ianuarie 2019, 8:35)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          banditule.
      • +5 (15 voturi)    
        Si pe mine tot acolo ma doare (Luni, 21 ianuarie 2019, 16:34)

        cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Nu sunt platit in Lei si nu operez in Lei. Asta e. Taie-ma, spanzura-ma dar nu toti am ales Leul ca aliat. De fapt mai toti in curand veti incepe sa il folositi pe post de hartie igienica intrucat sulul va fi mai scump. Ah, pardon, stati, imi cer scuze. Am uitat ca e de plastic.
        • +3 (5 voturi)    
          Domnule Isarescu, (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:29)

          cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

          Ce motto ati alege pentru Leu - moneda oficiala a Romaniei? intreaba sfioasa reporterita...

          Stimata doamna, am stat si m-am gandit precum cel de la Hamagia sau Discobolul lui Myron si am decis ca "Leul - cu plasticul se intinde mai bine" ar fi cel mai potrivit motto in 2019.
    • +17 (19 voturi)    
      doar ca... (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:11)

      DanBlinded [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      nu se taxeaza profitul. aia e problema!
    • +21 (23 voturi)    
      ehhh (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:36)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu se taxeaya profitul, se fura bani de la oamenii cinstitri ca sa fie platiti gras postacii rusi din kiseleff 10 si restul asistatilor social.
      • +4 (6 voturi)    
        Cine i-a votat? (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:31)

        cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Daca au fost alesi nedemocratic, hai cu revolutia! Daca insa au fost, hai cu poponetul!

        Este foarte bine ca e asa: cand neuronii sunt putini sinapsele trec prin stomac. Si da, mai si ghioraie.
  • +18 (26 voturi)    
    Sky's the limit (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:15)

    pmct [utilizator]

    Leul nostru zice: toata lumea sa sara acum cu mine e petrecere... :))
  • -29 (45 voturi)    
    Sa inteleg ca e razboi nu gluma (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:16)

    Je__ [utilizator]

    Pai, daca nu mai faci bani din ROBOR, faci din specula pe curs.

    Vrem nu vrem, bancile camatari se numesc
    • +21 (29 voturi)    
      Domnu' analist... (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:00)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ...ne lasi...?

      1. Bancile nu fac bani din ROBOR ci din marja peste ROBOR.
      2. Bancile fac specula pe curs (unele banci - si in sume relativ limitate). Speculand pe curs pot castiga sau PIERDE...

      Nu stiai, nu...?
      • -18 (24 voturi)    
        nu serios? (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:41)

        Cantacuzino [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        Adica bancile colecteaza ROBOR-ul si il vireaza mai departe vreunei institutii?
        ROBOR este costul de oportunitate pentru creditul dat tie de banca. Adica banca se intreaba: puteam investi mai bine cei 10 k euro dati lui X cu dobanda de 8%/an? Daca intre timp dobanda a ajuns la 15%/an, banca suporta o pierdere de oportunitate, dar ce sa vezi ca exista o portita. Pe langa marja inclusa in cei 8%, ai si un factor variabil, care se poate numi "pretul pietei" sau ROBOR. Si astfel, banca face continuu cea mai buna afacere, iar tu compensezi din buzunar continuu.
        • +11 (13 voturi)    
          da, foarte serios (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:13)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

          Il vireaza mai departe bancii de la care s-au imprumutat mai departe, si/sau, celor care au depozite la banca respectiva, sub forma de dobanda la depozit.

          Profitul bancii e din comisioanele puse peste ROBOR, eventuale pierderi sau castiguri din fluctuatiile ROBOR se anuleaza reciproc pe termen lung.

          Si in principiu ROBOR va fluctua undeva in intevalul dintre dobanda de depozit oferita de BNR, si cea de creditare oferita de BNR, in prezent 1.5% si 3.5%.

          Asta pentru ca, decat sa dea credite cu dobanda sub 1.5%, bancile vor prefera sa depuna la BNR la dobanda de 1.5%.

