DOCUMENT S-au răzgândit. Până la urmă, Finanțele tot de la bănci vor să se împrumute. Joi vor ieși din nou pe piață

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2019, 18:15 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Guvernul Romaniei
​Ministerul Finanțelor Publice (MFP) vrea să împrumute, în februarie, peste 2,1 miliarde lei de pe piața internă după ce săptămâna trecută ministrul Eugen Teodorovici a spus că a dat dispoziție să nu se mai împrumute în piață. A fost suparat pe faptul că în ianuarie, din cauza taxei pe activele bancare, instituțiile de credit au transmis oferte la costuri mari. Mai mult, acestea au fost în valori foarte mici. Pare că autoritățile s-au răzgândit, între timp.

Conform unui ordin publicat pe site-ul instituției, prima emisiune ar urma să aibă loc joi, 7 februarie, și dorește să atragă 300 milioane lei, la o dobândă de 4%, pe termen scurt.


Calendarul obligațiunilor de tip benchmark


Rămâne de văzut dacă băncile vor ajuta statul, mai ales după informațiile de luni potrivit cărora Guvernul s-a cam răzgandit în ceea ce privește taxa pe active.

"Sper că vom avea o schimbare radicală a modului în care este calculat ROBOR sau chiar să vedem dispariția sa. Decizia va fi luată împreună cu Banca Centrală, care poate modifica normele interne, nu e nevoie de aprobare in parlament", a declarat Darius Vâlcov, consilierul premierului, pentru Bloomberg.

Prima dată, informația cu privire la dorința statului de a se împrumuta în februarie a apărut marți dimineață pe Mediafax.


Ce spunea Teodorovici pe 29 ianuarie

"Apropo de împrumut, ieri (28 ianuarie n.r.) eu am dat dispoziţie şi am spus: nu ne împrumutăm în piaţă. Că tot am auzit aici 'ruşinea nu ştiu care'. Nu, încă o dată: Ministerul de Finanţe are sume suficiente pentru a se finanţa. Ştiţi foarte bine - avem sumele necesare în trezorerie pentru a ne finanţa, (...) pentru foarte mult timp, minim şase luni de zile", a afirmat Teodorovici, la Parlament.

El a adăugat că Ministerul de Finanţe nu poate să cumpere la un preţ "mai sus" decât este necesar.

"Doi la mână: nu putem să cumpărăm la un preţ pe care cineva în piaţă încearcă să îl ducă mai sus decât este necesar sau decât ar trebui să fie. Şi atunci decizia Ministerului de Finanţe este aceea de a nu se împrumuta şi aceasta a fost decizia de ieri", a precizat Teodorovici.

Întrebat dacă oferta băncilor reprezintă o reacţie la OUG 114, el a spus: "Nu ştiu, trebuie să avem o discuţie şi cu Asociaţia Română a Băncilor pentru a vedea. Eu am încercat să avem această discuţie în trei actori: Banca Naţională, Ministerul de Finanţe şi Asociaţia Română a Băncilor. Nu s-a dat curs dintr-o parte şi am spus că era corect să discutăm la aceeaşi masă. Totuşi, Banca Centrală a solicitat o discuţie în CNSM, în 4 februarie, înţeleg că este de interes acest subiect şi atunci corect este să avem o discuţie cu cărţile pe masă şi cu toţi actorii implicaţi".

Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a încercat să se împrumute luni, 28 ianuarie, de 400 milioane de lei, de pe piața internă. Cei 7 dealeri primari au transmis câteva oferte, dar în valoare de 30% din suma cerută. Având în vedere ofertele băncilor, Finanțele au refuzat.

De altfel, de la începutul anului MFP încearcă să se împrumute, dar ofertele nu sunt pe măsura "dorinței". Acesta este unul dintre efectele Ordonanței lăcomiei 114/2018.

Vezi mai multe aici:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






19633 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Fie-i dobânda ușoară (Marţi, 5 februarie 2019, 18:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar mă tem că tot românii o vor plăti, că nu lâtește Vâlcov din seiful din cimitir
    • +16 (20 voturi)    
      Normal (Marţi, 5 februarie 2019, 19:23)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Teodorovici a vorbit ieri cu Mugur Isarescu si au cazut la pace, normal ca va iesi din nou in piata.

