Deutsche Bank va elimina 18.000 de posturi, într-un plan de restructurare de 7,4 miliarde de euro

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 iulie 2019, 23:31 Economie | Finanţe & Bănci


Deutsche Bank
Foto: Hotnews
Deutsche Bank intenționează să reducă 18.000 de posturi, într-un plan de restructurare de 7,4 miliarde de euro, anunță Reuters, citată de Mediafax.

Banca va renunța la o serie de activități și va încerca să își redreseze divizia de investiții. Instituția financiară se așteaptă la o pierdere netă de 2,8 miliarde de euro în al doilea trimestru, ca urmare a costurilor de restructurare.

Banca va crea o nouă unitate de administrare a activelor nedorite, care au o valoare de 74 miliarde de euro.

CEO-ul Christian Sewing a anunțat deja o restructurare masivă în mai, când a promis acționarilor reduceri dure, după ce Deutsche Bank nu a reușit să încheie o fuziune cu rivalul Commerzbank.

Restructurarea semnalează faptul că Deutsche a acceptat ideea că nu poate ține pasul cu unele din băncile de pe Wall Street, cum ar fi JP Morgan Chase & Co și Goldman Sachs.

Săptămâna trecută, șeful diviziei de investiții, Garth Ritchie, a fost de acord să demisioneze.

Rapoarte media recente au sugerat că Deutsche Bank ar putea reduce până la 20.000 de locuri de muncă - mai mult de unul din cinci din cei 91.500 de angajați ai săi.

Banca a precizat că își va reduce numărul de angajați la 74.000, până în 2022.

Consiliul de administrație al băncii s-a întâlnit duminică pentru a discuta asupra modificărilor propuse, unul dintre cele mai mari planuri de restructurare ale unei bănci de investiții din 2011, când HSBC a anunțat că va disponibiliza 30.000 de angajați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3966 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Bankruptcy-Bankrott-Faillite-Bancarrota (Luni, 8 iulie 2019, 0:26)

    zizin [utilizator]

    Probabil că li s-a spus deja portarilor să lase descuiate ușile de la acoperiș...
    Prea multe cuvinte pentru a spune simplu FALIMENT. Lehman 2.0, dar pe steroizi. Să vedem dacă și cum sar în ajutor ECB-ul și UE-ul cu duduile Lagarde și Ursula proaspăt unse șefe acolo. Vorba aia ”to big to fail”. Articolul nu suflă un cuvânt despre cele 43,5 trilioane euro în instrumente financiare derivate brute...
  • -1 (11 voturi)    
    Germania intră în recesiune. Trebuia de mult. (Luni, 8 iulie 2019, 0:34)

    Harald [utilizator]

    ...
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 8 iulie 2019, 11:14)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      ...si ca sa se redreseze il vor pune pe Valcov ministru de finante si pe Prima Blonda a Romaniei cancelar.

      Cu putin noroc Dragnea le va acorda un imprumut pentru redresare si o pereche de sosete flausate pentru curatare.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu va bucurati, (Luni, 8 iulie 2019, 7:45)

    ABBV [utilizator]

    de falimentul German. Va angrena in cadere o recesiune majora pe plan global. Partea nasoala este ca nu mai au intrumentele sa se salveze. Europa nu va fi solidara de data asta. La putere sunt acum oameni cu vederi inguste, oameni slabi. Care nu pricep ca totul este legat, totul este un sistem. Cu probabilitate mare de a ceda unitar si daca este lasat fara cea mai mica rotita.
    • -1 (5 voturi)    
      Ce-i aia „falimentul German”!? (Luni, 8 iulie 2019, 10:49)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Poate al Germaniei, nu „German”! Și unde vezi tu faliment? Zi-ne și nouă să ne dumirim. Luminează-ne!
      • 0 (2 voturi)    
        Serios ? (Luni, 8 iulie 2019, 12:56)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Lumineaza-ma ce nu este corect din ce am scris eu ?
        In rest te vad un "hater" care are impresia ca daca se duce la banca imprumutul e un drept divin. Da, bancheri sunt banditi la drumul mare. Dar ceea ce ofera ei este la fel ca orice alt produs. Ca exemplu daca eu iti pun adaos la unn produs 10000% il cumperi ? In rest vor vedea stai linistit ...nimeni nu i va mai salva de data asta. Dar cand vor ajunge jos vor lua pe multi cu ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Da...va antrena... (Luni, 8 iulie 2019, 12:56)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Daca banca nu va fi lasata sa dea faliment conform tuturor normelor unei economii de piata reale, da, banca va angrena efecte nebanuite in economie.

      Criza din 2009 a avut efecte globale foarte vaste pentru ca statele (in principal US) nu au lasat acesti colosi cu picioare de lut sa se prabuseasca linistiti. Pentru ca interesele smecherilor (directorii bancilor, actionarii care le-au cautionat comportamentul iresponsabil si titularii de depozite cu multe zerouri) sunt mai importante decat interesul general.

      Si de aia nu a invatat nimeni nimic din criza precedenta … in afara de fraieri care au aflata inca o data ca sunt fraieri.
  • +4 (6 voturi)    
    Să vadă și bancherii ce e „restructurarea”. (Luni, 8 iulie 2019, 7:47)

    prec [utilizator]

    Aia este, ăsta e capitalismul.
  • -1 (1 vot)    
    disponibilizare prin robotizare? (Luni, 8 iulie 2019, 9:31)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    suprimarea locurilor de munca de catre roboti-bancari?