          Si decat sa ia credite de la alte banci cu dobanda peste 3.5% sau sa ofere depozite cu dobanda peste 3.5%, vor prefera sa se imprumute de la BNR, cu dobanda 3.5%.

          Rezultatul e ca teoretic, in acest moment, ROBOR-ul (si perechea sa, ROBID-ul) trebuie sa fluctueze de obicei intre 1.5% si 3.5%, cat sunt dobanzile oferite respectiv cerute bancilor de BNR pentru depozite si credite pe 24 ore.

          De ce trebuie sa plateasca bancile taxa de "lacomie", pentru ca au dobanzi in intevalul stabilit de BNR, stabilite pe baza cererii si ofertei pe piata interbancara, numai PSD-ul poate raspunde.

          Daca BNR-ul vine maine si pune dobanda de politica monetara 4%, cu un interval 3% - 5% intre depozite si credite oferite, automat bancile vor plati taxe de "lacomie", desi nu ele au luat aceasta decizie.

          La fel de bine putea sa puna guvernul o taxa pe temperatura aerului si sa o numeasca taxa de lacomie. Avea la fel de mult sens.

          Concret, dobanda creste cand sunt mai putini cei care vor sa faca depozite/acorde credite, decat cei care vor sa ia credite. Creste pana cand cererea si oferta se intalnesc. La fel si pentru scadere, dar invers. Asta n-are nicio legatura cu lacomia.
          • +3 (3 voturi)    
            Se pare că nu înțelegeți (Marţi, 22 ianuarie 2019, 9:09)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

            Explicați mecanisme economice unor tipi care: 1. nu înțeleg economia, fiind niște rămășițe ale Iepocii dă Haur.
            2. înțeleg, dar nu le pasă, pentru că nu le pică bine realitatea, ei preferând Hantena 3
            3. înțeleg, dar sunt postaci și bagă strâmbe conform directivelor PCR-PSD.
            Deci explicațiile dvs. atât de clare și concise (vă felicit pentru ele) pică fie în urechi surde, fie în creiere absurde....
            • +1 (1 vot)    
              Idiotii de azi (Marţi, 22 ianuarie 2019, 15:21)

              ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

              Marometii de maine.
      • -18 (20 voturi)    
        Bancile fac bani din din marja peste ROBOR (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:58)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        :))

        M-am cracanat de ras.
        Asta cu ROBOR a fost o inventie BNR ca sa micsoreze riscul bancilor. Adica BNR a acceptat transferul total al riscului catre creditac.

        Banca pt credite se bazeaza pe depozite, cu cat is pe termen mai lung, cu atat mai stabila treaba. Asa e cel putin e teoria. Bancile ar fi castigat pe diferentialul intre depozite si credite.

        Dar pt ca BNR permite prin norme transferul riscului catre beneficiar, cine e fraier sa se lege la cap cu chestii pe termen lung, cand o dobanda variabila legata de ROBOR, legata de asa zisa inflatie iti aduce bani acum, repede?

        Si da...bancile fac specula pe curs...probabil acum cumpara valuta cu rezervele in lei, valuta ce o vor plasa in titluri straine sau in depozite in bancile mama.

        Asta va ridica si inflatia, si probabil BNR fortat va ridica dobanda de politica monetara, la valoarea care o vor bancile. Adica ROBOR e 3 acum...nici o problema...nu o sa o coboram noi la 2, ci o sa urce BNR la 3....si gata...caz rezolvat!

        In tot razboiul asta, depinde cine clipeste primul: Bancile sau Guvernul!
        • +10 (12 voturi)    
          stai jos (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:07)

          deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Nota 2.Postacule ai facut facultatea la teleorman?
          • +2 (2 voturi)    
            Nu doar acolo (Marţi, 22 ianuarie 2019, 9:10)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

            ... ci și la fără frecvență - la fără nici o frecvență, doar plata și diploma prin poștă....
    • +1 (1 vot)    
      ghici ghicitoare (Marţi, 22 ianuarie 2019, 7:39)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cica BNR-ul a inceput sa traga lei de pe piata ca sa mentina cursul.