      La fel cum vom vedea iarasi reclame la banci pe Antena 3 si Romania TV.
      • -2 (6 voturi)    
        in mod normal (Marţi, 5 februarie 2019, 23:05)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Bancile nu ar trebui sa imprumute bancile la dobanzile cerute de ministerul finantelor pentru ca incertitudinea nu a disparut si prin urmare riscul exista in continuare.
        Dar mai sunt si fraieri care nu s-au invatat inca cu tepele.
        • +9 (11 voturi)    
          TuieMeodorovici (Miercuri, 6 februarie 2019, 1:16)

          CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          Oare nu realizeaza cat de ridicol e?
          Eu stau si ma intreb: oare ce or face acum si din ce or trai acesti maimutoi care stau cate 4-5 luni ministri si apoi dispar? Cred ca sunt mii deja, in ultimii 30 ani. Cred ca o duc bine pe undeva prin niste pozitii calde. Mai ca as pune mana pe par sa ii dau jos.
  • +15 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 5 februarie 2019, 18:23)

    DiDiRo [anonim]

  • -12 (26 voturi)    
    pai daca bancile imprumuta acest guvern (Marţi, 5 februarie 2019, 18:27)

    moka [utilizator]

    o sa-mi mut si eu ultimii banutzi pe care-i mai am la banci in Romania.
    • +6 (8 voturi)    
      Stai jos, n-ai priceput nimic! (Miercuri, 6 februarie 2019, 7:48)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Guvernul împrumută de la bănci, că nu are de la cine altcineva. Partea tristă este că datoria pe care o face acest guvern va trebui să o plătim noi prin taxe. Măcar dacă din împrumuturile astea s-ar face metrou, autostrăzi și spitale. Dar, din păcate, cea mai mare parte a acestor împrumuturi este pentru a plăti pensii și salarii la bugetari și ca să fure miniștrii și prefecții. Din împrumuturile municipale fură primarii. Cam așa merge treaba și de aceea DNA a avut de lucru cu mulți politicieni până a ajuns să aibă de lucru cu inspecția judiciară manipulată de Tudorel.
      Orice datorii face guvernul, tot noi plătim. Așa a fost și pe vremea lui Ceaușescu. Așa a fost și cu grecii niște zeci de ani, dar măcar grecii au avut trai bun nișe zeci de ani.
      • +5 (7 voturi)    
        Exact asta ziceam si eu (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:00)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Nu vreau sa finantez plati de pensii speciale si furtisagurile guvernului.
        Nu vorbeam despre banci. Ele sunt doar instrumentul prin care guvernul acceseaza economiile noastre ca sa finanteze toate fantasmagoriile
        • +1 (3 voturi)    
          Scuze! (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:49)

          Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Dar si tu esti de vina, din postarea ta succinta s-a inteles ca esti mare fan Daddy, ca apreciezi masurile luate de pedesere si modul cum gestioneaza Docila banii publici ...
      • +6 (6 voturi)    
        In plus, (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:05)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Statul nu este stapanul agentilor economici asa cum reiese din comportamentul birjaresc al actualilor guvernanti.
        El trebui sa creeze mediul propice pentru a incasa bani. Nu trebui sa ii ia cu japca fiindca pe termen mediu se duce pe copca toata economia atata cat e ea. In plus, pe termen mediu, toate scumpiril de taxe le va plati tot populatia fiindca preturile vor creste astfel incat toata gaura de acum sa fie recuperata de firme in 2-3 ani. Dar pe ei nu-i intereseaza fiindca vor fi altii la guvernare care vor adna cioburile.
  • +26 (30 voturi)    
    sa taie pensiile speciale daca nu mai au bani (Marţi, 5 februarie 2019, 18:28)

    moka [utilizator]

    nu am chef ca bancile sa finanteze din banii mei pensiile sociale si furtisagurile guvernului psd
    • +3 (3 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 6 februarie 2019, 9:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Pensiile care nu au suport stagiul de cotizare,ci bugetul de stat să fie ajustate la nivelul posibilităților bugetare.Cred-că partidul care va avea în program o asemenea prevedere va reuși să obțină voturi încât să guverneze.Nu te împrumuți să faci favoruri și protecție socială.Pomană se dă dacă și cât ai.
  • +15 (17 voturi)    
    Sper (Marţi, 5 februarie 2019, 18:51)

