O idee a lui Teodorovici: Taxă forfetară pentru 1,1 milioane de contribuabili și eliminarea controlului ANAF. Companiile mari să angajeze personal pentru relația cu Fiscul

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 25 iunie 2019, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici, ministrul finantelor
Foto: Guvern
În România sunt astăzi aproximativ 1,2 milioane de contribuabili, dintre care cam 45.000 aduc ca venituri 98%, a declarat Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor Publice.

„Asta înseamnă că o mare parte din ceea ce înseamnă ANAF, resurse umane, sunt alocate fără un temei logic. Pe de altă parte, companiile sunt sufocate de verificările pe care ANAF le desfășoară. Atunci dacă să spunem că 1,1 milioane de firme aduc undeva la 2%, atunci poate că o abordare de acest tip, forfetar poate ar fi mai indicată pentru ambele părți, și pentru mediul de afaceri și pentru ANAF, în sensul unei sume stabilită anual, stabilită transparent, în funcție de cifra de afaceri. Atunci ANAF nu va face niciun fel de controale pe acei contribuabili”, a spus Teodorovici.

El a precizat că dorește să crească fiscalizarea.

„O astfel de abordare, adică sumă fixă pe an, lipsa controlului ANAF și fiscalizarea a ceea ce intră pe firmă cred că este ceea ce ambele părți doresc”, a afirmat ministrul Finanțelor.

Ce se întâmplă cu cei 45.000?

„Ceilalți rămași, cele 45.000, asupra lor o să fie o atenția acordată în mod corect. Fiecare să știe exact când se alocă un anumit control. Pe site-ul ANAF să se vadă acest lucru. Toate procesele verbale pe care ANAF le întocmește să fie prezentate public, fără nume de companii, pentru ca celelalte companii să știe exact pe fiecare speță cum să acționeze”, a explicat ministrul.
  • Cele 45.000 de firme să aibă un număr de personal mărit ca responsabili iar dialogul dintre firmă și Fisc să se realizeze corect.
Potrivit acestuia, ideea va avea la bază un document, dar se va discuta cu mediul de afaceri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






14293 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    logic.. (Marţi, 25 iunie 2019, 13:29)

    pehash [utilizator]

    daca ai esuat in lupta cu evaziunea fiscala, cel mai usor este sa renunti, pui o taxa forfetara simbolica si te declari castigator!.. fraierii care au cotizat pana acum vor cotiza in continuare, smecherii vor evita in continuare si prostimea va plati diferenta prin forfetar.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu, pe bune (Marţi, 25 iunie 2019, 13:35)

    Paleopterix [utilizator]

    Astuia trebuie sa ii dea cineva cu o lopata peste ceafa, altfel ne ducem dracului cu tara cu tot! Nesanatosul asta la cap nu are ce cauta la conducerea finantelor!
    • +1 (1 vot)    
      Votat (Miercuri, 26 iunie 2019, 13:23)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Pe un alde Teodorovici, "boborul" l-a votat, asa cum a votat toata mafia asta rosie semianalfabeta, mincinoasa si manipulatoare , care sta la butoanele tarii. Poporul votant e in cea mai mare masura, vinovata, de halul in care a ajuns tara si nivelul de trai!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu lopată... (Miercuri, 26 iunie 2019, 20:07)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Târnăcop!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Scopul unei firme este de a produce (Marţi, 25 iunie 2019, 13:40)

    marsur [utilizator]

    Pe aceasta logica trebuie o persoana angajata pt relatia cu ITM , una pt relatia cu ISU , una pentru relatia cu Meidiu , alta pt OPC etc .........
    Aveti in Franta in Germania , Elvetia modele , de ce nu le urmati ???
  • +13 (13 voturi)    
    O prostie preluată din comunism. (Marţi, 25 iunie 2019, 13:55)

    asavreau [utilizator]