      Acum cine credeti ca vinde lei si cumpara euro?

      S-ar putea sa fie tocmai bancile care vor sa isi transfere in strainatate o parte din active. De ce sa le tina aici sa fie impozitate?
  • +32 (36 voturi)    
    ... (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:26)

    mihai_mi [utilizator]

    Duduie economia! Noooot!!!
  • +11 (21 voturi)    
    adica (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    Leul se indreapta spre valoarea lui reala.
  • +15 (17 voturi)    
    Frana (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:11)

    Airwaves [utilizator]

    In termeni simplisti, se incearca franarea consumului. Pe de-o parte, e bine ca avem ce devaloriza, dar pe alta parte...
    • +14 (20 voturi)    
      se ajustează creșterile de salariu din pix (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:38)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      dublat salariu , dublăm euro și rezolvata problema.
      Multinaționalele, băncile , imperialiști , Soros e de vina , a și Base nu guvernu și idioti de au votat PSD .
    • +5 (5 voturi)    
      Hm (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:22)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      N-as zice ca se incearca franarea. Leul a fost tinut la un nivel foarte jos artificial pana acum - doar nu credeti ca atunci cand anunti ca o sa pui "taxa pe lacomie" investitorii au dat navala sa isi vanda euro sa cumpere lei-.
      Rezervele de valuta ale BNR nu permit stresul extrem de a-l tine la o asa valoare joasa, cel putin pana nu mai obtine Isarescu vreun domeniu de la Dragnea and co. Momentan le-a aratat batul nitel lasand cursul sa se apropie de realitate. La un curs de 5, Dragnea nu numai ca nu mai vede amnistia trecuta, dar il linseaza pe el si Dancila in strada chiar pensionarii.
  • +14 (16 voturi)    
    Partidul (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:23)

    florinos [utilizator]

    De 2 ani de zile de cand a venit Liviu Dragnea la putere si a trântit 2 guverne tot s-a pus presiune pe BNR pentru a menține artificial prețul euro-ului la o limita normala dar azi s-a cam închis robinetul.


    Singura noastră scăpare este ca Liviu Dragnea sa mai rămână cu ceva Euro in buzunare când se întoarce din Mauritius si sa își schimbe banii in Ron, doar asa își revine moneda națională.
    • -5 (7 voturi)    
      Eh nu-i problema (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:25)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Am urmarit rezerva de valuta a BNR. A scazut doar cu 2 miliarde de euro din 2016 pana azi. In ritmul asta doar noi si copiii nostri vom suferi. Cine e azi la conducere: Isarescu, Dragnea si prietenii vor fi bine.
  • -18 (26 voturi)    
    confort ptr bancheri probabil.. (Luni, 21 ianuarie 2019, 15:54)

    demaGOGU [utilizator]

    ...legat de asumarea raspunderii privind evolutiile robor, curs euro, inflatie, etc. BNR ramane cum stabilit: incolora, inodora, insipida ca apa sfintita

    cu o sigura diferenta: apa sfintita e gratis (modulo comisionul popilor) in timp ce beneristii ne costa mii de eur/luna/capita.
    • +11 (11 voturi)    
      numele de ecran te caracterizeaza complet (Luni, 21 ianuarie 2019, 19:06)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      BNR are ca scop primar controlul inflatiei si apoi flotatia lina a cursului si ROBOR. Plus controlul lichiditatii si soliditatii bancilor.
      Prin taxa pe active bancare, BNR a ramas fara unele dintre parghiile de control al inflatiei.
      Atata timp cat un condamnat habarnist comanda unui nepriceput ca Orlando si Veoricai politica financiara a tarii, BNR poate sa sa dea si peste cap ca nu poti avea echilibru macroeconomic.
      #WageLedGrowth, my arse
    • +3 (3 voturi)    
      hehe (Luni, 21 ianuarie 2019, 21:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Gogule, probleme ma?