    Alex S [utilizator]

    Sper ca bancile sa fie suficient de destepte sa vina cu clauze in contracte astfel incat sa anuleze orice fel de astfel de taxa pe viitor. De exemplu dobanda e ROBOR + marja lor de profit. Pe aceste noi contracte trebuie sa fie ROBOR + marja lor de profit + un coeficient care sa ia in calcul orice fel de taxa aplicata de stat.
    • -17 (25 voturi)    
      nu s-a intalnit hotu' cu prostu'... (Marţi, 5 februarie 2019, 19:21)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      ...in conditiile in care bancile se imprumuta la populatie pe bani de alune - 0.5%-0.7%! de ce crezi ca ar trebui
      sa imprumute statul cu fantomaticul robor de 3% aflat in intregime sub controlul bancii?
      • +4 (8 voturi)    
        De ce? (Miercuri, 6 februarie 2019, 0:24)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Pt ca acel 3% nu acopera nici macar inflatia. Tu ai imprumuta cuiva 1000 de lei ca sa iti aduca inapoi 1030 de lei peste un an? Intr-adevar bancile au dobanda f mica pt depozite, si solutia ar fi ca bancile sa plateasca mai mult pt depozite, nu mai putin pt credite.
  • +13 (17 voturi)    
    Au iesit din piatza ! Nu au loc de intors. (Marţi, 5 februarie 2019, 19:40)

    Plagarus [utilizator]

    Orlando are sanse la camatarii din periferii (nn dobanzi "preferentiale " )
    + Pe extern sunt clar clienti second-hand.
    Oare cum vor rostogolii Dancilii scadentele din :
    25 feb.= 6 miliarde RON ;
    Aprilie = 9 miliarde RON ;
    Iunie = 9 miliarde RON.
    • +4 (6 voturi)    
      Simplu: (Marţi, 5 februarie 2019, 22:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Au jefuit Romania, au distrus totul si in curând o vor vinde pe bucăți, ca niște bolshevici borfași și trădători de țară ticăloși ce sunt.
  • -8 (20 voturi)    
    "Rămâne de văzut dacă băncile vor ajuta statul" (Marţi, 5 februarie 2019, 19:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Cum adica sa ajute statul, bai jurnalistul /////? Pai primesc 4% dobanda cu risc 0, pe termen scurt, de la stat. Iau bani de la populime cu 1% plus ceva maruntis si ii plaseaza cu 4%. Aproape 3% profit fara sa faca nimic deosebit. Clicka, clicka pe banii altora => aproape 3%. Sa desenez?

    Mi-ar placea si mie sa citesc ceva dezbateri inteligente pe aici, da' vad ca articolele sunt intens politizate si facute sa atraga comentarii si injuraturi de la acelasi grup de comentatori anti Dragnea. Ati transformat gazeta asta intr-o imagine in oglinda a Antenelor. Aia dau in Opozitie, voi dati in PSD. Cine pana mea mai da si informatii scrise de jurnalisti obiectivi?
    • +3 (7 voturi)    
      Domnu Razvan, daca bancile imprumuta statul (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Din depozitele populatiei pai de ce nu faci o banca? iei bani de la mine ca am incredre in tine ca pari om destept, ii imprumuti la stat si clicka-clicka ai facut 3%!
      E simplu nu?
      Sau poate nu e si te mai gandesti!
      Comparatia cu A3 este scarboasa si arata cam ce gelatina ai in cap.
  • +7 (9 voturi)    
    DJ Theo On The Mix... (Marţi, 5 februarie 2019, 19:59)

    un domn [utilizator]

    Line up si warm up asigurat de Cocoshul Cluburilor din Moscow si Bucuresti
    DJ Theo on the Mix ! La platane !
  • +10 (12 voturi)    
    semne de panica! (Marţi, 5 februarie 2019, 20:11)

    Antenistontel [utilizator]

    dau din colt in colt!
    scapa cine poate!
  • +8 (10 voturi)    
    hmmmm..... (Marţi, 5 februarie 2019, 20:17)

    Dedalus [utilizator]

    Nu prea mai pare doar prostie si atitudine sovaielnica.