    Înainte de 1989 erau prin întreprinderi niște indivizi //reprezentanți ai MF//.care vizau comenzi/facturi ce depășeau o anumită sumă.Practic nu aveau nici-o răspundere,primeau leafă degeaba.Majoritatea erau afoni financiar și cu toate că lucrau în întreprinderea respectivă nu prea pricepeau cu ce se ocupă respectiva întreprindere.Când îți vizau comanda ori factura puneau niște întrebări tâmpite,de-ți venea să-i tragi o înjurătură.După 1989 au participat activ la devalizarea întreprinderilor.Cu viza lor sau legalizat hoțiile.O idee a lui Orlando este o prostie.Ca toate ideile acestui Orlando.Hoțul crede că toți sunt hoți.Așa gândește Orlando.Crede că are dreptul să haiducească marile întreprinderi.Da CA ce face Orlando?
  • +11 (11 voturi)    
    Cu ăsta se mândrește prostia. (Marţi, 25 iunie 2019, 14:10)

    prec [utilizator]

    Așa se întîmplă când tu, parazit, nu ai lucrat o zi în viața ta, ai fost bugetar mereu. Te năpădesc ideile crețe!
  • +2 (8 voturi)    
    in bazarele din turcia (Marţi, 25 iunie 2019, 14:13)

    hamham [utilizator]

    cred ca se lucreaza tot asa.
    impozit forfetar.
    adevarul e ca intr-adevar poate sa aduca mai multi bani la buget.
    decat sa aloci resurse si timp ptr pravalia de la colt care oricum trage tunulete cat poate, ii spui cat are de platit si sanatate,nu te mai doare capul.
  • +11 (11 voturi)    
    taxa forfetara (Marţi, 25 iunie 2019, 14:16)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuie aplicata salariatilor anaf.Oare discotecarul nu intelege ca institutia costa de cateva ori mai mult decat banii pe care in recupereaza? Inainte garda financiara afirma ca este timorata din cauza faptului ca cei controlati au venituri mai mari decat ale salariatilor GF.Acuma veniturile celor din anaf sunt de 2,3 ori mai mari decat ale celor controlati-Performanta a scazut in loc sa se vada ceva. Oare nu e mai rentabil sa se renunte la anaf?
  • +5 (13 voturi)    
    Experienta (Marţi, 25 iunie 2019, 15:31)

    Cos.tin [utilizator]

    Am avut un magazin in sectorul 3 aproape de centrul vechi. Cum se vine in control:
    "Buna ziua, ce pofta as avea de o amenda", atunci se scoate banul si se da, daca e prea putin, iti bati joc de el. te cauti in buzunare.
    Prefer sa platesc un forfetar decat sa fiu bataie de joc la javre cu zgarda la gat
    • +3 (3 voturi)    
      Experienta (Miercuri, 26 iunie 2019, 11:26)

      123qwe [utilizator] i-a raspuns lui Cos.tin

      Da sa-i dea afara pe incompetentii din ANAF. Reducere de personal minim 75%, fara sume compensatorii sau posibilitatea de a se mai angaja altundeva la stat.
  • +2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 26 iunie 2019, 11:48)

    zxcv [utilizator]

    exista pentru firmele mici si in prezent impozitul pe cifra de afaceri 1% daca au salariati 3% daca nu au
  • +4 (4 voturi)    
    Ce s-a intamplat (Miercuri, 26 iunie 2019, 15:02)

    WHITEMARIA [utilizator]

    Saptamana trecuta a fost un control la o firma in centru tarii intr-un sat.Au gasit 2 lei in casa nemarcati.Firma a primit 9.000 lei amenda.Oare e bine sa mai faci afaceri in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa forfetara (Vineri, 5 iulie 2019, 16:10)

    hamurabi [utilizator]

    Nu m-am obosit sa citesc despre ce e vorba ! Daca ideea vine de la Teodorovici nu poate fi inteligenta !