    E cat se poate de bizar acest joc.
  • +7 (13 voturi)    
    Hah (Marţi, 5 februarie 2019, 20:26)

    Tkay [utilizator]

    In conditiile in care rata inflatiei este estimata la peste 5% doar anul asta si incertitudinile sunt mari, ce banca o sa ofere un imprumut cu dobanda 4% pana in 2021 ? Noaptea mintii...
  • +3 (19 voturi)    
    ce vrajeala: (Marţi, 5 februarie 2019, 20:27)

    Nevermind [utilizator]

    "Rămâne de văzut dacă băncile vor ajuta statul"

    Ce ajutor?!? Este business si nu este niciun ajutor la mijloc, ca nu este ceva moca cu ocazia sfantului nectarie.
    • +6 (10 voturi)    
      Amatorismul si aroganta PSD-istilor (Marţi, 5 februarie 2019, 22:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      - bugetul pe 2019
      - orodnanta lacomiei PSD-iste
      - recursul compensatoriu
      - numirea sefului Statului Major al Apararii
      - demiterile de guverne si numirile de ministri
      - demiterea sefei DNA
      - tambalaul cu legile justitie
      - abandonarea pozitionarii guvernantilor in problemele externe care ne privesc direct.
      • -6 (8 voturi)    
        so? (Marţi, 5 februarie 2019, 22:59)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Ce are una cu alta?!? Tu ai citit ce am citat si comentat sau iti place sa te bagi in seama ca sa te simti dashtept?
        • +4 (6 voturi)    
          Pai asta a fost “programul “ de Guvernare (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Mandru ca is Roman
          Asta, atat a “produs” P$D de la “cashtigarea alegerilor”
    • +3 (5 voturi)    
      ba e ajutor Valcoave (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Adica tu vii si le iei bancilor 2% din active, inclusiv din imprumuturile catre stat si dupa aia vii tot la banci si le ceri bani? De ce ti-ar da daca nu din mila?
      De ce nu fac asta si cu poporul? Sa faca emisia aia asa, vad dam 5% dobanda dar in schimb va impozitam toata valoarea imprumutata cu 2%. Ia sa vedem ,cum suna?
      • +1 (3 voturi)    
        :)))) (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:29)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ajutor este in mintea petardelor. Business it's business. Aici nu e cu mila, ajutor sau rahaturi d'astea religioase. Nici macar orgoliile, nu sunt in ecuatie cat se crede, de nicio parte. Este cu sume, termene si procente.
  • +8 (10 voturi)    
    nu au banii (Marţi, 5 februarie 2019, 21:12)

    vangall [utilizator]

    nu s-au razgindit - pur si simplu nu au bani. Buffer-ul fiscal le ajunge 6 luni - asta era in decembrie - acum suntem in februarie si banii din buffer le mai ajung pe 4 luni; Dorinta lor este de a se imprumuta de la populatie - dar banii populatiei sunt in banci, cu dobinda pe 3/6 luni, foarte rar pe un an, in nici un caz pe 5 ani. Vorbim de sume enorme - bancile detin circa 48%/volumul titlurilor de stat pe piata interna in conditiile in care necesarul de finantare pentru statul roman este de circa 70 miliarde lei in 2019, din care circa 25 mld. lei ar fi deficitul prognozat (bani noi) , diferenta de 45 mld. lei rostogolire datorie veche; Total depozite populatie banci circa 200 mld. lei, - deci bani ar fi. Dar, anul trecut MF a inprumutat 2 mld. lei populatie - 1% - de ce ar fi anul asta altfel? mai e ceva, in 2 ani randamentele cerute de banci au crescut cu 2pp - de la 2% la 4% - de aici ideea sinistra de taxa pe activele bancare;
  • +10 (14 voturi)    
    mascarici (Marţi, 5 februarie 2019, 21:15)

    CPetrescu [utilizator]

    Mars la Loft bai circare ca rad si curcile de voi!
    Cat sa mai reziste si tara dupa ce ati scuturat-o din radacini , nu mai sunt bani idiotilor, o sa ajungem precum Venezuela in curand .
  • +6 (6 voturi)    
    incompetenta de obicei se plateste (Miercuri, 6 februarie 2019, 6:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu toti pacalicii pot fi MF.